Connect with Us

CNA.al mposht Mirel Mërtirin/ Njeriu i inceneratorëve dhe ortaku i Ben Blushit dhe Vjollca Hoxhës dështon në gjykatë

Aktualitet

CNA.al mposht Mirel Mërtirin/ Njeriu i inceneratorëve dhe ortaku i Ben Blushit dhe Vjollca Hoxhës dështon në gjykatë

Publikuar

-

Mirel Mërtiri i njohur si një personazh problematik, i shumëakuzuar nga opozita si një njeri i përfshirë në një aferë e cila, sipas Partisë Demokratike pretendohet që të jetë rreth 480 milionë euro nga të cilat rreth 180 milionë euro fonde që vijnë nga një kontratë koncesionare për inceneratorët në Elbasan, Fier dhe Tiranë, sot ka dështuar.

CNA.al sot ka mundur ta mposhtë për së dyti Mirel Mërtirin në Gjykatën e Tiranës.

Njeriu i cili u shfaq publikisht pas dhjetëra shkrimeve dhe denoncimeve të CNA.al ku ne zbuluam lidhjet e tij të forta me pronaren e Top Channel, Vjollca Hoxha dhe drejtorin e këtij televizoni, Ben Blushi, ortakërinë në Bullgari apo bashkëpronësinë e Lori Caffe. Pasi zbuluam skemat e forta të financimit të inceneratorëve, lidhjet e kompanive të bashkëjetueses së tij, Stela Gugallën në Elbasan apo lidhjet e kompanive në Fier dhe Tiranë. Mirel Mërtiri filloi paditë, jo për të vërtetat e inceneratorëve, jo për përfshirjen e tij por për shkrimet e publikuara në Zimbave apo për të tjera që erdhën më pas, komente apo opinione. Gjithsesi e vërteta nuk është ndalur.

Një vendim është dhënë sot në Gjykatën Penale të Tiranës dhe disa javë më parë po kjo gjykatë rrëzoi Mirel Mërtirin dhe pretendimet e tij.

Ne do të donim të përballeshim me të, t’ia thoshim të vërtetat në sy, në sytë e çdo gjykatësi, le ta zgjedhë ai gjykatësin, le të zgjedhë edhe avokatët, edhe tanët po të dojë! Jemi të gatshëm të përballemi me Mirelin, me Klodianin, me Stelën, me Ramën, me inceneratorët, me Veliajn e më këdo tjetër, përfshirë këtu edhe Lefter Kokën apo zyrtarët e korruptuar të qeverisë së Rilindjes në ortakëri me LSI dje dhe të vetmuar në pushtet sot.

CNA.al ka mundur të fitojë betejën e dytë ligjore sot dhe të parën disa muaj më parë.

Gjykatësi Artan Gjermeni ka rrëzuar sërish padinë e Mirel Mërtirit. Ne mirëpresim padinë e tretë, të katërt dhe të pestë, por kjo nuk do të thotë se ne do të ndalemi në shkrimin tonë të 100, 200 apo të njëmijtë kundër Mirel Mërtirit, Klodian Zotos, Stela Gugallës, inceneratorëve, Edi Ramës, Lefter Kokës, qeverisë së Rilindjes dhe atyre që po zhvatin nga taksat e shqiptarëve thasë me para për interesa të një grupi njerëzish i cili është qartësisht një klientelë e qeverisë, një grup njerëzish që u shfaq nga hiçi për të firmosur qindra miliona euro kontrata koncesionare të cilat paguhen nga taksat e shqiptarëve. Pikërisht është Mirel Mërtiri, Klodian Zoto, bashkëjetuesja e Mirelit, Stela Gugallja e kështu me radhë.

Inceneratorët janë skandali i demokracisë, i këtyre 30 viteve tranzicion. Janë afera më e madhe korruptive në këndvështrimin tonë si gazetarë, janë vjedhja më e madhe që u bëhet taksave të shqiptarëve dhe këtë nuk mund ta ndalin paditë e Mirelit, Klodianit, Stelës dhe kujtdo tjetër. E vërteta do të dalë pa ndalim! Nuk do të frenohemi në asnjë rast, do i themi të vërtetën çdo Mireli në qarkullim apo çdo Klodi që vjen vërdallë kryeministrit të radhës për të grabitur ç’ të mundë nga taksat e shqiptarëve me kontrata koncesionare apo të tjera si këto. Prandaj, sot jemi përballë faktit.

Ne kemi mposhtur për herë të dytë në Gjykatë Mirelin, por e kemi mposhtur me qindra e qindra herë të tjera me shkrimet tona me denoncimet tona, me faktet që CNA.al i ka publikuar ditë pas dite, me dokumente dhe të vërtetën ulëritëse të aferës korruptive ndoshta të shekullit në Shqipëri. Gjithësesi ne presim përballjen e radhës, padinë e radhës e cila nuk ka për të na ndalur kurrë në shkrimet tona, në opinionet tona dhe të vërtetën tonë, jo vetëm për Mirelin, jo vetëm për Klodian Zoton, jo vetëm për Stela Gugallën, jo vetëm për inceneratorët, por për këdo që vjen vërdallë qoftë në pushtet dhe në opozitë duke pretenduar se mund të pasurohet me taksat e shqiptarëve dhe për të mbyllur gojën e mediave do të shkojë në gjykata duke paditur gazetarët apo media të ndryshme siç po ndodh me Mirelin i cili i është vërsulur si një hijenë mbi agjensitë e lajmeve, portalet dhe mediat thjesht dhe vetëm për të mbyllur gojën e tyre.

Shumë shkruajnë dhe raportojnë, shumë të tjerë që e kanë raportuar dje, sot nuk flasin më dhe mungojnë paditë e Mirelit. Ato janë selektive ndaj një grupi të caktuar mediash të cilat vazhdojnë të thotë pa ndalim të vërtetën por, ajo është një dhe vetëm një: Skandali i inceneratorëve është një aferë korruptive dhe këtë nuk e themi vetëm ne, këtë e thotë edhe opozita, këtë e thonë faktet dhe provat, kurse Mireli nuk është gjë tjetër veçse klienti i radhës i një kontrate koncesionare të qeverisë ku ka përdorur bashkëjetuesen dhe ortakët e tij.

Së fundmi “për të shpëtuar lëkurën” ka shkuar në ortakëri deri në televizionet kombëtare siç është Top Channel apo deri në blerjen e Lori Caffe në ortakëri me bashkëshorten e Ben Blushit, drejtor të këtij televizioni. S’na ka ngelur gjë tjetër për të thënë, do e presim Mirel Mërtirin përballë, tani, sot, kudo dhe kurdo për t’ia thënë të vërtetën që duhet të dinë shqiptarët, jo atë që i pëlqen Mirelit dhe qeverisë së Rilindjes./CNA.al

Skandali-Nga pronarët e mediave tek kompanitë off shore/ Skema e plotë e koncesionit të inceneratorëve, emrat e përfshirë

Konçensionet korruptive që po “djegin” prokuroren/ Lidhjet e Mirel Mërtirit me organin e akuzës

Kush është Mirel Mërtiri, njeriu i inceneratorëve, ortaku i Ben Blushit, i dënuar nga gjykatat

Edi Rama, si inceneratori i prishur i Mirel Mërtirit

Dokumentet ekskluzive-Skandali me tenderin e inceneratorit/ Kompania fituese pa asnjë aktivitet biznesi, shkeljet proceduriale

Thellohet skandali/ Kompania e konçesionit 128 milionë euro asnjë eksperiencë, filloi në Shqipëri

Koncesioni 128 milion euro/ Plas skandali në Shqipëri, kompania ndryshon emër në Hollandë

Propaganda e Top Channel për incineratorët/ Si u shtrembëruan faktet për mega aferën korruptive

Dy dokumentet e ortakërisë së Ben Blushit dhe Vjollca Hoxhës me inceneratorët

Vjollca Hoxha dhe Ben Blushi ortakët mediatikë të inceneratorëve

Ekskluzive dokumenti/Zbulohet ortakëria e Klodit të inceneratorëve me Ben Blushin

Video që “çmendi” Vjollca Hoxhën dhe Ben Blushin

Afera korruptive e inceneratorëve/ Mercenari i Ben Blushit, dje i akuzonte, sot i bën avokatinë

Top Channel bllokon videon e skandalit të ortakërisë me incineratorët

Skandali i inceneratorëve tani dhe si kriter në tendera

A do e tregojë Ben Blushi ortakërinë e tij me inceneratorët

Skandali/ Inceneratorët e koncesionit 128 milionë euro, reklama mediatike me taksat e shqiptarëve

Dy “dashnorët” e inceneratorëve

Ambasadorja Yuri Kim: SPAK të hetojë inceneratorët

Klodian Zoto “mbin” edhe në Vlorë/ Ish-këshiltari bashkiak tregon detajet, inceneratorët u censurua nga mediat

Skandali/ 78 milionë euro për inceneratorë që nuk ekzistojnë

Pyetjet që inceneratori i Elbasanit nuk i djeg dot

Zbulohen dokumentet që “fundosin” Ben Blushin/ Ortak me pronarët e inceneratorëve

“Mori 750 milionë lekë, pa pasur asnjë punonjës”/ Thellohet skandali i inceneratorit të Fierit, gazetarja zbardh detajet

Skandali me inceneratorët/ Reagon Bashkia Elbasan: Do e marrim në dorëzim në 2021

“Inceneratorët, vjedhja e shekullit”/ Basha tregon detajet skandaloze të aferës korruptive

Inceneratorët, histori krimi dhe korrupsioni/ Rama, një mal me para, për një mal me plehra

CNA denoncoi skandalin me inceneratorët/ Basha thirrje SPAK: Justifikoni ekzistencën tuaj

Edi Rama si konsulli i plehrave

Rama mbron aferën e inceneratorëve/ Nuk do të ndalemi, mesjeta juaj ka vdekur

Pse Basha nuk çon në SPAK inceneratorët

Skandali me inceneratorët/ Basha: Mijëra euro për kompani fantazëm, përfitues dhe pronarë mediash

Skandali 22 milionë euro/ Incenerator apo kaldajë me naftë në Elbasan?!

Zbulohet skandali i radhës i Klodian Zotos/ Rama refuzon të përgjigjet

Raporti/ Inceneratorët marrin paratë dhe nuk bëjnë investimet

Inceneratori i Tiranës/ PD: Veliaj ka paguar së fundmi edhe 1 miliardë lekë të tjera

“Buzëkuqi” i krimit të Ramës me inceneratorin e Tiranës/ Si do mbulohet hajdutëria dhjetëra milionë euro

Dy dokumentet që lidhin pronarët e inceneratorëve me Vjollca Hoxhën dhe Ben Blushin

Dosja e inceneratorëve/ A do të hetojë SPAK edhe bashkëshorten e Ben Blushit?

Ku është fshehur Prokuroria/ Malltezi: Mafia po merr monopolin e plehrave për 30 vjet

Vëzhgimi/ Zbulohen “armiqtë” e Vjollca Hoxhës dhe Ben Blushit

Rama miraton ndërtimin e landfillit të Vlorës/ E merr Klodian Zoto i inceneratorëve

Skandali me Inceneratorin e Fierit/ Skema mafioze, 23 milionë euro për vetëm një gërmadhe

500 mijë euro për inceneratorin që nuk ekziston/ PD: Si po abuzohet me paratë e qytetarëve

Teatri i Bashës me Klodian Mërtirin/ Pse ka frikë ta çojë në SPAK dosjen e inceneratorëve

Pas denoncimit nga CNA, Basha kujtohet për Klodian Mërtirin/ E uron për rrjepjen e taksave të shqiptarëve

Kush është Mirel Mërtiri, njeriu i inceneratorëve, ortaku i Ben Blushit, i dënuar nga gjykatat

Inceneratorët, koncesioni korruptiv që fillon tek Ilir Meta, shkon tek Edi Rama dhe përfundon tek Lulzim Basha

Gerti Bogdani, garancia e Lulzim Bashës tek koncesioni i inceneratorëve

Lidhja kriminale e Lulzim Bashës dhe Ben Blushit me inceneratorët

Ben Blushi heq lajmin për ortakun e inceneratorëve

Nuk ngopen Klodët, Vjollca dhe Blushi/ Thellohet skandali i inceneratorëve

Durrësi mbushet me plehra, teksa qeveria po investon gati 400 mln euro për inceneratorët

Skema korruptive e koncesionit të inceneratorëve/ Rama shënon “autogol”, deklarata që “fundos” kryeministrin dhe kryebashkiakun

Basha kujtohet për inceneratoret/ Do marrin 400 milionë euro, por nuk i çon në SPAK

Letër publike, ambasadores së SHBA, Yuri Kim/ Pse ka frikë SPAK, nga Klodian Zoto apo Ben Blushi?

Nga kompanitë fantazëm, tek jeta e humbur e një 17-vjeçari/ Pyetjet që kërkojnë përgjigje nga Klodian Zoto dhe qeveria shqiptare

Rama, 12 milion dollarë për inceneratorin e Tiranës

Berisha denoncon aferën/ “Klodian Zoto merr milionat çdo muaj, i ndan me Ramën dhe Ahmetajn”

Dokumenti-Klodian Zoto dhe Top Channel, edhe pas tenderit 15 milion euro për Porto Romanon

Dokumentet ekskluzive-Si u garantuan 128 milion euro/ Skema korruptive e inceneratorit të Tiranës, emrat dhe kompanitë e përfshira

Foto ekskluzive/ Ben Blushi kapet me ortakun e inceneratorëve dhe Vjollcës

Thellohet skandali i kompanisë Bullgare me Top Channel

Inceneratorët e plehrave i mbyllin gojën Bashës

Vjollca-Blushi, “kumbar” të lidhjes mes Bllakos “15 mln euro” të Porto Romanos e Zotos së inceneratorëve

Ekskluzive dokumenti/Zbulohet ortakëria e Klodit të inceneratorëve me Ben Blushin

Inceneratoret marrin 47 mln euro financime nga buxheti, 14 mln shkojnë për Tiranën

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Aktualitet

Rregullohet ligji i SPAK/ Kraja: Lehtësohemi nga korrupsioni i rrugës, do shtohen rezultatet

Publikuar

-

Nga

Rregullohet ligji i SPAK, Kraja: Lehtësohemi nga korrupsioni i rrugës, do shtohen rezultatet

Arben Kraja, kreu i SPAK thotë se Struktura e Prokurorisë së Posaçme ka qenë pjesë e grupit të punës që ka propozuar ndryshime në reformën e drejtësisë. Ai tha se bëhet fjalë për ndërhyrje për kompetencat mbi hetimin e korrupsionit të nivelit të ulët që të hiqet si pjesë e hetimeve të SPAK.

Për vitin e parë të ekzistencës së SPAK ka pasur prurje nga individë dhe institucione dhe nisur nga baza ligjore nuk të lejon që të bësh përzgjedhje, kjo gjë tha z. Kraja gjatë intervistës për Euronews Albania ka sjell dhe një situatë bllokuese në institucionin që ai drejton.

Gjithashtu, Arben Kraja theksoi se “mungesa e BKH e ka vështirësuar punën e funksionimit të SPAK”, që është struktura e hetimit në ndihmë të prokurorëve të SPAK. Ndryshimet e propozuara së fundmi shto ia kanë marrë dhe dakordësinë e ndërkombëtarëve.

LEXO EDHE:  Paralajmëron Silva Bino/ Nuk e kemi kaluar më të keqen, nesër do të…

LEXO EDHE:  Rama i shuan shpresat naftëtarëve/ Nuk janë çështja jonë paga e prapambetur, detyrim i kompanisë

I pyetur nga gazetari Eni Ferhati nëse SPAK po heton “peshq të mëdhenj”, z. Kraja u tregua hermetik duke thënë se për të çdo person që shkel ligjin nuk duhet të kalojë pa u ndëshkuar.

“Gjatë vitit të kaluar kemi hetuar mbi 500 procedime penale. Koncepti i peshqve të mëdhenj apo të vegjël është koncept figurative nuk është koncept ligjor. Parimi jonë I punës është që ata që shkelin ligjin duhen ndëshkuar dhe nuk duhet të kalojnë pa u ndëshkuar.

Muajin e fundit janë dhënë vendime dënimi për 30 apo 40 të pandehur nga gjykata, me vendime konfiskimi që shkon deri në 300 mijë metra katrorë tokë që I kthehen shteti apo deri në 5 milionë euro që i kthehen shtetit në administrim. Padyshim që do të ketë më shumë në të ardhmen”, deklaroi z. Kraja./euronews

 

LEXO TE PLOTE

Bota

Bombarduesi strategjik i SHBA fluturon mbi kryeqytetet baltike

Publikuar

-

Nga

Bombarduesi strategjik i SHBA fluturon mbi kryeqytetet baltike

Forca Ajrore e SHBA tha se një bombardues amerikan me aftësi bërthamore me rreze të gjatë veprimi fluturoi të mërkurën mbi kryeqytetet e Lituanisë, Letonisë dhe Estonisë.

Fluturimi u bë në shenjë solidariteti me aleatet e NATO-s, mes shqetësimeve të Perëndimit për një shtim të agresivitetit të Rusisë.

Ky mision dërgon një mesazh të qartë se angazhimi ynë ndaj aleatëve tanë të NATO-s është i patundur,” tha gjenerali Jeff Harrigian, komandanti i Forcës Ajrore të SHBA në Evropë dhe në Afrikë.

“Ne jemi këtu së bashku”, tha ai.

Lituania, Letonia dhe Estonia që dikur qeveriseshin nga Moska, janë sot anëtare të NATO-s dhe Bashkimit Evropian.

Të treja vendet baltike kanë pranuar trupa të NATO-s dhe të SHBA-së në tokën e tyre që nga viti 2014, kur Rusia pushtoi gadishullin e Krimesë të Ukrainës, e cila nuk është anëtare e aleancës.

LEXO EDHE:  Paditi Ina Ramën dhe Bamir Topin/ Prokurori i dyshuar për pasurinë

LEXO EDHE:  Ish-deputeti nuk përmbahet ndaj ministrit/ Ja ka q*** nënën artit e kulturës

Bombarduesi, që fluturoi të mërkurën, është një nga katër avionët e këtij lloji të dislokuar në Norvegji më 22 shkurt, për të operuar në rajonin strategjik të Arktikut për disa javë.

Është hera e parë që ky lloj avioni vendoset në Norvegji. Bombarduesit shoqërohen nga një personel i Forcës Ajrore të SHBA prej 200 vetash.

Norvegjia, anëtare themeluese e NATO-s, ka kufi të përbashkët me Rusinë në Arktik./ VOA

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Bashkëpunim taktik me Topallin”/ Patozi zbulon marrëveshjen me ‘Lëvizjen për Ndryshim’

Publikuar

-

Nga

“Bashkëpunim taktik me Topallin”/ Patozi zbulon marrëveshjen me 'Lëvizjen për Ndryshim'

Koordinatori i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi ishte i ftuar mbrëmjen e sotme në Report tv, ku ka folur për situtën parazgjedhore.

Ai tha se partia e tij do të dalë e vetme në zgjedhjet e 25 prillit, por do të ketë një bashkëpunim taktik para elektoral me partinë e Jozefina Topallit.

“Unë dhe topalli nuk jemi kaq të mërzitu, ne jemi në komunikimin, kemi pasur takime dhe jemi përpjekur të arrijmë një rezultat, qëllimi ynë është i përbashkët, synimet e njëjtat por vendosëm që të kandidojmë me lista të veçanta.

Ne kemi një marrëveshje do të kemi një bashkëpunim taktik para elektoral, ku gjatë zgjedhjeve do të përpiqemi të mos i prishim punë njëri-tjetrit por ta mbështesim në qarqe sipas rastit”, tha Patozi./CNA.al

LEXO TE PLOTE