Connect with Us

Rama miraton ndërtimin e landfillit të Vlorës/ E merr Klodian Zoto i inceneratorëve

Aktualitet

Rama miraton ndërtimin e landfillit të Vlorës/ E merr Klodian Zoto i inceneratorëve

Publikuar

-

Tashmë mund të konsiderohet edhe rrjeti i përpunimit të mbetjeve (incenerator-landfill) për aq kohë sa pas tyre ka vetëm një emër.  Departamenti i antikorrupsionit në PD me anë të një postimi në Facebook, shkruan se edhe “landfill i Vlorës, i miratuar nga kryeministri,  ka shkuar për Klodian Zoton.”

“Kur bëhet fjalë për mbetje (plehra) të ngurta, apo jo, landfill, incenerator, i ndërtuar apo në letër, automatikisht duhet të të vijë në mendje Klodian Zoto, ” shkruhet në postim. Sipas dokumentit, bëhet fjalë menaxhimin dhe depozitimin e mbetjeve të ngurta.

Në fakt Zoto nuk është një emër i panjohur në aktivitietin multi-milionësh të pastrimit apo djegies së plehrave në vend pasi inceneratorët e ndërtuar dhe ata në ndërtim mbajnë përgjegjësinë administrative të tij.

Duke listuar djegësit në Elbasan, landfillin në Fier dhe atë në Tiranë, si dhe veprimtaritë jashtë Republikës deri në Zimbabwe, në reagim thuhet se kryeministri ka miratuar ndërtimin e landfillit të Vlorës.

“Edhe landifilli i Vlorës shkon për Zoton… Kur bëhet fjalë për mbetje (plehra) të ngurta, apo jo, landfill, incenerator, i ndërtuar apo në letër, automatikisht duhet të të vijë në mendje Klodian Zoto. I përfshirë dhe përfitues në djegësin e Elbasanit, i dhënë kompanisë fantazëm të krijuar enkas për të lidhur kontratën; I përfshirë dhe përfitues në landfillin e Fierit, pa garë dhe transaksione kuotash të paligjshme, landfill të cilit i dihet vetëm emri, sepse për trajtim mbetjesh ende nuk e ka uruar kush “Punë e mbarë!”, ndërkohë që gjendet me arkën me plot 24 mld lekë. Patjetër i përfshirë dhe përfitues në landfillin e Tiranës, gjithnjë pa garë dhe me skema kompanish offshore. Nuk mund të mos përmendet veprimtaria jashtë territorit të RSH-së, deri në Zimbabwe, që tronditi vendin në fjalë për nivelin e lartë të përfshirë në aferë identike korruptive”, raporton departamenti i antikorrupsionit në PD.

LEXO EDHE:  Skandali i inceneratorëve tani dhe si kriter në tendera
Vendimi i KKT-së për ndërtimin e landfillit të Vlorës
Vendimi i Asamblesë së “Integrated Technology” për zgjerimin e aktivititetit në Vlorë

Skandalet me inceneratorin e Tiranës/ 4 milion euro për Klodian Zoton, në kulmin e pandemisë

Dokumentet ekskluzive-Si u garantuan 128 milion euro/ Skema korruptive e inceneratorit të Tiranës, emrat dhe kompanitë e përfshira

Zbulohet ortakëria e Erion Veliajt, me Klodian Zoton e inceneratorëve

Koncesioni 128 milionë euro/ Zbulohen kompanitë në Hollandë me drejtorë Rusë

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Ikja e të rinjve/ 78% e aplikimeve për azil janë të moshës nën 34 vjeç

Publikuar

-

Nga

Shqipëria po përjeton një valë të zgjatur emigracioni, që po jep gjithnjë e më shumë pasoja në ekonomi, pasi po largohet në pjesën më të madhe forca e re e punës.

Të dhënat e Eurostat për kërkesat për azil sipas grupmoshave, tregojnë se që nga viti 2011 kur raportohen të dhënat deri në 2020-n, pjesa dërrmuese e aplikimeve në 27 vendet e Bashkimit Europian, mesatarisht rreth 77-78% përbëhet nga grupmosha nën 34 vjeç.

Në vitin 2020 kishte gjithsej rreth 7 mijë aplikime për azil, nga të cilët 30% ishin të grupmoshës nën 18 vjeç, 47% të grupmoshës 18 vjeç (77% nën 34 vjeç). 22% të atyre që kanë tentuar të ikin, duke kërkuar azil ishin të grupmoshës 35-64 vjeç dhe 1% mbi 65 vjeç.

E njëjta strukturë konstatohet përgjatë gjithë dekadës së fundit. (shiko grafikun: Aplikimet për azil në Be-27, sipas grupmoshave, 2011-2020). Në total janë rreth 160 mijë të rinj, që kanë kërkuar azil në dekadën e fundit në një nga 27 vendet e bashkimit Europian.

Të dhënat e tjera kombëtare të INSTAT tregojnë se emigracioni i lartë i të rinjve, i kombinuar me rënien e lindjeve dhe plakjen graduale të popullsisë po ul popullsinë e re aktive në vend. Popullsia në grup moshën 15-29 vjeç shënoi tkurrje me rreth 18 mijë persona në 2020-n. Në këtë interval moshe pakësimi më i madh ishte për të rinjtë 15-19 vjeç me mbi 8 mijë persona.

Teksa forca e punës në grup-moshat e reja po tkurret me shpejtësi, bizneset në të gjithë vendin po ndejnë vështirësitë që po krijon mungesa e punonjësve. Njësitë e shërbimeve, hotele dhe restorante në të gjithë vendin sidomos në zonat turistike, sektori fason dhe call center po ndjejnë mangësitë.

LEXO EDHE:  Dokumentet ekskluzive-Skandali me inceneratorin e Fierit/ Si u zhvatën dhjetëra milion euro nga taksat e shqiptarëve

Kriza pandemike e cila erdhi edhe si një krizë ekonomike pritet të ketë ndikim negativ në treguesit demografike, sidomos në drejtim të emigracionit.

LEXO EDHE:  “Landfilli i Sharrës një skenë krimi”/ Këlliçi: 11 milionë euro vidhen përmes inceneratorit të Tiranës

Ilir Gëdeshi, ekspert i njohur i çështjeve të emigracionit, tha se krizat ekonomike në Shqipëri janë pasuar nga valë emigracioni. Krizat e vitit 1990, 1997, 2008 e kanë vërtetuar këtë fakt. Edhe kriza pandemike, sipas zotit Gëdeshi, rrezikon të përshkallëzojë emigracionin në vend.

Në vitet e ardhshme, pritet që fenomeni të përkeqësohet pasi do të tentojnë të ikë pjesa që kishte planifikuar dhe nuk emigroi gjatë pandemisë. Përkeqësimi i kushteve të ekonomisë mund të nxisë të tjerë emigrantë që para pandemisë nuk kishin planifikuar të largoheshin, tha zoti Gëdeshi.

Të dhënat ndërkombëtare tregojnë se kriza e pandemisë ka kthyer tendencat e vjetra të emigracionit. Në planin afatshkurtër, pandemia mbylli kufijtë dhe kufizoi udhëtimet, duke shkaktuar rënie të ndjeshme të emigrimit. Sidoqoftë, goditjet që pandemia ka dhënë në ekonominë e vendeve të varfra dhe atyre në zhvillim lajmërojnë valë të reja emigracioni. Ekspertët ndërkombëtarë lajmërojnë se vala e emigrimit ndodh dy ose tre vjet pas krizave që tronditin jetën e njerëzve.

Për periudhën 20211 deri në 2020, në total në vendet e BE-27 (pa Mbretërinë e Bashkuar) aplikuan rreth 202 mijë shqiptarë. Rekordi u arrit në 2015-n, me 66 mijë persona, duke shënuar më pas një tendencë rënëse, në 20.4 mijë persona në 2019-n. Në vitin 2020, për shkak të pandemisë, aplikimet ranë me 66%, por mbetën sërish më të lartat në rajon dhe ndër më të lartat në botë në raport me popullsinë./Monitor

LEXO TE PLOTE

Sociale

Temperaturat afrikane në rritje/ Metereologët japin alarmin

Publikuar

-

Nga

Temperaturat “thyejnë” termometrin/ Nga e hëna i nxehti afrikan ‘godet’ Shqipërinë

Territori shqiptar vijon të jetë në prezencën e masave ajrore me origjinë nga Afrika, duke sjellë temperatura shumë të larta. Po ashtu kthjellimet do të mbizotërojnë pjesën më të madhe te vendit, por në zonat malore do të ketë herë pas here ndonjë vranësirë kalimtare.

Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të mbten kostante në mëngjes, por do të vijojnë  të rriten në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 20°C deri në 43°C.

Era do të fryejë me shpejtësi mbi 35 km/h nga drejtimi Veriperëndimor duke krijuar në det dallgëzim 3 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Vritet 30 vjeçari dhe plagoset i ati me dy vëllezërit/ Zbardhen detaje nga përplasja me armë mes kushërinjve

Publikuar

-

Nga

Në orën 6.15 minuta të mëngjesit të sotëm,  është përgjakur fshati Garunjë i Lushjes.

Një person është vrarë, ndërsa kanë mbetur të plagosur babai dhe dy vëllezërit e viktimës.

Ngjarja ka ndodhur mes kushërinjve Hasalla, për shkak të një konflikti pronësie të mbartur.

Për pasojë ka humbur jetën R. Hasalla, ndërsa janë plagosur babai i tij, Sh Hasalla 65 vjeç dhe dy vëllezërit E. dhe Laert Hasalla të dy 31 vjeç.

LEXO EDHE:  Skandalet me inceneratorin e Tiranës/ 4 milion euro për Klodian Zoton, në kulmin e pandemisë

LEXO EDHE:  “Landfilli i Sharrës një skenë krimi”/ Këlliçi: 11 milionë euro vidhen përmes inceneratorit të Tiranës

Të dyshuar si autorë të kësaj ngjarje të rëndë janë  vëllezërit Kastriot dhe Afrim Hasalla, 33 vjeç, vëllezër, të cilët raportohen se kanë qëlluar me çifte në drejtim të kushërinjve të tyre.

Më pas autorët janë arratirur nga vendi i ngjarjes, ndërkohë në terren kanë zbarkuar edhe Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë, të cilët janë vënë në kërkim të vëllezërve që kanë qëlluar kundrejt kushërinjve./CNA.al

LEXO TE PLOTE