Connect with Us

Ku është fshehur Prokuroria/ Malltezi: Mafia po merr monopolin e plehrave për 30 vjet

Denoncim

Ku është fshehur Prokuroria/ Malltezi: Mafia po merr monopolin e plehrave për 30 vjet

Publikuar

-

“Blush, eja lëpi Ramësn”/ Malltezi nxjerr fakte dhe ngre pyetjen: Si i ke fituar 30 milionë euro?

Kreu i Departamentit për Mbrojtjen e Mjedisit në PD, Jamarbër Malltezi i është rikthyer edhe njëherë skemës së menaxhimit të mbetjeve, e cila sipas tij tashmë mund të konsiderohet për nga mënyra se si qarkullohen paratë edhe si Mafia e Plehrave.

Në fakt, në një shkrim në faqen e tij në FB, Malltezi përveçse nxjerr skemën e vjedhjes së shumfishtë, bashkëngjit edhe një foto, ku shihet kryeministri Rama në një rreth të gjerë, mes të cilëve spikasin në rrathë të kuq edhe dy eksponentë të LSI-së.

I pari është ish-ministri i Mjedisit, Lefter Koka (sot deputet brenda parlamentit) dhe i dyti Alqi Bllako (drejtor i Agjencisë Kombëtare të Ujësjellës Kanalizimeve dhe Infrastrukturës së Mbetjeve- AKUM). Edhe pse Malltezi nuk i cilëson specifikisht,  por nxjerr mesazhin se si Rama tenton të bashkëpunojë dhe i blejë këta drejtues të opozitës.

Ja çfarë shkruan Malltezi

MAFIA e PLEHRAVE mendon qe do bleje gjithkend me 30 vitet a ardhshme: cdo kryeminister, cdo minister mjedisi, cdo prokuror e cdo gjykates qe do doje te beje punen e vet e jo te korruptohet per ca para. Vjedhja me plehrat eshte e shumefishte:
1. 180 milione euro po plehra jne paraprakisht (Rama/Zoto/Mertiri me duar ne xhepa) per tri inceneratoret (22 milione Elbasan, 29 milione Fier dhe 128 milione Tiranë). Per 3 inceneratoret jane dhene para ne menyre te kundraligjshme!!! Kompanite e Zotos dhe Meritit te sapokrijuara pa asnje lek e asnje eksperience perlane parate ne dhunim te ligjeve. Prokuroria???
2. Pervec kesaj ata moren Sharren si monopol e po perlajne edhe 29 euro per ton mbetje qe depozitohet (dhe po bejne shfaqje qe te sjellin edhe te Durresit se shtohet perlarja e tyre). Ne 30 vjet pritet qe kjo pjese te shkoje mbi 300 milione euro;

Foto e publikuar nga Abi Malltezi. Në rrathë, Alqi Bllako, Edi Rama dhe Lefter Koka

3. Pervec kesaj keta marrin ndihme ekonomike nga shteti nese prodhojne energji (nderkohe lenden e pare po e marrin nga ajo qe po paguajme ne 29 euro per ton);
4. Kane monopolin e plehrave por edhe te materialeve te riciklueshme ndaj shkojne policet duke gjemu romet se e thone troc qe eshte biznes i Edi Rames dhe Erion Veliajt, dhe ricikluesit duhet tua blejne materialet (alumin, plastike apo leter ketyre qe kane monopolin);
5. Kane monopolin e mbetjeve inerte (perfshi dhera te paster dhe mbetje ndertimi). Dhe ky cmim eshte 12-fish me i shtrenjte sesa ne Mal te Zi se e kane monopol! Edhe nese i njejti ndertues ka dy objekte ku tek njera do heqe dhera e tek tjetra duhet ti shtoje, nuk lejohet qe te marre dherat e veta ti coje tek objekti tjeter. Duhet te paguaje dy here Rama/Veliaj/Ahmetaj/Zoto/Mertiri/Blushi – nje here paguan per te depozituar dheun ne sharre dhe nje here per ta marre dheun e vet ta coje tek objekti tjeter!
6. Po VJEDHIN 15 milione euro (heqja e mbetjeve nga Porto Romano) duke anulluar tenderin ku ishin 6 garues dhe firmos me Zoton dhe Mertirin!!!
Cfare pret SPAK? Ku eshte fshehur Prokuroria? I rrofte reforma kur keta nuk guxojne te bejne punen e tyre per vjedhjen me te pacipe dhe kundraligjshme qe kemi pare ndonjehere! A do beje njeri detyren ne kete shtet?
Ta harroje Rama me hajdutet e vet se do arrije te bleje opoziten. Shume-shume mund te gjeje ndonje hallexhi si Koka ti firmose ndonje leter ne shkelje ligji apo ndonje Ornele te mbylle syte dhe te imagjinoje zgjidhjen me blerjen e disa eksperteve te shkruajne ndonje fjale te mire te tipit “sa mire po shtohen investimet per mjedisin” POR kjo eshte vjedhje e kryer haptaz, ne dhunim te ligjeve te shtetit dhe nuk falet! /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

“Kam hedhur firmë këtu”/ Çfarë deklaron doktori që nxori me epikrizë 26-vjeçaren

Publikuar

-

Nga

“Kam hedhur firmë këtu"/ Çfarë deklaron doktori që nxori me epikrizë 26-vjeçaren

Një nënë e re 26-vjeçare nga Tropoja, e martuar në Elbasan ka denoncuar rastin e saj në emisionin “Stop” për një problem që ka me familjen e ish-burrit. Ajo tregon se është dhunuar nga bashkëshorti dhe prindërit e tij, dhe për këtë arsye ka vendosur që të divorcohet. Por edhe pse kishte menduar se me divorc mund të mbyllte problemet, ato janë shtuar. Ajo tashmë ka një urdhër-mbrojtjeje nga gjykata, por i kanë nxjerr probleme me kujdestarinë e fëmijës.

E reja tregon se gjatë procesit gjyqësor për divorcin në gjykatë janë paraqitur disa dokumente: një epikrizë nga materniteti “Mbretëresha Geraldinë”, ku shkruhej, se gruaja vuante nga një çrregullim depresiv, si dhe një recetë nga një mjeke psikiatre, që i kishte dhënë mjekim.

Unë jam gati që të bëjë të gjitha kontrollet mjekësore për të vërtetuar se nuk kam asnjë problem“, thotë 26-vjeçarja. Nga ana tjetër pas divorcit 26-vjeçares i është bërë një kallëzim nga ish-vjehrra për shitje të fëmijës, akuzë, që u provua si e pavërtetë.

Pas këtij kërkesës së ndihmës tek emisioni “Stop”, 26-vjeçarja ka zhvilluar një takim  me mjekun gjinekolog Albert Cakoni, i cili kishte firmosur se nëna e re kishte epikrizë. Doktori pranon që ka firmosur në dokument, por thotë se nuk e dinte se për çfarë kishte firmosur.

Firma dhe vula është e imja. Këtë epikrizën përcjellëse, e nxjerr statistika, nuk e kam nxjerrë unë. Unë kam mbaru operacionin e gjërat e tjera, mua mund të më sjellin sa të duash epikriza. “Doktor firmose, vulose”! “A e kam operuar unë?” “Po”. Kam hedh firmë këtu bum, bum!

Që ta dish, s’ke hak e hile prej doktor Bertit në këtë muhabet, më vraftë Zoti, në qoftë se unë di gjë në këtë punë! Epikrizën nuk e kam dhënë unë, sepse e nxjerrin nga kartela, se kush e ka nxjerrë nga Statistika duhet ta kenë ata, se unë s’kam shkuar me e nxjerrë kastile në botë.

Unë nuk të mbaj mend ty, mua s’më ka ndodh ndonjë rast. Ne na çohen gratë dhe shkojnë e hyjnë në sallë të operacionit vetë. Ti muhabetit shkoi deri në fund, nuk kam fare për ça pisllëku kanë dashur të bëjnë ata“, ka qenë kjo deklarata e mjekut gjatë takimit me të renë.

LEXO EDHE:  Denoncoi lidhjet e Ramës me Soros/ Basha kundër Berishës

LEXO EDHE:  Deklarata e Ramës në Pejë/ Ish-ministrja e Integrimit jep alarmin

Duke qenë se mjeku pranon që nuk ka përpiluar asnjë dokument, “Stop” ka ndjekur të renë e cila ka kërkuar shpjegime nga zyra e statistikës në spital. Por dhe punonjësit në këtë zyrë thonë se nuk kanë përpiluar asnjë dokument që ta nxirrnin atë me epikrizë.

Denoncuesja: Unë jam e interesuar të di, kush e ka marrë këtë epikrizë, pasi vetëm unë kam të drejtë ta marr?

Punonjësja: Edhe të duash ti, nuk ia japim njeriu tjetër.

Denoncuesja: Epo dua ta di kush e ka marr me emër-mbiemër..!

Punonjësja: S’e di unë, ne nuk japim, veç personit fizik me kartë identiteti.

Denoncuesja: Atë doja të dija unë, kush e ka marrë?

Punonjësja: Jo, jo me kartën tënde, pa qenë ti, nuk e japim.

Denoncuesja: Unë nuk e kam marrë pra!

Punonjësja: Atë tani nuk e di, ke unë ke ardhur ti? Ke kërkuar gjë?

Denoncuesja: Jo pra!

Punonjësja: Kujt duhet t’i kërkoj llogari, se kush e ka marrë?

Punonjësja: Mjekut!

Denoncuesja: Mjeku më tha, që nuk e di, duhet të pyesësh te Statistika!

Punonjësja: Te Statistika, s’ka pse të adreson këtu ai! Në statistikë, po nuk erdhe ti, unë nuk dal këtu!

Por as tek zyra e statistikave nuk i kanë dhënë zgjidhje të resë, e cila tashmë vijon gjyqin dhe rrezikohet që t’i merret fëmija me dokumente të falsifikuara të cilat e nxjerrin me epikrizë dhe probleme mendore./ tvklan.al

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Donin ta nxirrnin me probleme mendore/ Psikiatrja zbulon skemën e manipulimit të vjehrrës së 26-vjeçares

Publikuar

-

Nga

Donin ta nxirrnin me probleme mendore/ Psikiatrja zbulon skemën e manipulimit të vjehrrës së 26-vjeçares

Historia e 26-vjeçares nga Tropoja, e cila ka denoncuar në emisionin “Stop” se është dhunuar nga bashkëshorti dje vjehrra dhe këta të fundit kanë tentuar ta nxjerrin me probleme mendore me dokumente të falsifikuara, është edhe më e trishtë.

Emisioni “Stop” zbuloi se epikriza që ishte firmosur për të ishte e pavërtetë dhe kjo gjë u pranua si nga mjeku që e kishte firmosur dhe nga punonjësja e zyrës së statistikave nga maternitet. Por problemet për të rënë vijojnë edhe më tej.

Për të rezulton një dokument nga një klinikë e mjekes psikiatre Fatime Elezi, se është me probleme mendore dhe që ka lëshuar një recetë për ta mjekuar. Denoncuesja 26-vjeçar e pajisur me një kamerë të fshehtë nga emisioni “Stop” ka shkuar në klinikën e mjekes Elezi dhe kjo e fundit pranon që ka lëshuar një recetë për të, por deklaron se nuk e ka paciente dhe nuk e ka tanuar më parë.

Mësohet se gjithçka është bërë nga ish-vjehrra e 26-vjeçares, Alma Ibrahimi, e cila është shtirur si nëna e denoncueses.

Mjekja: Unë kam thënë në Prokurori, që nuk e kam parë asnjëherë… Më ka ardhur mami i vet, e prezantuar me emrin Refije, Alma, 2 emra, Refije në pasaportë, Alma më thonë.

Denoncuesja: A ishte flokë të zeza..?

Mjekja: Flokë të zeza, kaçurrela, e shkurtër, e dobët, kështu ishte. Dëshmia ishte kjo: “Më ka ardhur një zonjë, është prezantuar si mami, me emrin Alma. Filloi të qajë, paraqiti ankesat e veta, kam vajzën e sëmurë dhe tha: të lutem më jepni një recetë, që ta kem për në Gjermani!

Ajo duhet të procedohet dhe kaq, sepse është manipulatore! Ti kaq thuaj, ore njeri receta është e 13: 05, unë kam ik nga shtëpia në 2019 dhe s’ka asnjë lidhje.

Por problemi i 26-vjeçares nuk mbaron këtu. Për çështjen e divorcit është caktuar një psikologe, e quajtur Najada, që haptazi mban anën e ish-burrit të denoncueses.

LEXO EDHE:  Qytetarët “masakrojnë” Ramën dhe Bashën/ Asnjëri nuk duhet të jetë kryeministër  

LEXO EDHE:  Shkodra shpalli “non grata” Ramën

Psikologe Najada: Domethënë, ti s’ke komunikim me Hoseliton?

Denoncuesja: Jo, jo.

Psikologe Najada: Domethënë ti për punën e fëmijës, që të vijë ta takojë, Hoselito, nuk ke problem për këtë pjesë?

Denoncuesja: Unë dua çdo gjë me vendim gjykate, në mënyrë ligjore se nuk u kam besë.

Psikologe Najada: Eh tani, dëgjo! Nuk përbën rrezikshmëri, në qoftë se ai është, të mendosh..,nuk mund ta kontrollojmë në çdo moment, ka konsumuar ashtu ai, apo s’ka. Kush është ai baba, që të jetë në një gjendje siç je dhe ti, nënë, që të shkojë të takojë fëmijën, në gjendje, që mendon ti?

Denoncuesja: Po ku i ka faktet që ka ardhur që të kërkojë vajzën?

Psikologia: A të ka marrë Hoselito në telefon? A të ardhur Hoselito vetë prezent? A ka ardhur të takojë fëmijën?

Denoncuesja: Asnjëherë.

Psikologia: Po mirë tani, në qoftë se vjen Hoselito, për të takuar fëmijën, ti e pengon. Kjo është pjesa?

Denoncuesja: Ku të vi ta takojë, ku do ta takojë vajzën?

Psikologia: Të vijë atje moj, në Tropojë! Po do jem dhe unë prezente aty. Do jem unë, do vij dhe ai të takohet prezent, të shikohet marrëdhënia, të afrohet njëherë fëmija me babanë se ka kaq kohë.

Denoncuesja: Me prezencën tuaj po.

Psikologia: Po pra sigurisht. Pastaj atë e vendos Gjykata, si do çmojë Gjykata lënien për rritje dhe edukim për fëmijën.

Lidhur për këtë çështje vendimin e fundit do ta japë Gjykata e Elbasanit./ tvklan.al

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Denoncimi i Stop/ Gruaja nxirret me depresion, për t’i marrë kujdestarinë e vajzës

Publikuar

-

Nga

Denoncimi i Stop/ Gruaja nxirret me depresion, për t’i marrë kujdestarinë e vajzës

Një nënë e re 26 vjecare nga Tropoja, e martuar në Elbasan ka sjellë në jetë fëmijën e parë, një vajzë. Pas lindjes, ajo thotë, se është dhunuar nga bashkëshorti dhe prindërit e tij.

Lidhur me këtë ngjarje, është pajisur me urdhër-mbrojtjeje një vjecare. Pas këtij momenti, i ka ardhur kërkesë- padia nga avokati i bashkëshortit, për zgjidhjen e martesës dhe kujdestarinë e vajzës.

Për të përligjur kujdestarinë, ishin bashkëngjitur dy dokumente: një epikrizë nga materniteti “Mbretëresha Geraldinë”, ku shkruhej, se gruaja vuante nga një crregullim depresiv, si dhe një recetë nga një mjeke psikiatre, që i kishte dhënë mjekim.

Gjatë kësaj kohe, nënës së re, i është bërë një kallzim nga ish-vjehrra për shitje të fëmijës, akuzë, që u provua si e pavërtetë.

LEXO EDHE:  Veliaj frikë nga mosrikandidimi/ I shpall luftë Ramës

LEXO EDHE:  PD: Rama u vetëdenoncua se është ai në krye të përgjimeve të paligjshme

Denoncuesja takon mjekun gjinekolog Albert Cakoni, i cili thotë, se e ka hedhur firmën në dokumentin e epikrizës, pa e ditur, se cfarë firmoste./tv klan

LEXO TE PLOTE