Connect with Us

Gerti Bogdani, garancia e Lulzim Bashës tek koncesioni i inceneratorëve

Politikë

Gerti Bogdani, garancia e Lulzim Bashës tek koncesioni i inceneratorëve

Publikuar

-

Tenderat korruptivë 60 mln dollarë në Zimbabve/ Gert Bogdani nuk pranon të flasë

CNA.al ka publikuar një dosje investigative të plotë në lidhje me skandalin e inceneratorëve, në Shqipëri.

Në muajin shkurt 2020, CNA.al ka zbuluar me dokumente edhe ortakërinë e drejtorit të Top Channel, Ben Blushit, me pronarët e inceneratorëve, ku marrëdhënien tregtare e ka bashkëshortja e tij Eva Blushi.

CNA.al ka treguar me dokumente zyrtare se Eva Blushi është bashkëaksionere me Klodian Zoton dhe Mirel Mërtirin, në kompaninë Em Capital Group Ad. Një kompani e themeluar në Bullgari, ku Eva Blushi gëzon 30% të aksioneve. (Lexo këtu).

Më tej, ne shtuam në dosjen publike të këtij denoncimi, edhe mjaft të dhëna të reja, që fillonin në Hollandë, shkonin në Bullgari e përfundonin në Tiranë, tek Ministria e Mjedisit e deri tek ortakëritë e pronarëve të inceneratorëve me Ben Blushin apo edhe aksioneren e Top Channel, Vjollca Hoxhën.(Lexo këtu)

Ndërkohë, ajo që binte në sy, pas publikimit të kësaj dosje ishte reagimi i opozitës, dhe kreut të PD-së, Lulzim Basha.

Ky i fundit është mjaftuar me deklaratat e bëra në studiot televizive, ku vijon t’i bjerë në një “vrimë fyellit”, duke përsëritur koncesione, koncesione, por nuk ndërmori asnjë hap ligjor sa i përket skandalit të inceneratorëve.

Ndërkohë që pritej që opozita të bënte detyrën e saj dhe ta çonte dosjen në SPAK, në fakt nuk ndodhi një gjë e tillë.

Por, çfarë ndodhi më tej

Tashmë kanë dalë në dritë të tjera detaje dhe fakte, që tregojnë edhe arsyen se pse Lulzim Basha hesht në lidhje me koncesionin e inceneratorëve.

Dy ditë më parë, Boldnews publikoi një skandal që lidhej me njeriun hije të koncesionit të inceneratorëve, Mirel Mertirin, emri i të cilit shfaqet kudo ku del Klodian Zoto.

Sipas këtyre raportimevve, ortaku i kompanisë që ka marrë me koncesion inceneratorët në Shqipëri, është përfshirë në një skandal në Zimbabve të Afrikës, në lidhje me dy tendera në fushën e shëndetësisë dhe blerjen e materialeve anti-covid. Tendera që kapin vlerën 60 milion dollarë.

LEXO EDHE:  Enno Bozdo shpërthen kundër Bashës/Jep dorëheqjen!

Mërtiri, i cili deri tani njihej vetëm si emër që qëndron pas inceneratorëve në pronësi formale të Klodian Zotos, është paraqitur në Zimbabve me emrin Ilir Dedja.

Agjencia e lajmeve “Zimlive” raporton se Qeveria e Zimbabves ka urdhëruar anulimin e një tenderi 60 milionë USD që agjencia shtetërore shëndetësore, “Natpharm” kishte lidhur me kompaninë “Drax International” të biznesmenit shqiptar, Ilir Dedja, nën dyshime për aferë korruptive. (Lexo këtu)

Ku lidhet Lulzim Basha me koncesionin e inceneratorëve

Lidhja zbulohet qartë nëpërmjet një fotoje, të publikuar nga agjencia e lajmeve “Zimlive”.

Në foton në fjalë, janë zyrtarë të lartë të atij vendi, me biznesmenin shqiptar Ilir Dedja (Klodian Mërtiri), ndërsa në krah të tyre është edhe ish-deputetin e Partisë Demokratike, Gerti Bogdani, i cili duket të jetë përfaqësuesi dhe garancia e  Lulzim Bashës pranë koncesionit të inceneratorëve. Fotoja flet qartë dhe tregon edhe një herë fytyrën e vërtetë të Lulzim Bashës, i cili “bërtet” në studiot televizive koncesione, oligarkë, dhe nga ana tjetër “fle” me oligarkët.

Në vend që të bënte detyrën e tij, dhe të çonte dosjen në SPAK, Luli vetëm flet kot në televizione dhe nga ana tjetër e ka tashmë të zbuluar ortakërinë me koncesionin e inceneratorëve./ CNA.al

Lidhja kriminale e Lulzim Bashës dhe Ben Blushit me inceneratorët

Pse Basha nuk çon në SPAK dosjen e inceneratorëve?!

Skandali-Nga pronarët e mediave tek kompanitë off shore/ Skema e plotë e koncesionit të inceneratorëve, emrat e përfshirë

Dokumentet ekskluzive-Si u garantuan 128 milion euro/ Skema korruptive e inceneratorit të Tiranës, emrat dhe kompanitë e përfshira

Skema korruptive e koncesionit të inceneratorit të Elbasanit/ Si u gllabëruan miliona euro

Lidhja kriminale e Lulzim Bashës dhe Ben Blushit me inceneratorët

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Video-Rama rikthehet si aktor/ Batuta me “policin”: Po ika unë ju mori lumi

Publikuar

-

Nga

Rama rikthehet si aktor/ Batuta me “policin”: Po ika unë ju mori lumi

Kryeministri Edi Rama ka ardhur sërish si aktor mbrëmjen e sotme për qytetarët, pas rolit të tij në filmin e Ermal Mamaqit “I Love Tropoja”.

Por sot ai ka luajtur një skeç humori për emisionin “Binjakët” e vëllezërve Romeo dhe Donald Veshaj, në Vizion Plus.

Donald Veshaj ka luajtur rolin e shoferit të kreut të qeverisë, por ky i fundit, i bezdisur nga fotot dhe videot e shoferit të tij ka kërkuar të dalë vetë në timon për të shëtitur nëpër Vlorë.

Sapo Rama ka  hipur në vendin e shoferit, vëllai tjetër, Romeo, i veshur si polic ka ndaluar e tyre. Kur ai ka parë kryeministrin është emocionuar dhe ka telefonuar sallën operative.

Kur Rama i tha se duhej të largohej, Romeo i kërkoi të mos ikte nga qeveria. Ky skeç është shoqëruar me batuta dhe me momente humoristike, duke na e rikthyer kreun e qeverisë edhe njëherë si aktor.

Bashkëbisedimi i plotë:

Rama: Po ça bën o burr, akoma me këto, je në terezi mo , mbylle atë, po maskën ku e ke maskën, merr mo maskën

Donaldi: Më fal, shefi më fal.

Rama: Mbylle atë mbylle, po çfarë tipi je ti mo burrë.

Donaldi: Më fal, të lutem më fal.

Rama: Po çe ke këtë fiksim me këtë videoselfi mo?

Donaldi: Po trendi i momentit.

Rama: E di, çke hajde dil mbrapa se do t’i jap vetë makinës!

Donaldi: Pse? Do t’i japësh ti makinës, pse ka ndodhur diçka e keqe?

Rama: Jo nuk ka ndodhur asgjë

Donaldi: Pse je mërzitur, çfarë ka ndodhur?

Rama: Hajde mo mbrapa po të them, dua të shof Vlorën vetëm unë, aty në timon si e ndjenë Vlorën Hajde.

Donaldi: Do t’i japësh vetëm makinës?

LEXO EDHE:  Përfundon dreka me ambasadorët/Basha: Do triumfojë kauza jonë!

LEXO EDHE:  Artan Hoxha: Çojuni Ramës e Bashës një cigare hashashi nga Laboratori i Skraparit!

Rama: Do ti jap vetë makinës, ec!

Donaldi: Ok, ok!

Rama: Uhhhh. Atë Dua Lipën ku e ke atë, dua Dua Lipën unë.

Donaldi ndërkohë bën videoselfi.

Rama: Dëgjo lëre atë video mos më bezdis tani, lëre!

Donaldi: O pasha, pasha!

Rama: O do më lësh të shijoj Vlorën?

Donaldi: Jam në vendin tënd tani.

Kryeministrin e ndalon polici (Romeo)

Rama: Po ky çfarë do ky tani?

Donaldi: Ooo polici!

Romeo: A mund ta ulësh pak maskën?

Rama ngre maskën.

Rama: Është ai!

Donaldi: Po s’jemi nis akoma mo burrë.

Rama: Po çfarë ke mo burrë?

Romeo: 12-ta si më dëgjon?

Qendra Operative: Të dëgjoj, të dëgjoj !

Romeo: Kam ndaluar një njeri të madh!

Qendra Operative: Ndonjë analist?

Romeo: Më të madh, më të madh, ngrije.

Qendra Operative: Ndonjë biznesmen?

Romeo: Më të madh, më të madh, ngrije

Qendra Operative: Ndonjë deputet?

Romeo: Opo ngrije akoma, ngrije.

Qendra Operative: Ministër?

Romeo: Më të madh po të them.

Qendra Operative: Po Ramën s’e ke ndaluar pra.

Romeo: Po ça thua o të keqen vëllai, ky Ramën e ka shofer!

Rama: Po çfarë thua mo do na leshë të ikim tani se kam dalë për të parë Vlorën njëherë vetëm o burrë tani.

Romeo: Prit pak, mos ik, e di që gjendja e tanishme të ka mërzitur.

Rama: Ça është kjo mo?

Romeo: Prit pak, mos ik!

Rama: Ore do iki të shoh Vlorën, je në vete apo jo?

Romeo: A për të parë Vlorën?

Rama: Po pse për çfarë?

Romeo: Aaa ok!

Rama: Po po ika unë ju mori lumi ju, je në terezi apo jo, po ik tani.

Romeo: A ok!/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Video – Rama në timon/ I ndodh “e papritura” në Vlorë

Publikuar

-

Nga

Video - Rama në timon/ I ndodh "e papritura" në Vlorë

Kryeministri Edi Rama shpeshherë na ka surprizuar duke ardhur për publikun në mënyra të ndryshme, si politikan, si piktor, madje edhe si aktor.

Një debat të gjerë Rama krijoi me shfaqjen e tij si aktor në filmin “I Love Tropoja”, ku ai kishte rolin e dajës së Ermal Mamaqit, personazhit kryesor.

Por mbrëmjen e sotme Rama ka ardhur sërish me një skeç humori, por këtë herë për emisionin “Binjakët” të vëllezërve Veshaj.

LEXO EDHE:  Enno Bozdo shpërthen kundër Bashës/Jep dorëheqjen!

LEXO EDHE:  I hipur në traktor/ Basha premtime për bujqësinë

Gjatë skeçit të humorit, Rama del në timon për të ngarë makinën dhe për të bërë xhiro nëpër Vlorë.

Por në një moment i del njëri prej vëllezërve Veshaj, i veshur si polic dhe e ndalon, por emocionehet kur sheh kryeministrin dhe i kërkon të mos ikë.

E gjithë kjo është një pjesë humoristike, e cila është transmetuar mbrëmjen e sotme në Vizion Plus. Për më tepër, ndiqni videon e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Shehi zbulon “skemën”/ Si po i vjedh PS të dhënat personale të qytetarëve

Publikuar

-

Nga

Dashamir Shehi zbulon “skemën”/ Si po i vjedh PS të dhënat personale të qytetarëve

Një skandal të paprecedentë e ka cilësuar Dashamir Shehi, vjedhjen e të dhënave personale të qytetarëve shqiptarë përmes platformës elektronike qeveritare e-Albania.

Në një komunikim me ndjekësit në rrjetet sociale, kandidati i opozitës për deputet, Dashamir Shehi, theksoi se jemi përballë një paligjshmërie, që vë në rrezik demokracinë, teksa zbuloi skemën e vjedhjes së të dhënave.

Sipas Shehit, zyrtarët e lartë të drejtësisë dhe kompanitë ia dorëzojnë të dhënat personale të qytetarëve Partisë Socialiste, të cilët pretendon se i kërcënojnë qytetarët dhe tentojnë t’i marrin votën me presion.

Ai theksoi se zyrtarët duhet të zbatojnë ligjin dhe kërkoi të nisen hetimet për vjedhjen e të dhënave nga institucionet shtetërore.

Sot e dje, kemi informacion për vjedhjen e të dhënave përmes e-Albania dhe zyrave të shtetit që duhet të mbrojë informacionet tona. Kompanitë ja dorëzojnë Partisë Socialiste të dhënat tona, ky është një akt i shëmtuar. Të dhënat personale merren nga zyrat  e shtetit, mund të bëhen dhe krime me këto të dhëna, kush mban përgjegjësi. Edi Rama s’ka më shpresë, ai dhe shpura e tij duan të kontrollojnë çdo votë. Janë të përfshirë në këtë skandal drejtorë, të shtetit, vullnetarë, që dalin me listë në dorë për të çertifikuar këto të dhëna.

Duan të identifikojë të dhënat e rivalëve, në mënyrë që të tentojnë t’i blejnë, t’i dhunojë. Kjo kalon përtej zgjedhjeve, është  bërë “Big Brother”, shkelje ligji e rëndë, duhet të merren hetues e prokurorë. Shumë prej këtyre prokurorëve klaisifikohen si socialistë nga këto të dhëna. Në radhë të parë është shkelje ligji, imoralitet, rrezik për demokracinë. Nëse kjo punë intesifikohet, s’ka më jetë private. Ka njerëz me halle që nuk përballen dot me presionin politik. Përpara disa halleve koha ka treguar ka treguar se shqiptarët e shesin votën.

Ky skandal tregon fundin e Edi Ramës, qytetarët të reagojnë, Rama po dhunon privacinë tonë. Do ftoja një kategori që bëjnë shkrime për demokracinë, intelektualët të reagojnë. Të marrin të dhënat në mënyrë të fshehtë, si të quajnë, çfarë mendon, përdoren teknologji moderne për të vjedhur  të dhënat. Zotërinjtë e drejtësisë figurojnë se janë mbështetës të PS-së, unë besoj se ata do respektojnë ligjin. Ata figurojnë si tifozë të Edi Ramës. Qytetarë, bëhuni vigjilentë për lirinë tuaj!”, theksoi Shehi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE