Inceneratorët, koncesioni korruptiv që fillon tek Ilir Meta, shkon tek Edi Rama dhe përfundon tek Lulzim Basha

20 Qershor 2020, 11:12, Politikë CNA

Një aferë koruptive e shumë denoncuar. mediat e ndryshme në Shqipëri kanë nxjerrë dhjetëra fakte sesi qeveria shqiptare nëpërmjet ministrit të Ilir Metës në qeverinë ?Rama 1?, Lefter Koka ka firmosur 200 milion euro koncesione për inceneratorët.

Filloi në Elbasan me një kompani ku dikush pa asnjë qindarkë firmoste brenda ditës dhjetëra dokumenta dhe përfitonte një koncesion 22 milion euro. (Lexo këtu)

Pas saj radhën e kishte Fieri. Këtë herë vlera ngrihej. Nga 22 çohej në 28 milion euro.(Lexo këtu) 

Dhe në fund edhe pse nuk ishte më ministër i zgjedhur i LSI-së, por kishte kaluar në opozitë, Lefter Koka firmos ditët e largimit dhe çastet e fundit të ikjes nga zyra një tjetër konçesion. 128 milion euro për koncesionin e Tiranës, i cili u reklamua nga kryebashkiaku Veliaj si një investim i një firme hollandeze. Por, CNA.al tregoi me dokumenta dhe fakte konkrete se pas këtij koncesioni qëndronte sërish Klodian Zoto, ortaku i Klodian Mërtirit dhe Ernesto Granelli, një shtetas italian, i lidhur me pronarët e inceneratorëve.

Ilir Meta dhe LSI-ja, janë pjesë e korrupsionit të inceneratorëve gjatë qeverisë ?Rama 1?

Të gjitha dokumentet janë firmosur nga Lefter Koka, ish-ministri i Mjedisit i LSI-së, i cili pak ditë më parë deklaroi se në zgjedhjet e ardhshme do të votonte Partinë Socialiste.

Koka njihet si një nga mbështetësit e mëdhenj të Ilir Metës dhe ky i fundit e vendosi edhe si ministër në qeverinë ?Rama 1?, por mesa duket inceneratorët e kanë ?ëmbëlsuar? shumë. Ai nuk është i pari dhe i vetmi, por një nga aktorët kryesorë të inceneratorëve, njeriu që kaa firmosur gati 200 milion euro nga taksat e shqiptarëve me koncesion për 30 vite, në Elbasan, Fier dhe Tiranë.

Edi Rama, kryeministri i vendit, është njeriu që ka marë përsipër gjithçka.

Ai pranon se inceneratorët janë një investim i duhur. Një akt politik nga Edi Rama, i cili në faakt nuk mund të pranojë se ajo është një aferë korruptive me miratimin e tij.

Inceneratorët nuk janë gjë tjetër veçse një skemë ku milionat nga taksat e shqiptarëve shkojnë gjoja për paastrimin e qyteteve, por mënyra e dhënies së tyre nuk ka pasur aas gara ndërkombëtare të hapura. Nuk ka pasur projekte të qarta të strategjisë dhe të investimeve. Gjithçka është bërë brenda ditës me firmat e marra me shpejtësi, thjeshtë dhe vetëm për të favorizuar një kompani të caktuar.

Një hetim nga institucionet përgjegjëse do ta nxirrte zbuluar kryeministrin, i cili është njeriu kryesor i kësaj afere, por që nuk ka firmosur kund. Firmën e ka hedhur Lefter Koka.

Edhe Ben Blushi merr “llokmën” e tij 

Mirel Mërtiri dhe Klodian Zoto janë ortakë edhe me drejtorin e Top Channel, Ben Blushin, ku marrëdhënien tregtare e ka bashkëshortja e tij Eva Blushi.

Kujtojmë këtu se CNA.al ka treguar me dokumente zyrtare se  Eva Blushi është bashkëaksionere me Klodian Zoton dhe Klodian Mërtirin në kompaninë Em Capital Group AD, e themeluar në Bullgari. (Lexo këtu)

Lulzim Basha, kryetari i Republikës së re, është përfshirë thellë në skandalin e inceneratorëve.

Së fundi krahu i djathtë e tij, këshilltari Gerti Bogdani, ish-kreu i FRPD-së u denoncua për një aferë korruptive në Zimbabve, ku ndodhej në një foto me politikanët e atij vendi dhe me përfaqësuesin e inceneratorëve, Klodian Mërtiri.

Ky i fundit është njeriu që ka në pronësi inceneratorin e Elbasanit dhe ka një zinxhir kompanish, të cilat lidhen edhe me Klodian Zoton dhe inceneratorin e Fierit dhe të Tiranës.

Gerti Bogdani, pas denoncimeve në media, të nesërmen u pa sërish në krah të Lulzim Bashës. Ky i fundit e tregoi hapur, e tregoi publikisht se ai e mbështeste Gerti Bogdanin dhe se ai ishte garancia e tij tek inceneratorët. Ky është një fakt i pamohueshëm.

Por, nga ana tjetër Lulzim Basha ka bërë edhe një akt të parecedentë.

Prej më shumë se një viti afera e inceneratorëve denoncohet pafundësisht në media. Gjithaashtu edhe eksponentë të rëndësishëm të Partisë Demokratike e kanë denoncuar atë, ndërsa Lulzim Basha ka bllokuar dërgimin e dosjes në SPAK.

Me krijimin e SPAK, gjithça pritej ishte që Republika e re e Lulit të çonte dosjen e Lefter Kokës, Edi Ramës, Erion Veliajt, Arben Ahmetajt e kujtdo tjetër që i është përmendur emri, pranë strukturave hetimore.

Por, Lulzim Basha nuk e çon dosjen në SPAK, edhe pse ka me qindra fakte të dokumentuara jo vetëm nga eksponentë të PD-së, por edhe nga mediat. Një dosje voluminoze që për herë të parë do të çonte pas prangave eksponentë të lartë të shtetit shqiptar. Këtë nuk e ka bërë në asnjë çast Lulzim Basha, por përkundrazi ka urdhëruar që dosja të mos dërgohet në SPAK dhe e mban atë në zyrën e tij të mbyllur në sirtar.

Tre faktorët politikë, mazhoranca socialiste, opozita dhe eksponentët e Ilir Metës dhe LSI-së, janë ataa që kanë ?gatuar? dhe zhytin duart e tyre në paratë e taksave të shqiptarëve nëpërmjet korrupsionit të inceneratorëve.

Gjithçka fillon në qeverinë ?Rama 1?, ku është ortak me LSI-në, vazhdon akoma në qeverinë ?Rama 2?, ku ortakëria shkon tel Lulzim Basha.

Të tjerët janë aktorë apo faktorë të parëndësishëm. Përgjegjësit kryesorë janë Edi Rama, Ilir Meta dhe së fundi edhe avokati i tyre Lulzim Basha./ CNA.al

Dokumentet ekskluzive-Skandali me inceneratorin e Fierit/ Si u zhvatën dhjetëra milion euro nga taksat e shqiptarëve

Skandali me inceneratorin e Fierit/ Qeveria pagoi 22.6 miliardë lekë, ende pa u ndërtuar

Gerti Bogdani, garancia e Lulzim Bashës tek koncesioni i inceneratorëve

Lidhja kriminale e Lulzim Bashës dhe Ben Blushit me inceneratorët

Pse Basha nuk çon në SPAK dosjen e inceneratorëve?!

Skandali-Nga pronarët e mediave tek kompanitë off shore/ Skema e plotë e koncesionit të inceneratorëve, emrat e përfshirë

Dokumentet ekskluzive-Si u garantuan 128 milion euro/ Skema korruptive e inceneratorit të Tiranës, emrat dhe kompanitë e përfshira

Skema korruptive e koncesionit të inceneratorit të Elbasanit/ Si u gllabëruan miliona euro

Lajmet e fundit nga