Connect with Us

Pse Basha nuk çon në SPAK dosjen e inceneratorëve?!

Politikë

Pse Basha nuk çon në SPAK dosjen e inceneratorëve?!

Publikuar

-

Kreu i Republikës së re, Lulzim Basha në retorikën e tij politike të këtyre viteve shpesh ka përmendur oligarkët dhe koncesionet. Megjithëse marrëdhënien me ta e ka pasur me ulje dhe ngritja, apo oshilacione.

Sa herë oligarkët shkonin dhe bënin ndonjë punë me familjarët e tij, Luli pushonte. Apo me keq akoma si në rastin e Agron Papulit, për të cilin heshti sepse shkoi dhe mori vilat.

Protesta ne Rrugen e Kombit

Apo heshtja për Rrugën e Kombit dhe Salillarin, pasi tradhëtoi dhe la në burg djemtë e Kukësit dhe kunati i tij shkoi tek zyrat e Kastratit.

E kështu me radhë janë me dhjetëra histori dhe mesele me Lulin, që sot na tregojnë se pse ai nuk e çon në prokurori apo në SPAK, dosjen e shumë përfolur të inceneratorëve.

Por, nuk merr mundimin që të paktën publikisht, juridikisht, ta marrë dhe ta çojë atje ku duhet. Siç bëri me disa dosje të tjera, apo siç nuk ka bërë me disa dosje të tjera, siç është rasti skandaloz dhe i turpshëm i mos dërgimit në Gjykatën Kushtetuese të Ligjit për Arsimin e Lartë, për Henri Çilin dhe bashkëpunëtorët e tij.

Në këtë rast nuk çohet dosja, megjithëse ajo është e plotë. Jo vetëm ne si media e kemi raportuar, por edhe disa zyrtarë të PD-së si Jamarbër Malltezi, Lealba Perlinku, kanë dalë me deklarata konkrete. Shpesh ka pasur qëndrime të forta politike dhe dokumenta ekskluzive. Ne shtuam në dosjen publike të këtij denoncimi, edhe mjaft të dhënë të reja, që fillonin në Hollandë, shkonin në Bullgari e përfundonin në Tiranë, tek Ministria e Mjedisit e deri tek ortakëritë e pronarëve të inceneratorëve me Ben Blushin apo edhe aksioneren e Top Channel, Vjollca Hoxhën.

E pra, Lulzim Basha nuk e çon dosjen në prokurori, për këtë arsye. Vjollca Hoxha, Top Channel dhe kompanitë e saj punojnë shpesh me kunatin e Bashës.

CNA.al e ka treguar me dokumenta se bashkëpunojnë me kunatin e Lulzim Bashës, i cili shpesh në public dhe politikisht njihet si një njeri me ndikim të fortë tek Luli.

Më tej, mund të themi se bashkëpunimi i Top Channelit është një nga faktorët dhe kunati i tij që e ndalon Lulin të çojë dosjen në prokurori. Sot gjashtë muaj pas krijimit të SPAK, Basha nuk ka marrë asnjë hap serioz që të çojë në këtë institucion një dosje të fortë korruptive, si ajo e inceneratorëve. Ai nuk e çon, por përpiqet të bëjë shoë, duke çuar dosjet e tenderave të zhvilluar së fundi në një situatë emergjence, të cilat nuk kanë në asnjë rast asnjë problematikë mesa duket dhe më shumë duket se janë të paragjykuara.

LEXO EDHE:  Sa shpenzoi PD për fushatë elektorale?

E të gjitha këto flasin për 1 milion apo dy million dollarë tendera të zhvilluara në situatë emergjence. Ndërsa inceneratorët janë 200 milion dollarë, të cilat Lulzim Basha nuk i çon të hetohen sepse ndoshta merr pjesën e tij, ose ndoshta njerëzit rreth tij përfitojnë dhe ai nuk e çon atje ku duhet. Dhe e fundit si argument është fakti se aim und të ketë frikë dhe bashkëpunon në mënyrë direkte dhe indirekte me pronarët e inceneratorëve, por edhe ortakët e tyre në biznese siç janë Vjollca Hoxha, Ben Blushi dhe shumë aktorë të tjerë dhe faktorë politik në Shqipëri, të cilët Lulin shpesh e shikojnë si një gjobaxhi të vogël, në shërbim të Edi Ramës, që mjafton t’i hedhësh “kockën” e tij dhe ai hesht si “qeni” që ka diçka me se të luajë. Apo me se të ushqehet.

E ky është rasti më flagrant i Lulzim Bashës, i cili edhe pse ka një dosje më të madhe se gjatësia e tij për inceneratorët në zyrën e tij, nuk e çon atë në SPAK. Nuk e çon atje të zbardhet e vërteta, pasi brenda asaj të vërtete duket se është zhytur edhe vetë ai./ CNA.al

Ekskluzive dokumenti/Zbulohet ortakëria e Klodit të inceneratorëve me Ben Blushin

Ekskluzive dokumentet/ Klodi i inceneratoreve dhe Ben Blushi, blejnë “Lori Kafe”

Skandali/ Zbulohet skema e plotë, si pronarët e inceneratorëve paguan aksionerët e Top Channel

Skandali-Nga pronarët e mediave tek kompanitë off shore/ Skema e plotë e koncesionit të inceneratorëve, emrat e përfshirë

Dokumentet ekskluzive-Skandali me tenderin e inceneratorit/ Kompania fituese pa asnjë aktivitet biznesi, shkeljet proceduriale

Dokumentet ekskluzive-Skandali me inceneratorin e Fierit/ Si u zhvatën dhjetëra milion euro nga taksat e shqiptarëve

Skandali/ Qeveria 50 milion euro kompanive pa asnjë lek

Dokumentet ekskluzive-Si u garantuan 128 milion euro/ Skema korruptive e inceneratorit të Tiranës, emrat dhe kompanitë e përfshira

Koncesioni 128 milionë euro/ Zbulohen kompanitë në Hollandë me drejtorë Rusë

Koncesioni 128 milion euro/ Plas skandali në Shqipëri, kompania ndryshon emër në Hollandë

Thellohet skandali/ Kompania e konçesionit 128 milionë euro asnjë eksperiencë, filloi në Shqipëri

Skandali/ Koncesionari i 128 milion eurove fsheh ndryshimin e emrit

Thellohet skandali me koncesionin 128 milion euro/ Zbulohen të tjera dokumente

Skandali me inceneratorin e Fierit/ Qeveria pagoi 22.6 miliardë lekë, ende pa u ndërtuar

Zbulohet ortakëria e Erion Veliajt, me Klodian Zoton e inceneratorëve

Rama, 12 milion dollarë për inceneratorin e Tiranës

Nga kompanitë fantazëm, tek jeta e humbur e një 17-vjeçari/ Pyetjet që kërkojnë përgjigje nga Klodian Zoto dhe qeveria shqiptare

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Rritja e numrit të të infektuarve/ Pampuri: Fajin e ka qeveria, qytetarët i zbatuan rregullat

Publikuar

-

Nga

Ish deputetja e PD, Orjola Pampuri thotë se fajin për shtimin e rasteve të reja me Covid, nuk e kanë qytetarët, por qeveria.

Sipas Pampurit, faji dhe papërgjegjshmeria bie drejtpërdrejt mbi qeverinë, pasi pikerisht QSUT, që administrohet nga Ministria e Shëndetësisë, vendi ku masat dhe siguria duhej të ishin maksimale, dhe risku për tu infektuar duhej te ishte minimal, pikërisht prej aty referohen raste të njepasnjëshme.

Ajo thekson se menaxhimi i situatës ka qenë një kaos total që në fillesat e kësaj pandemie.

“Fajin per shtimin e rasteve me Covid 19 nuk e kane qytetaret, por qeveria.
Qytetaret i zbatuan me perpikmeri rregullat e izolimit duke mbartur mbi supe edhe veshtiresite ekonomike qe ai solli, por edhe mungesen e mbeshtetjes nga qeveria. Pas hapjes e sidomos ditet e fundit numri i personave te prekur nga Covid 19 eshte rritur, dhe nje pjese e tyre jane staf shendetesor. Ne rrethana te tilla te fajesosh qytetaret, eshte mungese pergjegjshmerie e qeverise dhe personave te caktuar qe ndjekin me rigorozitet ritmin e saj te deformuar. Por ne fakt faji dhe papergjegjshmeria bie drejtperdrejte mbi qeverine, pasi pikerisht QSUT, qe administrohet nga Ministria e Shendetesise, vendi ku masat dhe siguria duhej te ishin maksimale, dhe risku per tu infektuar duhej te ishte minimal, pikerisht prej aty referohen raste te njepasnjeshme, prej te cilave disa behen te ditura e disa jo, disave prej tyre u behen tamponet e disave jo, edhe pse referohen si persona kontakti.
Por menaxhimi i situates ka qene nje kaos total qe ne fillesat e kesaj pandemie. Eshte theksuar disa here qe pergjegjshmeria qytetare duhet te shoqerohet pa diskutim dhe me masa nga qeveria, te cilat nisin nga masat mbrojtese te stafit shendetesor e deri te vijueshmeria e testimeve dhe testeve serologjike, njekohesisht cdo person qe shfaq shenja duhet te testohet me qellim qe te merren masa qe gjendja shendetesore te mos agravohet. Por edhe pas hapjes serish vijon te mos kete masa dhe rregulla te percaktuara qarte te zbatueshme dhe te monitorueshme. Cdo rast qe paraqitet per te bere tampon nuk duhet neglizhuar, dhe gjithashtu cdo kontakt i tij, duhet testuar.
Ky eshte menaxhimi zinxhir. Pergjegjesia dhe pergjegjshmeria se pari duhet te jete e vete “krye-epidemiologut” i cili dergoi qindra police per te terhequr zvarre qytetaret tek teatri, apo inaugurimi i parkut te deshtuar te Veliajt, ku nuk u ruajt asnje standart. Te fajesosh qytetaret, eshte gjeja me e thjeshte ne mungese te argumentit. Por nderkohe te vetmit fajtore jane vete ata te cilet thyen cdo lloj etike profesionale duke thyer konfidencialitetin, me berjen publike te emrave te personave te prekur, dhe pikerisht ata te cilet ne mungese te cdo pergjegjesie e pergjegjshmerie, jane mesuar qe fajin t’ua hedhin te tjereve.
Te vetmit pergjegjes jane qeveria dhe ata qe u mbajne iso nga mengjesi ne darke”, shkruan Pampuri.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Avokati shkon me letra higjenike në emision/ Pa Sorosin, Rama do vdiste nga mbidoza,  Basha do ishte një copë kamarieri

Publikuar

-

Nga

Avokati Altn Goxhaj është gjobitur me 50 milionë lekë për shkak të thyerjes së karantinës, ndërsa sot ka sqaruar se si po vijon procesi.
Ai ka shkuar në studion e Fax News me disa topa letre higjenike në duar, për të ironizuar me gjobën e marrë.

“Kam bërë ankimimin e gjobës 50 milionë. Më thanë se nuk kanë asnjë dokument apo provë nga unë. Ju dorëzova 5 paku letra higjenike, me gjithë logjikën e qeveritarëve për të bërë presion ndaj qytetarëve. Unë këtë gjobë nuk e mora për vetë por të tregoj të gjitha gjobat e shqiptarëve. Policëve vetë nuk ju lejohet të vendopsin gjoba administrative, vetëm Inspektoriati Shëndetësor mund ta bëjë. Policia mund të vendos vetëm gjoba të Kodit Rrugor, jo pse ke dalë jashtë orarit, por pse ke parkuar keq. Të gjitha gjobat që ka vendosur Policia e shtetit për mos lejimin e qytetarëve të dalin dhe ndëshkimin e atyre që dalin, janë nul, janë zero”, u shpreh ai.

Ndërkohë avokati ka hedhur akuza të rënda ndaj klasës aktuale politike në vend, duke thënë se kjo klasë është duke përmbushur axhendën e nisur që në vitin 1992 për shpopullimin e Shqipërisë dhe rrënimin e saj, sepse vetëm kështu sipas tij zhdukin dëshmitarët për krimet që kanë bërë në vënien e pasurisë.

LEXO EDHE:  Sa shpenzoi PD për fushatë elektorale?

LEXO EDHE:  “Tutorët e Bashës dhe Kryemadhit të mbajnë përgjegjësi”/ Kujt i drejtohet Taulant Balla?

Goxhaj tha se e gjitha kjo sponsorizohet dhe drejtohet nga George Soros dhe se pa këtë të fundit, Rama do vdiste poshtë ndonjë ure nga overdoza, Valiaj do të ishte përkthyes në ndonjë kishë në lindje ndërsa Basha kamarier.

“Ata janë bandë e poshtër, t’ju shërbej armikut, të justifikojnë arsyet pse dhe kush i sollën në pushtet Serbisë dhe Greqisë përmes Sororosit. Po të mos ishte Sorosi Edi Rama do përfundonte i vdekur në overdozë në një urë, Erion Veliaj do të kishte përfunduar në përkthyes me 2 mijë dollarë në një kishë ordinere Baptiste diku në Afrikë, Lul Basha në një copë kamarjeri. Këta nuk do ekzistonin, s’do merrnin frymë as nuk do ishin prezent fare nëse nuk do ishte Sorosi. Këta i shërbejnë një axhende të nisur në vitin 1992. Këta duan të zgjasin pandeminë për të rrënuar ekonominë që njerëzit të ikin”, tha Goxhaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Petrit Vasili ironizon mjekët/ “Lutjet e mekura të profesionistëve s’duhet të ishin ndaj popullit”

Publikuar

-

Nga

Ish-ministri i Shëndetësisë dhe nënkryetari i LSI-së Petrit Vasili, ka sulmuar qeverinë për shifrat aktuale të të infektuarve në vendin tonë.

Në një postim në rrjetet sociale, Vasili deklaron se shifrat e larta kanë ardhur si shkak i masave të qeverisë.

“Pandemia në Shqipëri është absolutisht e zhytyr në paqartësi, pasiguri dhe padije. Kaosi i shkaktuar i shkaktuar që në fillim nga mosveprime dhe qëndrime kontradiktore të rrezikshme të qeverisë, që ka folur e vepruar vetëm me gojen e FB të Edi Ramës kanë prodhuar pasojat e sotme. Shifrat disa herë më të larta sot se sa në pikun e pandemisë flasin vetë dhe analizën e tyre mund ta bëjë edhe një epidemiolog fillestar”, shkruan ai, ndërsa nuk kursen as mjekët që bëjnë thirrje për qytetarët.

“Lutjet anemike e të mekura të disa profesionistëve ndaj popullit, kur duhet t’i flasin e flisnin fort dhe me zë të lartë qeverisë, që shpërdoroi politikisht pandemine, nuk ndihmojne askënd. Në mungesë të revoltës profesionale ndaj sharlatanizmit qeveritar, heshtja e këtyre profesionistëve do të ishte shumë më e dobishme. Të predikosh kundër fakteve, që shkencërisht flasin vetë është mungesë integriteti.

Të ngarkosh popullin me përgjegjësi, kur qeveria nuk mbrojti as personelin shëndetësor është pabesi profesionale. Të mos hapësh gojën kur Edi Rama çon mijëra policë në mes të pandemisë te Teatri dhe bashkia mbledh dhjetëra fëmijë nëpër sebepet propagandistike të saj, pra kur qeveria vetëpërhap pandeminë, është e dhimbshme për ca profesionistë”, nënvizon nënkryetari i LSI-së.

LEXO EDHE:  Basha me pushime/ Përgatit qeverinë hije kundër Ramës

LEXO EDHE:  VIDEO/ Rama-Basha përballë njëri-tjetrit

Sipas tij, përballë një qeverie që i kërkon mjekëve të qendrave shëndetësore të bëjnë maska me çarçafët e shtëpisë dhe të thuash fajin e ka populli është poshtërim profesional.

“Përgjegjësinë e drejtimit të qartë e profesional të pandemisë e ka vetëm qeveria. Dështimin e saj qeveria pabesisht ja hedh në kurriz popullit. Edi Rama dhe qeveria zgjodhën të refuzojnë me kokëfortësi çdo propozim e sugjerim. Sot flasin vetëm broçkulla, që nuk bindin asnjë shqiptar. Shifrat e pandemisë janë një dëshmi e pakundërshtueshme e kaosit.

Prodhimi i lajmeve të turpshme duke shkelur çdo ligj e norme siç ka ndodhur me disa njerëz të njohur të cilëve u është bërë publike prekja nga COVID-19 është një tjetër dëshmi e falimentimit. Ka vetëm një fajtor e përgjegjës për administrimin mizerabël të pandemisë dhe ky është Edi Rama që pati marrëzinë të printe vetë budallëkun e tij”, përfundon Vasili./ CNA.al

LEXO TE PLOTE