Connect with Us

Thellohet skandali me koncesionin 128 milion euro/ Zbulohen të tjera dokumente

Politikë

Thellohet skandali me koncesionin 128 milion euro/ Zbulohen të tjera dokumente

Publikuar

-

Një grup gazetarësh investigativë kanë mundur të sigurojnë ditën e djeshme një dokument të plotë në lidhje me kompaninë Geogenix BV, e cila në fakt është Integreted Energy BV, mbajtësja e 100% të aksioneve të kompanisë Integreted Energy BV SPV, e cila është koncesionarja e inceneratorit të Tiranës, me vlerë 128 milion euro, për 30 vite.

Në këtë dokument të siguruar, duket edhe një herë qartë se kompania Integreted Energy BV në shkurt të këtij viti, menjëherë pas publikimit të skandalit, të një kompanie EM Capital Group, themeluar në Bullgari nga Klodian Zoto, Mirel Mërtiri dhe Eva Blushi, bashkëshortja e drejtorit të Top Channel Ben Blushi, emri i saj u ndryshua. (Lexo ketu)

Sipas të dhënave zyrtare nga kjo kompani, ajo rezulton se është themeluar në vitin 2016. Në 2017, pra në vitin kur ka firmosur koncesionin prej 128 milion eurosh, kompania e ka pasur ternoverin zero. Pra, qarkullimi dhe fitimi ka qënë thuajse inekzistent.

Nga ana tjetër në vitin 2018, kompania ka një qarkullim prej 920 mijë eurosh. Në vitin 2019, sipas këtyre të dhënave ky qarkullim arrin në 1.1 milion euro.

Pra, një kompani e ngritur nga hiçi, nga zero, menjëherë sapo ka firmosur koncesionin në vitin 2017, milionat e eurove fillojnë e qarkullojnë.

Ndërkohë, sipas të dhënave zyrtare të siguruara nga gazetarët tregohet edhe menaxhimi i kompanisë, e cila sot ka një 78-vjeçar në drejtimin e saj, i cili ka marrë drejtimin nga dhjetori i 2019-ës, dhe gjithashtu vazhdon kompania Almares Menagment BV, e cila ka firmosur, siç e kemi treguar në shkrimet e tjera, bashkëmenaxhimin e kompanisë, ku një prej drejtorëve të Almares është një shtetase ruse. (Lexo këtu)

Gjithashtu jepen me emra tre drejtorët e fundit ku një prej tyre është zoti Giusepse Ciafaglione, i cili është aktualisht një nga menaxherët e kompanisë Integreted Energy BV SPV, si dhe Klodian Zoto, i ditëlindjes ’76, i cili ka drejtuar kompaninë nga 2016, deri në 20 mars të 2019-ës. Pra, nga themelimi deri pak kohë pasi firmosi koncesionin 128 milion euro në Tiranë.

Më tej, të dhënat e mbledhura nga gazetarët tregojnë historikun e ndryshimit të emrit, të cilat tregojnë sipas kësaj të dhëne në shkurt të këtij viti. Gjithashtu tregohen edhe tre projektet e nisura nga kjo kompani, ku janë Shqipëria, Gana dhe Zimbabve. Tek kjo e treta u përfshi edhe në një skandal, raportuar edhe në media.

LEXO EDHE:  Dokumenti/ PD plas skandalin me tenderin e Unazëz së Re

Nga ana tjetër tregohet edhe se cilët janë disa nga partnerët kryesorë të kësaj kompanie, ku mes tyre është edhe “De Mare srl”, e cila është kompania që ka fituar me prokurim të drejtpërdrejtë 15 milion euro për pastrimin e Porto Romanos, zonën e rrisk mbetjeve të Durrësit. E cila në fakt ishte në bashkëpunim me një tjetër kompani shqiptare, siç është Viktoria Invest, por mesa duket kjo e dyta ka qënë thjeshtë dhe vetëm fasadë dhe gjithçka atje do të kruhet nga vetë Klodian Zoto dhe ortakët e tij.

Më tej, CNA.al ka mundur të sigurojë të tjera të dhëna që lidhen me këtë kompani, të ndërtuar vetëm pak kohë përpara se të fitonte një tender 128 milion euro në Shqipëri.

Një kompani pa asnjë eksperiencë e cila u shfaq dhe fitoi disa thasë me para. U reklamua nga kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, si një histori suksesi që do të punësonte njerëz. Por, në fakt ishte një kompani që lindte nga guacka off shore.

Më tej, pro kësaj kompanie dhe inceneratorëve shfaqet edhe Top Channel, ku në disa raportime CNA.al ka siguruar edhe ortakërinë e pronarëve të inceneratorëve me bashkëshorten e Ben Blushit.

Sot pas më shumë dhjetë denoncimesh, institucionet ende nuk kanë reaguar. Prokuroria nuk ka filluar asnjë hetim, por pritet që në ditët në vijim, me dokumentet dhe faktet e sjella nga CNA.al, askush të mos heshtë më.

Nuk mund të kalohet pa u zbardhur një e vërtetë e cila do t’iu kushtojë shqiptarëve disa qindra e qindra million euro./ CNA.al

Rama jep 15 milion euro pa tender, për firmën pranë Lulzim Bashës

Dokumentet ekskluzive-Si u garantuan 128 milion euro/ Skema korruptive e inceneratorit të Tiranës, emrat dhe kompanitë e përfshira

Koncesioni 128 milion euro/ Plas skandali në Shqipëri, kompania ndryshon emër në Hollandë

Koncesioni 128 milionë euro/ Zbulohen kompanitë në Hollandë me drejtorë Rusë

Ekskluzive dokumentet/ Klodi i inceneratoreve dhe Ben Blushi, blejnë “Lori Kafe”

Skandali/ Koncesionari i 128 milion eurove fsheh ndryshimin e emrit

 

Ekskluzive dokumenti/Zbulohet ortakëria e Klodit të inceneratorëve me Ben Blushin

Thellohet skandali/ Kompania e konçesionit 128 milionë euro asnjë eksperiencë, filloi në Shqipëri

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Ministria me pushime”/ Boçi: S’ka strategji për rifillimin e vitit shkollor, të ngrihet grup pune

Publikuar

-

Nga

“Ministria me pushime”/ Boçi: S’ka strategji për rifillimin e vitit shkollor, të ngrihet grup pune

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Luçiano Boçi, ka ngritur akuza për qeverinë lidhur me fillimin e vitit të ri shkollor.

Boçi deklaron se qeveria nuk ka asnjë strategji për rikthimin e nxënësve në shkolla, pasi sipas tij Ministria është me pushime.

Demokrati thotë në një postim në rrjetet sociale se dështimi i mësimit online duhet rikuperuar me shpejtësi, ndërsa pretendon se shkollat nuk ofrojnë realizim të protokolleve shëndetësore.

“Ndërsa e gjithë Evropa është e angazhuar dhe e qartë për të ulur nxënësit në bankat e shkollave dhe arsimin e shpall prioritet numër një, Qeveria e Ministria jonë e Arsimit janë arratisur në pushime të gjata. Udhëzimi për fillimin e vitit shkollor duhet të kishte dalë, ndërsa përgatitja e shkollave duhet të kishte nisur. Problemet e akumuluara janë me qindra, por Ministria sillet sikur çdo gjë shkon vaj.Dështimi i mësimit online duhet rikuperuar me shpejtësi, për të mos krijuar gropa në formimin e brezave, por askush nuk vepron. Shkollat nga ana fizike në një pjesë të madhe janë të degraduara dhe jashtë standarteve evropiane për shkollat e shëndetshme. Nuk ofrojnë asnjë garanci higjeno-sanitare dhe realizim të protokolleve shëndetësore. Investimet për mjete mësimore, apo rikonstruksione janë zero”, shprehet ai.

LEXO EDHE:  Dokumenti/ PD plas skandalin me tenderin e Unazëz së Re

LEXO EDHE:  Nga Klodian Tomorri/ Fatura e rëndë e tepsisë

Ish-deputeti kërkon që të ngrihet sa më shpejt grupi i punës me specialistë të pedagogjisë dhe ekspertë të shëndetësisë, për të hartuar strategji konkrete e efikase.

“Ministrja përpëlitet në deklarata për tre skenarë, sikur do bëjë filmin e rradhës. Ndërkohë duhet të kishte të ngritur grupin e punës me specialistë të pedagogjisë e didaktikës, të IT e ekpertë të shëndetësisë, për të hartuar strategji konkrete e efikase si zgjidhje reale.

Përkundër kësaj ministria parashtron dilema e s’di akoma kë “skenar” të zgjedhë. E gjitha si në historinë e gomarit, të cilit i vendosën përpara tagji dhe jonxhë e i kërkuan të zgjedhë vetëm njërën si ushqim. Duke mos ditur kë të zgjedhë, midis shumë dilemave (dy, ministria ka tre) i ngrati, ngordhi nga uria. Mos o Zot të na i ndodhë ndonjë gjë ministrisë!!! Rroftë Ministria online e Pushimeve!!!!”, shkruan më tej Boçi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kallëzimi i Malajt ndaj Fatmir Xhafajt dhe Ardi Veliut/ GJKKO kërkon regjistrimin e padisë

Publikuar

-

Nga

Kallëzimi i Malajt ndaj Fatmir Xhafajt dhe Ardi Veliut/ GJKKO kërkon regjistrimin e padisë

Gjykata e Apelit për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar ka urdhëruar SPAK të regjistrojë kallëzimin e bërë nga ish-gjyqtari i Apelit, Alaudin Malaj, kundër ish-ministrit të brendshëm, Fatmir Xhafaj, kreut të Policise së Shtetit Ardi Veliu dhe zyrtarë të tjerë të policisë, të cilët i akuzon për “grup të strukturuar kriminal”.

Apeli i Posaçëm ka vendosur të shfuqizojë vendimin e Prokurorisë për Krimet e Rënda të nëntorit 2019 për mosfillim procedimi penal pas kallëzimit të Malajt.

LEXO EDHE:  Tenderi/ OSHEE i jep ofertuesit të vetëm 760 milionë lekë me 99% të fondit limitSipas ish- gjyqtarit të Apelit, Policia e Shtetit nuk ka reaguar ndaj disa kërcënimeve të bëra ndaj tij apo familjarëve, raporton A2.

LEXO EDHE:  Qindra milionë lekë të hedhura në kosh të plehrave/ Vjedhje dhe abuzime me tenderat në ISHP?

Vendimi për “mosfillim procedimi penal” u la i pandryshuar nga Gjykata e Posaçme në janar 2020, por vendimi u ankimua nga ish-gjyqtari në Apel.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Frikacakët bëjnë sikur….derisa t’u laget….”/ Ish deputeti publikon pamjet nga Minsku, paralajmëron një tjetër “deja vu” në Tiranë

Publikuar

-

Nga

“Frikacakët bëjnë sikur....derisa t’u laget....”/ Ish deputeti publikon pamjet nga Minsku, paralajmëron një tjetër “de ja vu” në Tiranë

Ish deputeti Tritan Shehu ka publikuar disa pamje nga protestat e dhunshme në kryeqytetin e Bjellorusisë pasi rezultatet e zgjedhjeve të së dielës nxorën sërish fitues presidentin Lukashenko për një mandat të gjashtë.

Shehu paralajmëron se ajo që po ndodh në Minsk, mund të bëhet një tjetër “deja vu”, por kësaj here në Tiranë.

“Shikoni me vemendje, sot Biellorusi, dje Shqiperi, po neser…?
Pamjet e sotme ne Minsk jane nje “deja vu” e atyre ne Tirane te reth nje viti me pare.
Kujdes, mbas pak pamjet e Minskut mund te behen nje tjeter “deja vu”, por kesaj here per Tiranen!
Zhvillimet e fundit ne Shqiperi, mungesa e institucioneve themeltare per sigurimin e demokracise si Gjykata Kushtetuese, e Larte, Qeverisja lokale moniste, Parlamenti i pupaceve qe me tragjiko komedine e tij guxoi te preke edhe Kushtetuten duke kryer nje Grusht Shteti, po e cojne vendin drejt nje autokracie te rrezikeshme sipas modeleve lindore.
Demokracia “tretet” disa here ngadale e pa u kuptuar, tek ne kjo po ndodh nen driten e diellit e me shpejtesi.
Vetem te “verberit” mund te mos e shikojne, frikacaket bejne sikur….derisa tu laget….
Guximtaret dhe demokratet reagojne e duhet te reagojne sot qe neser mos te thuhet Tirana si Minsku!”/CNA.alLEXO EDHE:  Nga Klodian Tomorri/ Fatura e rëndë e tepsisë

 

LEXO TE PLOTE