Connect with Us

Koncesioni 128 milion euro/ Plas skandali në Shqipëri, kompania ndryshon emër në Hollandë

Politikë

Koncesioni 128 milion euro/ Plas skandali në Shqipëri, kompania ndryshon emër në Hollandë

Publikuar

-

CNA.al në një investigim të zhvilluar për disa muaj, ka sjellë ditët e fundit materiale të plota në lidhje me koncesionin 128 milion euro të landfillit të Sharrës dhe inceneratorit që do të ndërtohet aty. Një koncesion i cili vjen pas dhënies së dy inceneratorëve në Elbasan dhe në Fier në shumën 50 milion euro. Ku në skema dalin shtetasit Klodian Zoto, Mirel Mërtiri, Stela Gugallja dhe një shtetas italian, Ernesto Granelli.

CNA.al me dokumenta ekskluzive dhe zyrtare ka zbardhur çfarë ka ndodhur në Elbasan, të cilën mund ta lexoni këtu. Gjithashtu edhe në Fier, të cilin mund ta lexoni këtu.

Por, në investigimet për Tiranën, kush është kompania “fantazëm” në Hollandë, si shfaqet Klodian Zoto, kush janë kompanitë bashkëdrejtuese, si lidhen me disa kompani hollandeze, të cilat kanë të njëjtën adresë. Pra, një rrugë, një godinë, një zyrë. Një rrjet kompanish përfaqësuese të cilat drejtojnë dhe firmosin në bashkëpunim me Integreted Energy BV. Kjo kompani e drejtuar nga Klodian Zoto dhe italiani Ernesto Granelli, i cili ka firmosur kontratat për ndërtimin e inceneratorëve me çelësa në dorë në Fier dhe në Elbasan.

Por, këtë herë inceneratori i Tiranës nuk erdhi në Shqipëri nga kompani vendase, por u gjet skema në Hollandë.

Kompania mëmë është Residence Corporate BV, të cilen siç e shikoni në dokumentin e mëposhtëm është ajo që ka bijë kompaninë Almares Menagment BV. Kjo kompani ka drejtor një shtetase ruse dhe shtetasi tjetër Marc Lappat, të cilin në dokumentin e mëposhtëm do ta shikoni që firmos si bashkëdrejtor për kompaninë Integreted Energy BV, e cila është kompania që ka fituar koncesionin 128 milion euro, për 30 vjet, për një shumë prej 4.3 milion euro në vit nga taksapaguesit shqiptarë.

      Residence Corporate Service, kompania mëmë në Amsterdam

 

Almares Menagment, kompania bijë e Residence Corporate Services
Firmat e Marc Lappat si drejtor B dhe Giuseppe Ciaffaglione si drejtor A, te kompanise Integreted Energy BV

Por menjëherë sapo ka plasur skandali në Shqipëri dhe CNA.al ka raportuar se do të sjellë dosjen e plotë të investigimit dhe ka filluar të raportojë në lidhje me koncesionet e inceneratorëve, kompania Integreted Energy BV, e cila është aksionere e vetme e kompanisë Integreted Energy BV SPV e cila ka fituar koncesionin në Shqipëri, në muajin shkurt ka ndryshuar emrin.

Ndërkohë CNA.al, në datat 12 dhe 13 shkurt publikoi shkrimet e para, ku zbuloi një ekstrakt të kompanisë EM Capital Group AD në Bullgari, e cila kishte si pronarë Klodian Zoton e inceneratorit të Fierit, Mirel Mërtirin, bashkëortakun e tij, dhe Eva Blushin, bashkëshorten e drejtorit të Top Channel, Ben Blushi.

Menjëherë sapo CNA.al publikoi këtë dokument dhe skemën sesi kjo kompani, pra EM Capital Group nga Bullgaria, të cilën mund ta lexoni këtu, kishte blerë Valtelina Kafe, e cila mban emrin tregtar Lori Kafe kompania në Hollandë ndryshon emër.(Lexo këtu)

Në 14 shkurt, sipas dokumentit të mëposhtëm, pra dy ditë më vonë në Dhomën e Tregtisë në Hollandë është raportuar ndryshimi i emrit të kompanisë koncesionare të Tiranës. Pra, Integreted Energy BV bëhet Geogenix BV dhe këtë e tregon dokumenti i mëposhtëm. Sipas të dhënave të kompanisë Almares, bashkëfirmosëse, duket qartë se Geogenix BV, është Integreted Energy BV.

 

 

 

 

     Ekstrakti i kompanise Geogenix BV
                                   Regjistrimi i Geogenix BV, në Dhomën e Tregtise në Hollandë

Sipas dy dokumenteve më sipër tregohet se Residence Corporate Service dhe kompania Geogenix BV, kanë të njëjtëen adresë në Amsterdam.

Sipas këtij dokumenti tjetër mund të shikoni se vula e Integreted Energy BV dhe kodi tregtar është i njëjti me Geogenix BV, por një dokument tjetër, të cilin do ta shikoni më poshtë, thuhet qartë se kompania Integreted Energy BV kishte ndryshuar emrin.

LEXO EDHE:  Tërmet i fuqishëm në Tiranë
         Dokumenti që tregon ndryshimin e emrit nga Integreted Energy BV në Geogenix BV

Pas investigimit tonë në muajin shkurt në lidhje me kompaninë koncesionare të inceneratorëve dhe kompaninë bullgare e cila kishte ardhur në Shqipëri dhe ishte bërë bashkëortake me aksionerët e Top Channel dhe Vjollca Hoxhën, por edhe me bashkëshorten e Ben Blushit, kompania në Hollandë ndryshon emrin.

Dhe kjo, pra stafit tonë dhe një rrjeti gazetarësh investigativë në Europë që janë përfshirë në këtë investigim, iu kushtoi pak kohë, pasi gjetja e të dhënave duket se ishte mjaft e vështirë. Por, me kalimin e kohës, me publikimin zyrtar të dokumentacionit, zbuluam qartësisht se menjëherë pas publikimit të dokumentit të kompanisë bullgare që kishte blerë Lori Kafe, dhe ishte bërë bashkëortake me Vjollca Hoxhën dhe Ben Blushin, kompania koncesionare aksionere e vetme e Landfillit të Sharrës kishte ndryshuar emrin.

Dje në zbuluam me detaje sesi Almares Menagment BV, kompania bashkëdrejtuese e koncesionit me Integreted Energy BV, kishte një drejtoreshë një shtetase Ruse. Gjithashtu, një ditë më parë ne treguam sesi Klodian Zoto bashkë me italianin Granelli dhe administratorin e sotëm të kompanisë në Tiranë kishin kryer lëvizjet në Hollandë.(Lexo këtu)

Sot me dokumentat e mësipërme dhe me materialet e tjera që do të publikojmë në vijim tregojmë qartë një lidhje të fortë jo vetëm politikë-koncesione, por edhe media. Dhe sesi koncesionari është përpjekur të fshihet sërish. Pra, të zhdukë gjurmët nëpërmjet ndryshime emrash apo qarkullime në këto kompani guackash, të cilat bëjnë përfaqësim aksionerësh.

Ndoshta Klodian Zoto mendoi se ndryshimi i emrit do të zhdukte gjithçka dhe se rrjeti i gazetarëve investigaativë që po merren me dosjen voluminoze të inceneratorëve në Shqipëri do ta kishin të pamundur ta zbulonin çfarë kishte ndodhur. Por, mjafton një lëvizje dhe “djalli gjendet në detaje”.

 Dokumentet që tregojnë se vula e Integreted Energy BV, ka të njëjtin numër me kompaninë Geogenix BV

Tashmë është e qartë. Një kompani e krijuar në Hollandë në vitin 2016, vjen në Shqipëri në vitin 2017, merr një koncesion 128 milion euro për 30 vjet. Më pas asaj i bashkohet një kompani menaxhuese Almares Menagment, ku fshihen të tjerë aksionerë dhe më pas sapo publikohet një skandal në lidhje me një kompani të quajtur Em Capital Group, ku sërish ortakë janë Klodian Zoto, Mirel Mërtiri dhe Eva Blushi, bashkëshortja e Ben Blushit, kompania mëmë në Hollandë ndryshon emrin. Por, numri tregtar dhe kodi ngelet i njëjtë.

Kompania e landfillit dhe inceneratorit në Tiranë është e përfshirë dhe në një tjetër skandal, sepse ka ngjallur dhe disa problematika të tjera të cilat CNA.al do t’i publikojë nesër dhe në ditët në vijim, pasi ashtu siç kemi thënë edhe në dy shkrimet më përpara dosja është voluminoze dhe materialet po publikohen ditë pas dite edhe për të qënë më të qartë dhe më të saktë për opinionin publik. Vijon…/ CNA.al

Ekskluzive dokumenti/Zbulohet ortakëria e Klodit të inceneratorëve me Ben Blushin

Koncesioni 128 milionë euro/ Zbulohen kompanitë në Hollandë me drejtorë Rusë

Skandali/ Qeveria 50 milion euro kompanive pa asnjë lek

Dokumentet ekskluzive-Skandali me tenderin e inceneratorit/ Kompania fituese pa asnjë aktivitet biznesi, shkeljet proceduriale

Zbulohen fijet/ Si u përdor Top Channel për të mbrojtur aferën 330 mln euro të plehrave

Ekskluzive dokumentet/ Klodi i inceneratoreve dhe Ben Blushi, blejnë “Lori Kafe”

Dokumentet ekskluzive-Si u garantuan 128 milion euro/ Skema korruptive e inceneratorit të Tiranës, emrat dhe kompanitë e përfshira

Skandali/ Qeveria 50 milion euro kompanive pa asnjë lek

Skandali-Nga pronarët e mediave tek kompanitë off shore/ Skema e plotë e koncesionit të inceneratorëve, emrat e përfshirë

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Bushati për rrugën me pagesë Milot-Fier/ “Kujt i duket shtrenjtë, t’i bjerë nga rruga tjetër”

Publikuar

-

Nga

Bushati për rrugën me pagesë Milot-Fier/ "Kujt i duket shtrenjtë, t'i bjerë nga rruga tjetër"

Deputeti socialist, Ervin Bushati, thotë se kujtdo që tarifa e 7.5 euro e rrugës Milot-Fier i duket e shtrenjtë, atëherë të përdorë rrugën aktuale. Këtë deklaratë Bushati e bëri në studion e “Ora News”.

“Ne kemi disa lloj mundësish si mund ti ndërtojmë këto rrugë, njëra është të rrisim borxhin dhe limitet i kemi të kufizuara aq më tepër që tani duhet të marrim borxh për të ringritur ekonominë, ose të rrisim taksat që ne nuk duam ta bëjmë, ose të bëjmë që ai që e përdor më shumë ta paguajë. Patjetër që do të ketë rrugë alternative. Ata që duan të arrijnë më shpejt do të mund të kenë një vlerë të shtuar. Nëse mendojnë se është e shtrenjtë rruga, mund të përdorin rrugën që është sot”, tha Bushati.

Projekti është kundërshtuar nga opozita, e cila akuzon se vlera e investimit është 11 herë më e lartë nga realja.  Në shtator të këtij viti Ministria e Infrastrukturës do të hapë ofertat që kompanitë do të paraqesin për ndërtimin e autostradës Milot-Fier.

LEXO EDHE:  FOTOLAJM/ Patriarku rus Kirill nis vizitën zyrtare në Tiranë, takohet me Presidentin Meta

LEXO EDHE:  Sherr mes të dehurve në lokal/Goditet me sende të forta në kokë polici

Ky aks propozohet të jepet me një koncesion prej 35 vitesh. Në të dhënat e qeverisë parashikohet dhe fluksi i automjeteve që do të qarkullojnë, por nëse kjo nuk arrihet fituesi do të ketë garancinë e shtetit për të mbuluar humbjet në gjysmën e parë të kontratës.

Më konkretisht në materialin zyrtar parashikohet një fond prëj 121 milionë euro që do të jepet për koncesionarin për 17 vitet e para duke nisur prej vitit 2024 deri në vitin 2040.  Të  ardhurat bazë në këtë periudhë janë parashikuar të jenë  1.7 miliardë euro. /CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kapja e “peshqve të mëdhenj”?! Yuri Kim: Reforma në drejtësi duhet të tregojë rezultate!

Publikuar

-

Nga

Kapja e “peshqve të mëdhenj”?! Yuri Kim: Reforma në drejtësi duhet të tregojë rezultate!

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim thotë se Reforma në Drejtësi duhet të tregojë rezultate.

Teksa u pyet nga gazetari Sokol Balla në lidhje me çështjen e shumëpërfolur për arrestimin e të ashtuquajturve ‘peshqit e mëdhenj’, Kim u tregua e rezervuar, ndërsa dha mesazhin e qartë që kjo reformë duhet të vijojë përpara.

Ajo theksoi ndër të tjera se Shtetet e Bashkuara të Amerikës do ta mbështesë Shqipërisë, por në fund të ditës i takon vendit të vendosë për veten.

Ambasadorja Kim: Mendoj që nëse e doni dhe luftoni për të, dhe i kushtoni pak kohë dhe përpjekje, po, e besoj. Mendoj që ajo që nuk ka për të ndodhur është një proces i menjëhershëm. Nuk ndodh. Nuk është që papritur, do keni një sistem gjykatash 100% të përsosur. Nëse prisni këtë, do të zhgënjeheni. Ajo që do të ndodhë është që do të shihni përparim, pastaj do të shihni diçka të tmerrshme, pastaj përparim përsëri. Siç e thashë, është si të shohësh baticën dhe zbaticën. Nuk është një proces i thjeshtë, i qartë linear.

LEXO EDHE:  FOTOLAJM/ Patriarku rus Kirill nis vizitën zyrtare në Tiranë, takohet me Presidentin Meta

LEXO EDHE:  Fuoristrada përplas 2 urbanë në Tiranë/ Plagosen tre persona

Sokol Balla: Teksa jemi në ujëra, le të flasim për peshqit, peshqit e mëdhenj. Po presim që të kapen, por ju sugjeroni që të presim?

Ambasadorja Kim: Mendoj që ju …

Sokol Balla: E dini për çfarë e kam fjalën, apo jo? Peshqit e mëdhenj?
Ambasadorja Kim: E dini, sapo kam arritur gjashtë muaj më parë dhe e di cila është puna ime. Dhe siç ju kam thenë, dhe mendoj se populli shqiptar e di këtë, unë jam njeri shumë praktik. Dhe ajo që kam thënë është që reforma në drejtësi duhet të vazhdojë, duhet të këmbëngulim, dhe reforma në drejtësi duhet të tregojë rezultate. Nuk jam sistemi gjyqësor.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Pas 2013-s janë rritur investimet e huaja”/ Deputetja zbulon çfarë ndodhi me rrugën Milot-Fier

Publikuar

-

Nga

Deputetja socialiste, Evis Kushi, thotë se objektivi i qeverisë mbetet krijimi i kushteve për rritjen e investimeve të huaja në vend.

Në studion e emisionit “Në fokus, Kushi tha se këto investime kanë ardhur duke u rritur pasi Partia Socialiste mori pushtetin në vitin 2013.

“Është investimi për parkun fotovoltaik. Është investim i madh, parku më i madh me energjinë solare në Ballkan. Është një investim i konsiderueshëm që do të japë kontribut në zhvillimin ekonomik. Rritja e investimeve të huaja ka qenë ndër objektivat tona. Po t’u referohemi shifrave zyrtare, pas 2013-s ka ardhur në rritje numri i inevstimeve të huaja direkte në Shqipëri. Mbetet objektivi ynë. Shqipëria ka shumë arsye për të cilat investitorët e huaj kanë interes për të ardhur në Shqipëri. Këto avantazhe që kemi krahasuar me shtetet e vendeve fqinje ne duhet t’i rrisim”, tha ajo.

LEXO EDHE:  Dhunoi mbesën pas konfliktit për pronësinë/ Arrestohet 58-vjeçari

LEXO EDHE:  10 mijë euro ose ...!/Arrestohen dy gjobëvënësit në Tiranë (Emrat)

Sa i takon debatit për rrugën Milot-Fier, Kushi tha se PPP është zgjedhur për shkak të pamundësisë së financimit nga buxheti i shtetit.

“Nuk është skemë që e kemi shpikur ne. Është mekanizëm që përdoret në Europë dhe Amerikë. Rruga në fjalë kushton aq sa buxheti i shtetit nuk e përballon dot. Ne nuk mund t’i lëmë qytetarët të presin”, tha Kushi./CNA.al

LEXO TE PLOTE