Connect with Us

Skandali/ Qeveria 50 milion euro kompanive pa asnjë lek

Politikë

Skandali/ Qeveria 50 milion euro kompanive pa asnjë lek

Publikuar

-

Janë dy raste flagrante. Dy koncesione, PPP, të dhëna nga qeveria në lidhje me inceneratorët e Elbasanit dhe të Fierit. Jo për faktin se plehrat dhe problematika e tyre në shumë qytete nuk duhet të zgjidhen, por duke gjetur argumentin e situatës emergjente shteti shqiptar, qeveria “Rama” jep 50 milion euro kompanive të dyshimta, disa prej tyre pa asnjë lek.

Skemat e pëdoruyra dhe investigimi tregojnë se paratë fitohen nga i njëjti rrjet. Pra, kompanitë lidhen me njëra-tjetrën dhe janë thuajse të njëjtët persona që kanë fituar këto para. Një formë aplikimi, garancie, kreditimi, adresa të njëjta pronarë të njëjtë, vetëm emra kompanish të ngjashme, jane gjithçka tregon se 50 milionë euro janë dhënë tek vklientela e qeverisë.

Tek inceneratori i Elbasanit janë 22 milion euro të cilat fitohen nga kompania Albtek Energy me aksionere Stela Gugallën, bashkëjetuesja e Mirel Mërtirit. Ky i dyti është administrator  në një kompani tjetër, ER One Albania, ky Stela Gugalllja ka 40% të aksioneve dhe 60% i ka Ernesto Granelli, një shtetas italian, i cili ka kompaninë Energy Recuperator, i cili më pas del tek inceneratori i Fierit si aksioner dhe shitë i inceneratorit që do ndertohej prej tij me çelsa në dorë.

Kjo lidhje e kompanive ka bërë që Stela Gugallja dhe këta persona të fitojnë 22 milion euro për inceneratorin e Elbasanit. Skema është shumë e thjeshtë. Bëhet një ofertë e pakërkuar, firmoset shpejt e shpejt kontrata në ministrinë e Mjedisit, nga ministri Lefter Koka i LSI-së, i cili duket se është edhe njeriu kryesor përgjegjës politik me dokumenta në skemën e inceneratorëve.

Po ashtu kujtojmë këtu se Lefter Koka, është një nga deputetët që nuk ka djegur mandatin dhe që i është bashkuar Ramës, pasi opozita dogji mandatet e deputetëve në muajin shkurt 2019.

Por qëndrojmë tek inceneratori. Pasi firmoset kjo kontratë firmoset dhe së bashku me kontratën e firmosur me Ernesto Granellin, për ndërtimin e inceneratorit, e cila thotë ekzktësisht “kontratë me çelësa në dorë” për ndërtimin e inceneratorit, së bashku çohen tek një bankë e nivelit të dytë, ku firmosin marrëveshjen për barrën siguruese dhe marrin kredi për investimin, pas pasur asnjë lek.(Lexo ketu)

E njëjta skemë është përdorur edhe për inceneratorin e Fierit, ku ndryshe nga Elbasani me 22 milion euro, këtu oreksi hapet dhe shumë shtohet duke shkuar në 28 milion euro.

Këtu kompania është Energy Waste Treatment Fier, ku 70% të aksioneve i ka kompania Integreted Technology Service e Klodian Zotos dhe 30% kompania “Ndërtim Montim, Patos”.

Por, fillimisht edhe këtu në këtë kompani, aksioner me 30% të kuotave ka qënë Ernesto Graneli, italiani i cili është edhe tek inceneratori i Elbasanit. Më pas ai ka shitur 30% të aksioneve.

Edhe në Fier, tek 28 milion euro, kemi të njëjtën skemë si në Elbasan. Firmoset marrëveshja koncesionare me qeverinë shpejt e shpejt, më pas lind një kontratë, e cila është si në rastin e Elbasanit 15 milion euro ndërtim inceneratori me çelësa në Dorë.

Në rastin e e Elbasanit ishte 15 milion euro ndërtimi i inceneratorit dhe 22 milion euro vlera e marrëveshjes koncesionare me qeverinë, ndërsa në rastin e Fierit është 15 milion euro inceneratori, por 28 milion euro vlera e koncesionit. Ku ndryshojnë?

Shtetasi italian firmos këtë kontratë nëpërmjet kompanisë Energy Recuperator, e cila është bashkëaksionere me Stela Gugallën tek kompania ER One Albania, dhe Klodian Zoto ka në dorë kontratën, ashtu si në rastin e Elbasanit, “me çelësa në dorë” për ndërtimin e inceneratorit të Fierit.

Kjo kontratë, së bashku me marrëveshjen koncesionare dhe kontrata me kompaninë, çohen sërish tek e njëjta bankë e nivelit të dytë për të marrë kredi sërish për të ndërtuar inceneratorin, pa futur asnjë investim, pa bërë asgjë, thjeshtë dhe vetëm duke ndjekur disa proçedura të cilat kalohen me shpejtësi skëterrë dhe firmosen në mënyrë të menjëhershme për kompani që nuk iu shikohet as e kaluara, as kriteret teknike, nuk merren as parametrat e inceneratorëve, as standartet e investimit, as kostot. Pa folur pastaj për të pasur një garë të hapur ndërkombëtare, ku mund të vinin kompani nga e gjithë bota, për të bërë këtë lloj investimi.

LEXO EDHE:  Ortakët e Ramës në protestë kundër Edit

Por, në të dy rastet kompanitë kërkojnë para në shtet për të ndërtuar inceneratorë, ministria e Mjedisit shpejt e shpejt me firmën e Lefter Kokës që firmos marrëveshjen koncesionare, të cilën e marrin në dorë dhe firmosin paralelisht në të njëjtën kohë një kontratë për inceneratorë me çelësa në dorë, për vetëm 15 milion euro, nga shtetasi italian Ernesto Granelli.

Pasi e marrin dhe këtë të dyten, të dyja së bashku me kapitalet e kompanisë vendosen në bankë për të marrë para për të filluar punën. Disa muaj në fillim për të thithur pastaj disa miliona euro nga taksat e shqiptarëve dhe buxheti i shtetit, sipas kontratës koncesionare.(Lexo ketu)

Elbasani ka përfunduar dhe quhet një histori suksesi, megjithëse vlera është marramendëse. Pra, ku hiqen plehrat dhe mbillen ca pemë quhet sukses. Se çfarë standarti ka inceneratori, se sa para mund të ishin kursyer nëse do të kishim një garë të hapur dhe cfarë abuzimi bëhet duke ndërtuar inceneratorë me paratë e shqiptarëve dhe jo në fakt nga kompani private, pasi të gjitha kreditë e marra apo investimet e bëra janë nga lekët e xhepave të shqiptarëve për shkak të marrëveshjes koncesionare, askush nuk jep llogari.

Janë 15 milion euro në Elbasan, dhe Fier. Tek i dyti ende nuk është vënë inceneratori, megjithëse kontrata është bërë në vitin 2016.

Ndërkohë më vonë janë dhënë edhe 128 milion euro për inceneratorin e Tiranës, por kjo i përket një tjetër investigimi, sepse këtu del një kompani në Hollandë, e cila është një guackë off shore, dhe thuajse e pamundur për të nxjerrë të dhëna se kush janë aksionerët e vërtetë.

Rrugës këto kompani që kanë përfituar inceneratorin e Tiranës dhe Fierit kanë krijuar edhe ortakëri të tjera, deri tek pronarë mediash, siç është rasti i Top Channel, ku Vjollca Hoxha është bashkëaksionere me kompaninë Em Capital Group, ku pronarët e inceneratorëve, Klodian Zoto dhe Mirel Mërtiri si aksionerë në një kompani, kanë ortakëri me Eva Blushin, bashkëshorten e drejtorit të Top Channel, Ben Blushi, dhe kjo kompani ka blerë Valtelina Kafe, e cila mban emrin tregtar Lori Kafe.(Lexo ketu)

Pra, gjithçka fillon tek qeveria, shkon tek biznesi privat pa para vetem me letra. Firmoset marrëveshja koncesionare, firmosen të tjera kontrata me biznesmenë italianë për të ndërtuar inceneratorin, më pas çohen për kredi, merret kredia, shteti fillon të paguajë miliona euro për këto subjekte dhe më pas këta aksionerë krijojnë kompani të reja, ku bëhen aksionerë edhe me bashkëshortët e politikanë dhe drejtorëve të medias, të cilët më pas shkojnë e blejnë aksione të kompanive që kanë të njëjtët aksionerë me mediat, siç është rasti i Televizionit Kombëtar, Top Channel.

Kjo është skema 50 milion euro, ku është zhytur qeveria shqiptare, dhe është një skemë e pastër sesi lidhen koncesionet me mediat. 50 milion euro që fillojnë tek Lefter Koka, shkojnë tek koncesionarët, tek kryeministri Rama, tek aksionerja e Top Channel, tek Ben Blushi dhe tek Klodian Zoto, Mirel Mërtiri dhe Stela Gugallja. Përfshirë këtu edhe 74-vjeçarin italian Ernesto Granelli./ CNA.al

Ekskluzive dokumentet/ Klodi i inceneratoreve dhe Ben Blushi, blejnë “Lori Kafe”

Skandali-Nga pronarët e mediave tek kompanitë off shore/ Skema e plotë e koncesionit të inceneratorëve, emrat e përfshirë

Dokumentet ekskluzive-Skandali me tenderin e inceneratorit/ Kompania fituese pa asnjë aktivitet biznesi, shkeljet proceduriale

Zbulohen fijet/ Si u përdor Top Channel për të mbrojtur aferën 330 mln euro të plehrave

Skandali/ Zbulohet skema e plotë, si pronarët e inceneratorëve paguan aksionerët e Top Channel

Ekskluzive dokumenti/Zbulohet ortakëria e Klodit të inceneratorëve me Ben Blushin

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Zbulohen fijet/ Desada Metaj dhe lidhjet e Republikës së re me Rilindjen, dhjetra mijë euro pagesa

Publikuar

-

Nga

Dje në media u publikua një përplasje e fortë mes ministres të Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, drejtoreshës së Albpetrol, Erjola Muka, dhe ish-vartëses së saj Enila Hasani.

Një përplasje në lidhje me ekspertin e jashtëm, Sokol Toska dhe pagesën e tij për certifikimin e bilancit e cila shkonte nga 40 deri në 50 mijë euro.

Lajmi u publikua në disa media dhe diku u bllokua, siç ndodh zakonisht. Një zhurmë e tillë, kur një minister i kërkon një drejtoreshe diçka dhe më pas ndodh një përplasje në një piramidë institucionale, një skandal i tillë do të publikohej në çdo media kudo në botë.

Çfarë ndodhi?

Lajmi u publikua dhe më pas u hoq. CNA.al mundi ta hedhë në momentet e para shkrimin dhe vazhdon të jetë ende dhe mund ta lexoni të plotë këtu atë çfarë ka ndodhur, që është publikuar dje në gazetën Dita dhe më pas nuk gjendet më asgjëkundi.

Pikërisht fakti i heqjes së lajmit por edhe mospublikimi në shumë media të tjera, qoftë edhe opozitare, por edhe pro qeveritare, bëri përshtypje.

Për këtë në filluam një investigim të vogël për të kuptuar se kush ishte Sokol Toska, çfarë kishte ndodhur përtej faktit se ishte bashkëjetuesi i Desada Metajt, e cila mesa duket është edhe nyja e lidhjes që ndal publikimin në media.

Ajo ka një eksperiencë të madhe në media dhe njihet mjaft mirë për lidhjet e saj, majtash dhe djathtas.

Për një kohë të gjatë kryeredaktore e emisionit Opinion, për disa vite këshilltare e Besnik Mustafajt në ministrinë e Jashtme, dikur gazetare e Shijak TV dhe Radio Kontak. Desada Metaj tashmë është këshilltare e kreut të PD-së, Lulzim Basha dhe punon pranë kompanisë së propagandës së tij, duke udhëhequr imazhin, për ta ndryshuar Lulin, i cili nga protestat flakë e zjarr, ka filluar e del me makiazh dhe me bibliotekën e tij në sfond, e cila ka zënë më shumë se tre gisht pluhur.

Ne bëmë një kërkim të thjeshtë në Qendrën Kombëtare të Biznesit dhe rezultoi se janë të paktën tre kompani me Desada Metajn të përfshirë, ku ajo është aksionere dhe dy të Sokol Toskës, i cili është bashkëjetuesi i saj.

Sokol Toska bën kryesisht auditime dhe çertifikime të kontrrolleve dhe bilanceve financiare të kompanive.

Në një prej kompanive të tij, ekstraktin e faqes së parë dhe të fundit e shikoni këtu, Desada Metaj është administratore prej kohësh, nga viti 2016.

Ndërsa kompaninë e dytë Sokol Toska e ka thjeshtë si person fizik.

Gjithashtu rezulton se janë edhe disa kompani të tjera, ku Desada është aksionere. Njëra për pajisje të vjetra makinash dhe tjetra për mediat.

Desada në lojë

Nuk është një personazh i panjohur Desada Metaj për opinionin publik, por përtej gjithçkaje çfarë përfaqëson, ajo që ka ndodhur me ministren Balluku tregon edhe nyjet e forta politike të lidhjeve të opozitës me mazhorancën.

LEXO EDHE:  Video-Zbardhen shifrat marramendëse/ Ja sa para ka shpenzuar Rama për luks qeveritar

LEXO EDHE:  Çdekretimi i datës së zgjedhjeve/ Presidenti bën fajtorë Ramën e Bashën

Së pari, mediat e opozitës nuk e japin lajmin e skandalit të ministres, ndërhyrjes së saj tek drejtoresha e Albpetrolit dhe piramidës që debaton për konsulentin e jashtëm që është Sokol Toska, bashkëjetuesi i Desadës. Asnjë nga mediat e opozitës nuk shkruan asnjë fjalë për Belinda Ballukun. Asnjë konferencë, asnjë debat publik, asnjë përplasje dhe denoncim nuk ka për ministren në fjalë.

Kjo heshtje është e çuditshme, ashtu si dhe fakti i mësipërm që pse ishte hequr lajmi.

Lidhja e Belindës me Desadën tashmë duket qartë. Se pse opozita nuk flet shikojeni dhe kuptojeni. Këshilltarja mediatike e opozitës, bashkëjetuesin e saj e ka të lidhur me punë direkte me institucionet shtetërore. Pikërisht me Albpetrol sha, ku dhe ka ndodhur përplasja dhe skandali.

E përtej mediave të opozitës dhe vetë opozitës që nuk flet, asnjë fjalë nuk thonë as mediat e majta për burrin e Desadës. As ato që kritikojnë Lulin, as ato që kërkojnë revolucion kundër Ramës, Bashës dhe Metës së bashku. Asnjë prej tyre nuk flet. Të gjithë e kanë gojën e mbyllur. Ashtu kanë bërë në çdo moment kur njerëz të njërës apo tjetrës palë, këshilltarë lidhen me tentakulat e tyre, me pushtetin apo me opozitën dhe dalin e flasin apo kërkojnë moral publik.

Gjithësesi skandali i ndodhur në Albpetrol nuk do të kalojë kaq në heshtje. Edhe pse dje Desada ka gjetur një mënyrë tjetër për të kthyer përgjigje, duke nxjerrë një denoncim në mënyrë tjetër, i cili ishte bërë disa ditë më parë nga CNA.al. Kjo dosje duket se nuk do të mbyllet kaq lehtë, sepse është edhe një herë e qartë linja e bashkëpunimit të Republikës së re të Lulzim Bashës, me Rilindjen e Edi Ramës.

Këshilltarja kryesore për mediat e opozitës, bashkëpunon me ministren e Infrastrukturës dhe Energjisë, dhe bëhet fjalë për shuma disa dhjetëra mijë euro. Dhe dje bashkë me moralin dhe kauzën e Republikës së re, se nuk bashkëpunonte dhe nuk kishte lidhje korrupsioni me qeverinë, të paktën kohët e fundit, sepse marrëveshjet e mëparshme ishin pranuar, tani u rivërtetua se lidhjet vazhdojnë. Tentakulat e Republikës së re dhe Rilindjes janë të forta. Lidhjet nuk ndalen.

Belinda Balluku kërkon të paguhet bashkëjetuesi i Desada Metajt, këshilltares së Lulzim Bashës. Lidhjet e tyre janë të forta. Kuptohet një minister me këshilltarin do bashkëpunojë dhe ajo e përdor deri në fund lidhjet  e saj.

Ky nuk është rasti i parë dhe as i fundit që është denoncuar për lidhjet e qeverisë me opozitën. Që nga dhjetëra million eurot e fituara nga familjarët e Lulzim Bashës, që nga kompanitë afër Bashës që fitojnë prokurime dhe koncesione direkte për të cilat opozita hesht, e deri tek këshilltarët e tij që kanë lidhje të forta me ministrat, të cilat luftojnë fort që të paguhen bashkëjetuesit e tyre në shuma prej dhjetëra mijë euro. Faktet janë fakte, dokumentat flasin vetë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Burri me mjekër na hakërrehet”/ Artan Hoxha: Dielli ka dalë përsëri, jeta vazhdon!

Publikuar

-

Nga

Në një kohë kur vendi po përballet me koronavirusin dhe ndodhet në izolim, gazetari Artan Hoxha ka kujtuar nëj prej parrullave në luftën e dytë botërore: “Shqiperi e shqiptareve, vdekje tradhetareve”.

Hoxha thotë se nga mëngjesi në darkë dëgjojmë një burrë me mjekër që na hakërrehet herë nga bunkeri, herë nga zyra, herë me xhupin e Juventusit, herë me foton e Ismail Qemalit.

“Jemi në luftë..
Jemi në rrethim…
Armiku i padukshem..
Armik inteligjent…
Armik vdekjeprurës..
Rri në shtepi, armiku te porta…
Izolohuni…
Karantinohuni…
Shtetrrethim…
Ndalimqarkullimi…
Rrini vigjilent nga armiku…
Jemi në lufte botërore…
Kush thyen izolimin, është tradhtar…
Kush del nga shtepia, eshte sabotator…
Kush nuk izolohet, bashkëpunon me armikun..
Kush kapet në rrugë, e pret burgu…
S’ka mëshirë për tradhtarët…
Dezertor…
Ata janë heronj…
Ata janë në vijën e parë të luftës…
Ata janë në front me armikun…
Ai që del nga shtëpia, nuk është trim…
Kush thyen karantinën, nuk është hero…
Kush nuk rri në shtëpi, nuk do atdheun…
Kush del jashtë, fut armikun brenda…
Sa hap televizorin apo celularin, sheh, dëgjon ose lexon, vetëm: Heronj, tradhtar, trima, sabotatorë, të mbijetuar, viktima, burg, spurdhjak…ububuja…gjeni vrime e futuni…
vrimë e miut, 500 grosh…”, shkruan Hoxha.

Por pavarësisht të gjitha këtyre, Hoxha thekson se kur del në ballkon shikon se dielli ka dalë përsëri, zogjtë cicërojne seëish,gjelat dëgjohen të këndojnë,
qentë lehin, njerëzit sërish ecin në rrugë edhe pse me maska në fytyre dhe doreza në duar…
“JETA VAZHDON…”, përfudon Hoxha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Rama po gënjen sërish”/ Pyetja që “vë me shpatulla pas muri” kryeministrin

Publikuar

-

Nga

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së Gazment Bardhi, i ka drejtuar një pyetje kryeministrit Edi Rama, në lidhje me situatën e koronavirusit në vendin tonë.

Në një postim në rrjetet sociale, ndërsa publikon dhe një video me deklaratat e kryeministrit, Bardhi shkruan se jemi mes vendeve me riskun më të lartë dhe numrin më të ulët të testimeve. Po ashtu ai pyet kryeministrin Edi Rama se çfarë po fsheh.

“Është alarmante që jemi mes vendeve me riskun më të lartë dhe numrin më të ulët të testimeve! Rama po gënjen sërish!
Çfarë po ndodh, pse është kaq i ulët numri i testimeve dhe cila është shifra reale e tamponëve që ka në dispozicion sistemi shëndetësor?
Edi Rama çfarë je duke fshehur këtë herë?”, shkruan Bardhi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE