Connect with Us

Skandali/ Koncesionari i 128 milion eurove fsheh ndryshimin e emrit

Denoncim

Skandali/ Koncesionari i 128 milion eurove fsheh ndryshimin e emrit

Publikuar

-

Kompania koncesionare e 128 milion eurove, Integreted Energy BV SPV, e cila marrë me koncesion landfillin e Sharrës dhe inceneratorin e Tiranës ka aksionerë të vetëm Integreted Energy BV, një kompani e regjistruar në Hollandë, një zinxhir kompani guackash ku përpiqet të fshihen emrat.

Por, CNA.al ka zbuluar me dokumenta ekskluzive, të cilën mund ta lexoni këtu, e cila është ndërtuar fillimisht nga Klodian Zoto dhe shtetasi italian Ernesto Granelli.

Më pas, ne zbuluam me detaje se cili ishte aktiviteti i kompanisë, çfarë reklamon në faqen zyrtare të internetit, si përpiqet të zhdukë gjurmët dhe si është përfshirë në bashkëmenaxhim dhe bashkëadministrim një kompani e cila ka si bashkëdrejtuese një shtetase ruse.(Lexo këtu)

Pas një investigimi të një rrjeti të gjërë gazetarësh të një rrjeti investigativ edhe nga disa vende të Europës, Integreted Energy BV në një moment zhdukej dhe nuk shfaqej asgjëkundi.

Por ne mundëm të zbulojmë, edhe me ndihmën e kolegëve tanë, se Integreted Energy BV, pra kompania që ka 100% të aksioneve të kompanisë që ka koncesionin e inceneratorit të Tiranës,  kishte ndryshuar emrin në Geogenix BV.(Lexo këtu)

Kjo kishte ndodhur pikërisht një ditë pasi CNA.al kishte denoncuar në lidhje me një tjetër kompani në Bullgari të pronarëve të inceneratorëve në Shqipëri, Klodian Zoto dhe Mirel Mërtiri, me Eva Blushin, bashkëshorten e drejtorit të Top Channel, Ben Blushi.

Dhe më pas ishte po kjo kompani bullgare, EM Capital Group, e cila kishte blerë në Shqipëri 51 të aksioneve të Valtelina Kafe, e cila mban emrin tregtar Lori Kafe dhe tashmë pronarët e inceneratorëve ishin bërë bashkëpronarë me aksioneren e Top Channel, Vjollca Hoxhën. (Lexo këtu)

Pas zbulimit të këtij dokumenti, në Hollandë është ndryshuar emri i kompanisë Integreted Energy BV, në Geogenix BV, të cilën mund ta lexoni këtu.

Sot më shumë se dy muaj nga ndryshimi i emrit në Hollandë kompania përfshihet në një tjetër skandal.

Një skandal i cili mund ti kushtojë edhe koncesionin.

I ndryshohet emri aksionerit të vetëm në Hollandë dhe nuk bëhet asnjë raportim zyrtar në institucionet përgjegjëse në Shqipëri. Brenda ditës e rregjistroi firmën dhe firmosi kontratën me Ministrinë e Mjedisit, ka 2 muaj ka ndryshuar emrin dhe askush sdi asgjë.

Le të shikojmë zinxhirin. Nga një ekstrakt i QKR-së i nxjerrë sot, aksioneri i vetëm i kompanisë Integreted Energy BV SPV rezulton të jetë pas dy muajsh ende kompania Integreted Energy BV, megjithëse tashmë kjo kompani nuk ekziston, por ka ndryshuar emrin. Kompania që është regjistruar në Hollandë është me emrin Geogenix BV, ajo ruan të nëjtin kod fiskal por ka ndryshuar emrin.

LEXO EDHE:  Bizneset shqiptare që po bien “viktimë” e teknologjisë

Që të ndryshosh emrin e një kompanie koncesionare minimalisht, sipas ligjeve të shtetit shqiptar, duhet të kërkosh aprovimin e ministrisë apo institucionit përkatës që të ka dhënë kontratën apo lejen koncesionare.

Ne pyetëm dje në Ministrinë e Mjedisit dhe na thanë se nuk ka asnjë kërkesë apo dokument të paraqitur nga kompania Integreted Energy BV apo Integreted Energy BV SPV për ndryshimin e emrit.

E njëjta përgjigje na u dha edhe nga Agjencia Kombëtare e Ujësjellës Kanalizimeve, ku tha se asnjë dokument zyrtar nuk ishte çuar në këto institucione deri ditën e djeshme nga aksioneri 100% dhe mbajtësi i vetëm i aksioneve të kompanisë që ka fituar koncesionin e landfillit dhe inceneratorit të Tiranës.

Pra, jo vetëm që ndryshohet emri, por asnjë institucion nuk përfillet, në asnjë institucion nuk raportohet. Të plotfuqishmit e këtij koncesioni nuk duan tia dinë për askënd. Ata shkojnë dhe ndërtojnë një kompani në Hollandë, pasi vinë në Shqipëri marrin 128 milion euro koncesion dhe sot që jemi gati tre vjet pas firmosjes së këtij koncesioni marrin para nga bizneset dhe nga bashkia e Tiranës, fitojnë nga dhjetëra milionë euro, por nuk respektojnë një procedurë të vetme ligjore.

Së pari atë që ka të bëjë me qoftë një ndryshim elementar për ta raportuar në institucionet përkatëse, dhe në rastin konkret ndryshimi është thelbësor dhe nuk figuron në asnjë vend. Shqipëria, institucionet qeveritare, i kanë dhënë koncesion një kompanie e cila sot nuk ekziston më dhe shteti shqiptar këtë nuk e di. Me dokumenta është e qartë se kompania Integreted Energy BV nuk ekziston, ajo ka ndryshuar emrin në Geogenix BV, dhe shteti shqiptar, qeveria dhe institucionet përgjegjëse nuk kanë asnjë dokument dhe askund nuk është raportuar./ CNA.al

Thellohet skandali/ Kompania e konçesionit 128 milionë euro asnjë eksperiencë, filloi në Shqipëri

Koncesioni 128 milion euro/ Plas skandali në Shqipëri, kompania ndryshon emër në Hollandë

Koncesioni 128 milionë euro/ Zbulohen kompanitë në Hollandë me drejtorë Rusë

Dokumentet ekskluzive-Si u garantuan 128 milion euro/ Skema korruptive e inceneratorit të Tiranës, emrat dhe kompanitë e përfshira

Ekskluzive dokumentet/ Klodi i inceneratoreve dhe Ben Blushi, blejnë “Lori Kafe”

Skandali/ Qeveria 50 milion euro kompanive pa asnjë lek

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

Oligarkët e Digitalb vjedhin filma dhe ua shesin shqiptarëve?!

Publikuar

-

Nga

Një platformë televizive që reklamohet në shumë media shqiptare, një kompani me aksionerë disa oligarkë në debate dhe përplasje ligjore, por edhe një media që vjedh programe dhe vjedhjen ja shet shqiptarëve duke u reklamuar si platforma e tyre e madhe. Deri më sot asnjë hetim, të gjithë heshtin.

Digialb ka një numër të madh kanalesh dhe ofron disa paketa. Ka kanale edukative, filma, informativë etj. Në flatformë përfshihen edhe kanalet ekskluzive të saj siç janë T, Top News, Bang bang, My music, Çufo, Junior, Filmat si Autor, Hits, Aksion, Thriller, komedi etj etj. Për këto kanale e paketa diku blihen disa të drejta të tjerat vidhen.

Ofertat e Digitalb janë të shumta, ka edhe Pop Corn ku jepen filma të fundit, por për të pasur ofertën më të mirë duhet paguar deri në 300 euro në muaj. 10 Kanale filmash te DigitAlb, 5 Kanale fëmijësh të DigitAlb, Kanali T HD i DigitAlb, 2 Kanale Serialesh te DigitAlb, 7 Kanale dokumentarësh të DigitAlb, Kanale muzikore, Kanale Lajmesh dhe gjeneraliste.

Jo të gjitha janë vjedhje, por në 24 orë transmetime gjen filma e vjedhje pa fund nga kompanitë më prestigjoze botërore.

CNA.al i është drejtuar me shkresa zyrtare AMA dhe SUADA dy institucionet kryesore përgjegjëse, por edhe QKK, (Qendrën Kombëtarë të Kinematografisë), për të drejtat e autorit dhe transmetimit në Shqipëri. Sipas të dhënave zyrtare Digitalb ka paguar vetëm tek SUADA vetëm 6.3 milionë lekë të drejta autori, përplaset me QKK, kur ka një xhiro gati 50 milionë euro në vit.

Nga një vëzhgim i thjeshtë rezulton se megjithëse në çdo orë të ditës kanale të kësaj platforme transmetojnë filma që i përkasin QKK dhe Digitalb duhet të paguajë për të marrë të drejtat e transmetimit, nuk e kryen më këtë detyrim ligjor.

Justifikimin për të mos paguar, Digitalb e ka gjetur duke ndezur një përplasje. Pretendon se paguan të drejtat e autorit tek sporteli unik SUADA, por ai në fakt ka të drejta autori dhe jo transmetimi. Pra vetëm 6.3 milionë lekë për gjithçka merr nga autorët shqiptarë.

Nga ana tjetër Digitalb transmeton 24 orë filma të huaj produksione të kompanive më të mëdha botërore. Mjafton të shikosh të dhënat e deklaruara në dy vitet e fundit për të kuptuar sa lekë shpenzon Digitalb për blerje filmash, produksionesh dhe emisionesh që i transmeton në platformë. Ato janë një hiç në krahasim  me çfarë transmetohet 24 orë në platformë dhe të ardhurat që ajo gjeneron, jo vetëm në Shqipëri, pasi me mijëra abonentë janë edhe në Europë, nga Anglia, në Itali, Greqi, Gjermani, Zvicër dhe shumë vende të tjera.

LEXO EDHE:  “Këtu jam goca e Ritës, s’pres asnjëherë radhë”/ Roza Lati: Ja pse nuk largohem nga Shqipëria

LEXO EDHE:  Berisha i përgjigjet akuzave të Vuçiç/ Zbulon “argatët” e tij në Tiranë

Kompania e cila është në pronesi të disa prej oligarkëve kryesorë në Shqipëri, Digitalb, duket se është platforma e shqiptarëve që vjedh çtë mundë e si të mundë nga të tjerët dhe këto ua shet shqiptarëve me paketa të ndryshme. Për këtë ka pasur edhe interesime nga ambasadat e shumë vendeve të rëndësishme në TIranë. Digitalb shpesh ka qenë problem për institucionet diplomatike por edhe për kompanitë e huaja të të drejtës së autorit dhe transmetimit.

Digitalb, nuk jeton vetëm me çfarë vjedh, por paguan disa të drejta diku, ble disa filma për të mos qenë 100% informal dhe pjesën tjetër e plotëson, ose thënë shqip e vjedh.

Disa oferta të kësaj kompanie shkojnë deri në 300 euro ku ti mund të sigurosh gjithçka ofron Digitalb, nga programet me kontrata deri tek filmat e produksionet e vjedhura.

Oligarkët pronarë te Digitalb janë kaq të pangopur sa vjedhin dhe filma dhe ua shesin shqiptarëve. Janë me dhjetra prej tyre të sapo dalë në kinema që transmetohen në platformë, apo pa u blerë fare i shikon në ekran mjafton të kesh paketën e duhur.

CNA.al do sjellë me tej të tjera të dhëna ekskluzive, video, filmime por edhe qëndrime dhe denoncime nga kompani private shqiptare dhe të huaja në lidhje me të drejtat e autorit dhe transmetimit të cilat nuk paguhen, por vidhen hapur në Digitalb./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Koncesioni 128 milionë euro/ Zbulohen kompanitë në Hollandë me drejtorë Rusë

Publikuar

-

Nga

CNA.al prej disa ditësh paralajmëroi publikimin e skandalit 128 milion euro me inceneratorin e Tiranës, pas publikimit të aferave me inceneratorin e Elbasanit, 22 milion euro, dhe 28 milion eurot e inceneratorit të Fierit.

Dje, CNA.al tregoi me dokumenta dhe fakte konkrete se pas kompanisë Integreted Energy BV SPV, regjistruar në Tiranë në 31 gusht të vitit 2017, në ditën e firmosjes së kontratës me qeverinë shqiptare dhe me ministrin e Mjedisit në atë kohë, Lefter Koka, ishte një kompani që aksioner të vetëm kishte Integreted Energy BV, e cila ishte një kompani hollandeze dhe në kundërshtim me atë që u reklamua, pra me çfarë është thënë nga qeveritarët dhe kryebashkiaku i Tiranës se ishte një kompani hollandeze, në fakt pas saj qëndronte Klodian Zoto, i inceneratorit të Fierit dhe Elbasanit, së bashku me Ernesto Granellin. Ky i fundit një shtetas italian, i cili ishte i përfshirë në ndërtimin e inceneratorëve të Fierit dhe Elbasanit dhe gjithashtu një emër tjetër, i cili është Giuseppe Ciafaglione, i cili është administrator i kompanisë në Tiranë, dhe në përfaqësimin hollandez, i Klodian Zotos. (Lexo këtu)

Por, CNA.al do të sjellë sot të tjera dokumente ekskluzive. Ne dje thamë qartë se kompania Integreted Energy ishte një kompani, ku pas saj fshihej Klodian Zoto dhe ajo ishte regjistruar në adresën Delflandlaan 1 Queens Tower në Amsterdam si pjesë e një grupi kompanish ku humbeshin gjurmët.

Por, këto ishin dhjetëra kompani me të njëjtën adresë dhe ishin pjesë e kompanisë mëmë, Residence Corporate Services BV, ku brenda saj përfshihej edhe kompania Almares Menagment, e cila ishte bashkëdrejtore e kompanisë Intgreted Energy BV.

Por çfarë ka ndodhur?

Ne do të sjellim me dokumenta si ka firmosur Klodian Zoto me përfaqësuesit e Almares, të cilat tregojnë se ai është bashkëaksioner.  

Më poshtë ne do të sjellim disa vendime të datave të ndryshme, të cilat janë të vitit 2018, 2019 dhe 2020.

Në janar të vitit 2018, për bordin e Integreted Energy firmos Klodian Zoto, kurse për drejtorin e dytë firmos Hans Ëenner, dhe vula e kompanisë Integreted Energy BV në Hollandë, e cila mban numrin 666 71 752. Ky është një dokument, i cili quhet vendimi i bordit të drejtorëve, të cilët kanë firmosur me atë që quhet Shehholderi, pra mbajtësi i aksioneve i vetëm i kompanisë hollandeze, Integreted Energy BV, dhe firmosin dy persona, Klodian Zoto dhe Hans Werner, sipas këtij dokumenti në gjuhën Angleze.

Më pas shfaqet edhe një tjetër dokument, i cili mban datën 15 mars 2019. Në këtë dokument nuk firmos më Klodian Zoto, por siç e treguam ne dje, Zoto ishte tërhequr dhe drejtues ishte emëruar Giuseppe Ciaffaglione, i cili është edhe bashkëadministrator i kompanisë së regjistruar në Shqipëri. Në këtë dokument firmosin dy shtetas, Marc Lappat si drejtor B dhe Giuseppe Ciaffaglione si drejtor A.

Ky dokument është bërë edhe për të emëruar bashkëadministratoren e kompanisë Ajola Kodra, e cila do të jetë bashkëdrejtuese me Giuseppe Ciaffaglione në kompaninë Integreted Energy BV SPV në Tiranë. Edhe këtu shohim se ky dokument është me vulën e kompanisë Integreted Energy BV, dhe Marc Lappat, firmos si përfaqësues i kompanisë Almares Menagment BV.

Vazhdojmë më tej, ku kemi një dokument tjetër të datës 18 korrik i vitit 2019, i Asamblesë së Ortakëve të kompanisë Integreted Energy BV SPV ku firmosen pasqyrat financiare të shoqërisë dhe ortakët e vetëm që firmosin janë Integreted Energy BV, Giuseppe Ciaffaglione dhe Almares Menagment BV si drejtor B, por emri i personit nuk shkruhet. Por kujtojmë këtu se një nga menaxherët e kompanisë Almares Menagment BV është Thomas Walter Hansmann.

Në dokumentin e tretë që ne po sjellim është një vendim i Asamblesë së Ortakëve të janarit 2020, ku është shtuar diçka në aktivitetin e kompanisë, por për kompaninë Integreted Energy BV firmos drejtuesi A, Thomas Hansman, i cili është pjesë e kompanisë Almares, të cilin mund ta shikoni tek struktura e plotë e kompanisë Residence Corporate Services dhe tek Almares Menagment BV, emra që shfaqen shpesh dhe një firmë tjetër e cila nuk duket të jetë as e Ciaffaglione dhe as ndonjë emri tjetër, dhe po të shikosh me kujdes, në të gjitha dokumentet, firmat shumë rrallë mund të jenë të njëjta ose të përshtaten, gjë që ngre dyshime të forta se këto mund të jenë thjeshtë formalitete të kryera në zyrat e Shqipërisë.

Pa folur këtu se me një investigim të thjeshtë nga prokuroria mund të verifikohet në sistemin Tims a kanë hyrë dhe a kanë dalë këta shtetas të huaj që kanë firmosur në Shqipëri në emër të këtyre kompanive, pasi vula e kompanisë hollandeze mungon dhe është vetëm vula e shoqërisë Integreted Energy BV SPV, e cila ka të njëjtën adresë me kompaninë Almares Menagment BV, e cila është edhe bija e kompanisë Residence Corporate Services.

LEXO EDHE:  Vendimi për hapjen e negociatave/ Ministri i Jashtëm grek zbulon çfarë pritet të ndodhë

LEXO EDHE:  Bizneset shqiptare që po bien “viktimë” e teknologjisë

Këto janë katër dokumentet që tregojnë marrëdhënien e Almares, firmën e Klodian Zotos dhe Integreted Energy BV.

Por, çfarë ka ndodhur më pas?

Ne me këto dokumenta treguam se lidhja është e qartë. Në një zyrë në Hollandë, Klodian Zoto ka shkuar dhe që atje nuk ka ardhur më si shqiptar, por ka ardhur me një kompani hollandeze për të firmosur një kontratë 128 milion euro.

Në vitin 2016 themeloi kompaninë Integreted Energy BV dhe më pas mori koncesionin 128 milion euro.

Por, pse i sollëm të gjithë këto dokumente të firmosjes së Almares dhe kompaninë Integreted Energy BV?

I sollëm këto dokumente për të treguar se pas shërbimeve që ka marrë Klodian Zoto dhe kompanive që lidhen me të fshihen edhe shtetas rusë.

Ndoshta duket e pabesueshme, ndoshta dikush do të tentojë ta hedhë poshtë. Por, faktet janë fakte.

Sipas dokumentit të poshtëshënuar, që janë ekstrakte të nxjerra zyrtarisht nga institucionet hollandeze, Almares Menagment BV, kompania bashkëdrejtore me Integreted Energy BV, ka dy drejtorë, njëri prej të cilëve është Marc Lappat, të cilin ne e treguam në dokumentat e mësipërm si bashkëfirmëtarë. Pra si si drejtor i dytë në administrimin e kompanisë shqiptare, e cila ka fituar koncesionin 128 milion euro.

 

Por, Almares Menagment BV, nuk ka vetëm këtë drejtor. Është një tjetër bashkëdrejtuese e kësaj kompanie, e cila është Alisa Jangildina, e ditëlindjes 1973, dhe lindur në Bashkimin e Republikave Sovjetike, sipas dokumentave që ne po iu tregojmë më poshtë.

Por, nuk është vetëm dokumenti i Almares që tregojnë se kemi të bëjmë me një shtetase ruse, në menaxhimin e këtyre kompanive. Ne gjithashtu kemi siguruar një tjetër dokument, i cili tregon se edhe te kompania Residence Corporate Services, personat që e drejtojnë janë të njëjtët me Almares. Pra, ne kemi zbuluar skemën në tre kompani, Integreted Energy BV, Almares Menagment BV dhe Residence Corporate Services e cila është mëma e kompanisë Almares, ku rezulton sërish Alisa Jangildina. e cila është shtetase ruse, e ditëlindjes 1973 dhe është bashkëdrejtore me Marc Lappat, i cili ka firmosur për kompaninë Almares në lidhje me Shqipërinë dhe kompaninë që do të ndërtojë inceneratorin e Tiranës.

Pra, Alamres Menagment BV nuk është thjeshtë një kompani hollandeze, me një shtetas hollandez, apo koorporatë e huaj, por një bashkëdrejtore është edhe një një shtetase ruse, e cila bashkëdrejton këtë kompani me drejtorin e dytë apo bashkëortak të Almares, dhe zinxhirin e kompanive të tjera që përdoren në Hollandë, për të fshehur ortakët e vërtetë dhe gjurmët e Klodian Zotos dhe ortakëve të tij.

Por, mesa duket kjo ka qënë e pamundur. Dokumentet zyrtare, të botuara në fletoren zyrtare dhe në Dhomën e Tregtisë nxjerrin zbuluar gjithçka që nga themelimi i kompanisë nga Klodian Zoto deri tek rusja, bashkëdrejtore e kompanive të cilat janë bashkëmenaxhuese të koncesionit 128 milion euro për landfillin dhe inceneratorin e Sharrës në Tiranë.

CNA.al këtu po mbyll pjesën e dytë të investigimit, ku kemi sjellë të gjithë dokumentat që ne kemi pasur në dispozicion. Gjithashtu dje kemi publikuar një numër të madh dokumentash dhe nesër do të sjellim gjithashtu disa materiale të tjera shtesë, të cilat kanë të bëjnë me një zinxhir tjetër kompanish. Me pot ë njëjtat emra, ku përfshihen Klodian Zoto, ortakët e tij në Tiranë, koncesioni 128 milion euro, por edhe biznesmenë të tjerë, politikanë dhe ish-politikanë të cilët kanë aksionet e tyre ose familjarë në lidhje me Klodian Zoton dhe skandalin 128 milion euro.

Gjithashtu do të publikojmë edhe të dhëna të tjera ekskluzive si ekstraktet historike dhe ndryshimet që kanë pësuar kompanitë rrugës për të bërë të mundur zhdukjen e gjurmëve.

Por, ashtu siç e raportuam edhe dje “djalli fshihet në detaje”, kanë mundur të fshehin diçka, por nuk kanë mundur të zhdukin gjithçka. Vijon…/ CNA.al

Dokumentet ekskluzive-Si u garantuan 128 milion euro/ Skema korruptive e inceneratorit të Tiranës, emrat dhe kompanitë e përfshira

Skandali/ Qeveria 50 milion euro kompanive pa asnjë lek

Dokumentet ekskluzive-Skandali me tenderin e inceneratorit/ Kompania fituese pa asnjë aktivitet biznesi, shkeljet proceduriale

Skandali-Nga pronarët e mediave tek kompanitë off shore/ Skema e plotë e koncesionit të inceneratorëve, emrat e përfshirë

Ekskluzive dokumentet/ Klodi i inceneratoreve dhe Ben Blushi, blejnë “Lori Kafe”

Zbulohen fijet/ Si u përdor Top Channel për të mbrojtur aferën 330 mln euro të plehrave

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Dokumentet ekskluzive-Si u garantuan 128 milion euro/ Skema korruptive e inceneratorit të Tiranës, emrat dhe kompanitë e përfshira

Publikuar

-

Nga

*Pjesa e parë 

Në një investigim të plotë të kryer nga stafi i CNA.al, ne kemi mundur të zbërthejmë skemën, sesi qeveria shqiptare ka dhënë 50 milion euro për dy inceneratorë, atë në Elbasan dhe në Fier. Ku në një mënyrë të qartë, duke investiguar dokumentat, duke siguruar dhe materiale ekskluzive, kemi treguar se janë të njëjtët persona që fshihen pas inceneratorëve. Të cilët janë shtetasi Klodian Zoto, shtetasi Mirel Mërtiri dhe bashkëjetuesja e këtij të fundit Stela Gugallja. Këta katër persona janë njerëzit kryesorë të cilët kanë marë dy ofertat e pakërkuara për inceneratorin e Elbasanit dhe të Fierit, për të cilat qeveria shqiptare duhet të paguajë të paktën 50 milion euro .(Lexo këtu)

Këto dy inceneratorë, njëri prej të cilëve ka filluar punë, janë një skemë e shumë akuzuar edhe nga opozita si një kat korruptiv, i favorizuar për lidhje klienteliste të ministrave të qeverisë Rama, por që shkojnë deri tek kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj.

Sot po sjellim pjesën e parë të investigimit të bërë nga stafi ynë në lidhje me incenratorin e Tiranës. Një koncesion 128 milion euro, për 30 vite. Një investim i cili përfshin landfillin e Sharrës, ku do të ndërtohet edhe një incinerator për të prodhuar energji dhe gjithashtu do të bëhet edhe trajtimi i mbetjeve urbane dhe mbetjeve të tjera.

CNA.al ka mundur të sigurojë sërish dokumenta autentike, të cilat tregojnë qartë se kush është e vërteta e inceneratorëve, përtej asaj që na është thënë në media, ajo është krejt ndryshe dhe mjafton të shikosh dokumentat.

Sipas të dhënave që reklamohen nga qeveria shqiptare dhe po të dëgjojmë këtë intervistë të dhënë nga kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, të cilën mund ta lexoni këtu, thuhet se është një kompani e madhe holandeze që do të punësojë njerëz, e të tjera si ato gënjeshtrat publike që bën çdo ditë Veliaj.

Në fakt kjo nuk është aspak e vërtetë. CNA.al ka mundur të zbulojë se kompania e cila pretendohet se është një kompani hollandeze, Integreted Energy BV, është thjeshtë dhe vetëm një kompani e krijuar nga të njëjtët persona, të përfshirë në ndërtimin e inceneratorëve në Fier dhe Elbasan.

Pra, sërish del në skenë Klodian Zoto, italiani i cili firmos kontratat e ndërtimit të inceneratorëve me çelësa në dorë, Ernesto Granelli, dhe disa zyra të tjera të cilat janë kryesisht administratorë të aksioneve apo të përfaqësimit të individëve të cilët nuk duan të shfaqen me emra.

CNA.al gjithashtu ka mundur të sigurojë se kompania mëmë është një kompani e regjistruar në dhomën e tregtisë të Hollandës, e cila quhet Rezidence Koorporate Servise.

Kjo kompani ka edhe rreth  me 32 grupe kompanish, të regjsitruara në dhomën e tregtisë, ku ajo është e regjistruar kanë të njejtën adresë Delflandlaan 1 Queens Tower.

Gjithashtu në qoftë se do të shohim në Dhomën e Tregtisë, dalin edhe kompanitë që kjo përfaqëson, në nivelin e dytë dhe në nivelin e tretë, ku shfaqet një kompani e cila quhet Almares Management BV bashkëfirmëtare me kompaninë e Klodian Zotos në Hollandë.

Duke kërkuar në fillim me emrin e kompanisë Integreted Energy BV, ne gjetëm disa të dhëna të plota. Kjo kompani e ka regjistrimin e parë në datën 19.08.2016, sipas këtij dokumenti.

Në qoftë se do ta shikojmë me kujdes, drejtorët janë tre emra. Klodian Zoto, i inceneratorit të Fierit, Ernesto Granelli, italiani i cili firmos kontratat me çelësa në dorë për ndërtimin e inceneratorit të Fierit dhe Elbasanit me Klodian Zoton dhe ka ortakëri me Stela Gugallen ku në kompania administron Mirel Mërtiri, vlerat e insceneratoreve jepen 15 milion euro.

Pra, ajo që na është thënë nga politika, nga Veliaj dhe propaganda qeveritare se është një kompani hollandeze me eksperiencë të madhe që do të hapë shumë vende punë dhe se do të bëjë mrekulli në Tiranë, nuk është gjë tjetër por thjeshtë dhe vetëm një kompani e regjistruar një vit më përpara sesa të merrej koncesioni për landfillin e Tiranës dhe inceneratorin atje. U rregjistrua në 2016 në 2017, qveria Rama 1 i dha konçesionin 128 mlionë euro, ku është eksperianca këtu?

Ajo që deklarojnë kryebashkiaku Veliaj apo kryeministri Rama, dhe qëndrimet e mbajtura në publik për 128 milion euro koncesion për një kompani hollandeze, janë thjeshtë dhe vetëm gënjeshtra.

Prokuroria tashmë ka në dorë “asin” nën mëngë që i mungonte. Pra, faktin ku thoshte se kompania hollandeze ishte një guackë off shore dhe emra nuk dilnin asgjëkundi, pra emrat nuk diheshin. Tani emrat i kanë mjafton të shkojnë në dhomën e tregëtisë ose në adresat e mësiperme. Por kjo jo për shumë kohë pasi sërish mund të fshihen nën kompani dhe emra të tjerë.

Në fakt Integreted Energy BV, është një kompani me drejtor Ernesto Granellin, Klodian Zoton dhe Thomas Walter Hansman,  në vitin 2016. Ç’ka tregon se është regjistruar thjeshtë dhe vetëm në Hollandë, për të humbur gjurmët. Ashtu siç thamë më lart, kompania Integreted Energy BV, është pjesë e skemës të kompanisë Rezidencë Koorporate Servis, ku me skema të ndryshme, me dhjetëra kompani përfshihen duke fshehur emrat e aksionerëve, por dalin vetëm drejtues përfaqësues.

CNA.al ka mundur të zbulojë se janë me dhjetëra kompani, të cilat kanë të njëjtën adresë, të njëjtët përfaqësues, ndodhen në të njëjtën zyrë, në të njëjtën godinë në Amsterdam. Këtu janë edhe kompanitë e Klodian Zotos, të cilit diku i del emri dhe më pas fillon e zhduket, apo kompanitë e tij fillojnë e ndryshojnë emrat dhe hyjnë të gjitha në ciklin e fshehtë. Dhe nuk ështëe vështirë në fakt në qoftë se një prokuror dhe institucionet do ta merrnin seriozisht dhe do të investigonin, pasi gjurmët janë.  “Dialli fshihet në detaje”.

Le të shkojmë më tej. Kemi mundur të zbulojmë se në vitin 2017, për herë të parë, në fillim të këtij viti, kompania ka paguar kapitalin, të cilin e ka çuar në vlerën 50 mijë euro. Dhe këtu fillon momenti i Shqipërisë.

Është një kompani që ka qënë në proçes atëherë me zyrtarë të qeverisë shqiptare, e cila ka mundur më tej të marrë një koncesion 128 milion euro, nga qeveria shqiptare.

Në qoftë se do të shohim dokumentat, kontrata midis Ministrisë së Mjedisit dhe kompanisë për ndërtimin e inceneratorit dhe rehabilitimin e vendepozitimeve ekzistuese në Tiranë dhe prodhimin e energjisë elektrike, është firmosur në datën 31 gusht 2017. Dhe i është dhënë shoqërisë Integreted Energy BV SPV e cila ka aksionerë 100% kompaninë Integreted Energy BV, sipas ekstraktit të QKR-së, që iu e shikoni më poshtë. Kompania u themelua në Tiranë në datën 30 gusht, u rregjistrua QKR, 31 gusht dhe po atë ditë firmosi kontratën.

Gjithashtu në kontratë bie në sy se ajo është firmosur nga zoti Lefter Koka, pak ditë para se ai të linte detyrën si Ministër i Mjedisit, si përfaqësues i LSI-së. Kontrata është firmosur nga ministri Lefter Koka dhe nga koncesionari Integreted Energy BV SPV, nga përfaqësuesi i saj Giuseppe Ciaffaglione.

Por kush është Giuseppe Ciaffaglione

Në rast se do të shohim të dhënat e Integreted Energy BV në Hollandë, del se pas vitit 2017, kur është paguar kapitali në fillim të vitit, deri në dhjetor nuk ka pasur asnjë lëvizje të regjistruar, por pasi është marrë koncesioni, disa muaj më pas kanë filluar dhe lëvizjet. Një nga drejtorët është tërhequr. Pastaj është tërhequr nga drejtor edhe shtetasi italian, i cili garanton inceneratorët me çelësa në dorë Ernesto Granelli, aksioneri i kompanisë Energy Recuperator dhe më pas bashkëortak me Stela Gugallën, me kompaninë ER One Albania, tek inceneratori i Elbasanit. Gjithashtu më vonë në 18.01.2018, ka një tjetër ndryshim. Pra, rreth 6 muaj pasi qeveria shqiptare ka firmosur me Integreted Energy BV SPV kontratën koncesionare kanë filluar disa lëvizje.

LEXO EDHE:  Berisha: Gashi shënon golin e fitores së shkëlqyer e të merituar!

LEXO EDHE:  “Këtu jam goca e Ritës, s’pres asnjëherë radhë”/ Roza Lati: Ja pse nuk largohem nga Shqipëria

Sipas të dhënave kompania Almares Menagment BV merr përfaqësi dhe përfaqësohet me një drejtor.  Pra, edhe ajo futet në skemë, dhe tashmë janë dy drejtorë që firmosin njëri i Integreted Energy BV dhe tjetri i Almares Menagment BV, të dyja në një adresë, një zyrë, me të njejtën kompani mëmë. Tek Almares Menagment BV ka të tjera detaje që do i sjellim në shkrimet në vijim.

Po ashtu, drejtori i Integrated Energy BV që është kompania mëmë, është administrator tek kompania Integrated Energy BV SPV në Tiranë, por nuk ka asnjë të drejtë të kryejë administrimin e biznesit të ndërmarjes, as veprimtatri financiare, bankare, ligjore dhe të tjera të performancës së shoqërisë. Ai që firmos për kompaninë nga Hollanda si “DREJTUES”, në Tiranë është hiç, ka punë vetëm teknike.

Por, çfarë është Almares Menagment BV?

Kjo është pjesë e skemës së kompanisë mëmë që përmendem më sipër, dhe ka sërish të njëjtën adresë, të njëjtën zyrë, në të njëjtën godinë me Integreted Energy BV, kompaninë e Klodian Zotos, Ernesto Granellit dhe disa shtetasve të tjerë, të cilët në fakt duket se të huajt janë drejtorë përfaqësues si lojë të kompanive, brenda koorporatës së madhe, e cila ndërton skema e kompani pa fund për t’i fshehur e për ti lëvizur emrat e tyre derisa të mos duken më.

Pasi ka marrë Almares Menagment BV pozicionin e saj dhe drejtorin. Pra, kjo kompani do të ketë një drejtor brenda kompanisë Integreted Energy BV, është tërhequr në 20 mars të 2018, Klodian Zoto nga drejtor dhe drejtor është vendosur Giuseppe Ciaffaglione.

Giuseppe Ciaffaglione, italiani që ka firmosur dhe kontratën e Ministrisë së Mjedisit me kompaninë Integreted Energy BV SPV në Shqipëri, është administrator i kompanisë së Klodian Zotos.

Pra, italiani që vendoset në drejtimin e kompanisë është administrator që ka Klodian Zoto në Tiranë.

Por, çfarë shohim më tej?

Më tej gjithçka është e qetë dhe të vetmet ndryshime janë rreth vitit 2019, ku ka pasur raportime të tjera ndryshimesh në Hollandë. Janë të paktën rreth 20 lidhje dhe ndryshime të raportuara për kompaninë Integreted Energy BV, ku fillimisht siç e thamë shfaqet Klodian Zoto dhe Ernesto Granelli dhe më pas një kompani hollandeze, e cila mesa duket është dhe guacka, ku zhduken gjurmët e gjithçkaje ka ndodhur.

Kompanitë kanë të njëjtën adresë Delflandlaan 1 Queens Tower në Amsterdam dhe janë të regjistruara në Dhomën e Tregtisë në Hollandë, ku dhe Klodian Zoto, Ernesto Granelli dhe të gjithë skenaristët e ndërtimit të inceneratorit të Tiranës janë përpjekur të fshehin gjurmët.

Një detaj tjetër që bie në sy është fakti se duket qartë nga skema e përdorur, se janë kompani të cilat nuk kanë para. Nuk kanë gjendje të investuar, apo për investime madhore. Janë kompani të krijuara në guacka jashtë, vijnë në Shqipëri me një tufë dokumenta dhe kërkojnë qindra milionë euro për të realizuar një projekt.

Kështu çdo qytetar shqiptar mund të përgatisë një tufë me letra, të bëjë disa kontrata dhe të firmosë koncesione, por askush nuk i jep. Ç’ka ngre dyshimet e fortas se këtu ka një skemë të plotë korruptive të përfshirë zyrtarë të lartë të shtetit shqiptar, që nga qeveria, ministra, e deri tek kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Sepse çdo njeri mund të bëjë disa letra, të shkojë të krijojë një kompani, procedura e të cilave nuk kushton shumë dhe më pas të vijë të marrë një koncesion 30-vjeçar, kur në fakt Integreted Energy BV ka filluar vetëm me projektin në Shqipëri dhe më pas ka shkuar në dy vende afrikane, por kjo do ti përkasë një tjetër shkrimi.

CNA.al do të sjellë më tej dokumenta të tjera ekskluzive, vendime të bordit, kontrata, skema, vendime qeverie dhe gjithçka tjetër ka ndodhur që nga fillimi me lindjen e Integreted Energy BV në Hollandë, më pas me kompani shqiptare Integreted Energy BV SPV, futjen e kompanisë së re Almares Menagment në skenë, zhdukjen e gjurmës, lëvizjes dhe rikthimin në skenë të shumë emrave, të cilët nuk janë të panjohur, por janë thjeshtë dhe vetëm skenaristë dhe aktorë që kanë mundur të sigurjnë 128 milion euro. Pra rreth 4.3 milion euro në vit, nga taksat e shqiptarëve për një komopani e cila nuk ka eksperiencën që thuhet, por është themeluar pak kohë përpara se të firmoste koncesionin dhe Integreted Energy BV është thjeshtë një maskë, që ka përdorur Klodian Zoto dhe shtetasi Italian Ernesto Granelli për të firmosur koncesionin e radhës me qeverinë shqiptare. Pa folur për mungesën e një gare ndërkombëtare transparente dhe në kushte të barabarta ligjore.

Nga dokumentet e siguruara rezulton se Klodian Zoto, Mirel Mërtiri, Ernesto Granelli dhe Stela Gugallja, të përfshirë në një skemë kanë mundur të sigurojnë nëpërmjet tre incenereatorëve, 178 milion euro nga buxheti i shtetit shqiptar, për ndërtimin e inceneratorëve.

Prej shumë kohësh kanë mundur të marrin dhe të tërheqin nga buxheti i shtetit milliona e miliona  euro. Këto do t’i tregojmë në dokumenta të tjera ekskluzive.

Mjafton të ndjekësh paratë sesi ato qarkullojnë, ku shkojnë, si derdhën dhe cilët janë personat që mbushin xhepat nga taksat e shqiptarëve dhe në emër të inceneratorëve dhe koncesioneve korruptive, pa folur për gjurmët dhe emrat e dokumentave./ CNA.al

  • Kjo është vëtëm pjesa e parë e një investigimi të plotë të kryer nga CNA.al, në lidhje me koncesionin 128 milion euro të inceneratorit të Tiranës. Duke qënë se janë shumë materiale, shumë dokumente, shumë fakte, gjithë investigimi do të publikohet në disa shkrime, pasi materialet janë shumë të gjata dhe dokumentet janë të shumta.
  • Do zbulojmë me detaje politikanët e përfshirë, kompanitë shqiptare dhe ortakëritë e mediave. Gjithçka që askush mos mundet më të ndalë hetimin dhe zbardhjen e plotë të nje dosjeje që akuzon piramidën shtetërore. 

 

(Vijon)

Skandali/ Qeveria 50 milion euro kompanive pa asnjë lek

Dokumentet ekskluzive-Skandali me tenderin e inceneratorit/ Kompania fituese pa asnjë aktivitet biznesi, shkeljet proceduriale

Skandali-Nga pronarët e mediave tek kompanitë off shore/ Skema e plotë e koncesionit të inceneratorëve, emrat e përfshirë

Ekskluzive dokumentet/ Klodi i inceneratoreve dhe Ben Blushi, blejnë “Lori Kafe”

Zbulohen fijet/ Si u përdor Top Channel për të mbrojtur aferën 330 mln euro të plehrave

LEXO TE PLOTE