Connect with Us

Rama, 12 milion dollarë për inceneratorin e Tiranës

Politikë

Rama, 12 milion dollarë për inceneratorin e Tiranës

Publikuar

-

Thellohet skandali me inceneratorin e Fierit/ Faktet, “këmbanë alarmi” për SPAK

Qeveria shqiptare, pas kontratës koncesionare me kompaninë Integreted Energy BV, e cila ka ndryshuar emrin në Hollandë dhe është bërë Geogenix BV, ka filluar të shlyejë pagesat. Me një kompani fantazmë të regjistruar në guackë, me një bashkëmenaxhim të një tjetër kompanie, drejtoresha e së cilës është një shtetase ruse, e më pas nga lëvizje drejtorësh që fillojnë nga Klodian Zoto, e përfundojnë tek bashkëmenaxhimi me kompaninë e drejtoreshës ruse, qeveria shqiptare ka paguar së fundi, jo pak por 12 milion dollarë.

Në dy këste të derdhura, një në vitin 2018 dhe një në vitin 2019. Ndërkohë janë planifikuar edhe gati 5 milion dollarë edhe për vitin 2020.

Kjo është pagesa e tretë që zbulon CNA.al në lidhje me inceneratorët. Pasi më parë kemi zbuluar rreth 50 milion dollarë të paguara nga qeveria Rama, nga të cilët 28 milion dollarë për inceneratorin e Fierit dhe rreth 22 milion dollarë për inceneratorin e Elbasanit. E ndërsa ky i fundit ka përfunduar, ai i pari është një ngrehinë ku ende nuk ka filluar puna, por prej disa vitesh, kompania koncesionare, sërish e Klodian Zotos, fut paratë në xhep nga taksapaguesit shqiptarë.

Por, historia e inceneratorëve dhe e Klodian Zotos nuk përfundon deri këtu. Ai është bashkëortak me Erion Veliajn, me Bashkinë e Tiranës, nëpërmjet kompanisë Eco Tirana, për të cilën CNA.al ka raportuar dhe mund ta lexoni këtu.

Pra, përveç parave që merr zyrtarisht nga qeveria për koncesionet Klodian Zoto në thesin e kompanive të tij fut edhe para të tjera, nga shfrytëzimi që i bëhet landfillit në Sharrë me tarifat që përdor apo edhe duke pasur të tjera kompani dhe ortakëri, të krijuara edhe me Bashkinë e Tiranës.

CNA.al ka kryer një investigim të plotë, të cilin ne e kemi publikuar me dokumenta dhe tashmë ai po përgatitet të jetë pjesë e një dokumentari dhe po përkthehet për t’u publikuar edhe në mediat e huaja, si pjesë e një investigimi ku Shqipëria dhe qeveria e saj dalin zbuluar me një kompani fantazëm, e krijuar nga Klodian Zoto në Hollandë, e cila më pas iu shit shqiptarëve si një sukses që do të hapte vende të reja pune.

LEXO EDHE:  Skandali/ Veliaj fsheh ngjarjen e rëndë në çerdhe

Por, nuk ishte asgjë tjetër, thjeshtë dhe vetëm fshehja e gjurmëve të Klodian Zotos. Një lëvizje për të humbur nga Shqipëria dhe inceneratori i Fierit dhe lidhja me atë të Elbasanit dhe për të treguar se fituesi ishte një kompani e huaj.

Por, në fakt asgjë nuk rezultoi e tillë. CNA.al zbuloi skemën dhe sot kemi zbuluar edhe pagesën prej miliona dollarësh, të bërë në favor të Klodian Zotos nga qeveria shqiptare dhe kryeministri Rama.

Ky është dhe shkaku dhe arsyeja kryesore pse kryeministri nuk mundet dot të pranojë se i ka dhënë 62 milion dollarë të njëjtit person, të njëjtit rrjet kompanish, të cilët marrin paratë nga taksat e shqiptarëve për të ndërtuar inceneratorë, por në të njëjtën kohë mbushin dhe xhepat e tyre, pasi kontratat janë me miliona euro, shumë të fryra dhe të ndërtuara me skema mjaft abuzuese./ CNA.al

Zbulohet ortakëria e Erion Veliajt, me Klodian Zoton e inceneratorëve

Pse Rama ka frikë ta anullojë koncesionin e inceneratorëve në Tiranë?!

Skandali-Nga pronarët e mediave tek kompanitë off shore/ Skema e plotë e koncesionit të inceneratorëve, emrat e përfshirë

Dokumentet ekskluzive-Skandali me tenderin e inceneratorit/ Kompania fituese pa asnjë aktivitet biznesi, shkeljet proceduriale

Dokumentet ekskluzive-Skandali me tenderin e inceneratorit/ Kompania fituese pa asnjë aktivitet biznesi, shkeljet proceduriale

Skandali/ Qeveria 50 milion euro kompanive pa asnjë lek

Dokumentet ekskluzive-Si u garantuan 128 milion euro/ Skema korruptive e inceneratorit të Tiranës, emrat dhe kompanitë e përfshira

Dokumentet ekskluzive-Si u garantuan 128 milion euro/ Skema korruptive e inceneratorit të Tiranës, emrat dhe kompanitë e përfshira

Koncesioni 128 milionë euro/ Zbulohen kompanitë në Hollandë me drejtorë Rusë

Koncesioni 128 milionë euro/ Zbulohen kompanitë në Hollandë me drejtorë Rusë

Koncesioni 128 milion euro/ Plas skandali në Shqipëri, kompania ndryshon emër në Hollandë

Thellohet skandali/ Kompania e konçesionit 128 milionë euro asnjë eksperiencë, filloi në Shqipëri

Skandali/ Koncesionari i 128 milion eurove fsheh ndryshimin e emrit

Thellohet skandali me koncesionin 128 milion euro/ Zbulohen të tjera dokumente

Skandali me inceneratorin e Fierit/ Qeveria pagoi 22.6 miliardë lekë, ende pa u ndërtuar

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Maliqi mesazh Ramës/ Rilindasit që bëjnë fushatë vrimave, e dinë ç’i pret pas 25 Prillit

Publikuar

-

Nga

Maliqi mesazh Ramës”/ Rilindasit që bëjnë fushatë vrimave, e dinë ç’i pret pas 25 Prillit

Kandidati për deputet i Partisë Lëvizja Socialiste për Integrim, në qarkun e Beratit, Lefter Maliqi nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale thekson se në çdo shtëpi e oborr po bashkohen me këtë forcë si e vetmja rrugë për të shpëtruar  Shqipërinë.

Ndër të tjera Maliqi theksoj se Partia Socialiste bën fushatë “vrimave” pasi përballë qytetarëve nuk kanë guxim.

“Në çdo shtëpi, në çdo oborr, lëndinë e mal, të gjithë na bashkohen si shansi i vetëm për të shpëtuar Shqipërinë dhe shqiptarët. Rilindasit bejnë fushatë ‘vrimave’ sepse ballë për ballë me qytetarët kanë marrë atë që meritojnë. Secili nga mavitë po nxiton ti shpëtojë asaj që e pret pas 25 Prillit. Votoni nr 6 LSI – Votoni nr 7 Lefter Maliqi! Fitorja e Opozitës së Bashkuar nis nga Berati!”- shkruan Maliqi.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Video-Rama rikthehet si aktor/ Batuta me “policin”: Po ika unë ju mori lumi

Publikuar

-

Nga

Rama rikthehet si aktor/ Batuta me “policin”: Po ika unë ju mori lumi

Kryeministri Edi Rama ka ardhur sërish si aktor mbrëmjen e sotme për qytetarët, pas rolit të tij në filmin e Ermal Mamaqit “I Love Tropoja”.

Por sot ai ka luajtur një skeç humori për emisionin “Binjakët” e vëllezërve Romeo dhe Donald Veshaj, në Vizion Plus.

Donald Veshaj ka luajtur rolin e shoferit të kreut të qeverisë, por ky i fundit, i bezdisur nga fotot dhe videot e shoferit të tij ka kërkuar të dalë vetë në timon për të shëtitur nëpër Vlorë.

Sapo Rama ka  hipur në vendin e shoferit, vëllai tjetër, Romeo, i veshur si polic ka ndaluar e tyre. Kur ai ka parë kryeministrin është emocionuar dhe ka telefonuar sallën operative.

Kur Rama i tha se duhej të largohej, Romeo i kërkoi të mos ikte nga qeveria. Ky skeç është shoqëruar me batuta dhe me momente humoristike, duke na e rikthyer kreun e qeverisë edhe njëherë si aktor.

Bashkëbisedimi i plotë:

Rama: Po ça bën o burr, akoma me këto, je në terezi mo , mbylle atë, po maskën ku e ke maskën, merr mo maskën

Donaldi: Më fal, shefi më fal.

Rama: Mbylle atë mbylle, po çfarë tipi je ti mo burrë.

Donaldi: Më fal, të lutem më fal.

Rama: Po çe ke këtë fiksim me këtë videoselfi mo?

Donaldi: Po trendi i momentit.

Rama: E di, çke hajde dil mbrapa se do t’i jap vetë makinës!

Donaldi: Pse? Do t’i japësh ti makinës, pse ka ndodhur diçka e keqe?

Rama: Jo nuk ka ndodhur asgjë

Donaldi: Pse je mërzitur, çfarë ka ndodhur?

Rama: Hajde mo mbrapa po të them, dua të shof Vlorën vetëm unë, aty në timon si e ndjenë Vlorën Hajde.

Donaldi: Do t’i japësh vetëm makinës?

LEXO EDHE:  Fuga “shuplakë” Veliajt/ Çfarë borxhi të kemi?

LEXO EDHE:  Fuga “shuplakë” Veliajt/ Çfarë borxhi të kemi?

Rama: Do ti jap vetë makinës, ec!

Donaldi: Ok, ok!

Rama: Uhhhh. Atë Dua Lipën ku e ke atë, dua Dua Lipën unë.

Donaldi ndërkohë bën videoselfi.

Rama: Dëgjo lëre atë video mos më bezdis tani, lëre!

Donaldi: O pasha, pasha!

Rama: O do më lësh të shijoj Vlorën?

Donaldi: Jam në vendin tënd tani.

Kryeministrin e ndalon polici (Romeo)

Rama: Po ky çfarë do ky tani?

Donaldi: Ooo polici!

Romeo: A mund ta ulësh pak maskën?

Rama ngre maskën.

Rama: Është ai!

Donaldi: Po s’jemi nis akoma mo burrë.

Rama: Po çfarë ke mo burrë?

Romeo: 12-ta si më dëgjon?

Qendra Operative: Të dëgjoj, të dëgjoj !

Romeo: Kam ndaluar një njeri të madh!

Qendra Operative: Ndonjë analist?

Romeo: Më të madh, më të madh, ngrije.

Qendra Operative: Ndonjë biznesmen?

Romeo: Më të madh, më të madh, ngrije

Qendra Operative: Ndonjë deputet?

Romeo: Opo ngrije akoma, ngrije.

Qendra Operative: Ministër?

Romeo: Më të madh po të them.

Qendra Operative: Po Ramën s’e ke ndaluar pra.

Romeo: Po ça thua o të keqen vëllai, ky Ramën e ka shofer!

Rama: Po çfarë thua mo do na leshë të ikim tani se kam dalë për të parë Vlorën njëherë vetëm o burrë tani.

Romeo: Prit pak, mos ik, e di që gjendja e tanishme të ka mërzitur.

Rama: Ça është kjo mo?

Romeo: Prit pak, mos ik!

Rama: Ore do iki të shoh Vlorën, je në vete apo jo?

Romeo: A për të parë Vlorën?

Rama: Po pse për çfarë?

Romeo: Aaa ok!

Rama: Po po ika unë ju mori lumi ju, je në terezi apo jo, po ik tani.

Romeo: A ok!/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Video – Rama në timon/ I ndodh “e papritura” në Vlorë

Publikuar

-

Nga

Video - Rama në timon/ I ndodh "e papritura" në Vlorë

Kryeministri Edi Rama shpeshherë na ka surprizuar duke ardhur për publikun në mënyra të ndryshme, si politikan, si piktor, madje edhe si aktor.

Një debat të gjerë Rama krijoi me shfaqjen e tij si aktor në filmin “I Love Tropoja”, ku ai kishte rolin e dajës së Ermal Mamaqit, personazhit kryesor.

Por mbrëmjen e sotme Rama ka ardhur sërish me një skeç humori, por këtë herë për emisionin “Binjakët” të vëllezërve Veshaj.

LEXO EDHE:  A do të kemi sërish karantinë?!

LEXO EDHE:  Foto ekskluzive/ Citynews fotografon Veliajn duke fjetur në avion

Gjatë skeçit të humorit, Rama del në timon për të ngarë makinën dhe për të bërë xhiro nëpër Vlorë.

Por në një moment i del njëri prej vëllezërve Veshaj, i veshur si polic dhe e ndalon, por emocionehet kur sheh kryeministrin dhe i kërkon të mos ikë.

E gjithë kjo është një pjesë humoristike, e cila është transmetuar mbrëmjen e sotme në Vizion Plus. Për më tepër, ndiqni videon e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE