Connect with Us

Skandali me inceneratorin e Fierit/ Qeveria pagoi 22.6 miliardë lekë, ende pa u ndërtuar

Lajme

Skandali me inceneratorin e Fierit/ Qeveria pagoi 22.6 miliardë lekë, ende pa u ndërtuar

Publikuar

-

CNA.al ka publikuar një dosje të plotë investigimi për koncensionet e inceneratorëve ku përfshihet edhe ai i Fierit.

Sot po sjellim paratë që ka marrë ky koncesion nga taksat e shqiptarëve dhe pamjet e gjendjes në Fier.

Inceneratori i Fierit, është dhënë me koncesion nga qeveria shqiptare sipas një marrëveshje, të firmosur nga ministri Lefter Koka në tetor të vitit 2016, me kompaninë e quajtur Integreted Technology Waste Treatment Fier me vlerë 28 milion euro pa TVSh, apo rreth 35 milion euro në total.

Këtu 70% të aksioneve i ka kompania Integreted Technology Service e Klodian Zotos dhe 30% kompania “Ndërtim Montim, Patos”.

Ky impiant, edhe pse ka kaluar të gjitha fazat që nga projekti e deri në lidhjen e kontratës është shoqëruar me polemika e protesta, nga politika por dhe vetë banorët të cilët janë shprehur kundër incenerimit.

Banorët të cilët janë përplasur disa herë me policinë, kanë thënë se nuk janë pyetur për ndërtimin e tij, i cili ndërtohet në një distancë jo më shumë se 700 m nga fshati dhe në mes të parcelave që ata mbjellin perimet dhe frutat.

Madje, ka pasur edhe akuza se tinëzisht janë ndryshuar edhe koordinatat ku do të ngrihet impianti. Madje çështja për këtë incenerator shkoi edhe në Gjykatën Administrative të Tiranës.

Banorët ngritën pretendime se kompania “Integrated Technology” po e ndërton inceneratorin në një sipërfaqe toke tjetër nga ajo që është parashikuar në studime dhe në vendimet e Bashkisë Fier.

Megjithatë, gjykata vendosi të rrëzojë kërkesën e banorëve me argumentimin se: “pala paditëse nuk arriti dot të provojë në bazë të provave shkresore për pasojat dhe dëmet e pretenduara”.

LEXO EDHE:  “Qeveria rrëmben edhe shezlongët”/ Ish-deputeti: Ky është abuzim i pastër me pushtetin

Megjithatë, sot pas gati katër vitesh në Fier nuk ka Incenerator edhe pse qeveria ka paguar nga taksat e shqiptarëve miliona euro të cilat kanë filluar që pas firmosjes së kontratës.

Sipas të dhënave zyrtuar siguruar nga Thesari, qeveria shqiptare i ka paguar kompanisë rreth 22.6 miliardë lekë nga 37 që është totalisht kontrata.

Përkatësisht; për vitin 2016 janë paguar 125 milionë lekë të reja.

Për vitin 2017 janë paguar 640 milionë lekë të reja.

Për vitin 2018 janë paguar 750 milionë lekë të reja.

Për vitin 2019 janë paguar 750 milionë lekë të reja.

Pra firma ka marrë më shumë se gjysmat e lekëve dhe investimin e ka filluar më paratë e taksave të shqiptarëve duke u favorizuar nga qeveria pa garë të hapur ndërkombëtare, dhe pas gati katër vitesh inceneratori nuk është përfunduar ende.

Megjithëse justifikimi ka qënë shpesh herë përplasja me banorët e zonës apo akuzat e opozitës, duhet thënë se janë 28 milion euro nga taksat e shqiptarëve që nuk dihet se ku kanë përfunduar./CNA.al

Dokumentet ekskluzive-Skandali me inceneratorin e Fierit/ Si u zhvatën dhjetëra milion euro nga taksat e shqiptarëve

Skandali/ Qeveria 50 milion euro kompanive pa asnjë lek

Skandali-Nga pronarët e mediave tek kompanitë off shore/ Skema e plotë e koncesionit të inceneratorëve, emrat e përfshirë

Ndërtimi i inceneratorit në Fier/ Banorët hidhen në protestë

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

“Dita e liqenit të Ohrit”/ Tre bashkitë gati planin strategjik, paketë turistike të përbashkët

Publikuar

-

Nga

“Dita e liqenit të Ohrit”/ Tre bashkitë gati planin strategjik, paketë turistike të përbashkët

Në kuadër të 21 Qershorit “Ditës së Liqenit” kryetari i Bashkisë Pogradec, Ilir Xhakolli ka pritur sot në një takim kryetarin e Bashkisë Strugë Ramiz Merko dhe Bashkisë Ohër  Kostandin Georgievski.

Në takim është diskutua për një paketë turistike të përbashkët në vijim dhe organizimin e aktiviteteve të përbashkëta artistike e kulturore në qytetet që lagen nga i njëjti liqen.

Fokusi kryesor është kalimi i bashkëpunimit turistik në një tjetër fazë.

Lëvizja ujore në të dyja anët e liqenit gjithashtu ishtë një prej prej çështjeve të diskutuara dhe që tashmë ka marrë dritën jeshile.

LEXO EDHE:  “Po dëmtohet ekonomia dhe shëndeti i shqiptarëve”/ Shano: Çfarë duhet të bëjë qeveria

LEXO EDHE:  “Turp, i bën fresk qeverisë”/ Plas debati mes Piperos dhe Dashos

Këto bashki kanë fatin që shtrihen përgjatë një prej liqeneve më unikalë në botë, prandaj edhe zhvillimi i turizmit duhet të jetë në sinkron mes tre qyteteve.

Pas diskutimit, vizitat vijuan në panairin artizanal dhe në mbyllje një shëtitje me anijen “Lyhnidas” ku Qendra Kulturore shoqëroi me këngë qytetare udhëtimin./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Linda Rama nuk mban dot lotët kur flet për nënën e kryeministrit/ ”Jemi me plagë të hapur”

Publikuar

-

Nga

Linda Rama nuk ka mbajtur dot lotët teksa ka folur për largimin nga jeta të nënës së kryeministrit Edi Rama, Aneta Rama.

E ftuar në emisionin “Ilva Now” në Euronews, Linda Rama tejet e prekur është shprehur se ka patur një lidhje shumë të ngushtë me të dhe se ikja e saj ka lënë një plagë të dhimbshme në jetën e tyre.

Po të ishte Zaho këtu tani, t’ju dëgjonte me këtë pyetje do thoshte, do më shihte mua menjëherë, dhe do thoshte “mami, mos qaj”. Ajo që mund të them unë është që ne jemi akoma me plagë të hapur për humbjen e mamasë së Edit dhe fushata ishte shumë afër dhe na e bëri më evidente mungesën e saj, veçanërisht mua, që në fakt bisedat me mamanë e Edit i kisha të përditshme, sigurisht, por i kisha shteruese, i kisha shumë të gjata dhe vërtet shteruese. Mendoj që kishte një problem me ne sepse ne, mamaja e Edit na kishte bindur në kohë që nuk do ikte asnjëherë. Ajo ishte kurajoze në të gjitha sfidat që e vinte shëndeti i saj i brishtë, ishte dinjitoze, ishte madhështore si e përballoi të papërballueshmen për shkak të gjuhës së egër politike, mbështetsja më e madhe e Edit, kërkuesja më e madhe edhe besimplotë që Edi në politikë i bën mirë Shqipërisë”, u shpreh Linda Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Mandati i tretë i Ramës / Linda: Nuk i kemi festuar kurrë fitoret

Publikuar

-

Nga

Mandati i tretë i Ramës / Linda: Nuk i kemi festuar kurrë fitoret

Bashkëshortja e kryeministrit Edi Rama, Linda Rama ka treguar ndjesitë e saj pas fitimit të mandatit të tretë të PS.

Në një intervistë ekskluzive në “Euronews” me Ilva Taren, Linda Rama shprehet se ajo dhe familja e saj nuk kanë festuar asnjë fitore nga zgjedhjet pasi politika për ta është një privilegj për të cilin duhet bërë shumë punë.

Sigurisht ajo e para gjë që mund tëthem që provon një sens lëhetësie. Pasi mandate i tretë i Edit është i rëndësishëm për të çuar përpara me një axhendë që vetëm Edi e çon në një stacion të pakthyeshëm. Ne nuk kemi fituar asnjëherë një fitore të zgjedhjeve të Edit. Në politikë është një privilegj për të vijuar për të bërë punë. Është një konfrimim që pret ta marrësh çdo ditë të jetës tënde”, shprehet Linda Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE