Connect with Us

Nga kompanitë fantazëm, tek jeta e humbur e një 17-vjeçari/ Pyetjet që kërkojnë përgjigje nga Klodian Zoto dhe qeveria shqiptare

Politikë

Nga kompanitë fantazëm, tek jeta e humbur e një 17-vjeçari/ Pyetjet që kërkojnë përgjigje nga Klodian Zoto dhe qeveria shqiptare

Publikuar

-

Kompania fantazëm e Hollandës, e ndërtuar nga Klodian Zoto, e cila ka në bashkëmenaxhim një tjetër kompani, ku drejtoreshë është një shtetase ruse, pas shkrimeve të plota dhe investigimi i stafit të CNA.al dhe disa gazetarë të huaj ka filluar që nga 62 milion dollarët e marë nga taksat e shqiptarëve, të shpërndajë lekë në media për propagandë.

Në shumë shkrime, me detaje ne sollëm sesi në vitin 2016, me dokumenta konkrete dhe ekskluzive, treguam sesi ishte themeluar Integreted Energy BV në Hollandë, e cila kishte për drejtor Klodian Zoton dhe shtetasin italian që ndërton inceneratorët për llogari të tij dhe Mirel Mërtirit, Ernesto Granelli. (Lexo këtu)

Më pas, pasi është firmosur kontrata koncesionare, pra në vitin 2017, me qeverinë shqiptare, për 128 milion euro, kjo kompani u reklamua si një histori suksesi në Shqipëri. Një kompani me eksperiencë që do të bënte ndryshimin e madh.

Në fakt, sot Integreted Energy BV SPV vazhdon të gënjejë publikisht. Do të tregojë plepat e mbjella. Me 62 milion dollarë të marra për Fierin, Elbasanin dhe Tiranën, mund mbilleshin plepa pa fund. Mund të mbilleshe e gjithë Shqipëria.

Nga ana tjetër, kompania kërkon të justifikohet dhe të thotë se po bën një punë të mirë për ambientin, për natyrën, për përpunimin, por nuk tregon të vërtetën sesi manipulohen sasitë që futen në Sharrë. Ne mund të sjellim me raste konkrete, ku ka shifra që përplasen nga kompani që çojnë mbetjet urbane të kryeqytetit në landfillin e Sharrës.

Por, përtej këtij fakti i cili po investigohet prej nesh, ne kemi sjellë dhjetëra e dhjetëra detaje. Si kompania ka ndryshuar emrin në Hollandë dhe nga Integreted Energy BV, është bërë Geogenix BV. (Lexo këtu).

Ne kemi sjellë detaje konkrete, ku tregojmë sesi Klodian Zoto i Integreted Energy BV SPV dhe i Integreted Energy Service, kompania që ka 70% të aksioneve të inceneratorit të Fierit, ka ndërtuar së bashku me Mirel Mërtirin, bashkëpunëtorin e tij dhe njeriun e inceneratorit të Elbasanit, një kompani në Bullgari, ku 33% të aksioneve i ka Eva Blushi, bashkëshortja e drejtorit të Top Channel, Ben Blushi. (Lexo këtu).

Dhe nuk është çudi që pas disa mediave proqeveritare dhe Topi, ortaku i inceneratorëve, të dalë me kronika dhe të na tregojë sesa bukur jetohet dhe të lumtur janë ata që rrinë në Sharrë.

Zoto ka shkuar në një vend krimi aty ku Veliaj ka dashur të zhdukë çdo gjurmë dhe përgjegjesi për jetën e 17 vjeçarit Ardit Gjoklaj.

Por, askush nuk po kërkon më llogari për vrasjen dhe jetën e humbur të Ardit Gjoklajt, po në Sharrë.

Askush nuk po jep më llogari, si përdoren miliona euro nga taksat e shqiptarëve në këto landfille, dhe pse duhej të jepeshin 62 milion euro në gati tre vite. Nga 20 milion euro në vit për kompanitë e Klodian Zotos dhe Mirel Mërtirit.

Nga ana tjetër askush nuk ka dhënë ende llogari për ortakëritë e Erion Veliajt me Klodian Zoton. (Lexo këtu)

Askush nuk ka dhënë llogari sesi ka mundësi që një shtetase ruse është bashkëdrejtoreshë në kompaninë e cila bën menaxhimin e Integreted Energy BV.

Pse kompania duhet të ishte në një guackë off shore në Hollandë?  Askush nuk ka treguar se çfarë e ka nxituar ministrin e Mjedisit të mos bëjë një garë të vërtetë por të firmosë një garë fiktive me një kompani në off shore, për të cilën pretenduan se nuk i diheshin pronarët, por pastaj doli drejtor Klodian Zoto. 

LEXO EDHE:  “Qeveria në gjumë”/ PD: Shkollat e Lezhës nuk janë gati të hapin dyert

Askush ende nuk ka folur dhe nuk ka dhënë llogari si funksionon rrjeti dhe grupi që merret me inceneratorët në Shqipëri. Dhe jo vetëm kaq, por edhe dhjetarë biznese të lidhura së bashku. Që fillojnë tek Erion Veliaj, që shkojnë tel Lefter Koka, tek kryeministri Edi Rama, tek qeveria shqiptare dhe tek 62 milion dollarë të paguara në tre vite nga taksat e shqiptarëve, shuma e të cilave do të shkojë afërsisht 200 milion euro dhe disa qindra milionë euro të tjera fitime që do t’iu vinë këtyre kompanive nga përpunimi i mbetjeve.

Këto janë pyetjet që kërkojnë përgjigje dhe jo sa pemë janë mbjellë në Sharrë. Është njëlloj si propaganda e diktaturës dikur. “Sa të lumtur jetojmë ne në Pukë”.

Nuk ka asnjë ndryshim me atë që po bën sot Integreted Energy BV SPV, kompania e cila ka 100% aksioner, Integreted Energy BV, e cila ka ndryshuar emrin në Hollandë. (Lexo këtu). Dhe përpara se të deklarojë pemët e mbjella duhet të shkojë në institucionet shqiptare dhe të deklarojë ndryshimin e emrit të kompanisë, ndryshimit të aksionerit të vetëm të pronësisë dhe të vërtetën se pse e ka bërë ndryshimin në Hollandë. Çfarë fshihet në gjurmët e kompanive zinxhir guacka në Amsterdam? (Lexo këtu)

Këto janë pyetjet, të cilave duhet t’iu japë përgjigje kompania dhe jo të na tregojë pemët e mbjella në Sharrë apo të justifikohet për 62 milion dollarë të marra nga taksat e shqiptarëve. Shumë e cila do të mjaftonte jo për një landfill, jo për një incinerator, por për shumëprej tyre dhe do të kishte një situatë të vërtetë në lidhje me mbetjet urbane në Tiranë. Mos harrojmë edhe 15 milion eurot e Porto Romanos./ CNA.al

Rama, 12 milion dollarë për inceneratorin e Tiranës

Ekskluzive dokumenti/Zbulohet ortakëria e Klodit të inceneratorëve me Ben Blushin

Ekskluzive dokumentet/ Klodi i inceneratoreve dhe Ben Blushi, blejnë “Lori Kafe”

Skandali/ Zbulohet skema e plotë, si pronarët e inceneratorëve paguan aksionerët e Top Channel

Skandali-Nga pronarët e mediave tek kompanitë off shore/ Skema e plotë e koncesionit të inceneratorëve, emrat e përfshirë

Dokumentet ekskluzive-Skandali me inceneratorin e Fierit/ Si u zhvatën dhjetëra milion euro nga taksat e shqiptarëve

Skandali/ Qeveria 50 milion euro kompanive pa asnjë lek

Dokumentet ekskluzive-Si u garantuan 128 milion euro/ Skema korruptive e inceneratorit të Tiranës, emrat dhe kompanitë e përfshira

Koncesioni 128 milionë euro/ Zbulohen kompanitë në Hollandë me drejtorë Rusë

Koncesioni 128 milion euro/ Plas skandali në Shqipëri, kompania ndryshon emër në Hollandë

Thellohet skandali/ Kompania e konçesionit 128 milionë euro asnjë eksperiencë, filloi në Shqipëri

Skandali/ Koncesionari i 128 milion eurove fsheh ndryshimin e emrit

Thellohet skandali me koncesionin 128 milion euro/ Zbulohen të tjera dokumente

Skandali me inceneratorin e Fierit/ Qeveria pagoi 22.6 miliardë lekë, ende pa u ndërtuar

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Video-Rama rikthehet si aktor/ Batuta me “policin”: Po ika unë ju mori lumi

Publikuar

-

Nga

Rama rikthehet si aktor/ Batuta me “policin”: Po ika unë ju mori lumi

Kryeministri Edi Rama ka ardhur sërish si aktor mbrëmjen e sotme për qytetarët, pas rolit të tij në filmin e Ermal Mamaqit “I Love Tropoja”.

Por sot ai ka luajtur një skeç humori për emisionin “Binjakët” e vëllezërve Romeo dhe Donald Veshaj, në Vizion Plus.

Donald Veshaj ka luajtur rolin e shoferit të kreut të qeverisë, por ky i fundit, i bezdisur nga fotot dhe videot e shoferit të tij ka kërkuar të dalë vetë në timon për të shëtitur nëpër Vlorë.

Sapo Rama ka  hipur në vendin e shoferit, vëllai tjetër, Romeo, i veshur si polic ka ndaluar e tyre. Kur ai ka parë kryeministrin është emocionuar dhe ka telefonuar sallën operative.

Kur Rama i tha se duhej të largohej, Romeo i kërkoi të mos ikte nga qeveria. Ky skeç është shoqëruar me batuta dhe me momente humoristike, duke na e rikthyer kreun e qeverisë edhe njëherë si aktor.

Bashkëbisedimi i plotë:

Rama: Po ça bën o burr, akoma me këto, je në terezi mo , mbylle atë, po maskën ku e ke maskën, merr mo maskën

Donaldi: Më fal, shefi më fal.

Rama: Mbylle atë mbylle, po çfarë tipi je ti mo burrë.

Donaldi: Më fal, të lutem më fal.

Rama: Po çe ke këtë fiksim me këtë videoselfi mo?

Donaldi: Po trendi i momentit.

Rama: E di, çke hajde dil mbrapa se do t’i jap vetë makinës!

Donaldi: Pse? Do t’i japësh ti makinës, pse ka ndodhur diçka e keqe?

Rama: Jo nuk ka ndodhur asgjë

Donaldi: Pse je mërzitur, çfarë ka ndodhur?

Rama: Hajde mo mbrapa po të them, dua të shof Vlorën vetëm unë, aty në timon si e ndjenë Vlorën Hajde.

Donaldi: Do t’i japësh vetëm makinës?

LEXO EDHE:  “Është kriminale të bëhet sehir”/ Meta kritika të forta Ramës: Situata po shkon drejt katastrofës

LEXO EDHE:  Zv/ministrat në Këshillin Bashkiak duhet të largohen/ Preket parimi i autonomisë vendore

Rama: Do ti jap vetë makinës, ec!

Donaldi: Ok, ok!

Rama: Uhhhh. Atë Dua Lipën ku e ke atë, dua Dua Lipën unë.

Donaldi ndërkohë bën videoselfi.

Rama: Dëgjo lëre atë video mos më bezdis tani, lëre!

Donaldi: O pasha, pasha!

Rama: O do më lësh të shijoj Vlorën?

Donaldi: Jam në vendin tënd tani.

Kryeministrin e ndalon polici (Romeo)

Rama: Po ky çfarë do ky tani?

Donaldi: Ooo polici!

Romeo: A mund ta ulësh pak maskën?

Rama ngre maskën.

Rama: Është ai!

Donaldi: Po s’jemi nis akoma mo burrë.

Rama: Po çfarë ke mo burrë?

Romeo: 12-ta si më dëgjon?

Qendra Operative: Të dëgjoj, të dëgjoj !

Romeo: Kam ndaluar një njeri të madh!

Qendra Operative: Ndonjë analist?

Romeo: Më të madh, më të madh, ngrije.

Qendra Operative: Ndonjë biznesmen?

Romeo: Më të madh, më të madh, ngrije

Qendra Operative: Ndonjë deputet?

Romeo: Opo ngrije akoma, ngrije.

Qendra Operative: Ministër?

Romeo: Më të madh po të them.

Qendra Operative: Po Ramën s’e ke ndaluar pra.

Romeo: Po ça thua o të keqen vëllai, ky Ramën e ka shofer!

Rama: Po çfarë thua mo do na leshë të ikim tani se kam dalë për të parë Vlorën njëherë vetëm o burrë tani.

Romeo: Prit pak, mos ik, e di që gjendja e tanishme të ka mërzitur.

Rama: Ça është kjo mo?

Romeo: Prit pak, mos ik!

Rama: Ore do iki të shoh Vlorën, je në vete apo jo?

Romeo: A për të parë Vlorën?

Rama: Po pse për çfarë?

Romeo: Aaa ok!

Rama: Po po ika unë ju mori lumi ju, je në terezi apo jo, po ik tani.

Romeo: A ok!/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Video – Rama në timon/ I ndodh “e papritura” në Vlorë

Publikuar

-

Nga

Video - Rama në timon/ I ndodh "e papritura" në Vlorë

Kryeministri Edi Rama shpeshherë na ka surprizuar duke ardhur për publikun në mënyra të ndryshme, si politikan, si piktor, madje edhe si aktor.

Një debat të gjerë Rama krijoi me shfaqjen e tij si aktor në filmin “I Love Tropoja”, ku ai kishte rolin e dajës së Ermal Mamaqit, personazhit kryesor.

Por mbrëmjen e sotme Rama ka ardhur sërish me një skeç humori, por këtë herë për emisionin “Binjakët” të vëllezërve Veshaj.

LEXO EDHE:  “Është kriminale të bëhet sehir”/ Meta kritika të forta Ramës: Situata po shkon drejt katastrofës

LEXO EDHE:  Teatri Kombëtar/ Deputetja demokrate nxjerr zbuluar Qeverinë

Gjatë skeçit të humorit, Rama del në timon për të ngarë makinën dhe për të bërë xhiro nëpër Vlorë.

Por në një moment i del njëri prej vëllezërve Veshaj, i veshur si polic dhe e ndalon, por emocionehet kur sheh kryeministrin dhe i kërkon të mos ikë.

E gjithë kjo është një pjesë humoristike, e cila është transmetuar mbrëmjen e sotme në Vizion Plus. Për më tepër, ndiqni videon e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Shehi zbulon “skemën”/ Si po i vjedh PS të dhënat personale të qytetarëve

Publikuar

-

Nga

Dashamir Shehi zbulon “skemën”/ Si po i vjedh PS të dhënat personale të qytetarëve

Një skandal të paprecedentë e ka cilësuar Dashamir Shehi, vjedhjen e të dhënave personale të qytetarëve shqiptarë përmes platformës elektronike qeveritare e-Albania.

Në një komunikim me ndjekësit në rrjetet sociale, kandidati i opozitës për deputet, Dashamir Shehi, theksoi se jemi përballë një paligjshmërie, që vë në rrezik demokracinë, teksa zbuloi skemën e vjedhjes së të dhënave.

Sipas Shehit, zyrtarët e lartë të drejtësisë dhe kompanitë ia dorëzojnë të dhënat personale të qytetarëve Partisë Socialiste, të cilët pretendon se i kërcënojnë qytetarët dhe tentojnë t’i marrin votën me presion.

Ai theksoi se zyrtarët duhet të zbatojnë ligjin dhe kërkoi të nisen hetimet për vjedhjen e të dhënave nga institucionet shtetërore.

Sot e dje, kemi informacion për vjedhjen e të dhënave përmes e-Albania dhe zyrave të shtetit që duhet të mbrojë informacionet tona. Kompanitë ja dorëzojnë Partisë Socialiste të dhënat tona, ky është një akt i shëmtuar. Të dhënat personale merren nga zyrat  e shtetit, mund të bëhen dhe krime me këto të dhëna, kush mban përgjegjësi. Edi Rama s’ka më shpresë, ai dhe shpura e tij duan të kontrollojnë çdo votë. Janë të përfshirë në këtë skandal drejtorë, të shtetit, vullnetarë, që dalin me listë në dorë për të çertifikuar këto të dhëna.

Duan të identifikojë të dhënat e rivalëve, në mënyrë që të tentojnë t’i blejnë, t’i dhunojë. Kjo kalon përtej zgjedhjeve, është  bërë “Big Brother”, shkelje ligji e rëndë, duhet të merren hetues e prokurorë. Shumë prej këtyre prokurorëve klaisifikohen si socialistë nga këto të dhëna. Në radhë të parë është shkelje ligji, imoralitet, rrezik për demokracinë. Nëse kjo punë intesifikohet, s’ka më jetë private. Ka njerëz me halle që nuk përballen dot me presionin politik. Përpara disa halleve koha ka treguar ka treguar se shqiptarët e shesin votën.

Ky skandal tregon fundin e Edi Ramës, qytetarët të reagojnë, Rama po dhunon privacinë tonë. Do ftoja një kategori që bëjnë shkrime për demokracinë, intelektualët të reagojnë. Të marrin të dhënat në mënyrë të fshehtë, si të quajnë, çfarë mendon, përdoren teknologji moderne për të vjedhur  të dhënat. Zotërinjtë e drejtësisë figurojnë se janë mbështetës të PS-së, unë besoj se ata do respektojnë ligjin. Ata figurojnë si tifozë të Edi Ramës. Qytetarë, bëhuni vigjilentë për lirinë tuaj!”, theksoi Shehi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE