LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Skema korruptive e koncesionit të inceneratorit të Elbasanit/ Si u gllabëruan miliona euro

8 Maj 2020, 20:54, Politikë CNA
Skema korruptive e koncesionit të inceneratorit të Elbasanit/ Si u

Rreth një muaj më parë, CNA.al denoncoi skandalin në lidhje me koncesionin e incenerartorit të Elbasanit, kompanitë e përfshira dhe shkeljet proceduriale.

CNA.al tregoi me dokumente ekskluzive, sesi kompani pa asnjë aktivitet biznesi, fitojnë një koncesion 22 milion euro, që do të paguhet nga taksat e shqiptarëve.(Lexo këtu)

Ndërkohë, sot ka ardhur një reagim edhe nga drejtuesi i Departamentit për Mjedisin në PD, Jamarbër Malltezi ka folur në lidhje me koncesionin e inceneratorit të Elbasanit.

I ftuar në Syri TV, Malltezi e cilësoi koncesionin në fjalë si një aferë korruptive, me anë të së cilës

?Këtu kemi të bëjmë me vjedhje. Hapur fare. Një korrupsion masiv. Termi më ?fisnik? do të ishte out-source.  Po merr një projekt dhe po e financon. Kanë ardhur dy eksponentë të PS, Klodian Zoto dhe Mirel Mërtiri.

Dy persona me duar në xhepa, një ditë të bukur, pa patur asnjë lloj eksperience, kanë krijuar gjoja një kompani me më pak se një mijë euro në llogari bankare. Mbi bazë të kësaj qeveria iu ka dhënë një thes me para, gati 23 milionë euro për të bërë një incenerator për Elbasanin?, u shpreh Malltezi./ CNA.al

 

Lajmet e fundit nga