LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Manastirliu prezanton planin e masave lehtësuese/ Rregullat e reja pas 11 majit

8 Maj 2020, 17:56, Politikë CNA
Manastirliu prezanton planin e masave lehtësuese/ Rregullat e reja pas 11

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka prezantuar sot planin e masave lehtësuese, që do të hyjnë në fuqi pas 11 majit.

Në një komunikim publik, Manastirliu theksoi se nga dita e hënë data 11 Maj, shtohen si zonat të gjelbërta bashkitë: Lushnje, Patos, Roskovec, Korcë, Has, Kukes, Lezhë, Mirditë, Fushë-Arrez, Malësi e Madhe, Pukë, Vau Dejes, Kavajë dhe Vorë me të njëjtat rregulla.

Po ashtu ajo theksoi se në këto zona lejohet qarkullimi ndërqytetas brenda zonave të gjelbërta me automjet privat (duke lejuar udhëtimin e më shumë se dy personave të së njejtës familje) deri në orën 21:00.

Sa i takon fundjavës, ajo tha se do të mbeten në fuqi rregullat që ndalojnë grumbullimin e më shumë se pesë personave, aktivitetet kulturore dhe sportive të cdo lloji dhe transporti publik si dhe njësitë ekonomike ende të mbyllura.

?Po kështu, nga data 11 Maj lejohen të ushtrojnë veprimtari sipas protokolleve strikte të sigurisë, me të cilat bizneset janë njohur përgjatë kësaj kohe, aktivitetet si më poshtë, klinikat dentare, parukeri, berber dhe dyqanet në qendrat tregëtare.

Theksojmë se është shumë I rëndësishëm zbatimi I distancimit fizik dhe kushteve të higjenës në këto aktivitete biznesi, ku ashtu sic po realizohet në vijimësi, task forca do të vijojë kontrollin për zbatimi e protokolleve të sigurisë.

Duke filluar nga data 11 Maj të gjithë të riatdhesuarit do të vetëkarantinohen në banesë.?-tha Manastirliu.

Lajmet e fundit nga