LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Protesta kundër masave të qeverisë/ PD: Rama urdhëron përndjekjen e kundërshtarëve të tij

8 Maj 2020, 08:14, Politikë CNA
Protesta kundër masave të qeverisë/ PD: Rama urdhëron

Partia Demokratike ka reaguar lidhur me protstën e djeshme në sheshin Skëndërbej, ku qytetarët protestonin lidhur me ndryshimet në Kodin Penal për shkak të koronavirusit.

Në reagim thuhet se PD dënon me ashpërsi përndjekjen e qytetarëve që kërkojnë kthimin e të drejtave kushtetuese, të kufizuara padrejtësisht kaq gjatë nga qeveria.

Sipas PD, ngritja e zërit nga disa aktivistë, që nuk pajtohen me vendimet antikushtetuese të parlamentit ilegjitim për zgjatjen e gjendjes së jashtëzakonshme, është garanci për themelin e çdo shoqërie demokratike.

?Urdhrat e Edi Ramës për të përndjekur kundërshtarët e vendimeve të tij antikushtetuese e shndërrojnë Shqipërinë nga një vend kandidat për Bashkimin Europian në një vend që drejtohet prej një regjimi dhe kryeministër autoritarist.

Sot, qytetarëve po u cenohen të drejtat me lehtësi nga regjimi i Edi Ramës, sepse kryeministri anti-shtet po pengon ngritjen e Gjykatës Kushtetuese, me qëllim kontrollin politik të saj.

Partia Demokratike është në krah të çdo qytetari që ngre zërin për liritë dhe të drejtat, që ngre zërin për shëndetin dhe punën e tij. Asnjë vendim antikushtetues nuk mund të bëjë që Edi Rama të marrë shqiptarët peng dhe të zëvendësojë demokracinë me regjimet autoritariste?, thuhet më tej në reagimin zyrtar të PD.

Lajmet e fundit nga