LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Debatet për Komitetin e Ekspertëve/ Nuk përmbahet Vasili: "Kësaj i thonë të zësh shkencën për fyti"

7 Maj 2020, 19:32, Politikë CNA
Debatet për Komitetin e Ekspertëve/ Nuk përmbahet Vasili:

Pas debateve dhe aludimeve të shumta, kryeministri Edi Rama prezantoi sot Komitetin e Eksertëve.

Por për ish kreun e LSI-së, Petrit Vasili një komitet ekspertësh që drejtohet nga politika, do të thotë të “kapësh shkencën për fyti”.

?Një copëz komitet doli nga legaliteti. Komitetet e Ekspertëve ngrihen kudo si komitete që sigurojnë pavarësinë e mendimit shkencor që ashtu  siç thotë shkenca i vihet në tavolinë qeverisë. Kur tre ofiqarë, mbledhje e këshillit të ekspertëve që drejtohet nga një kryeministër, nga ministër, nga zv/ministër, nga tre politikanë nuk ka ndodhur gjëkundi në glob.

Në gjetshi një dot një komitet shkencor që drejtohet nga kryeministri, ministrat dhe zv/ministri  kjo është të zësh shkencën për fyti. Shkenca ka vuajtur halle të tilla, por qindra vjet përpara.

E patë që i gjithë Komiteti kishte vetëm një epidemiolog. A mund ta imagjinohet një pandemi me një epidemiolog.?, theksoi Vasili në Ora neës./CNA.al

Lajmet e fundit nga