LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Dielli nuk fshihet me shoshë”!/ Ish deputeti “kryëzon” Ramën pas kushteve të BE-së

20 Qershor 2020, 14:48, Politikë CNA
“Dielli nuk fshihet me shoshë”!/ Ish deputeti

Ish deputeti i PD-së, Tritan Shehu ka komentuar vendimin e BE-së për ti hapur dritën jeshile çeljes së negociatave me Shqipërinë dhe kushtet e shtuara ndaj qeverisë në Tiranë.

Me tone të forta kritike Shehu shkruan se dielli nuk fshihet me shoshë, dhe se për të kuptuar se ku jemi dhe sa terren kemi humbur gjatë qeverisë Rama, mjafton të lexojmë kushtet e vëna.

?Dielli nuk fshihet me shoshe?!
Ata qe kerkojne te zhbejne te verteten e hidhur te 15 para kushteve te celjes se negociatave duhet ta kuptojne se nuk mund ta ?fshehin? ate; ?dielli? ndricon fort.
Per te kuptuar ku jemi e sa terren kemi humbur gjate Qeverisjes Rama ne raport me integrimin, po ju rendis vetem kater piketa:
?Me 2014/2018 ne duhet te plotesonim ne princip Kriteret e Kopenhagenit, gje qe jo vetem nuk u realizua, por perkundrazi….
?Keshtu me 2019 u shtuan edhe 15 kritere te tjera nga Parlamenti Gjerman, te detyrueshme keto per voten gjermane ne Keshillin e Europes. Ne fakt eshte ky Keshill dhe jo Komisioni qe vendos per hapjen e negociatave.
?Keshilli i Europes i miratoi keto kerkesa ne tetor 2019.
?Vendimi i fundit aspak i zakonshem i Parlamentit europian per zbatimin e te njejtave 15 para kushte para fillimit te implementimit te negociatave, eshte i detyrueshem per Komisionin dhe ka gjithashtu edhe pasoja buxhetore.
Kjo eshte e verteta, qe sado e hidhur qofte duhet thene qartasi, me ze te larte, kudo se ndryshe ata qe mbasi krijuan kete situate tragjike prej 7 vitesh keq qeverisje e na reshtuan te fundit edhe mbas Maqedonise se Veriut, duke tentuar ta fshehin ?diellin? se i djeg fort, ne fakt do te na largojne edhe me tej nga Europa jone po nuk u ndalen.”/CNA.al

Lajmet e fundit nga