Lidhja kriminale e Lulzim Bashës dhe Ben Blushit me inceneratorët

15 Qershor 2020, 09:14, Politikë CNA
Lidhja kriminale e Lulzim Bashës dhe Ben Blushit me inceneratorët

Kryetari i Republikës së re, Lulzim Basha në pothuajse çdo dalje të tij mediatike, kryefjalë ka ?koncesionet dhe oligarkët?, pavarësisht se faktet kanë treguar jo pak herë se Basha ?fle? me të ashtuquajturit oligarkë.

I tillë është rasti i Agron Papulit, i cili u sulmua në disa deklarata mediatike por më pas ra heshtje dhe ?rastësisht? zbulohet se Lulzim Basha ka marrë vilë tek kompleksi ?Long Hill? i biznesmenit në fjalë.

Po ashtu kujtojmë këtu edhe Rrugën e Kombit. Basha betohej se nuk do lejonte vendosjen e traut, megjithatë më pas i tradhëtoi kuksianët dhe sërish ?rastësisht? kunati mori zyrat tek koncesionari i Rrugës së Kombit.

Por këto nuk janë rasti i vetëm.

CNA.al ka publikuar një dosje investigative të plotë në lidhje me skandalin e inceneratorëve, në Shqipëri por çuditërisht Lulzim Basha nuk flet për inceneratorët. Mjaftohet me deklaratat që bën në studiot televizive, koncesione, koncesione, por ama nuk ndërmerr asnjë hap ligjor, për të zbardhur të vërtetën e tyre.

Po ashtu në muajin shkurt 2020, CNA.al ka zbuluar me dokumente edhe ortakërinë e Ben Blushit, me pronarët e inceneratorëve, ku marrëdhënien tregtare e ka Eva Blushi, bashkëshortja e Ben Blushit.

CNA.al ka treguar me dokumente zyrtare se Eva Blushi është bashkëaksionere me Klodian Zoton dhe Mirel Mërtirin, në kompaninë Em Capital Group Ad. Një kompani e themeluar në Bullgari, ku Eva Blushi gëzon 30% të aksioneve. (Lexo këtu).

Ne shtuam në dosjen publike të këtij denoncimi, edhe mjaft të dhënë të reja, që fillonin në Hollandë, shkonin në Bullgari e përfundonin në Tiranë, tek Ministria e Mjedisit e deri tek ortakëritë e pronarëve të inceneratorëve me Ben Blushin apo edhe aksioneren e Top Channel, Vjollca Hoxhën.

Pas zbulimit me dokumente të skandalit të inceneratorëve, pritej një reagim i ashpër i Lulzim Bashës dhe PD-së, por në fakt kjo nuk ndodhi.

Lulzim Basha në asnjë rast nuk e ka çuar dosjen në SPAK, duke i bërë kështu një mbrojtje ligjore koncesioneve.

Ndërkohë, dje ka shpërthyer një skandal i dytë në Zimbabve, pas atij të parit për anullimin e inceneratorëve.

Një ditë më parë në media është raportuar se, ortaku i kompanisë që ka marrë me koncesion inceneratorët në Shqipëri, është përfshirë në një skandal në Zimbabve të Afrikës, në lidhje me dy tendera në fushën e shëndetësisë dhe blerjen e materialeve anti-covid. Tendera që kapin vlerën 60 milion dollarë.

Skandali, i cili po zhvillohet prej dy muajsh në vendin afrikan, zbulon për herë të parë edhe fytyrën e ?njeriut-hije? të inceneratorëve në Shqipëri, Klodian (alias Mirel) Mërtiri.

Mërtiri, i cili deri tani njihej vetëm si emër që qëndron pas inceneratorëve në pronësi formale të Klodian Zotos, është paraqitur në Zimbabve me emrin Ilir Dedja.

Qeveria e Zimbabves ka urdhëruar anulimin e një tenderi 60 milionë USD që agjencia shtetërore shëndetësore, ?Natpharm? kishte lidhur me kompaninë ?Drax International? të biznesmenit shqiptar, Ilir Dedja, nën dyshime për aferë korruptive.

Në shkrimin e ?Zimlive?, Ilir Dedja raportohet si biznesmen shqiptaro-italian, pronar i kompanisë ?Drax International?, e njohur edhe me emrin tregtar ?Drax Consult SAGL?.(Lexo këtu)

Po ashtu Agjencia e lajmeve ?Zimlive?, e cila ka raportuar më herët për skandalin e tenderit të ilaçeve, ka publikuar një foto të zyrtarëve të lartë të atij vendi, me biznesmenin shqiptar Ilir Dedja (Klodian Mërtiri) dhe ish-deputetin e Partisë Demokratike, Gerti Bogdani, përfaqësuesi i Lulzim Bashës pranë inceneratorëve.

Fotoja flet qartë sesi krahu i djathtë i Lulzim Bashës, një nga mbështetësit e tij kryesor është në krah të Mirel Mërtirit, ortakut të Klodian Zotos.

Pra, Basha ashtu si edhe në rastet e tjera, tregon se merr para ku të mundet e si të mundet dhe gjithçka duket në publik është thjeshtë dhe vetëm fasadë dhe gënjeshtër.

Basha është ortaku hajdut i Edi Ramës./ CNA.al

Skandali 60 mln USD në Zimbabve zbulon fytyrën e Klodian Mërtirit, njeriut-hije të inceneratorëve

Skandali-Nga pronarët e mediave tek kompanitë off shore/ Skema e plotë e koncesionit të inceneratorëve, emrat e përfshirë

Ben Blushi heq lajmin për ortakun e inceneratorëve

Ekskluzive dokumenti/Zbulohet ortakëria e Klodit të inceneratorëve me Ben Blushin

Lajmet e fundit nga