Connect with Us

Edi Rama si konsulli i plehrave

Denoncim

Edi Rama si konsulli i plehrave

Publikuar

-

Edi Rama si konsulli i plehrave

Kryeministri Edi Rama sot në një qëndrim të tij publik ka bërë avokatinë e radhës ndaj koncesionit apo asaj që quhet Partneritet Publik Privat, në lidhje me mbetjet urbane në Elbasan, Fier dhe Tiranë me të ashtuquajturat inceneratorë.

Ashtu si gjithmonë, mjeshtër i batutave dhe spostimit të vëmendjes, nga inceneratorët e ka çuar vëmendjen te plehrat, te politika e vjetër e të tjera si këto. Në fakt ai është vetë një nga ato mbetjet e politikës së vjetër prej gati më shumë se 25 vjetësh në pushtet, nga të cilat tre mandate si kryebashkiak, dy mandate si kryeministër, ish-ministër kulture e kështu me radhë.

Por le të lemë mënjanë karrierën dhe vjetërsinë politike të Edi Ramës, tashmë të kthyer në një mbetje si ato të inceneratorëve. Kryeministri Rama pretendon se inceneratorët janë një projekt që po pastrojnë plehrat dhe malet që digjeshin, por nuk thotë një gjë, nuk ka aspak inceneratorë zoti kryeministër.

Avokatia e Ramës përballë faktit

Edi Rama si konsulli i plehrave
Inceneratori i Elbasanit

Nëse do të shkojmë në Elbasan, në Fier apo Tiranë nuk gjen asgjëkundi një pajisje, një incenerator të vërtetë, i cili djeg mbetjet, maksimumi në Elbasan një që nuk punon.

Në Fier edhe pse projekti është 28 milionë euro dhe janë paguar miliona euro, nuk ka incenerator ende, është treguar me fakte, prova, foto dhe video konkrete.

Në Tiranë, ku projekti i firmosur është 128 milionë euro, nuk ka inceneratorë, por firma fituese e cila merr miliona nga taksat e qytetarëve shqiptarë, midis kodrave të Sharrës shtron një mbulesë dhe pastaj shtyn me eskavator një shtresë dhe që mbulon mbetjet, pra plehrat e kryeqytetit. Dhe ky quhet proces kapsulimi zoti kryeministër dhe nuk ka asnjë incenerator në funksion, asgjëkundi, në asnjë nga tre projektet e tij.

Në Elbasan inceneratori nuk po pranohet të merret në dorëzim. Së pari, sepse përtej certifikatës që është dorëzuar fillimisht në projekt, ai është thuajse “një kaldajë” me naftë sepse është një objekt, një pajisje që funksionon me lëndë djegëse naftë për të djegur plehrat dhe në Elbasan është bërë fillimisht një kapsulim i mbetjeve dhe asgjë më shumë se kaq. Ndërsa inceneratori i ndodhur në këtë qytet, i cili duhet të prodhonte avull dhe energji elektrike, ende nuk është provuar t’i bëjë këto dy procese për të mos thënë se nuk është ndezur fare, pra nuk ka bërë procesin primar, djegien e mbetjeve.

Skema e inceneratorit të Tiranës

Gjithsesi, kryeministri sot bëri avokatinë e inceneratorëve, por në fakt duket se ka një hall të madh. Edi Ramës i duhet sot të justifikojë disa qindra e qindra miliona euro PPP të firmosura prej tij për inceneratorët.

Janë 178 milionë euro për tre projektet e Elbasanit, Fierit dhe Tiranës, pa folur për dhjetëra miliona euro të tjera apo qindra miliona euro që firmat koncesionare i fitojnë nëpërmjet trajtimit të mbetjeve apo dhe parave që marrin nga firmat e ndërtimit në kryeqytet.

Rama përpiqet të kthejë në batutë skandalin e inceneratorëve

Kryeministri u përpoq që ta kthente në batutë, në humor, në stilin e tij politik tashmë të vjetëruar një skandal që ka emrin Edi Rama.

Por e vërteta është krejt ndryshe, inceneratorët nuk janë shpëtimi i maleve me plehra.

LEXO EDHE:  Arian Galdini këshillon Ramën/Bëji zgjedhjet më 24 maj, sepse …!

Malet me plehra janë marrë e janë mbuluar poshtë me dhe, janë kapsuluar, ndërsa inceneratorë nuk ka, as në Tiranë e as në Fier, megjithëse janë paguar disa dhjetëra miliona euro. E ndërsa inceneratori i Elbasanit nuk funksionon aspak.

Edi Rama si konsulli i plehrave
Plehrat në sharrë

Do të duhet që kryeministri të shkojë dhe t’i shohë ku janë dhe si po punojnë këta inceneratorë, të cilët po pastrojnë malet me plehra, ndërkohë që në fakt ka një ngrehinë me hekura në Elbasan që askush nuk po e merr askush në dorëzim sepse kanë frikë mos përfundojnë pas prangave dhe i pret burgu.

Ata i tremben burgut që ka për të pritur të gjithë zyrtarët që kanë firmosur këtë projekt korruptiv, të cilin kryeministri nuk ka më kurajo ta ndalojë.

Rama ka ngelur peng i një afere korruptive që kushton qindra miliona euro nga taksat e qytetarëve shqiptarë dhe jo vetëm që nuk ka kryer procesin e djegies së mbetjeve, prodhimin e  energjisë elektrike dhe të avullit, por thjeshtë dhe vetëm kanë mbuluar malet e plehrave me dhera.

Kanë mbjellë disa pemë, kanë futur disa dhjetëra miliona euro nga taksa nga xhepat e shqiptarëve në xhepat e tyre dhe tani duan të justifikojnë sikur kanë pastruar Shqipërinë nga mbetjet.

Skema e plotë e inceneratorëve

Kryeministri bën mirë të hipë në makinën apo taksinë e tij që dikur shëtiste natën, të shkojë në Elbasan dhe ta shohë të ndezur inceneratorin dhe jo pesë minuta sa ta shohë dhe të ikë, por të qëndrojë aty në një proces të plotë.

Pas tij të shkojë në Fier dhe të shikojë ku është inceneratori, i cili nuk ndodhet asgjëkundi, pastaj edhe në Tiranë dhe jo të shikojë vetëm tokën e mbjellë me bar dhe me pemë në Sharrë, por procesin si kryhet në kodrat e Sharrës, aty ku shfrytëzohet natyra për të groposur mbetjet dhe për t’ju marrë shqiptarëve miliona e miliona euro sepse incenerator nuk ka as në Elbasan, as në Fier dhe as në Tiranë. Dhe ai i Elbasanit deri tani nuk funksionon, megjithëse janë paguar dhjetëra miliona euro./ CNA.al

Rama mbron aferën e inceneratorëve/ Nuk do të ndalemi, mesjeta juaj ka vdekur

Skandali-Nga pronarët e mediave tek kompanitë off shore/ Skema e plotë e koncesionit të inceneratorëve, emrat e përfshirë

Dokumentet ekskluzive-Si u garantuan 128 milion euro/ Skema korruptive e inceneratorit të Tiranës, emrat dhe kompanitë e përfshira

Dokumentet ekskluzive-Skandali me tenderin e inceneratorit/ Kompania fituese pa asnjë aktivitet biznesi, shkeljet proceduriale

Skandali 22 milionë euro/ Incenerator apo kaldajë me naftë në Elbasan?!

Skandali/ Qeveria 50 milion euro kompanive pa asnjë lek

“Buzëkuqi” i krimit të Ramës me inceneratorin e Tiranës/ Si do mbulohet hajdutëria dhjetëra milionë euro

Inceneratori i Elbasanit/ Përplasje të forta për kalimin në pronësi të bashkisë

Politika pas plehrave/ Kush është biznesmeni në hije i monopolit të inceneratorëve

Afera e inceneratorëve/ SPAK vë nën hetim zyrtarë e përfitues të koncesioneve

Akuzat e forta të Bashës/ Ja kush është pronari i medias në ortakëri me inceneratorët

Ekskluzive dokumentet/ Klodi i inceneratoreve dhe Ben Blushi, blejnë “Lori Kafe”

Skandali/ Zbulohet skema e plotë, si pronarët e inceneratorëve paguan aksionerët e Top Channel

Ekskluzive dokumenti/Zbulohet ortakëria e Klodit të inceneratorëve me Ben Blushin

Zbulohen fijet/ Si u përdor Top Channel për të mbrojtur aferën 330 mln euro të plehrave

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

Shkon të mjekojë mishrat e dhëmbëve/ Dentisti i heq gjithë nervat

Publikuar

-

Nga

Shkon të mjekojë mishrat e dhëmbë/ Dentisti i heq gjithë nervat

Emisioni “Stop” këtë të hënë ka publikuar denoncimin e një qytetareje nga qyteti i Fierit, e cila nuk ka dashur të indentifikohet. Qytetarja shprehet se ka pasur një problem me dhëmbët dhe ka shkuar tek stomatologu Artan Canaj, për të trajtuar një situatë paradontoze.

Unë shkova me idenë se ai do më ndihmonte, se kisha një problem me mishrat e dhëmbëve. Unë kam shkuar me panoramex dhe ai filloi me ngordhjen e nervav të dhëmbëve, por unë kam pasur shqetësime dhe nuk më dha asnjë antibiotik. Më pas unë kam pasur një infeksion të plotë, mu shkaktua nga gabimi i mjekut Canaj me heqjen e nervave”, ka treguar qytetarja.

Sipas zonjës trajtimi ka zgjatur rreth 2 muaj dhe dentisti Canaj i ka hequr të gjithë nervat e 28 dhëmbëve. Një tjetër stomatologe shprehet se mjekimi që është bërë për zonjës ka qenë i gabuar dhe ndaj dhe i është shkaktuar infeksioni.

Ke ardhur dhe më ke thënë: po më dhëmbin. S’kam shumë kohë, që i kam hequr nevat dhe të ishin infektuar. I kam hequr vetëm të parët, që ishin me infeksion, që dukeshin, s’mbante më pilafi ujë. Kishte dhimbje shumë. Nuk e di shkakun fiks-fiks, por dhe ato kur dilnin, ishin me granuloma rreth e përqark, me gingiva.

Kanalet e patrajtuara deri në fund. Ka doktori faj, ka, ka fajet e tij, por nuk e di, çfarë ka dashur të arrijë ai me këtë lloj trajtimi, që i ka bërë pacientit, atë nuk e di. Por për paradontozë, e ka të shprehur vetëm në pjesën e sipërme, këtu. Por jo në pjesën e poshtme. E dashur, u ka hequr 28 dhëmbëve nervat. Urdhëro, janë 28 dhëmbë të hequr nervat”, shprehet dentistja.

“Stop” ka shkuar edhe dentisti Artan Canaj, i cili ka patur një sjellje agresive ndaj zonjës dhe grupit të xhirimit, duke thënë madje se zonja është sëmurë e nuk e njeh fare.

Gazetarja: Doktor si jeni?

Dentisti Artan Canaj: Dil jashtë! Dil jashtë, se këtu je në pronë! Jashtë, se të thyva brinjët!

LEXO EDHE:  Ekskluzive-Foto dite/ Kryeministri Edi Rama ben pazar

LEXO EDHE:  Balla publikon fotot nga Elbasani/ I përgjigjet akuzave të Spahos

Gazetarja: Një sekondë.

Canaj: Dil jashtë, hajde! (denoncueses) jashtë, se të thyej brinjët, ec! Ik mos të shoh më, se të griva!

Gazetarja: Qetësohuni vetëm pak, se nuk e kuptova këtë agresivitetin tuaj!

Canaj: Hajde shpirt! Fol, si është problemi!

Gazetarja: Ça problemi ka?

Canaj: Ça problemi ka ajo? As nuk e njoh fare. Nuk e njoh fare.

Gazetarja: Nuk ka qenë pacientja juaj?

Canaj: As dua t’ia di fare shpirt, nuk merrem me njërëz mendorë unë. Po të jemi privatisht bashkë, do thuash “paske të drejtë, o Tani, jo o doktor”

Gazetarja: Edhe nëqoftëse filmon, duhet të njohësh 2 palët!

Gazetarja: Patjetër! Prandaj kam ardhur.

Canaj: Atëhere ç’më vjen bashkë me atë?!

Gazetarja: Kam ardhur bashkë me atë. Si do të vija?

Canaj: Po leje mi zonjë, ulemi pimë kafe si të dojë shpirti jot. Unë jam shërbëtori jot.

Gazetarja: Ajo, a ishte pacientja juaj?

Canaj: Edhe njëherë pijmë kafe, këto lëri tani!

Gazetarja: Kam një ankesë nga zonja, që ka ardhur, ka bërë disa punime këtu.

Canaj: Po ç’merrem me zonjën tani! Të lutem shumë! Nuk merrem me zonjën unë. S’e njoh fare, troç. Edhe nëqoftë se e filmon, pijmë kafe, si të dojë qejfi, qysh, tek…

Gazetarja: Pa pirë kafe.

Canaj: Pijmë kafe! Flasim! Unë nuk merrem me njerëz, që pandemia ka bërë punën e vet.

Gazetarja: Mendoj, që do ishte më mirë të pranonit punimin, që keni bërë dhe pse e keni bërë?

Canaj: Nuk e njoh fare! Të lutem gazetare! Je shumë e nderuar në punën tënde fisnike.

Gazetarja: Paradontoza, si trajtohet doktor?

Canaj: Të lutem! Jam në punë, punën e ke të shenjtë. Mirupafshim!

Pasi kësaj ngjarje të pakëndëshme me doktorin Artan Canaj, ne biseduam me stomatologun kirurg Bashkim Murati, i cili shpjegon, se çfarë është paradontoza, e cila nuk kurohet me heqjen e nervit. Sipas Muratit, nervat e të gjithë dhëmbëve nuk mund të hiqen, pasi trajtimi jo korrekt, sjell infeksion dhe rëndon këtë patologji./tvklan.al

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Fiks Fare “zhvesh” ish-ambasadoren nga përfitimet diplomatike

Publikuar

-

Nga

Fiks Fare “zhvesh” ish-ambasadoren nga përfitimet diplomatike

Ish ambasadorja e Kosovës në Hungari vijon të mbajë automjetin me targa diplomatike edhe pse nuk është më pjesë e trupit diplomatik.

Rreth dy vjet më parë Luljeta Vuniqi u largua nga ambasadore, por makinën me targa diplomatike vazhdoi ta përdorte deri sa Fiksi “trokiti” në derën e saj.

Ajo nuk pranoi të përgjigjej për targat e makinës të parkuar poshtë banesës së saj, por pas dy ditësh i zëvendësoi ato me targa normale.

Fiks Fare u interesua pranë Ministrisë së Jashtme të Kosovës. Paraprakisht gazetarët kishin njoftuar për problematikën ministren Meliza Haradinaj nëpërmjet një mesazhi. Këshilltari i saj kur takoi gazetarët pretendoi se nuk ishte në dijeni të këtij komunikimi dhe tha se do të vërë në dijeni ministren nëse dikush është i gatshëm të japë një intervistë lidhur me këtë problem. Ministrja jo vetëm që nuk pranoi të takonte gazetarët, por këshilltari urdhëroi rojet që të nxirrin jashtë godinës gazetarët pasi askush nuk do të prononcohej.

Gazetarët e Fiksit u penguan të raportonin edhe jashtë godinës. Ku rojet i nxorrën jashtë parkimit me pretendimin se kështu e kishin urdhërin.

LEXO EDHE:  Ekskluzive-Foto dite/ Kryeministri Edi Rama ben pazar

LEXO EDHE:  Aksidenti tragjik në fabrikën e çimentos/ Zbardhet shkaku, KSSH thirrje urgjente Ahmetajt

Për këtë çështje Fiksi i dërgoi një kërkesë zyrtare Ambasadës së Kosovës në Hungari. Kjo e fundit u përgjigj menjëherë. Në të thuhej:

Ju pershëndesim, dhe ju informojmë, se të gjitha të dhënat që ju i kërkoni nga ne, i kemi dërguar në Ministrinë e Punëve të Jashtme në Prishtinë, nëse keni intersim për këtë çështje, adresa e juaj mbetet, MPJD në Prishinë.
Por kjo e fundit, edhe pse u kontaktua me mesazh dhe ju dërgua shkresë në emalin zyrtar, nuk ka kthyer ende një përgjigje. E vetmja që duket se reagoi ishte Luljeta Vuniqi, ish ambasadorja, e cila, pasi Fiksi i “trokiti” në derë, nxitoi menjëherë që të hiqte targat diplomatike dhe t’i zëvendësonte me ato të Kosovës./ Tch

LEXO TE PLOTE

Denoncim

“Banda” e policëve ther dhe tenton të vrasë qytetarët, asnjë në burg!

Publikuar

-

Nga

“Banda” e policëve ther dhe tenton të vrasë qytetarët, asnjë në burg!

Fiks Fare denoncoi mbrëmjen e së enjtes veprimet e një “bande” policore në Sarandë, anëtarët e së cilës therin dhe tentojnë të vrasin banorët. Për muaj me radhë, në qytetin bregdetar kanë ndodhur disa ngjarje kriminale, ku disa autorë janë pjesë e Policisë së Shtetit dhe Policisë së Burgjeve, ose kanë lidhje familjare me këta punonjës të ruajtjes së rendit. Por, deri në ditët e sotme, asnjë punonjës nuk është vënë nën akuzë, por vetëm shoqëruar dhe më pas janë lënë të lirë.

Disa ditë më parë, emisioni investigativ denoncoi një ngjarje kriminale të ndodhur në muajin qershor 2020. I dëmtuari Arjan Hoxha ankohej se një punonjës i policisë së burgjeve, Ilmi Limaj, e kishte qëlluar me qytën e pistoletës. Madje, më pas e kishte shtrirë përtokë duke i drejtuar edhe pistoletën. Limaj u ndihmua nga kunati i tij Beso Qorri dhe nga të afërm punonjës të policisë së Sarandës. Ngjarja e qershorit është arkivuar, pasi prokuroria nuk faktoi se ishte përdorur pistoletë, megjithëse ngjarja ishte në sytë e dhjetëra dëshmitarëve. Këta të fundit pranuan para gazetarëve të Fiks Fare se autori kishte përdorur armën e punës, duke vënë në rrezik dhjetëra klientë të lokalit.

Por, disa ditë pas publikimit të këtij investigimi, në redaksinë e Fiks Fare mbërriti një tjetër ankesë. Elida Papagjika ankohet se, të njëjtët
autorë të plagosjes dhe tentativës së vrasjes së Arjan Hoxhës, kanë plagosur dhe kanë tentuar të vrasin edhe vëllanë e saj. Ngjarja e dytë ka ndodhur në fund të muajit gusht 2020 në Sarandë, ku 5 persona kanë qëlluar me thikë Dino Majkon. Elida thotë se autorët veprojnë si bandë në Sarandë, pasi kanë lidhje të forta me strukturat e Policisë së Shtetit. Më tej pohon se ngjarja, megjithëse ka pasur kamera sigurie, nuk është zbardhur plotësisht.

Fiksi bisedoi edhe me të dëmtuarin, Dino Majko, i cili është plagosur me thikë nga kjo ngjarje. Ai pohon se ka pasur vetëm një debat të vogël dhe më pas është gjurmuar nga Beso Qorri, djali i tij, Ilmi Limaj dhe persona të tjerë. Por, pavarësisht se për ngjarjen ka prova filmike, prokuroria ende nuk ka asnjë person të arrestuar. Në videon që disponon Fiks Fare shikohen qartë veprimet e z.Beso Qorri, djalit të tij, të cilët qëllojnë në befasi Dino Majkon. Ata e ndjekin edhe brenda në lokal, ndërsa e qëllojnë edhe me thikë. Në ngjarje merr pjesë edhe punonjësi i Policisë së Burgjeve, Ilmi Limaj, i cili sipas denoncuesve, zhduk nga vendi i ngjarjes thikën.

LEXO EDHE:  OFL ndalet në Tiranë/ Ultimatum tre “të fortëve” të radhës

LEXO EDHE:  Arian Galdini këshillon Ramën/Bëji zgjedhjet më 24 maj, sepse …!

Por, pavarësisht se ngjarja ka ndodhur në fund të muajit gusht, prokuroria e Sarandës nuk ka asnjë person të arrestuar. Familja e Dino Majkos pretendon me të drejtë, duke u bazuar në pamjet filmike, se ngjarja është tentativë vrasje. Autorët i shkojnë të dëmtuarit në lokalin ku po pinte kafe dhe e qëllojnë me thikë. Policia e ka cilësuar ngjarjen si tentativë vrasje, duke bërë edhe referimet përkatëse. Ndërkohë, prokurori Ilir Hoxha ka bërë rikualifikimin e ngjarjes, duke lehtësuar autorët e dyshuar.

Në takim mes prokurorit dhe të dëmtuarit, prokurori Hoxha thotë se autorët janë liruar nga gjykata. Ai i sugjeron Dinos që mos të bëjë vetëgjyqësi, por nuk i jep asnjë shpresë se ngjarja do të zbardhet. Dhe deri më tani, kur kanë kaluar rreth 45 ditë nga ngjarja, askush nuk është nën akuzë apo i ndaluar. Këto veprime kanë ngritur dyshime te familja Majko se, ashtu si në rastin e parë, prokuroria po tenton të mbrojë autorët të cilët janë punonjës policie, apo familjarë të tyre./tch

LEXO TE PLOTE