LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kamera e fshehtë/ Infermierëve u marrin kartat e identitetit për zgjedhjet e 25 Prillit

5 Tetor 2020, 20:23, Denoncim CNA
Kamera e fshehtë/ Infermierëve u marrin kartat e identitetit për

Gjatë ditëve të fundit Partia Demokratike ka akuzuar qeverinë se po ndryshon adresat dhe vendbanimet e disa qytetarëve me qëllim që të mos kenë mundësi të votojnë në zgjedhjet e 25 Prillit 2021. Ndërsa ekzekutivi ka hedhur poshtë këto pretendime duke thënë se nuk po ndodh asnjë ndryshim me qendrat e votimit.

Por, në redaksinë e emisionit ?Stop? në Tv Klan ka mbërritur një denoncim që tregon se në Spitalin e Peshkopisë po mblidhen kartat e identitetit për zgjedhjet e Prillit 2021. Në këtë listë që disponon ?Stop?, janë të gjitha emrat e stafit mjekësor, kryesisht infermiere, që kanë dorëzuar kartat e identitetit. Bashkëngjitur janë edhe numrat e telefonit. Në respekt të privatësisë, emrat, numri unik i kartave ID dhe numrat e celularit janë mbuluar.

Por, për të vërtetuar këtë denoncim që ka mbërritur në redaksi, emisioni ?Stop? ka shkuar në Spitalin e Peshkopisë dhe ka bërë një vëzhgim përmes kamerës së fshehtë. Me zë dhe me figurë, infermieret e këtij spitali pohojnë se kanë dorëzuar kartat e identitetit pasi u është kërkuar nga drejtoria. Jo vetëm kaq, por disa prej tyre kanë dorëzuar edhe kartat e identitetit të familjarëve.

Ndërsa disa prej infermiereve të tjera refuzuan të jepnin kartat ID të familjarëve. Stafi mjekësor pranon se mbledhja e kartave të identitetit nga drejtoria e Spitalit të Peshkopisë është bërë për shkak të zgjedhjeve të përgjithshme të 25 Prillit 2021.

Më poshtë bisedat e infermiereve përmes kamerës së fshehtë:

-A ju kanë kërkuar edhe juve kartat?

I kanë kërkuar. I kemi çuar ne.

Na i ka kërkuar drejtoria.

Për çfarë?

Po duhet me i dhënë o?se?

S?do e japësh? Të vijë ta marrë vetë.

Kush vjen?

Drejtori.

S?e di moj, pse i kërkojnë ata, për votat i kërkojnë.

Për cfarë?

Për votat.

? A i dhatë edhe të familjes ju?

Po, të ? dhe të ? Po c?të bëjmë, moj?? Të dalim vetëm unë dhe ti?

Po! Unë nuk i kam dhënë.

Duhet me i dhënë, oj? I kanë dhënë krejt.

A jua kanë kërkuar edhe juve kartat?

Drejtori. ?për të ruajtur vendin e punës.Edhe të fëmijëve, kjo është budallallëk. Edhe tënden, ajo është votë e fshehtë. Nuk e di, se kujt ia japin.

Po pse i kërkojnë?

Po i kërkojnë për votat.

Po kush erdhi te ju?

Po ku di unë, na tha Elisoni, duhet me pru numrat e kartave.

Neve na i kishin shkruar edhe të fëmijëve mbi 18 vjec.

Jo jo, nuk m?i japin (fëmijët) .

Kur i kam dhënë, i kanë. Nuk dua me i dhënë.

Po ç?i donin?

Për votime, moj. Të familjarëvë të mi nuk kanë shanc.

-E dhatë kartën e identitetit?

Po! Edhe të familjes.

Krejt familjes? Po pse i donin?

Po për të votuar.

Më cmendi ? në telefon, ec. U bë kiameti.

Të votosh për këta! Për asnjë, asnjë s?e meriton./tvklan.al

Lajmet e fundit nga