LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Largohen nga puna 120 persona në Drejtorinë e Transportit/ Pesë deri 20 mijë euro ryshfet për punësim

3 Tetor 2020, 14:01, Denoncim CNA

Ish-kryeministri Sali Berisha ka bërë një denoncim të fortë, duke iu referuar mesazhit të një qytetari dixhital.

Berisha deklaron se 120 punonjës në 13 drejtori rajonale të Shërbimit të Transportit Rrugor, janë larguar nga puna me pretendimin ristrukturim riorganizim.

Sipas tij, drejtori rajonal i Tiranës Arnis Hoxha kërkon 5000 euro për një specialist të thjeshtë dhe 10 deri 20000 euro për një komisioner teorie ose praktike.

?Përshëndetje doktor, po u shkruaj për zumallin dhe reprezalien që po bën Gjiknuri Isaraj dhe Inxhinjeri i pa diplomuar Arnis Hoxha ose ushtari besnik i Blerina Gjylametit. Me një vendim qeverie të dt 23.03.2018 largohen nga puna 120 veta në të 13 drejtoritë rajonale të shërbimit të transportit rrugor me pretendimin ristrukturim riorganizim, ku vetë drejtori rajonal i Tiranës Arnis Hoxha vazhdon masterin për mjete lëvizëse pranë Fakultetit inxhinierisë Mekanike UPT me shkëputje nga puna. Por në të vërtetë ai aktualisht është në post drejtues.

Riorganizimin dhe ristrukturimin ata e kuptojnë me largimin e specialistëve ekspertëve me 11 vjet eksperiencë në të gjithë sektorët. Dhe i vetmi preteks ishte bindja politike. Ky drejtori i ri e ka rritur shumë kuotën, 5000? për një specialist të thjeshtë, 10 deri 20000? për një komisioner teorie ose praktike. Dhe e fundit fare, në këtë instucion vijnë persona që nuk janë as me emërim dhe as me kontratë pune, qëndrojnë si dublant me demek po mësojmë punën. Ku kodi i punës dhe statuti i kësaj ndermarje nuk lejon të ketë në ambjentet e saj as praktikantë dhe as kursantë pa pagesë?, thuhet në mesazh./ CNA.al

Lajmet e fundit nga