Connect with Us

Afera e inceneratorëve/ SPAK vë nën hetim zyrtarë e përfitues të koncesioneve

Politikë

Afera e inceneratorëve/ SPAK vë nën hetim zyrtarë e përfitues të koncesioneve

Publikuar

-

Akuzat për tenderin e ushqimeve/ SPAK merr të pandehur 3 zyrtarë të Ministrisë së Mbrojtjes

Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka nisur hetim për koncesionet e inceneratorëve. Pas padisë së nismës Thurje, SPAK ka krijuar dyshime për afera korruptive me koncesionet.

Televizioni Klan mëson se prokurorët e SPAK, dyshojnë se personat që kanë përfituar koncesionet e inceneratorëve kanë falsifikuar dokumentet, çka vërtetohet edhe nga akuzat.

Janë 5 të tilla mbi të cilat po zhvillohen hetimet për disa persona, zyrtarë dhe përfitues të këtyre koncesioneve të shumëdiskutueshme, të vëna shpesh herë edhe nën akuzë nga opozita.

SPAK i ka kërkuar informacion Qendrës Kombëtare të Biznesit për t’u informuar lidhur me aktivitetin e kompanive që kanë fituar koncesionet, Agjencisë së Prokurorimit Publik që ka miratuar këto koncesione, por edhe disa institucioneve të tjera të cilët kanë patur dijeni.

Gjithashtu SPAK ka kërkuar edhe raportin e KLSH, i cili ka konstatuar parregullsi në pagesat që u janë bërë koncesioneve të inceneratorëve në Fier, Elbasan dhe Tiranë.

Nisma “Thurje”, që dorëzoi padinë në SPAK, thotë se inceneratorët në Shqipëri, nga i Tiranës, tek i Elbasanit dhe i Fierit kanë lidhje me Klodian Zoton dhe Mirel Mërtirin, të cilët lidhen me kompani të regjistruar jashtë vendit.

3 inceneratorët kanë një kosto të madhe për buxhetin e shtetit, ku vetëm ai i Tiranës do të kushtojë 174 milionë Euro. Sipas të dhënave nga Thesari i Shtetit, për 3 inceneratorët janë paguar vetëm në muajin Dhjetor 2019 rreth 47 milionë euro.

LEXO EDHE:  “Do të veprojë si FBI”/ Hapet gara për drejtuesin e BKH

Ne Qershor, Partia Demokratike e akuzoi qeverinë se i ka paguar 23 milionë Euro inceneratorit të Fierit, ndonëse ai nuk është ndërtuar ende dhe po merr para prej 3 vjetësh nga buxheti i shtetit.

Po sipas Partisë Demokratike, qeveria e kishte mbyllur qëllimisht vendgrumbullimin e mbeturinave në Durrës për të shtuar me “100 milionë euro” pagesat e inceneratorit të Tiranës.

Hetimet e SPAK pritet të hedhin dritë mbi këto koncesione të shumëpërfolura e mbi të cilat janë ngritur mjaft dyshime për afera korruptive e për pastrim parash./ Tv Klan

Denoncimet e CNA.al/ SPAK merr në hetim ortakët e Ben Blushit dhe Vjollca Hoxhës

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Monika tallet me Metën/ Nuk më ndjek në Instagram se ka frikë mos i kërkoj dekorata

Publikuar

-

Nga

Fakti që Ilir Meta ka dhënë shumë dekorata gjatë ushtrimit të detyrës si president, nuk i ka bërë përshtypje vetëm Edi Ramës dhe qytetarëve, por edhe bashkëshortes së tij, Monika Kryemadhit.

Kryetarja e LSI-së u është përgjigjur pyetjeve të qytetarëve në ‘Instagram’, në prag të zgjedhjeve të 25 prillit. Pyetjes përse Meta nuk e ndjek në Instagram, ajo i është përgjigjur se ka dy mundësi. Sipas saj, Meta ka frikë mos i kërkon ndonjë dekoratë në inbox ose do të mbajë marrëdhënie institucionale.

Dy mundësi ka: Sepse do të mbajë marrëdhënie institucionale. Ka frikë mos i kërkoj ndonjë dekoratë në inbox. Po më mirë pyesni Ilir Metën”, shkruan Kryemadhi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama jep lajmin mirë/ Së shpejti hapet aeroporti i Kukësit

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka ndarë një lajm të mirë mbrëmjen e sotme.

Aeroporti i Kukësit do të jetë gati brenda pak ditësh.

Pëmes një postimi, shefi i qeverisë shkruan se do të jetë aktiv shumë shpejt dhe fluturimi i parë duket se do të nis me çunat e Londrës.

“3D
*O çunat e Londrës bohuni gati se so mo pun mujsh”, shkruan Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Mona je e jona”/ Qytetarët në Korçë i “presin rrugën” Kryemadhin

Publikuar

-

Nga

Qytetarë të shumtë kanë dalë për të pritur Monika Kryemadhin në Libonik të Korçës, vend në të cilën ajo do të vijojë turin e fushatës elektorale.

Qytetarët, nuk i kanë kursyer thirrjet “Rama Ik”, por edhe thirrjet për Kryemadhin, duke thënë “Mona je e jona”.

Mesa duket ky takim ka lënë shije të mirë tek vetë shefja e LSI, e cila mbi videon e publikuar ka shkruar:

“Pritje emocionuese në Libonik të Korçës”, tha Kryemadhi./CNA.al

LEXO TE PLOTE