Denoncimet e CNA.al/ SPAK merr në hetim ortakët e Ben Blushit dhe Vjollca Hoxhës

26 Gusht 2020, 12:04, Politikë CNA
Denoncimet e CNA.al/ SPAK merr në hetim ortakët e Ben Blushit dhe

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka nisur hetimet për koncesionet e inceneratorëve.

Lajmi është bërë i ditur nga gazetarja Klodiana Lala, e cila në një lidhje direkte për Neës 24 dhe se hetimi është duke u shtrirë në të gjitha koncesionet e inceneratorëve.

Po ashtu ajo tha se hetimi po bëhet për shkelje të barazisë në tendera.

?SPAK ka nisur hetime për shkelje të barazisë në tendera në lidhje me koncesionet e inceneratorëve. Prokurori Dritan Prençi i është drejtuar QKB-së, Kontrollit të Lartë të Shtetit, dhe institucioneve të tjera, dhe ka kërkuar të gjithë dokumentacionin, me qëllim hetimin e kësaj çështje. Do të hetohen të gjithë personat e përfshirë dhe pronarët e kompanive që kanë marrë tenderat.?-tha Klodiana Lala.

Por, kush janë personat e përfshirë?

Kujtojmë këtu se CNA.al ka zbardhur të plotë dosjen e koncesioneve të inceneratorëve në Shqipëri, që fillojnë tek qeveria e përfundojnë tek ortakeria me Ben Blushin dhe Top Channel.

CNA.al tregoi me dokumente zyrtare sesi pronarët e kompanive që kanë marrë koncesionin e inceneratorëve në Shqipëri, Klodian Zoto dhe Klodian Mërtiri, së bashku me bashkëshorten e Ben Blushit, Eva Blushin ndërtuan në Bullgari një kompani, Em Capital Group dhe më pas, kjo kompani vjen në Shqipëri dhe blen 51% të aksioneve të Valtelina Kafe, e cila mban emrin tregtar Lori Kafe, që ka të njëjtet pronare me Top Channel.

Pra, me dokumenta ekskluzive, CNA.al (kliko këtu), tregoi se kompania bullgare kishte për pronarë tre persona, Klodian Zoton, Eva Blushin, bashkëshortja e drejtorit të Top Channel Ben Blushi, dhe Mirel (Klodian) Mërtirin.

Skandali/ Zbulohet skema e plotë, si pronarët e inceneratorëve paguan aksionerët e Top Channel

Ekskluzive dokumenti/Zbulohet ortakëria e Klodit të inceneratorëve me Ben Blushin

Ekskluzive dokumentet/ Klodi i inceneratoreve dhe Ben Blushi, blejnë ?Lori Kafe?

 

Lajmet e fundit nga