Connect with Us

Denoncimet e CNA.al/ SPAK merr në hetim ortakët e Ben Blushit dhe Vjollca Hoxhës

Politikë

Denoncimet e CNA.al/ SPAK merr në hetim ortakët e Ben Blushit dhe Vjollca Hoxhës

Publikuar

-

SPAK zbarkon në zyrat e Hipotekës së Tiranës/ Arrestohen tre zyrtarë

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka nisur hetimet për koncesionet e inceneratorëve.

Lajmi është bërë i ditur nga gazetarja Klodiana Lala, e cila në një lidhje direkte për Neës 24 dhe se hetimi është duke u shtrirë në të gjitha koncesionet e inceneratorëve.

Po ashtu ajo tha se hetimi po bëhet për shkelje të barazisë në tendera.

“SPAK ka nisur hetime për shkelje të barazisë në tendera në lidhje me koncesionet e inceneratorëve. Prokurori Dritan Prençi i është drejtuar QKB-së, Kontrollit të Lartë të Shtetit, dhe institucioneve të tjera, dhe ka kërkuar të gjithë dokumentacionin, me qëllim hetimin e kësaj çështje. Do të hetohen të gjithë personat e përfshirë dhe pronarët e kompanive që kanë marrë tenderat.”-tha Klodiana Lala.

Por, kush janë personat e përfshirë?

Kujtojmë këtu se CNA.al ka zbardhur të plotë dosjen e koncesioneve të inceneratorëve në Shqipëri, që fillojnë tek qeveria e përfundojnë tek ortakeria me Ben Blushin dhe Top Channel.

LEXO EDHE:  Malltezi hedh në gjyq për shpifje Top Channel/ 7 fakte përkundrejt pretendimeve

CNA.al tregoi me dokumente zyrtare sesi pronarët e kompanive që kanë marrë koncesionin e inceneratorëve në Shqipëri, Klodian Zoto dhe Klodian Mërtiri, së bashku me bashkëshorten e Ben Blushit, Eva Blushin ndërtuan në Bullgari një kompani, Em Capital Group dhe më pas, kjo kompani vjen në Shqipëri dhe blen 51% të aksioneve të Valtelina Kafe, e cila mban emrin tregtar Lori Kafe, që ka të njëjtet pronare me Top Channel.

Pra, me dokumenta ekskluzive, CNA.al (kliko këtu), tregoi se kompania bullgare kishte për pronarë tre persona, Klodian Zoton, Eva Blushin, bashkëshortja e drejtorit të Top Channel Ben Blushi, dhe Mirel (Klodian) Mërtirin.

Skandali/ Zbulohet skema e plotë, si pronarët e inceneratorëve paguan aksionerët e Top Channel

Ekskluzive dokumenti/Zbulohet ortakëria e Klodit të inceneratorëve me Ben Blushin

Ekskluzive dokumentet/ Klodi i inceneratoreve dhe Ben Blushi, blejnë “Lori Kafe”

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Berisha “masakron” Bashën/ “Asgjësoi PD-në, iu dorëzua Ramës dhe Soros”

Publikuar

-

Nga

Kush e ndëshkoi dhe tradhëtoi Sali Berishën?!

Ish-kryeministri Sali Berisha i ka drejtuar akuza të forta kreut të PD, Lulzim Basha për të cilin tha se asgjësoi sovranitetin e Partisë Demokratike.

Në një lidhje live në “Opinion”, Berisha tha se Basha iu dorëzua Ramës dhe Soros, ndërsa PD sot është veçse një satelit i kryeministrit në detyrë.

Ajo që bëri Lulzim Basha është asgjësimi i sovranitetit të PD si institucion. Basha ka zgjedhur shkatërrimin apo asgjësimin e sovranitetit të PD.

Unë e kuptoj rëndësinë e SHBA, por PD mund të jetë një parti solide, vetëm si një parti sovrane.

PD mund të jetë një aleate e vërtetë e SHBA dhe e çdo vendi tjetër të lirë, vetëm si parti sovrane dhe në asnjë mënyrë si parti e cila për rrethana që i di Lulzim Basha pranon të shkatërrojë sovranitetin e saj.

Basha më ka marrë në telefon gjysëm ore para se të bënte komunikimin në media dhe i kam thënë këto fjalë që poi u them.

Unë e kuptoj presionin, por ka vendime që njeriu nuk pranon ti marrë kundër.LEXO EDHE:  Ngritja e SPAK/ Kush janë 8 prokurorët që do të hetojnë politikanët

LEXO EDHE:  Deklaratat e Gjonajt për emërimet në Kushtetuese/ Vasili “i përvishet” keq ministres

Jep 10 herë dorëheqjen para se të marrë këto vendime.

Sot PD është shndërruar në një parti pa sovranitet e cila i dorëzohet e tëra lobimit korruptiv të Ramës dhe Soros.

Kur shkelen parimet, ajo parti nuk meriton të ekzistojë.

E keqja e madhe është se kryetari i partisë i lejoi vetes që nga një presion shumë i madh, të marrë një vendim që shkel parimet e PD, që shkel pluralizmin e vendit.

Kishte presion se do futej ai vetë nën sanksion, ndoshta edhe ndaj partisë.

Basha mund të futej në sanksione, por një mijë herë më mirë të mbetej sovrane. SHBA janë vendi i mrekullive të lirisë, por SHBA janë vendi i mrekullisë, për një arsye thelbësore, sepse ato gabimet i korrigjojnë.

Që sot PD nuk është gjë tjetër veçse një satelit i Edi Ramës”-tha Berisha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Opozita fasadë”/ Berisha “kërcënon” publikisht Bashën

Publikuar

-

Nga

cna lajme english

Ish kryeministri Sali Berisha i ka qëndruar deklaratës së bërë para disa ditësh ku shprehej se do të bëjë gjithçka që PD të rikthehet ajo që ka qenë dikur, mbi baza e parime.

Berisha tha se Basha sot i shkelmoi parimet e PD në mënyrë të paimagjinueshme.“Do bëj gjithçka për mbivendojen e sovranitetin e PD, rikthimin e saj në ato parime të cilat i shkelmoi sot, në mënyrë të paimagjinueshme Lulzim Basha sot, pa të cilat, forca politike është fasadë opozitë”, tha Berisha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Berisha ‘i nxjerr bojën’ Bashës/ ‘I vuri shkelmin PD për interesa të veta”

Publikuar

-

Nga

Berisha i palëkundur/ ‘Kërcënimet nuk më trembin, jam deputet e do ulem me krenari në Kuvend’

Me vendimin e sot Basha për interesa të veta i bëri goditjen më të rëndë PD dhe pluralizmit në Shqipëri u shpreh Berisha në Opinion.

“Me vendimin që mori i dha një shkelmim të tmerrshëm pluralizmit, e shëndërroi në pluralizëm fasadë”, tha Berisha.

Por a ndjehet i penduar që e vuri në krye të PD sot?LEXO EDHE:  Pse Ylli Ndroqi (Xhemail Pasmaçiu) nuk është koleg i gazetarëve

“Nuk e zgjodha, dhe ua them e zgjodhën  anëtarët e PD, me një garë të papur, por me vendimin e sotëm, I ka bërë goditej më të rëndë për inters të veta vendit dhe PD, e pluralizmit në Shqipëri.”/CNA.al

 

LEXO EDHE:  Deklaratat e Gjonajt për emërimet në Kushtetuese/ Vasili “i përvishet” keq ministres

 

LEXO TE PLOTE