Connect with Us

Kush është Mirel Mërtiri, njeriu i inceneratorëve, ortaku i Ben Blushit, i dënuar nga gjykatat

Politikë

Kush është Mirel Mërtiri, njeriu i inceneratorëve, ortaku i Ben Blushit, i dënuar nga gjykatat

Publikuar

-

Kush është Mirel Mërtiri, njeriu i inceneratorëve, ortaku i Ben Blushit, i dënuar nga gjykatat

Ditët e fundit në disa media në Shqipëri, përfshirë këtu edhe CNA.al, u publikuan materiale, të cilat vinin nga raportimet e mediave në Zimbabve, për një skandal në këtë vend, i lidhur me një tender 60 milion dollarë. Skandal ky që shkoi deri te INTERPOL, në Hungari dhe në Itali, për cilin po flasin shumë media të tjera, përveç atyre shqiptare.

Personi i akuzuar ishte Mirel Mërtiri, apo Klodian Mërtiri, por ky i fundit dje ka bërë një deklaratë duke thënë se publikimet në Shqipëri janë bërë me qëllim për t’i prishur atij reputacionin dhe imazhin dhe se ai nuk është shtetasi Ilir Dedja, për të cilin shkruanin mediat në Zimbabve.

Përtej avokatisë që ai bën në opinionin publik, Mirel Mërtiri harron të theksojë një detaj. Nuk janë mediat shqiptare që ia kanë prishur reputacionin dhe nuk kanë arsye t’i prishin reputacionin dikujt, që në fakt ka shumë pikëpyetje, që nga e shkuara e tij e deri tek e tashmja e tij, në marrëdhënie me qeverinë. Këtu kemi parasysh edhe dënimet nga gjykatat.

Së pari, mediat në Zimbabve kanë publikuar foton, dhe në foto thuhet se Ilir Dedja, është personi i dytë në krahun në të majtë. Por, i dyti në krahun e majtë nuk është Ilir Dedja. I dyti në krahun e majtë quhet Mirel Mërtiri.

Pra, mediat as nuk kanë shpikur, as nuk kanë shpifur, as nuk i kanë prishur reputacionin Mirel Mërtirit. Por, kanë identifikuar fytyrën e tij, duke thënë se nuk është ai personi që pretendojnë ato media, në foto në fakt nuk është Ilir Dedja por Mireli, dikur Klodi. Ka apo nuk ka emër të tretë, është paraqitur apo nuk është paraqitur me këtë emër, është përfshirë apo jo në këtë skandal, tashmë nuk ka shumë rëndësi.

Ai deklaron se nuk është shtetasi Ilir Dedja dhe se gjithçka është bërë për t’i prishur reputacionin. Por, ka disa pyetje.

Së pari, a ka qënë Mirel Mërtiri më para në Zimbabve? A kanë ardhur personat e fotos në Tiranë? Pse erdhën dhe kë takuan?  Çfarë ka bërë atje me Gerti Bogdanin?  Cilët janë njerëzit që i ka ofruar këshiltarit të Lulzim Bashës për të takuar?  Cilat janë pazaret që ka dashur të bëjë në Zimbabve? Se ka edhe foto e fakte të tjera të papublikuara.

Kujtojmë këtu ortakun e tij Klodian Zoto, të përfshirë në një skandal më përpara dhe një refuzim në lidhje me inceneratorët në këtë vend.

Le të vimë në Shqipëri, tek reputacioni i Mirel Mërtirit. Ne nuk duam të besojmë akuzat e hedhura nga ish-kryeministri Berisha për lidhje me bandën e Lushnjës, se ato janë akuza politike, por dënimet e gjykatave mund ti themi. Edhe ndonjë në Bruksel të mbajtur të fshehtë.

Shumë akuza janë ngritur ndaj Mirelit, në lidhje me korrupsionin dhe akuzat për inceneratorët. Korrupsion i cili fillon me inceneratorin e Elbasanit, ku është bashkëshortja e Mirel Mërtirit aksionere. Faktet flasin vetë. Nga hiçi merret inceneratori me një kontratë 22 milion euro nga qeveria shqiptare, kjo kontratë çohet në bankë, dhe më pas me lekët e shtetit ndërtohet inceneratori, duke e çuar direkt kontratën më pas edhe tek shtetasi italian Ernesto Granelli, i cili për vetëm 15 milion euro ndërton me çelësa në dorë, inceneratorin e Elbasanit. (Lexo këtu)

E njëjta skemë përdoret më pas në Fier, të cilën mund ta lexoni këtu, dhe e njëjta skemë po përdoret edhe në Tiranë.(Lexo këtu) 

Me akuzat për korrupsion, duke e lidhur drejtpërdrejt me kryeministrin, ministrat e tij por edhe kryebashkiakun e Tiranës, është opozita që i ka dhënë një “grusht” fytyrës Mirel Mërtirit por edhe disa media që nuk janë në yqmin e qeverisë dhe Ben Blushit që ka ortak Mireli.

LEXO EDHE:  Pavarësia e Kosovës nga Shqipëria/Nga Ben BLUSHI

E në qoftë se mendon se ka reputacion një njeri i lidhur me klanet qeveritare dhe fiton me miliona euro nga taksat e shqiptarëve, me një konçsion pa një garë, pa një tender, e ka të gabuar.

Nga ana tjetër, Mirel Mërtiri ka një të shkuar jo pa bëma dhe gjëma. Kujtojmë këtu se personi i dënuar diku e ka pasur emrin Klodian Mërtiri

Nuk ka pse mërzitet Mirel Mërtiri dhe të shqetësohet për reputacionin e tij, kur në fakt nuk ka një por dy emra. Dhe jo vetëm një dënim, nuk jeton vetëm në Bullgari, por edhe në Maltë. Është një njeri i shumëakuzuar, dhe ndoshta mendon se ortakëria me Ben Blushin që grabit prona sa në Dardhë, e në Dhërmi, kujton se i rrit reputacionin.

Është një njeri i shumëakuzuar, por edhe i dënuar nga gjykata.

Prandaj, shkrimet e mediave të huaja, të cilat i vënë emrin Ilir Dedja, dhe ky pretendon se nuk është Ilir Dedja, nuk janë as bëma, as gjëma dhe as prishje e reputacionit në Shqipëri.

Përkundrazi, më në fund siguruam një foto të plotë të Mirelit, përballë, me Gert Bogdanin në krah, sepse ato që ne kishim ishin me kurriz dhe me Ben Blushin. Dhe në fakt përpara se të flasë për reputacionin e tij, Mirel Mërtiri duhet të na tregojë publikisht se për çfarë e ka ndërtuar në Bullgari kompaninë Em Capital Group Ad, ku aksionere me 33% të kuotave, është edhe bashkëshortja e Ben Blushit, Eva Blushi?

Cila është arsyeja që u ndërtua Em Capital Group Ad?

Si ka qarkulluar kjo kompani disa miliona dollarë, të cilat janë paguar për blerjen e Valtelina Kafe?

A u paguan këto para që Mirel Mërtiri i inceneratorëve të kishte në krah të djathtë Top Channel, Vjollca Hoxhën dhe Ben Blushin? Televizioni i cili bën propagandë për inceneratorët dhe kërkon të çojë mbetjet e Durësit tek inceneratori i Tiranës për të përfituar disa dhjetëra milion euro?

A nuk është ky televizion në ortakëri nganjë kompani afer Mirel Mërtirit për një tender 15 milion euro në Porto Romano?

Një prokurim i drejtpërdrejtë, i cili u zhvillua pa asnjë garë dhe në këtë skemë është i përfshirë një firmë, e cila ka lidhje të drejtpërdrejtë me inceneratorët.

Prandaj, Mirel apo Klodian Mërtiri, sido tia vëmë emrin, i cili thotë se nuk është shtetasi Ilir Dedja dhe se po i prishet reputacioni në Zimbabve dhe në Shqipëri, duhet të japë përgjigje për një mijë e një pyetje, bëma dhe gjëma, kompani të ndryshme zinxhir, të hapura në disa vende, që nga Shqipëria, në Maltë, në Bullgari e deri tek ortakët e tij që kanë shkuar në Hollandë dhe që CNA.al i ka zbardhur të gjitha.

Prandaj do të ishte mirë që ta fillojmë nga themeli.

Po, të përballemi në gjykatë dhe të çojmë në SPAK dosjen e Mirel Mërtirit. Atë që nuk po e bën Lulzim Basha, ndoshta do të duhet ta bëjnë gazetarët. Një dosje të plotë për tia nisur me gjithë fakte dhe detaje SPAK-ut për të hetuar Mirelin, shokët e tij në qeveri, shokët e tij në media, por edhe ata që janë në Shqipëri dhe përtej saj./ CNA.al

Skandali në Zimbabve/ Mirel Mërtiri: Nuk jam unë Ilir Dedja

Skandali i tenderave të Klodian Mërtirit/ Arrestohet ministri i Shëndetësisë në Zimbabve

Skandali 60 mln USD në Zimbabve/ Si u përfshi Klodian Mërtiri në dy tenderat korruptivë

Skandali 60 mln USD në Zimbabve zbulon fytyrën e Klodian Mërtirit, njeriut-hije të inceneratorëve

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. Snuk

    22 Qershor, 2020 at 5:21 pm

    Bravo per guximin por kujdes nga berrylat dhe kundersulmi i Arben Ahmetaj, sepse Mertirin e ka si vella.

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Rifillimi i shkollës/ Basha thirrje të forta qeverisë: Koha nuk pret

Publikuar

-

Nga

Priten dëshmi tronditëse/ Kur do flasin biznesmenët që u bëri presion Basha?

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, ka dhënë një mesazh për mësuesit, nxënësit dhe prindërit lidhur me rifillimin e vitit të ri shkollor.

Basha deklaron se të gjithë do të hasin vështirësi për shkak të kushteve të vështira, ndërsa ngre akuzat se qeveria i ka braktisur.

“Uroj veçanërisht fëmijët që nisin klasën e parë. Suksese në rrugën e dijes dhe së bashku me mësuesit dhe prindërit ta tejkalojnë sa më shpejt dhe sukses këtë realitet të ri.

Për të gjithë ne, për mësuesit, nxënësit dhe prindërit ky është një vit shkollor i vështirë dhe sfidues. Respektimi i masave te përcaktuara, ato higjenike dhe të distancimit social mbeten sërish të rëndësishme në përballimin e situatës.

I njoh shumë mirë vështirësitë që do të hasni për shkak të kushteve të vështira në kopshte dhe shkolla. E di që jeni tërësisht të braktisur nga qeveria, por edhe në këto kushte të vështira të gjithë duhet të bëjmë më të mirën e mundshme duke zbatuar të gjithë këshillat e OBSH-së dhe për të mundësuar në këtë mënyrë një proces mësimor normal”, shprehet ai.Kreu i opozitës deklaron se refuzimi i qeverisë për të testuar mësuesit e bën edhe më shqetësues dhe të paqartë për të gjithë ne nisjen e vitit të ri shkollor.

“Në kushtet aktuale të fillimit të procesit mësimor, akush nuk e di sa prej stafit pedagogjik mund të jenë prekur nga virusi, sa mund ta kenë kaluar në kushte asimptomatike ose me simptoma të lehta por që nuk kanë pasur mundësi të kryejnë testin. Ky duhet të ishte hapi i parë i qeverisë në hapjen e shkollave. Ndërkohë që masat e marra prej saj rezultuan gjysmake ose vetëm të shkruara në udhëzime që nuk u zbatuan kurrë.

Mungesa e shkollave, mosmarrja e masave konkrete për ndërtimin dhe rindërtimin e shkollave të rrënuara nga tërmeti vetëm që një grusht klientësh të qeverisë të përfitonin nga fondet, është arsyeja që i detyron fëmijët që nesër të nisin mësimin deri me katër turne. Pjesa më e madhe e shkollave nuk përmbushin as nevojat minimale higjenosanitare. Në shumë prej shkollave mungon uji dhe punonjësit sanitarë.

LEXO EDHE:  Ben Blushi: Rama dhe Berisha janë njësoj/Me urdhër punonjësit e Bashkisë dhe të rinjtë e FRESSH­-it shkruajtën emrin tim ne koshat e plehrave

LEXO EDHE:  Baxhanaku i Ben Blushit anëtar i Gjykatës së Lartë

Mësuesve krahas vështirësisë së shtuar në mësimin me orë të zgjatura për shkak të turneve do t’u shtohet dhe kostoja e pajisjes me maska, të cilat duhet t’ua siguronte qeveria. Qeveria i ka braktisur qytetarët dhe i ka lënë ata të vetëm në përballimin e coronavirusit dhe krizës ekonomike. Sot janë të shumtë në numër prindërit që nuk kanë mundësi të sigurojnë mjetet e nevojshme mësimore dhe higjenosanitare për fëmijët e tyre”, shkruan ai në rrjetet sociale, ndërsa më tej bën disa thirrje për qeverinë.

“Në këtë situatë dua sërish të përsëris thirrjen time për qeverinë:
– Të testojë mësuesit për të patur një situatë të qartë në shkolla.
– Të alokojë fonde për shkollat dhe shëndetësinë në mënyrë që të përballohet pa pasoja përkeqësimi i pritshëm situatës së pandemisë për shkak të afrimit të vjeshtës.
– Të rrisë numrin e mësuesve dhe t’i pajisë ata me maska dhe antibakterialë.
– Të alokojë fonde për ndërtimin e shpejtë të shkollave. Nxënësit nuk mësojnë në shkollat 3D të propagandës por kanë nevojë për ambjente të vërteta dhe të sigurta. Jeta e tyre, e mësuesve dhe e gjithë qytetarëve është e rëndësishme çdo ditë dhe jo vetëm kur përdoren për fushatë elektorale apo për vota.
– Të sigurojë kushtet për transportin më shkolla të fëmijëve që jetojnë në çadra, kontenierë apo shtëpi të dëmtuara.
Koha nuk pret!”, nënvizon Basha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

E nxori bllof për rastin e familjes Cakoni/ Duma nuk i ndahet Ramës: Po shantazhon Manjolën

Publikuar

-

Nga

E nxori bllof për rastin e familjes Cakoni/ Duma nuk i ndahet Ramës: Po shantazhon Manjolën

Ish-deputetja e Partisë Demokratike Grida Duma ka vijuar me akuzat ndaj kryeministrit Edi Rama lidhur me rastin e familjes Cakoni.

Ndonëse kryeministri e nxori bllof për deklaratat e saj se qeveria nuk e ka ndihmuar, Duma vijon të përsërisë pretendimet e saj.

Sipas saj, Rama edhe sot ka tentuar të frikësojë dhe intimidojë Manjola Cakonin. Demokratja i kërkon Prokurorisë që të nisë hetimet ndaj kryeministrit për shantazh dhe frikësim.

“E vërteta e dhimbshme e familjes Cakoni e treguar nga Manjola, është FAKTI i vetëm i një historie, që nuk mund të fshihet nga asnjë formë e propagandës.

Edi Rama edhe sot ka vijuar të frikësojë dhe intimidojë Manjolën. Është koha që prokuroria të nisë hetimet ndaj kryeministrit për shantazh dhe frikësim ndaj një zonje, që ka kërkuar publikisht vetëm të drejtën e saj”, shkruan Duma në rrjetet sociale, krahas një videomontazhi.Kujtojmë se sot Rama publikoi një video përmes së cilës tregohet se çfarë është bërë për të ndihmuar familjen Cakoni, duke filluar nga apartamenti që i është dhuruar për të cilin kanë publikuar dokumente përkatëse, deri tek negociatat për punë me Manjolën.

LEXO EDHE:  Aferat korruptive që nuk i zhbën dot letra e Ben Blushit

LEXO EDHE:  Nga Ben Blushi/ DELIRI, SALIRI dhe ILIRI

Nga ana tjetër, ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar një dokument, me të cilin pretendon se vërteton se kontrata e dhurimit të banesës është bërë katër ditë pas denoncimit të PD-së./ CNA.al

“Aktrimi” pranë familjes së Manjola Cakonit/ Grida Duma del dy herë bllof

LEXO TE PLOTE

Politikë

Tritan Shehu: “Xhevahiret” e komitetit nuk mund ta fshehin më gjendjen katastrofale epidemiologjke!

Publikuar

-

Nga

Tritan Shehu: “Xhevahiret” e komitetit nuk mund ta fshehin më gjendjen katastrofale epidemiologjke!

Ish-deputeti i PD-së Tritan Shehu ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale ku shkruan se Shqipëria është në një katastrofë epidemiologjike.

Shehu thekson se asnjë institucion zyrtar shtetëror shqiptar e as Komitetet që krijon Rilindja, nuk mund të fshehtë këtë realitet të hidhur.“Xhevahiret” e atij komiteti me testimet nuk mund te fshehin gjendjen katastrofale epidemiologjke!
Ne nje llogari te thjeshte te bazuar edhe ne deklaratat qellimisht te “mjegullta” te atij Komiteti, pozitiviteti i testimeve sot eshte reth 35%.
Shifer kjo tejet alarmante qe flet per nje realitet epidemiologjik krejt jashte kontrollit e ekstremisht te rrezikshem.
Ne fakt per ta maskuar kete shifer ky Komitet me disa “akrobaci” me shtimin artificial te numrit te testimeve perpiqet ta ule ne reth 20%, qe perseri ngel shume e larte e flet per nje situate tejet te rende.
Por spekullimi nuk mund te fshihet.
Psh edhe ne shifren e sotme prej 877 testimeve ne dite ky Komitet vazhdon te mbledh te pa bashkueshmet, testimet ne baze te nje metodike gratis per popullesine qe jane nen 500, me ato qe individet bejne per aresye nga me te ndryshmet te privati kundrejt pageses e jashte metodikes, pra qe nuk mund te merren per baze per te tilla statistika.
Por meqe e verteta nuk mund te fshihet, dje ishte vete perfaqsuesja e atij Komiteti, qe ne nje interviste konfuze deklaron ne menyren absurde, se testimet te privati nuk jane e dhene per konfirmimin e infektimit te pacientit, kurse nga ana tjeter mund te bashkohen me ato nen metodike ne nje grup statistikor!
Edhe nje nxenes qe njeh sado pak statistikat nuk do ta pranonte kete, qofte edhe per te maskuar numrin shume te ulet te testimeve me pozitivitetin ekstremisht te larte te tyre, duke bere keshtu dy gabime trashanike kontradiktore:
— Testimet te privati absolutisht provojne njelloj si te publikut pozitivitetin ose jo te infeksionit te subjektit dhe duhen marre per baze per kete gje.
—Por keto duke u kryer per aresye te ndryshme, jashte testimit metodik qe eshte vecse gratis, nuk mund te sherbejne ne llogaritjen e konkluzioneve per te cilat eshte ndertuar testimi zyrtar, pra nuk mund te jene pjese e numrit te atyre testimeve qe ne vendin tone ngelin tejet te ulta, reth 500 ne dite e me nje pozitivitet te frikshem prej reth 35%.
Nqs ne Itali komunikohet per reth 100 mije teste ne dite, keto jane vetem cfare ben shteti gratis, si pjese e metodikes. Testimet konform pageses e jashte saj nuk perfshihen ketu./CNA.al

LEXO TE PLOTE