Connect with Us

Inceneratorët, koncesioni korruptiv që fillon tek Ilir Meta, shkon tek Edi Rama dhe përfundon tek Lulzim Basha

Politikë

Inceneratorët, koncesioni korruptiv që fillon tek Ilir Meta, shkon tek Edi Rama dhe përfundon tek Lulzim Basha

Publikuar

-

Rama president, Basha kryeministër?/ Ja si përgjigjet Meta

Një aferë koruptive e shumë denoncuar. mediat e ndryshme në Shqipëri kanë nxjerrë dhjetëra fakte sesi qeveria shqiptare nëpërmjet ministrit të Ilir Metës në qeverinë “Rama 1”, Lefter Koka ka firmosur 200 milion euro koncesione për inceneratorët.

Filloi në Elbasan me një kompani ku dikush pa asnjë qindarkë firmoste brenda ditës dhjetëra dokumenta dhe përfitonte një koncesion 22 milion euro. (Lexo këtu)

Pas saj radhën e kishte Fieri. Këtë herë vlera ngrihej. Nga 22 çohej në 28 milion euro.(Lexo këtu) 

Dhe në fund edhe pse nuk ishte më ministër i zgjedhur i LSI-së, por kishte kaluar në opozitë, Lefter Koka firmos ditët e largimit dhe çastet e fundit të ikjes nga zyra një tjetër konçesion. 128 milion euro për koncesionin e Tiranës, i cili u reklamua nga kryebashkiaku Veliaj si një investim i një firme hollandeze. Por, CNA.al tregoi me dokumenta dhe fakte konkrete se pas këtij koncesioni qëndronte sërish Klodian Zoto, ortaku i Klodian Mërtirit dhe Ernesto Granelli, një shtetas italian, i lidhur me pronarët e inceneratorëve.

Ilir Meta dhe LSI-ja, janë pjesë e korrupsionit të inceneratorëve gjatë qeverisë “Rama 1”

  Lefter Koka, Ilir Meta

Të gjitha dokumentet janë firmosur nga Lefter Koka, ish-ministri i Mjedisit i LSI-së, i cili pak ditë më parë deklaroi se në zgjedhjet e ardhshme do të votonte Partinë Socialiste.

Koka njihet si një nga mbështetësit e mëdhenj të Ilir Metës dhe ky i fundit e vendosi edhe si ministër në qeverinë “Rama 1”, por mesa duket inceneratorët e kanë “ëmbëlsuar” shumë. Ai nuk është i pari dhe i vetmi, por një nga aktorët kryesorë të inceneratorëve, njeriu që kaa firmosur gati 200 milion euro nga taksat e shqiptarëve me koncesion për 30 vite, në Elbasan, Fier dhe Tiranë.

Edi Rama, kryeministri i vendit, është njeriu që ka marë përsipër gjithçka.

Ai pranon se inceneratorët janë një investim i duhur. Një akt politik nga Edi Rama, i cili në faakt nuk mund të pranojë se ajo është një aferë korruptive me miratimin e tij.

Inceneratorët nuk janë gjë tjetër veçse një skemë ku milionat nga taksat e shqiptarëve shkojnë gjoja për paastrimin e qyteteve, por mënyra e dhënies së tyre nuk ka pasur aas gara ndërkombëtare të hapura. Nuk ka pasur projekte të qarta të strategjisë dhe të investimeve. Gjithçka është bërë brenda ditës me firmat e marra me shpejtësi, thjeshtë dhe vetëm për të favorizuar një kompani të caktuar.

Një hetim nga institucionet përgjegjëse do ta nxirrte zbuluar kryeministrin, i cili është njeriu kryesor i kësaj afere, por që nuk ka firmosur kund. Firmën e ka hedhur Lefter Koka.

Edhe Ben Blushi merr “llokmën” e tij 

Ben Blushi, Eva Blushi

Mirel Mërtiri dhe Klodian Zoto janë ortakë edhe me drejtorin e Top Channel, Ben Blushin, ku marrëdhënien tregtare e ka bashkëshortja e tij Eva Blushi.

Kujtojmë këtu se CNA.al ka treguar me dokumente zyrtare se  Eva Blushi është bashkëaksionere me Klodian Zoton dhe Klodian Mërtirin në kompaninë Em Capital Group AD, e themeluar në Bullgari. (Lexo këtu)

Lulzim Basha, kryetari i Republikës së re, është përfshirë thellë në skandalin e inceneratorëve.

Së fundi krahu i djathtë e tij, këshilltari Gerti Bogdani, ish-kreu i FRPD-së u denoncua për një aferë korruptive në Zimbabve, ku ndodhej në një foto me politikanët e atij vendi dhe me përfaqësuesin e inceneratorëve, Klodian Mërtiri.

LEXO EDHE:  A do ketë Majlinda Bregu fatin e Blushit dhe Mesila Dodës?!/ Deputetja e PD shuan dyshimet

Ky i fundit është njeriu që ka në pronësi inceneratorin e Elbasanit dhe ka një zinxhir kompanish, të cilat lidhen edhe me Klodian Zoton dhe inceneratorin e Fierit dhe të Tiranës.

Gerti Bogdani, pas denoncimeve në media, të nesërmen u pa sërish në krah të Lulzim Bashës. Ky i fundit e tregoi hapur, e tregoi publikisht se ai e mbështeste Gerti Bogdanin dhe se ai ishte garancia e tij tek inceneratorët. Ky është një fakt i pamohueshëm.

Klodian (alias Mirel Mërtiri) ose Ilir Dedja, i dyti nga e majta, në rreth. I pari nga e djathta, ish-deputeti i PD, Gerti Bogdani, në takim me Presidentin e Zimbabve, Emmerson Manngagva.

Por, nga ana tjetër Lulzim Basha ka bërë edhe një akt të parecedentë.

Prej më shumë se një viti afera e inceneratorëve denoncohet pafundësisht në media. Gjithaashtu edhe eksponentë të rëndësishëm të Partisë Demokratike e kanë denoncuar atë, ndërsa Lulzim Basha ka bllokuar dërgimin e dosjes në SPAK.

Me krijimin e SPAK, gjithça pritej ishte që Republika e re e Lulit të çonte dosjen e Lefter Kokës, Edi Ramës, Erion Veliajt, Arben Ahmetajt e kujtdo tjetër që i është përmendur emri, pranë strukturave hetimore.

Por, Lulzim Basha nuk e çon dosjen në SPAK, edhe pse ka me qindra fakte të dokumentuara jo vetëm nga eksponentë të PD-së, por edhe nga mediat. Një dosje voluminoze që për herë të parë do të çonte pas prangave eksponentë të lartë të shtetit shqiptar. Këtë nuk e ka bërë në asnjë çast Lulzim Basha, por përkundrazi ka urdhëruar që dosja të mos dërgohet në SPAK dhe e mban atë në zyrën e tij të mbyllur në sirtar.

          Gerti Bogdani, Lulzim Basha

Tre faktorët politikë, mazhoranca socialiste, opozita dhe eksponentët e Ilir Metës dhe LSI-së, janë ataa që kanë “gatuar” dhe zhytin duart e tyre në paratë e taksave të shqiptarëve nëpërmjet korrupsionit të inceneratorëve.

Gjithçka fillon në qeverinë “Rama 1”, ku është ortak me LSI-në, vazhdon akoma në qeverinë “Rama 2”, ku ortakëria shkon tel Lulzim Basha.

Të tjerët janë aktorë apo faktorë të parëndësishëm. Përgjegjësit kryesorë janë Edi Rama, Ilir Meta dhe së fundi edhe avokati i tyre Lulzim Basha./ CNA.al

Dokumentet ekskluzive-Skandali me inceneratorin e Fierit/ Si u zhvatën dhjetëra milion euro nga taksat e shqiptarëve

Skandali me inceneratorin e Fierit/ Qeveria pagoi 22.6 miliardë lekë, ende pa u ndërtuar

Gerti Bogdani, garancia e Lulzim Bashës tek koncesioni i inceneratorëve

Lidhja kriminale e Lulzim Bashës dhe Ben Blushit me inceneratorët

Pse Basha nuk çon në SPAK dosjen e inceneratorëve?!

Skandali-Nga pronarët e mediave tek kompanitë off shore/ Skema e plotë e koncesionit të inceneratorëve, emrat e përfshirë

Dokumentet ekskluzive-Si u garantuan 128 milion euro/ Skema korruptive e inceneratorit të Tiranës, emrat dhe kompanitë e përfshira

Skema korruptive e koncesionit të inceneratorit të Elbasanit/ Si u gllabëruan miliona euro

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Përplasen 4 makina në aksin Maminas-Durrës

Publikuar

-

Nga

Një aksident ku janë përfshirë 4 mjete,  ka ndodhur në aksin rrugor Maminas-Durrës, por vetëm me dëme materiale.

Në vendin e quajtur Mapei në Shijak mjeti tip “Audi” me targa AA898TJ me drejtues Gramos Meminaj, mjeti tip “Ford” me targa AA926YJ, drejtues Ylli Veizaj, mjeti tip “Benz” me targa AA371MR me drejtuese Suzana Aga dhe mjeti tip “Benz” me targa AA 599 UD me drejtues Altin Vrapin janë përplasur me njëri-tjetrin.LEXO EDHE:  Intervista e Lulzim Bashes ne Opinion/Referendum per te rrezuar importin e plehrave

Fatmirësisht asnjë nga 4 drejtuesit nuk është dëmtuar, por vetëm ka pasur dëme materiale, ku makinat janë bërë copë e çikë. Akoma nuk dihet shkaku i aksidentit të ndodhur ditën e sotme. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Shën Nifoni i Kostandinopojës

Publikuar

-

Nga

(Vëllam i Gjergj Kastriotit Skëndërbeut)

Shën Nifoni ka lindur në More të Peloponezit në fund të shek XIV. I ati quhej Manuel, ndërsa e ëma Maria. Në shkollë mësoi shkrim e këndim dhe njohuri rreth Shkrimit të Shenjtë. Më vonë shkoi pranë një asketi të quajtur Andon, i cili pas këmbënguljes së të riut e vuri në qeli aty afër dhe i caktoi rregullin e lutjes për fillestarët.

Më pas, duke parë përkushtimin e tij, asketi e bëri murg me emrin Nifon. Pas pak kohe asketi ndërroi jetë, por Perëndia nuk e braktisi shërbëtorin e tij. Nifoni dëgjoi se në qytetin e Artës, ku jetonin shqiptar të quajtur çam ishte një mësues i madh shpirtëror i quajtur Zaharia, i cili kishte ardhur nga Mali i Shenjtë. Murgu filloi ta mësonte Nifonin për rregullat e jetës murgjërore dhe për doktrinën orthodhokse.
Në veprën agjiografike orthodhokse: “Jeta dhe veprimtaria e Nifonit, Patrik i Kostandinopojës”, botuar në Bukuresht në vitin 1937 jepen të dhëna në lidhje me aktivitetin e Nifonit në Shqipëri. Të dhënat janë përkthyer nga rumanishtja prej teologut z. Dhimitër Beduli, aty na thuhet: “Dhe Zaharia me Nifonin, si ndenjën pak kohë atje (në Ohri), deshën të shkojnë në vendin e Askulumit (këtu kuptohet Shqipëria); me ata u bashkuan edhe shumë të tjerë. Dhe u nisën nga Justiniana, disa nga ana e tokës, disa me anije dhe arritën në një qytet të madh me emrin Durrës, i cili është në vendin e Askulumit dhe që andej u ngjitën në qytetin e Krujës, që është rreth 6 milje larg nga Draçea, Durrësi. Shkuan tek Gjergji, prijës i Shqipërisë, i cili quhej Skënderbe i pranoi me gëzim të madh e dashuri, sepse edhe ky kishte dëgjuar për jetën e tyre, dhe vendosi Zaharinë atë shpirtëror, mësues dhe edukator për të gjithë njerëzit, ndërsa Nifonin, me bekimin e kryepiskopit të Krujës e bëri prift atje”.

Kurse kjo është përmajtja sipas variantit të botuar nga rumuni Tit Simedrea : “Të dy kallogjerët u nisën nga Justiniana, e cila ishte qendra e patrikut orthodhoks, nga ku vareshin bullgarët, serbët dhe shqiptarët. Ata mbërritën në Krujën e lirë të Gjergj Kastriotit”.

Nga disa të dhëna të tjera biografike del se Nifoni dhe Zaharia qenë shqiptarë. Atyre iu ngarkua detyra e atit shpirtëror në Krujë, mision i cili kërkon të dish mirë gjuhën e popullit.
Në Krujë, Shën Nifoni u bashkua aq shumë me Gjergjin sa u bënë vëllezër në shpirt, ose pinë gjakun e njëri-tjetrit, sipas zakonit, prandaj u quajt vëllam i Skëndërbeut.Ky fakt tregon besimin e krishterë orthodhoks të heroit tonë kombëtar, Gjergj Kastriotit dhe lidhjen e ngushtë të tij me klerikët orthodhoks, të cilët shenjtëronin me Mistetet e Kishës Orthodhokse popullin shqipëtar në ato vite të vështira, por të lavdishme për historinë tonë kombëtare.
Me dyndjet e turqve më 1466, Nifoni dhe Zaharia u larguan nga Shqipëria prej rrezikut të pushtimit turk, që pasi kishin pushtuar Kostandinopojën, filluan sulmet kundër tokës Arbërore, e cila ishte një vend i lirë dhe valvitej akoma flamuri i shqiponjës së Perandorisë së Bizantit .
Ata u vendosën në qytetin e Ohrit. Sulltan Mehmeti II kishte urdhëruar që kryepiskopi i Ohrit, Dorotheu, bashkë me klerikët që kishte në vartësi të internohej. Midis tyre ishin dhe priftërinjtë Zaharia me Nifonin .

LEXO EDHE:  Protestat në Kukës/ Rama bën paralajmërimin e frikshëm

LEXO EDHE:  “Presidenti shkeli Kushtetutën”, Rama publikon tre përfundimet kryesore të Venecias

Pas vdekjes së mitropolitit të Selanikut, Parthenit, episkopët dhe i gjithë kleri vendosën të zgjidhnin si bari të tyre Nifonin. Me shenjtërinë dhe fjalët e tij, shumë mëkatarë të penduar, që ishin larguar nga kisha nga frika e terrorit osman, u kthyen përsëri në gjirin e Kishës Orthodhokse.
Sipas Faik Konicës, kur froni i patriarkut mbeti bosh, Shën Nifoni u fronëzua Patrik i Kostandinopojës në vitin 1482. Qëndrimi i tij në fronin e primatit të fesë orthodhokse ishte deri në vitin 1586, ku u shkarkua pas intrigave të grekut Amirus. Vite më vonë, Nifoni u rizgjodh patrik i Kostandinopojës, ku qëndroi vetëm një vit dhe përsëri u përndoq.
Ata që nuk e donin u përpoqën ta largonin. E arrestuan dhe e dërguan në Andrianopojë. Nifoni shkoi në Vllahi ku e pritën me të gjitha nderimet. Për disa kohë ndaloi në Maqedoni dhe pastaj në Malin e Shenjtë dhe u vendos në kishën “Pantakrator”, në manastirin “Lavra e Madhe” si dhe në manastirin e “Shën Anës” dhe atë të “Shën Dionisit” dhe në manastirin e “Vatopedit”, ku bëri një jetë me përulësi dhe shenjtëri. Fjeti më Zotin në 11 gusht të vitit 1508 në moshën 90 vjeç.
Fama e tij u përhap me shpejtësi dhe në varrin e tij u bënë shumë mrekulli, dëshmi e shenjtërisë së tij para Zotit, që i lavdëron besnikët.

Lipsanet e shenjtë të Shën Nifonit u morën dhe gjenden në Rumani. Koka në katedrën e Krajovës, ndërsa lipasnet dhe reliket e shenjtit (mitra dhe spektri) janë në manastirin e Dionisit në Athos.
Historiani z Mojkom Zeqo, duke u bazuar tek shkrimet e dhe kërkimet e Faik Konicës dhe peshkop Fan Nolit e veçanërisht në librin “Shën Nifoni, Patriarku i Kostandinopojës”, botuar në Athos viti 1995, na thotë se: “Nifoni ka vdekur në Athos, ku gjendet dhe reliktuari i tij. Në shumë kisha janë pikturuar afreske me figurën e Nifonit. Ato e tregojnë Nifonin duke mbajtur në dorën e majtë Biblën e Shenjtë dhe me dorën e djathtë me gjestin e bekimit. Këto afreske janë të shumta dhe përbëjnë një koleksion shumë të rëndësishëm të një personazhi të shquar shqiptar të shekXV.Ajo që më tërhoqi vëmendjen, veçanërisht, është se në qelën e Nifonit, ku gjendet dhe biblioteka e tij, ekziston nje portret i Gjergj Kastriot Skënderbeut. Ky portret është botuar në faqen 29 të librit dhe e paraqet Skendërbeun në profil me një mjekër të gjatë dhe të përdredhur, me përkrenaren e tij me kokë dhie dhe më e habitshmja është se ky portret në formë ikone ka të shënuar shqip, me gërma latine, mbishkrimin “SKENDERBEU- KASTRIOTI”.

Kisha Orthodhokse i këndon me nderim hierakut Shën Nifon: “Kanuni i besës dhe i përkorës ndrite përpara besnikëve me të vërtetën e punëve, me përunjësi fitove të lartat me varfëri të pasurat, atë i lavdëruar Shën Nifon Patriark i Kostandinopolit, lutju Zotit tonë Jisu Krisht t’u falë shpirteve tona ndjesën e mëkateve”. (Përlëshorja e shejntorit) Miron Çako.

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ekskluzive-Letra për Ambasadën amerikane/ Ben Blushi bëri vjehrrin pronar në pasuri miliona dollarë

Publikuar

-

Nga

Ben Blushi, është i vetmi politikan dhe menaxher mediash i denoncuar nga biznesmenët shqiptarë pranë ambasadës së SHBA-ve, për shumë çështje që fillojnë nga reklamat për televizionin ku punon deri në përplasjet për pronat ne emër të vjehrrit apo “luftrave” për pronat e historive rozë të Vjollca Hoxhës.

CNA.al ka raportuar më parë për denoncimet e bëra pranë ambasadës së SHBA-ve dhe informacineve se Ben Blushit i ishte hequr viza. Ai publikoi një vizë të vitit të shkuar më pas, por pa thënë a ishte bërë ajo e pavlefshme nga ambasada. Ndaj Ben Blushit janë bërë disa letra në ambasadën e SHBA-ve, nga biznesmenë ndërtimi, ata në fushën e farmaceutikës etj.

Letra e biznesmenit Andon Dhima drejtuar Ambasadës të SHBA-ve

Sot po sjellim për herë të parë një pjesë të letrës së një biznesmeni drejtuar ambasadës së SHBA-ve e cila lidhet me pronat e Ben Blushit në emër të vjehrrit të tij. Janë të gjitha akuzat dhe dyshimet e arsyeshme se vjehrri ka shërbyer vetëm si mbulim, dhe ortaku i vërtetë i pallatit është Ben Blushi.

Biznesmeni Andon Dhima në letrën e çuar pranë ambasadës së SHBA-ve në Tiranë shkruan akuza të forta që lidhen që nga kërkesa e Ben Blushit për të futur ortak vjehrrin, kalimin e pronësisë, gjyqet formale dhe deri tek përplasjet e sotme ku Ben Blushi me influencën e tij kërkon të rrëmbejë ç’të mundë.

Blushi kërkon vjehrrin ortak të ndërtuesit

Në vitin 2008, bleva një truall në Tiranë me qëllim ndërtimin e një kompleksi rezidencial dhe z. Blushi më kërkoi që të bëja bashkëpunëtor në këtë trruall vjehrrine tij Z, Abasz Brati. Më la të kuptoja që në rast se unë nuk bija dakord, do të ishte shumë e vështirë që të më miratohej leja e ndërtimit nga Bashkia Tiranë. Z.Blushi më siguroi se Z. Brati do të paguante për pronën në një moment të dytë, por së pari unë duhet të bija dakord që të transferoja gjysmën e truallit në pronësi të Z.Brati”, shkruan biznesmeni Dhima në letrën drejtuar ambasadës.

Gjyqi, forma që vjehrri i Blushit të bëhet bashkëpronar

Më tej në letrën e tij duke treguar sesi vjehrri i Ben Blushit një avokat me pasuri simbolike u bë bashkëpronar në një pasuri që vlente miliona euro, me gjoja një borxh 70 mijë usd.

LEXO EDHE:  Rama “tallet” me PD-në/Ka filluar të qajë prej kohësh se nuk fiton!

LEXO EDHE:  A do ketë Majlinda Bregu fatin e Blushit dhe Mesila Dodës?!/ Deputetja e PD shuan dyshimet

Mekanizmi i përdorur në këtë transaksion ishte ngritja e një padie civile ndaj meje në Gjykatën e Rrethit Gjyqsor Tiranë, duke kërkuar pronësinë mbi gjysmën e truallit me pretendimin se unë i kisha një borxh të vjetër Z. Brati. Me vendimin Gjyqësor nr.2742 datë 07.04.2011, Z. Brati bëhet bashkëpunëtor i truallit me sipërfaqe 645 m2 me numër pasurie 1/156 i ndodhur në zonën kadastrale 8270 dhe pas përfundimit të ndërtimit mbi këtë truall, Z. Brati u bë bashkëpronar i disa njësive dhe apartamenteve në objektin e ndërtuar nga shoqëria ndërtuese “AN.NIK” Sh.p.k. Faktikisht Z.Brati ka përfituar më shumë siperfaqe ndërtimore nga sa parashikonte Kontrata e Sipërmarrjes datë 31.03.2012 e lidhur midis meje, Z.Brati dhe shoqërisë “AN.NIK” Sh.p.k/ Kontaktin e vazhdueshëm në lidhje me këto ambiente e ka mbajtur me mua Znj. Eva Bushi (Brati), bashkëshortja e Z.Ben Blushi (Bashkëlidhur kopje e sms-ve në formë të printuar)”, shkruan biznesmeni Andon Dhima.

CNA.al do sjellë në vijim edhe pjesët e tjera të kësaj letre që në fakt është një akuzë drejtuar ish-deputetit Ben Blushi, sot drejtor i Top Channel. Është ky i fundit që ka përdorur mekanizma juridikë për të bërë vjehrrin pronar si shpërblim për lejen e ndërtimit që do merrte biznesmeni në Tiranë.

Ky është një tjetër skandal që i shtohet atyre të politikanit të nxjerrë jashtë sistemit nga shqiptarët, i cili po shfrytëzon Rilindjen për pasurimin e tij, që nga pronat në Dardhë, Dhërmi, apo ortakëri në kompani jashtë Shqipërie më pronarët e koncesionit të inceneratorëve./CNA.al

Ekskluzive-Zbulohen të tjera dokumente/ Si gënjeu Ben Blushi për pronën 500 milionëshe, vjehrri e nxjerr “zbuluar”

Ben Blushi bën vjehrrin miliarder/ CNA.al zbulon pasurinë 5 milionë dollarë

Ekskluzive-Zbulohen dokumentet/ Si Ben Blushi bleu për 30 mijë euro, pronën 500 milionëshe“Sheiku” i mediave/ Të gjitha miliardat dhe skandalet e Ben Blushit

CNA.al paralajmëron skandalin e radhës/ Kush e ka këtë pallat Zoti Blushi?

Një përgjigje që mos “çmendet” Ben Blushi/ Miliardat e tij, të vjehrrit dhe akuzat që po trondisin mediat dhe politikën

Baxhanaku i Blushit në Gjykatën e Lartë/ Pjesë e pasurisë 5 milion dollarë?!

Ekskluzive-Zbulohet gazetari oligark që ia kalon edhe Alfred Pezës

 

Ekskluzive/ Ambasada amerikane i heq vizën Ben Blushit

Zbulohet pse iu hoq viza amerikane Ben Blushit

LEXO TE PLOTE