Connect with Us

Edi Rama, si inceneratori i prishur i Mirel Mërtirit

Politikë

Edi Rama, si inceneratori i prishur i Mirel Mërtirit

Publikuar

-

Thellohet skandali me inceneratorin e Fierit/ Faktet, “këmbanë alarmi” për SPAK

CNA.al për disa muaj ka denoncuar një dosje të plotë investigative në lidhje me inceneratorët në Shqipëri, ku fillimisht zbuluam ortakërinë e drejtuesve të medias, blerje aksionesh në kompani që kanë të njëjtët aksionerë me Top Channel. (Lexo këtu)

Ne gjithashtu kemi publikuar fakte që lidhen drejtpërdrejt me kryeministrin, ministrat e tij por edhe kryebashkiakun e Tiranës.

CNA.al ka kryer një investigim të plotë në lidhje me koncesionin e inceneratorëve, ku rrugës na dolën edhe ortakëri me politikanë, personazhe që sot drejtojnë media, të fshehura në Bullgari, Hollandë e gjetkë.

Mirel Mertiri është një ndër personat, apo ortakët e përfshirë në skemën e inceneratorëve në Shqipëri, emri i të cilit shfaqet pothuajse kudo ku del Klodian Zoto.

Mirel Mërtiri është një ndër ortakët e Em Capital Group, një kompani e themeluar në Bullgari dhe ku aksionerë janë Klodian Zoto, Mirel Mërtiri dhe Eva Blushi, bashkëshortja e Ben Blushit. (Lexo këtu)   

Më pas emri i Mirel Mërtirit del edhe tek koncesionet miliona euro në Shqipëri, që nga koncesioni 22 milion euro i Fierit, tek koncesioni 28 milion euro në Elbasani e deri edhe në Tiranë, ku shtohet “oreksi” në 128 milionë euro.

CNA.al ka treguar me dokumente zyrtare sesi, kompania e Stela Gugallës, Albtek Energy, e cila është kompania  fituese tek inceneratori i Elbasanit, pra, një kompani që nuk ka asnjë lek merr nga qeveria një koncesion 22 milion euro, firmos një kontratë me një firmë italiane, shkon në një bankë e siguron këtë kontratë bashkë me kontratën koncesionare të qeverisë, që të fillojë një investim. (Lexo këtu).

Dhe “rastësisht” Stela Gugallja është bashkëjetuesja e Mirel Mërtirit.

Duke thelluar më tej investigimin tonë, mësuam se në 3 maj të vitit 2016, sipas datës së regjistrimit në QKR, lind kompania Energy Recuperator, e cila e ka themelimin dhe regjistrimin në Shqipëri në 19 prill dhe bërë regjistrimi në QKR në datën 3 maj, vjen si degë e një kompanie të huaj me përfaqësues ligjorë dy shtetas italianë. Kjo kompani më vonë siguron edhe kontratën për inceneratorin e Fierit, të Klodian Zotos.

LEXO EDHE:  Raporti i IFIMES për Shqipërinë/ Berisha: Rrjeti më i besueshëm në Europë zbuloi lidhjen e krimit me drogën

Ndërkohë, disa ditë më pas, thuajse në të njëjtën kohë është themeluar ER One Albania, pra Energy Recuperator,  ka një “bijë”, këtu hyn në ortakëri Stela Gugallja e inceneratorit të Elbasanit dhe administrimin e merr bashkëjetuesi i saj, Mirel Mërtiri.

Por, për këto fakte nuk është thënë asnjëherë dhe në asnjë rast asnjë fjalë nga kryeministri Edi Rama dhe as kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Janë qindra milionë euro të taksapaguesve shqiptarët, të bëra rrush e kumbulla, por askush nuk flet.

Ndërsa së fundi Mirel Mërtiri është shqetësuar shumë për një foto të publikuar nga mediat në Zimbabve, në të cilën i është vënë emri Ilir Dedja.

Në fakt kjo është nxjerrë nga mediat afrikane, por duke qënë se mesa duket ai nuk shkon dot të padisë mediat në Zimbabve, ka paditur mediat shqiptare, që kanë treguar të vërtetën, që kanë thënë kush është ky personazh i cili është përfshirë në skema inceneratorësh, me qeverinë.

Skandali në Zimbabve është hiç përpara asaj që po ndodh me inceneratorët në Shqipëri. Por të paktën një Zimbabve një ministër është arrestuar, ndërsa këtu ndoshta ne duhet të marrim dosjen në dorë dhe ta çojmë SPAK, për të treguar si funksion Edi Rama, si inceneratori i prishur i Mirel Mërtirit./ CNA.al

Dokumentet ekskluzive-Skandali me tenderin e inceneratorit/ Kompania fituese pa asnjë aktivitet biznesi, shkeljet proceduriale

Skandali-Nga pronarët e mediave tek kompanitë off shore/ Skema e plotë e koncesionit të inceneratorëve, emrat e përfshirë

Dokumentet ekskluzive-Skandali me inceneratorin e Fierit/ Si u zhvatën dhjetëra milion euro nga taksat e shqiptarëve

Dokumentet ekskluzive-Si u garantuan 128 milion euro/ Skema korruptive e inceneratorit të Tiranës, emrat dhe kompanitë e përfshira

Kush është Mirel Mërtiri, njeriu i inceneratorëve, ortaku i Ben Blushit, i dënuar nga gjykatat

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Politikë

Vokshi takim “derë më derë” në Laprakë/ E keni në dorë vetë të ndryshojmë situatën

Publikuar

-

Nga

Vokshi takim “derë më derë” në Laprakë/ E keni në dorë vetë të ndryshojmë situatën

Ish deputetja e Partisë Demokratike Albana Vokshi ka zhvilluar një takim me banorët e zonës së Bregut të Lumit në Laprake, të cilët i shprehën shqetësimet e tyre, duke nisur që nga infrastruktura dhe falimentimi i bizneseve.

Në takimet derë më derë, Vokshi u shpjegoi qyyetarëve planin konkret të PD për rritjen e të ardhurave përmes rritjes së pensioneve, dyfishimit të ndihmës ekonomike dhe masave të tjera lehtësuese.

“Edi Rama i ka braktisur njerëzit dhe këta qytetarë trajtohen si të dorës së dytë.  Kjo gjendje duhet të marrë fund në 25 prill. E kemi në dorë vetë ta ndryshojmë. Edi Rama nuk e ka mbështetur biznesin. Ai është pasuruar vetëm për vete dhe i ka lënë qytetarët në mëshirë të fatit.

Edi Rama do që të rinjtë të largohen, në mënyrë që ta ketë më të lehtë sundimin. Duhet të qendrojmë këtu. Të votojmë PD në 25 prill dhe të bëjmë ndryshimin për jetën tonë”- tha Albana Vokshi.

LEXO EDHE:  Ndryshimet në qeveri/ Rama lau duart si Pons Pilati

LEXO EDHE:  “Kur Rama ishte "dashnori" i të huajve”/ Manjani “zbulon” si e mori shumicën parlamentare me mashtrim

Vokshi u shpjegoi qytetarëve planin konkret të PD, duke theksuar se do të respektojë çdo qytetar në bazë të ligjit.

“Me qeverinë e re të Lulzim Bashës do të ketë rritje të pensioneve dhe do tju shtohen lekët në xhepin tuaj. Do të ketë ulje të çmimit të energjisë dhe të shumë shërbimeve. Këta 8 vite duhet të marrin fund, sepse nuk e meritojnë shqiptarët një kryeministër që i ka braktisur dhe shton pasuritë e veta. Qeveria jonë do të respektojë çdo qytetar në bazë të ligjit dhe përfitimet do të jenë direkt për çdo shqiptar, që të marrë atë që meriton”, theksoi Vokshi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Një nga studentet e universitetit më të mirë në Itali/ Kush është kandidatja e Lëvizjes për Ndryshim

Publikuar

-

Nga

Një nga studentet e universitetit më të mirë në Itali/ Kush është kandidatja e Lëvizjes për Ndryshim

Drejtuesja e Lëvizjes për Ndryshim Jozefina Topalli prezantoi ditën e sotme kandidatët për deputetë në katër qarqe, Lezhë, Kukës, Dibër dhe Berat.

Në qarkun e Lezhës, Lëvizja për Ndryshim do të kandidojë Matilda Gjinin, një eknonomiste në profesion, e cila ka studiuar në Universitetin e Bocconi-t dhe ka dalë studentja më e mirë.

Ajo ka një eksperiencë mbi katër vite pune në sektorin e financës në Europë dhe Azi.

Ja kush është kandidatja e qarkut të Lezhës:

Matilda Gjini

Ka mbaruar studimet ne Bocconi.

Eshte kandidate e Levizjes per Ndryshim ne Qarkun e Lezhes.

LEXO EDHE:  “Rama ka humbur kontrollin mbi pandeminë”/ Basha: Të rritet numri i testimeve dhe fondet në shëndetësi

LEXO EDHE:  Largimi i Xhafajt/ Paloka: Duhet të dimë arsyet pse iku

Per shkak te situates nuk ishte sot prezente.

Ka studiar Ekonomi ne Milano dhe Madrid dhe ka perfunduar dy Master ne degen Finance Kontabilitet ne Bocconi University dhe Drejtesi Biznesi ne 24ORE Business School.

Ka mbi 4 vite eksperience pune ne sektorin e finances ne Europe dhe Azi. Ka punuar ne Itali per kompani nderkombetare si PëC dhe Epyon Consulting. Nga viti 2019 punon ne Singapor si Account Manager ne Hawskford, nje kompani konsulence qe ndihmon investitoret e huaj ne Azi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Revolucioni dixhital”/ Rama: Imagjinoni ç’do ndodhte nëse s’i shërbenim qytetarëve në karantinë

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka dalë sot para mediave ku ka folur për revolucionin dixhital.

Rama ka bërë me dije se nëse nuk do të bëhej dixhitalizimi i shërbimeve, tërmeti dhe pandemia nuk do ishte përballuar siç ka ndodhur deri më tani. Ai ka bërë një pasqyrim të shifrave, ku tha se nëpërmjet shërbimeve online shqiptarët kanë kursyer 4 mln euro dhe 472 vjet pritje në radhë.

“Nuk do kishim përballuar nëse nuk do ishim në fazën e këtij revolucioni, përfytyroni vetëm për një cast se çfarë do mund të bënim nëse në momentin kur duhet të garantonim mbylljen e përgjithshme të një viti më parë, nuk do kishim mundësi t’u shërbenim qytetarëve në nevojë për të dalë nga shtëpia. Parafytyroni nëse sikur kjo ngjarje shumë e rëndë, do të na kishte gjetur në kohën kur, ky shtet kishte vetëm 1% të shërbimeve online, dhe vetëm 50 mijë përdorues të këtyre shërbimeve. Ndërkohë që sot, nga 14 shërbime që ishin kur ne e nisëm këtë revolucion kemi 1207 shërbime dhe nga 50 mijë përdorues kemi 1.87 mln përdorues. Nga 51 mijë aplikime, për shërbimin online për 2013 sot në 2021 kemi 7.7 mln. Nëse në 2013 kishte vetëm 6 regjistra elektronikë, me total 680 mijë transaksione sot ka 55 data bazë me 145 transaksione, ndërveprime, 211 herë më shumë. Nga ana tjetër, kemi bërë një llogari dhe pa këtë revolucion deri në këtë fazë ku ka ardhur ne do të kishim konsumuar 472 vjet pritje në radha, janë shkurtuar 472 vjet kohë pritje në radha, si kohë e harxhuar. Vetëm gjatë pandemisë janë shërbyer 1.2 mln biznese, janë kursyer 293 vite pritje dhe në total qytetarëve u janë kursyer 4 mln euro që do kishin shkuar për tarifat minimale për dokumente në radhë pa llogaritur kursimet e bakshisheve dhe ryshfet që ky sistem i asgjëson komplet. 95% e shërbimeve janë online”, tha Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE