LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rotacioni si zgjidhje e pamjaftueshme për Luli Bashën

14 Korrik 2020, 12:30, Politikë CNA

Prej disa kohësh ka filluar të ketë lëvizje në Republikën e re, ku Luli Basha ka filuar të dalë në terren dhe të artikulojë një teori, sipas të cilit rotacioni është i pandalshëm, pjesë e propagandës dhe strategjisë së këshilltarëve të tij mediatikë.

Në fakt në Shqipëri, nuk duhet të diskutojmë rotacionin. Një palë politike tetë vite në pushtet, është më shumë se e konsumuar. Por, rotacioni nuk mund dhe nuk duhet të ndodhë me versionin, ai që është në opozitë vjen në pushtet, se kalbet tjetri.

Lulzim Basha në shtatë vite opozitë, ka pasur të njëjtën fytyrë. Nga njëra anë gjoja sulmonte qeverinë dhe nga ana tjetër, janë përfitimet që i ofronte Edi Rama dhe biznesmenët afër tij.

Nuk ka ndryshuar asgjë nga Basha, ai thjeshtë shëtiti në shtatë vite opozitë. Thjeshtë bëri sikur ishte opozitar, por në fakt ishte vegla e Edi Ramës, në krye të Republikës së re dhe sot thotë nuk e ndal dot kush rotacionin.

Luli Basha i emëruar nga Berisha në krye të PD-së,  më pas ?dashuria? e Edi Ramës në opozitë, pretendon rotacionin duke bërë turizëm opozitar në shtatë vite, dhe kjo është shpresa e rotacionit.

Rotacioni politik me të emëruarin në krye të opozitës dhe ortakun e kryeministrit në detyrë, do të ishte një katastrofë për Shqipërinë. Sepse do të krijonte një standart ku një personazh politik, mjafton të durojë tetë vite në opozitë, të ndajë pushtet dhe para me kryeministrin e vendit dhe pas tetë vitesh mund të tentojë ta rrëzojë atë duke i garantuar të ardhmen dhe të njëjtat benefite, siç kishte kryeministri në detyrë.

Pra, thjeshtë ndërrojnë rolet.

Berisha emëroi Lulin, ky i fundit hëngri, piu dhe shëtiti tetë vite në opozitë dhe tani pretendon të bëhet kryeministër sepse duhet rotacioni.

Dhe pastaj do presim të shohim sesi Edi Rama do emërojë Lali Erin, i cili do të rrijë ca kohë si kryetar bashkie në Tiranë dhe pastaj për shkak të rotacionit politik do bëhet kryeministër pa asnjë sakrificë dhe do t?ia dorëzojë pushtetin në tavolinë Luli Basha, siç ia dorëzoi Edi Rama.

Për çfarë do të votojnë atëherë shqiptarët? Që palët politike t?ia lëshojnë njëri-tjetrit pushtetin, për të mbuluar gjëmat dhe bëmat e tyre?

Rotacioni duhet të bëhet për shkak të alternativës, për shkak të vlerave, të një ekipi përfaqësues dhe të një lideri që inspiron zgjedhësit dhe tek ai të shihet ndryshimi.

Luli Basha nuk është as inspirues, as alternativë. Është thjeshtë ortaku i Edi Ramës dhe garancia e kryeministrit në detyrë kur të dalë në opozitë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga