LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

'Ligjet' miratojnë ndryshimet/ Hapen listat dhe ndalohen koalicionet parazgjedhore

14 Korrik 2020, 09:22, Politikë CNA
'Ligjet' miratojnë ndryshimet/ Hapen listat dhe ndalohen

Komisioni i Ligjeve miraton ndryshimet ne Kushtetutë.

Prej orës 10:00 po zhvillohet mbledhja e Këshillit për Legjislacionin dhe Komisionit për Çështjet Ligjore, Administratën Publike dhe të Drejtat e Njeriut për hapjen e listave dhe rrjedhimisht ndalimin e koalicioneve parazgjedhore, por edhe pragun kombëtar të futjes në parlament. Dje opozita u tërhoq nga propozimi që pragu kombëtar të jetë 5%, por 2%, ndërsa në mbledhjen e sotme u paraqitën edhe propozimet konkrete. PS-ja dhe opozita parlamentare janë dakord në pikën që ‘nuk shkruajmë në Kushtetutë as sa do të jetë pragu, e as që ndalohen koalicionet’.

Gjithashtu PS propozon që në Kushtetutë vetëm të shënohet fakti që zgjedhësi mund të ketë votë parapëlqyese për kandidatin./CNA.al

Lajmet e fundit nga