LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Rama tentoi të kapte televizionin e Bechettit”/ Lubonja: Kryeministri duhet të ishte para përgjegjësisë

13 Korrik 2020, 15:45, Politikë CNA
“Rama tentoi të kapte televizionin e Bechettit”/ Lubonja:

Analisti Fatos Lubonja ka folur për gjyqin e humbur nga kryeministri Edi Rama në përballjen e tij me investitorin italian Francesco Bechetti.

Lubonja e cilësoi veprimin e Ramës si veprim të pisët dhe të papërgjegjëshëm, ndërsa pretendon se ky i fundit kishte si qëllim ?ta kapte? median e Bechettit.

?Veprimi që bëri ishte në interes jo vetëm mediatik që të interminonte një media por edhe një kundërshtar të ri. Këtë nuk e bëri vetëm Rama. Ishte një veprim i pisët, i papërgjegjshëm, se nuk mundet një kryeministër të shpallë fajësinë kur gjyqi të shpall të pafajshëm. Të përdorësh të gjitha institucionet për të persekutuar një investitor që ishte jashtë rrethit të tij ishte diçka e pafalshme?, u shpreh ai në News 24.

Analisti kërkoi që kryeministri të vihet para përgjegjësisë për mbylljen e televizionit ?Agon Channel?.

?Media e tij filloi të bënte në atë kohë edhe kritikë, ishte dicka e pafalshme. ato materiale që ka vënë edi rama aty kanë shërbyer si prova për pafajësinë e Bechettit. Këtu nuk ka shtet. Është shtet i kapur. Vetëm me këtë që ka bërë, duhet të ishte sot përpara përgjegjësisë se është direkt i përfshirë. As nuk thotë njeri ose na falni, ose gabova. Madje vijojnë ta mbajnë hapur në Shqipëri procesin e tij edhe pa prova, se këta që nga fillimi nuk kanë pasur prova?, theksoi Lubonja./ CNA.al

Lajmet e fundit nga