LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Debatet për Reformën Zgjedhore/ Aleatët e Bashës pro hapjes së listave

13 Korrik 2020, 12:17, Politikë CNA
Debatet për Reformën Zgjedhore/ Aleatët e Bashës pro hapjes

Në skenën politike shqiptare, ditët e fundit po zhvillohet një debat i fortë, për hapjen ose jo të listave të kandidatëve për deputetë.

Opozita parlamentare kërkon hapjen e listave zgjedhore, dhe nga ana tjetër duket se në lidhje me këtë kërkesë ka një qëndrim të zbutur edhe nga kryeministri Edi Rama, i cili publikisht është shprehur i gatshëm, për të diskutuar në lidhje me hapjen e listave.

Por, ndërkohë, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, duket se ka një qëndrim kundër hapjes së listave, duke përdorur si justifikim marrëveshjen e 5 qershorit, për Reformën Zgjedhore.

Megjithatë një qëndrim mjaft të qartë pro hapjes së listave, duket se kanë aleatët Partisë Demokratike, që nga kreu i LZHK-së, Dashamir Shehi, kreu i PR, Fatmir Mediu dhe kreu i PAA-së, Agron Duka.

Të tre aleatët e Partisë Demokratike, përtej akuzave ndaj kreut të qeverisë, për të cilin thonë se nuk është i sinqertë në atë çfarë deklaron, janë pro hapjes së listave dhe pro koalicioneve.

Kreu i LZHK-së, Dashamir Shehi, në një prononcim për CNA.al, tha se listat duhen hapur, dhe sipas tij pot ë ketë dëshirë dhe vullnet, kjo është e implementueshme në zgjedhjet e ardhshme parlamentare.

Sa i takon marrëveshjes se 5 qershorit, Zoti Shehi tha se nuk ishte më e mira për shqiptarët.

?Unë kam 130 vjet që e them se jam pro hapjes së listave. Duhet të hapen. Por, e mbaruan marëveshjen, tani ska më vlerë, është kot. Tani më duket se vjen vërdallë kot. Këto janë muhabete të tjera.

Po të ketë dëshirë në zgjedhjet e ardhshme hapen listat. Unë dua për shembull mazhoritar të korrektuar, siç ishte më përpara. Kjo e zgjidh këtë çështje?-tha Shehi.

I pyetur se nga kush mungon vullneti dhe dëshira për këtë çështje, Shehi drejtoi gishtin nga kryeministri.

?Nga Edi Rama. Bëri një marrëveshje, pastaj e kthen mbrapsht. po të donte, mund t?i kishte bërë të gjitha. Mund të ndryshonte sistemin, mund të ndryshonte Kushtetutën.?-u shpreh Dashamir Shehi.

Po ashtu Shehi tha se ka pasur një propozim nga ana e tij, ku kërkon sistem mazhoritar të korrektuar.

?Unë kam propozuar për ta bërë sistemin siç ishte sistemi i vjetër, mazhoritar i korrektuar?-u shpreh Shehi.

Por, megjithatë Shehi la të nënkuptohet se nuk ka pasur një mbështetje për propozimin e tij, ndërsa tha se ?Nuk e di unë? këta e mbyllën me një marrëveshje, e cila nuk ishte më e mira për Shqipërinë, tani fillon rrumpalla nga e para. As njerëzit nuk kuptojnë çfarë po ndodh, serioziteti i marrëveshjes bie. Si duket Zoti Rama ka vetëm një qëllim që të eleminojë koalicionet, që është e padrejtë sepse shqiptarët kanë të drejtë të dalin kundër Ramës dhe një zë i fortë mund ta mundë?-deklaroi kreu i LZHK-së, Dashamir Shehi, për CNA.al.

Të njëjtin qëndrim ka mbajtur edhe kreu i PAA-së, Agron Duka, i cili tha se është pro hapjes së listave, por kishte rezerva për mënyrën sesi po e bën Rama.

?Unë kam qënë gjithmonë pro hapjes së listave, por jam Dy partitë e mëdha, PS dhe PD nuk kanë vullnetin për t?i hapur listat.

Rama duhet t?i hapë listat ashtu siç është për t?i hapur, me një dakordësi dhe me një diskutim më të gjërë me të gjitha forcat politike. Dhe më e rëndësishmja është të mos heqë koalicionet dhe të mos kthejë pragun 5%. Ai është duke bërë tregti.

Nuk është problemi se po bën diçka në interes të shqiptarëve. Ai ka qënë kundërshtari kryesor i hapjes së listave. Në vazhdimisht kemi debatuar, ku ne kemi kërkuar të hapim listat, ndërsa ai ka qënë kundër, me argumentin se parlamenti është më cilësor, edhe se sipas tij respekton edhe përqindjen gjinore. Ndërkohë është kundër hapjes së listave.

Këtë e tha nga presioni, por e bashkëshoqëron me atë që ka leverdi për vete. Ai ka frikë nga konsumi që ka si pushtet dhe e bashkëshoqëron me heqjen e koalicioneve dhe pragun zgjedhor.

Jam absolutisht për lista të hapura, unë jam shprehur për një sistem zgjedhor, me element mazhoritar. Jo lista të hapura, apo mazhoritar i pastër.

Sipas meje listat e mbyllura i japin autoritet të pamerituar kryetarëve. Kështu që do të ishte e mirë, por kjo kërkon kohën e vet. Jo siç e bëri ky. Kërkon një dakordësi me këto që kanë peshën specifike, që kanë më shumë peshë reale opozitare, dhe nga ana tjetër e prish atë.?-tha Agron Duka për CNA.al.

Po ashtu edhe kreu i Partisë Republikane, Fatmir Mediu në një prononcim për CNA.al është shprehur pro hapjes së listave, dhe pro koalicioneve.

?Jam për hapjen e listave dhe pro koalicioneve, ndryshe çdo hapje listash kthehet në pazar antikushtetues për të përjetësuar regjimin e kësaj qeverie?-tha Fatmir Mediu për CNA.al

Lajmet e fundit nga