LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Hapja e listave e domosdoshme”/ Topollaj: Ja çfarë po kërkon opozita

13 Korrik 2020, 10:58, Politikë CNA
“Hapja e listave e domosdoshme”/ Topollaj: Ja çfarë po

Anëtari i Bordit Drejtues të Bindjes Demokratike, Fabian Topollaj thekson se hapja e listave zgjedhore është e nevojshme për Shqipërinë.

Në një postim në rrjetet sociale, Topollandërsa komenton propozimin e opozitës parlamentare, shkruan se ajo kerkon nje sistem propocional me konkurrim rajonal, me prag kombetar.

?Propozimi per hapjen e listave eshte shume i qarte dhe i nevojshem per Shqiperine.

Opozita eshte shume e qarte ne projektamendamentin e saj per hapjen e listave. Kerkon nje sistem propocional me konkurrim rajonal, me prag kombetar.

Qe do te thote qe pavaresisht se partite konkurojne me kandidate te caktuar neper rajone, cdo subjekt qe kalon pragun fut ne parlament deputete ne perputhje me rezultatin e saj kombetar.
Cdo gje tjeter vetem sa e thellon edhe me shume pabarazine e votes sepse ndalon koalicionet dhe eshte krejtesisht i pavlere.?-shkruan Topollaj.

Lajmet e fundit nga