Connect with Us

Zbulohen dokumentet që “fundosin” Ben Blushin/ Ortak me pronarët e inceneratorëve

Aktualitet

Zbulohen dokumentet që “fundosin” Ben Blushin/ Ortak me pronarët e inceneratorëve

Publikuar

-

Publikohet dokumenti/ Ben Blushi grabit pronën në bregdet, me ndihmën e Ramës

Prej diss muajsh CNA.al ka denoncuar një dosje të plotë në lidhje me koncesionin e inceneratorëve në Shqipëri, e cila duket të jetë një prej aferave më të mëdha korruptive në 30 vite.

Disa qindra milion euro, ku ndërlidhen të njëjtët emra, të njëjtët personazhe, por me emra kompanish të ndryshme, të cilat fillojnë në Tiranë, përfundojnë në Maltë dhe në Hollandë. Personazhe me emra të ndryshuar, dhe me të kaluar të dyshimtë. Të akuzuar si pjesë e grupeve kriminale, por në kompanitë e lidhura me njëra-tjetrën, nuk mungojnë edhe ish-menaxher lokalesh, juristë, persona pa asnjë aktivitet biznesi që në një moment të caktuar shpërthejnë dhe marrin koncesione qindra million euro, përfshirë televizione, politikanë, biznesmenë.

Por cila është lidhja me Ben Blushin

Ben Blushi, Eva Blushi

Në 12 shkurt 2020, CNA.al tregoi me dokumente ekskluzive se dy aksionerët e kompanive që kanë marrë me koncesion inceneratorët, Klodian Zoto dhe Mirel Mërtiri, janë bashkëortakë me drejtorin e Top Channel, Ben Blushin, por marrëdhënien tregtare e ka bashkëshortja e tij Eva Blushi.

Sot po risjellim sërish, dokumentet ekskluzive, të cilat tregojnë se Eva Blushi është bashkëortake, me 33% të aksioneve, me Klodian Zoton dhe Mirel Mërtirin, në një kompani të ndërtuar në Bullgari. (Lexo këtu)

Pra, këta dy persona Mirel Mërtiri dhe Klodian Zoto, së bashku me Eva Blushin, bashkëshorten e Ben Blushit, kanë ndërtuar në Bullgari një kompani Em Capital Group Ad, ku Eva Blushi gëzon 33% të aksioneve.

LEXO EDHE:  Lista e plotë- ‘Gjeneralët dhe Ushtarët’ e ‘vrarë’ të Top Channel nga Vjollca Hoxha dhe Ben Blushi

Pra, pronarët e inceneratorëve marrin para nga taksat e shqiptarëve dhe shkojnë e ndërtojnë kompani në Bullgari me bashkëshorten e Ben Blushit.

Por çfarë ndodh më tej?

E njëjta kompani, vjen në Shqipëri dhe bëhet ortake me një nga pronarët e Top Channel, Vjollca Hoxhën.Pas Violeta Sulkajt, Ben Blushi “fundos” një tjetër zyrtare?/ Zbulohet pse u shkarkua drejtoresha në Korçë

Në 13 shkurt 2020, CNA.al publikoi dokumentet ekskluzive që tregojnë se kompania bullgare “EM Capital Group AD”, me pronarë Klodin e inceneratorëve dhe bashkëshorten e Ben Blushit ka blerë 51% të aksioneve të kompanisë “VALTELINA shpk”. Kjo kompani është edhe mbajtësja dhe prodhuesja e brandit “Lori Kafe”.

Pra, 51% të aksioneve të kompanisë “Lori Kafe”, tashmë i zotërojnë pronarët e konçesionit të incerneratorëve dhe Ben Blushi , nëpërmjet bashkëshortes së tij Eva Blushi.(Lexo këtu)

Skema është e qartë. Paratë nga qeveria shkojnë tek inceneratorët, më pas ndërtojnë një kompani në Bullgari, e cila vjen në Shqipëri dhe blen Lori Kafenë, e cila është në pronësi të Vjollca Hoxhës, me 49% të aksioneve./ CNA.al

Ekskluzive dokumenti/Zbulohet ortakëria e Klodit të inceneratorëve me Ben Blushin

Investigimi i CNA.al zbulon skandalin/ Skema e plotë e lidhjeve qeveri-media-oligarkë

Skandali-Nga pronarët e mediave tek kompanitë off shore/ Skema e plotë e koncesionit të inceneratorëve, emrat e përfshirë

Ekskluzive dokumentet/ Klodi i inceneratoreve dhe Ben Blushi, blejnë “Lori Kafe”

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Afera 400 milionë euro e inceneratorëve/ Dy pyetjet që “kryqëzojnë” Edi Ramën

Publikuar

-

Nga

Afera 400 milionë euro e inceneratorëve/ Dy pyetjet që “kryqëzojnë” Edi Ramën

Partia Demokratike vijon të hedhë akuza të forta në drejtim të kryeministrit Edi Rama në lidhje me koncesionin e inceneratorëve në Shqipëri.

Ish-deputeti I PD-së, Agron Shehaj I ka drejtuar dy pyetje sot kryeministrit, për të cilat thotë se duhet të përgjigjet para shqiptarëve.

“Edi Rama nuk i jep përgjigje një pyetje të thjeshtë: kush janë pronarët e kompanisë së koncesionit të inceneratorit të Tiranës? Kujt do t’i shkojë të paktën 128 milionë euro nga taksat tona?”-shkruan Shehaj.

Shehaj ngre disa çështje, që kërkojnë përgjigje për aferën e madhe të inceneratorëve prej 400 milionë eurosh.

“A ka kryeministër në botë që nënshkruan kontratë me dikë që nuk e njeh? Që i jep qindra milionë euro pa e ditur se kujt ja jep? Nuk ka, – gjykon Shehaj. –  As Edi Rama nuk është i tillë: ai e di se kush qendron pas inceneratorit të Tiranës.

LEXO EDHE:  Detajet e reja/ Dokumentet që zbulojnë përqindjen e aksioneve të Ben Blushit me kompaninë e inceneratorëve

LEXO EDHE:  Blushi përgjigje urgjente Tahirit/Di bëmat e qeverisë që të hoqën nga puna!

Fakti që nuk e thotë dot publikisht emrin e përfituesit ndërkohë që e mbron koncesionin, ka vetëm një shpjegim të arsyeshëm: vetë Rama mund të jetë përfituesi i kësaj kontrate qindra milionë eurosh.

Ju kujtohet tenderi i Unazës së Re?! Është e njëjta vjedhje! Afera e inceneritorit te Tiranës është si skandali i DH Albania.

Rama fsheh pas kompanise guackë, emrin e përfituesve,” thekson Agron Shehaj. / CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Je gënjeshtar”/ Balla i përgjigjet Bashës: Kishte të drejtë Jozefina

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla ka reaguar pas deklararës së Lulzim Bashës, i cili tha se qeveria nuk i ka zeruar taksat për biznesin e vogël.

Në një postim në rrjetet sociale, Balla shkruan se Basha gënjen kur thotë që taksa për biznesin e vogël nuk është zeruar.

Sipas Ballës, taksa e biznesit të vogël është ZERO! Dhe kush di pak fare matematikë, nuk mund të ulet përtej ZEROS.

Gjithashtu ai I kujton edhe një deklaratë t ëish-kryeparlamentares Jozefina Topalli, e cila thoshte se “Luli genjen edhe për oren”.

LEXO EDHE:  Ja si po ndërtohet partia e Blushit/ Struktura, profili dhe mbeshtetja

LEXO EDHE:  Blushi sulmon KQZ-në/ Po nxjerr jashtë ligjit LIBRA-n, në zgjedhje me çdo kusht!

Gënjeshtra i ka këmbët e shkurtra. Edhe kur gënjeshtari përsëritës bën laps(use)😂, janë qytetarët ata që gjykojnë, kush thotë të vërtetën dhe kush gënjen.

Taksa e biznesit të vogël është ZERO! Dhe kush di pak faaare matematikë, nuk mund të ulet përtej ZEROS.

Por siç thoshte Jozefina me të drejtë, Lulezimi gënjen edhe kur e pyet sa është ora.”-shkruan Balla.

“Jemi drejt falimentit”/ Mesazhi i biznesmenit: Kemi rënie drastike të xhiros

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Jemi drejt falimentit”/ Mesazhi i biznesmenit: Kemi rënie drastike të xhiros

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha vijon të vërë theksin te situata në të cilën ndodhet biznesi i vogël në Shqipëri.

Paraditen e sotme, Basha ka publikuar një  video- mesazh të pronarit të një furre buke në Kombinat, i cili rendit taksat që paguan.

Mes të tjerash, biznesmeni thekson se është drejt falimentit, pasi muaj për muaj është i detyruar të paguajë një sërë taksash, si dhe 40 mijë lekë TVSH, që sipas tij, shkon shumë rëndë.

“Unë quhem Bardhi Leka. Kam hapur një biznes furrë buke që në vitin 2012. Filloi duke rënë puna në 2014-2015, filloi duke ra puna gjithë. Pastaj na futën dhe këtë skemën tjetër që prisni kuponat se nuk ka problem deri në, ta kaloni 20 milion lekëshin e vjetër që nuk ka problem. Ne e premë dhe na futën në skemën e TVSH-së pastaj. Në 2018-ën, në prill të 2018-ës, na futën në skemën e TVSH-së. Aty pastaj filluan dhe ranë të gjitha gjërat përtokë. Erdhi këtu i pari, erdhën këtu të gjithë tatimet, ke kalu këtë, ke kalu atë. Na futën me TVSH. Këtu tani është vetëm për mbijetesë o zotëri. Vetëm këtu po ta shikosh, te ekonomisti, se sa shkon kostoja. 600 mijë lekë i jap ekonomistit veç në vit, veç për këtë punë, se më bën bilancin muaj për muaj. Muaj për muaj është i detyruar ta bëjë. 40 mijë lekë TVSH në muaj, prap kosto shkon shumë rëndë. Drejt falimentimit!”, thekson ai.

LEXO EDHE:  Detajet e reja/ Dokumentet që zbulojnë përqindjen e aksioneve të Ben Blushit me kompaninë e inceneratorëve

LEXO EDHE:  Thellohen përplasjet/ Çim Peka dhe Ben Blushi i nxjerrin “kthetrat” njëri-tjetrit

LEXO TE PLOTE