Connect with Us

Video që “çmendi” Vjollca Hoxhën dhe Ben Blushin

Denoncim

Video që “çmendi” Vjollca Hoxhën dhe Ben Blushin

Publikuar

-

Video që “çmendi” Vjollca Hoxhën dhe Ben Blushin

Vjollca Hoxha dhe Ben Blushi kanë shfrytëzuar kontratat e tyre me një kompani private për menaxhimin e imazhit të shumë mediave private në rrjetet sociale, për të hequr videon që i “çmendi” me fakte dhe prova konkrete.

Në këtë marrëveshje biznesi midis tyre ka bërë që në CNA.al të censurohet një video ekskluzive bazuar në një lajm të ndërtuar mbi fakte dhe argumenta konkrete.

Disa ditë më parë, CNA.al publikoi një analizë në lidhje me çështjen e Top Channel dhe mbështetjen që ky televizion bën ndaj inceneratorëve, pronares së televizionit dhe drejtorit i cili është ortak me pronarët e inceneratorëve. Ben Blushi në kompaninë EM Kapital Group me Klodian Zoton dhe Mirel Mërtirin, nëpërmjet bashkëshortes së tij Eva Blushit, dhe Vjollca Hoxha një nga pronaret e Top Channel nëpërmjet kompanisë “Valtelino Kafe” ku “EM Kapital Group” ka blerë 51% të aksioneve për 2.2 milionë dollarë.

Shkrimi ishte një analizë e plotë, me fakte, pas publikimeve në lidhje me inceneratorët që kishte bërë Top Channel, pra televizioni ortak i pronarëve të inceneratorëve.  Lajmit, (Lexo këtu)  iu përgatit një video rreth pesë minuta me plane të ndryshme. Video u publikua në rrjetet sociale dhe u bë virale.

Por çfarë ndodhi?

Kompania Acromax Media, që qendron gjithmonë pas marrëveshjeve me televizionet kombëtare, nëpërmjet aksesit që ka, fillimisht e hoqi videon nga You Tube dhe kjo me pretendimin se ishte e drejta e autorit. Gjithashtu më pas, e njëjta gjë ndodhi edhe me videon e publikuar në rrjetet sociale. Së pari u godit faqja e CNA.al dhe dje është hequr edhe nga faqja e ish kryeministrit Sali Berisha, dhe kudo ku ajo ka qenë e publikuar.

Në një kontakt që CNA.al pati me Anxhela Faber, pronaren e Acromax,  e cila ka ndërtuar dhe një kompani tjetër në Shqipëri në lidhje me të drejtat dhe kontratat tha se ajo ka një platformë, por ja ka dhënë atë në shfrytëzim televizioneve dhe janë këta të fundit që veprojnë. Pra, sipas asaj që thotë Anxhela Faber, është vetë Top Channel i cili ka hequr materialin e publikuar. Pra lajmin me video, i cili është zhdukur nga Facebook, Youtube dhe rrjetet sociale CNA.al apo e sjell më poshtë sërish këtë video të cilën ne do e hedhim direkt në sistem për ta pasur të plotë dhe më të sigurt që askush të mos mundet ta cënojë dhe sulmojë.

Së pari theksojmë se heqja e videos është një skandal i radhës për të cilin nënvizojmë se ne nuk kemi përdorur kontente për përfitime ashtu sikundër mund të jenë kontratat e Top Channel me kompani private. Por, janë përdorur materialet e këtij televizioni për të bërë një analizë, për të krijuar një opinion dhe për të dhënë disa fakte të vërteta. Prandaj heqja e kësaj video që ka “çmendur” Vjollca Hoxhën dhe Ben Blushin e cila është konfirmuar se është hequr nga Top Channel për shkak të platformës së vënë në dispozicion nga Akromax, që është konfirmuar edhe nga Anxhela Faber, tregon qartazi se çifti drejtues i Top Channel është “çmendur’ nga faktete e vërteta, nga video e cila tregon gjithçka.

LEXO EDHE:  CNA.al zbulon masat e reja/ Ja kur do të nisë ora policore

Megjithëse tek faqja e Sali Berishës shkuan me qindra, mijëra vizitorë që e panë videon, tek CNA.al gjithashtu, ne po e hedhim sërish në panel. Po e publikojmë këtë lajm dhe po e reklamojmë fort në rrjetet sociale që askush të mos tentojë të bëjë të tilla veprime. Përballja e fakteve është përballje faktesh jo vjedhje kontenti. Ne nuk i kemi vjedhur askujt kontentin, nuk i kemi marrë askujt asnjë të drejtë, por thjesht dhe vetëm kemi përdorur një mënyra të thjeshtë, kemi vënë faktet përballë njëra tjetrës.

Por Top Channel dhe Ben Blushi të cilët sot thonë se inceneratorët nuk janë aq shumë problem, ne vumë përballë faktet se ky televizion, drejtori dhe vetë pronarja e Top Channel kanë ortakëri me pronarët e inceneratorëve. Nga ana tjetër kemi publikuar në vazhdim sesi Ben Blushi, kur ishte kryetar i parisë “Libra” sulmonte inceneratorët ndërsa sot bën avokatinë e tyre ashtu sikundër dhe vartësit e tij, gazetari Endrit Habilaj i cili dje tek emisioni “Të pa eksozuarit” të Ylli Rakipit i sulmonte inceneratorët , sot i bën avokatinë

Prandaj kjo video po rikthehet, do të rikthehet çdo material që sulmohet apo hiqet nga Facebook apo nga Youtube, do të hidhen në platforma të tjera dhe do të reklamohen në mënyra të cilat as Vjollca Hoxha, as Ben Blushi as platormat e Akromax vënë në dispozicion të televizioneve , të mos munden t’i heqin pasi ne po themi të vërtetën dhe po përballemi me fakte. Ajo që po bëhet nga Top Channel sic e përmendëm më lart tregon se pronarët e televizionit janë “çmendur” përballë fakteve dhe duan të pengojnë daljen e së vërtetës, gjë që nuk do të munden ta bëjnë dot kurrë.

E vërteta është një dhe vetëm një prandaj ne do e themi me zë të lartë: Ben Blushi dhe Vjollca Hoxha janë oratakë të Klodian Zotos dhe Mirel Mërtirti, pronarëve të inceneratorëve.

Këto janë fakte që ne i kemi treguar me shkrime me dokumenta, me video dhe do të bëjmë gjithçka që këtë gjë ta mësojë çdo shqiptar, deri tek komshiu i fundit i Ben Blushit në Dardhë apo i Vjollca Hoxhës në çdo cep të Shqipërisë ku shkel apo ku shkon sinjali i Top Channel që bën propagandë për inceneratorët dhe do i themi të vërtetën. Kjo është propaganda e ortakëve të pronarëve të inceneratorëve dhe oratkët janë ben Blushi, Vjollca Hoxha, Mirel Mërtiri dhe Klodian Zoto./CNA.al

 

 

 

Video-Top Channel propagandë për incineratorët/ Ndiqni faktet që nxjerrin zbuluar gënjeshtrat

Top Channel bllokon videon e skandalit të ortakërisë me incineratorët

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

Fiks Fare!/ Shefi i Kardiologjisë në QKUK ushtron profesionin pa diplomë e pa licencë

Publikuar

-

Nga

Gazetarët e Fiksit udhëtuan drejt Prishtinës ku fillimisht u munduam të kontaktojmë me mjekun, por ky i fundit u tha se duhet të merrnin leje në drejtori. Më pas gazetarët iu drejtuan institucionit që bën licencimin e mjekëve për të marrë informacion të plotë. Dr Ramush Bejiqi, është i palicencuar si mjek Sub kardilog nga strukturat e Odës së Mjëkëve të Kosovës, por pavarësisht kësaj ai vazhdon ta ushtrojë si profesion, madje është edhe shefi i Departamentit të Kardiologjisë. Në CV e tij, ai deklaron se në vitin 1995-1997 ka përfunduar specializimin në Unversitetin e Mjekësisë në Beograd, por nuk ka paraqitur një certifikatë apo diplomë të përfundimit të këtyre studimeve. Për mungesë së diplomës nuk është licencuar as nga Oda e Mjekëve të Kosovës, të cilët nuk kanë për të vijuar me licencimin nëse mjeku nuk paraqet një kopje të diplomës. Në përgjigjen e detajuar me shkrim, nga Oda e Mjekëve të Kosovës thekësohet se ” Deri më tani, OMK, respektivisht Komisioni për Licencim nuk ka pranuar diplomë të subspecializimit të fushës së Kardiologjisë siç është kërkuar. Prandaj Dr Bejiqi momentalisht posedon vetëm licencë valide si Specialist i Pediatrisë dhe bazuar në Ligjin për Shëndetësi dhe Rregulloren e Komisionit për Licencim pranë OMK-së i njëjti obligohet të ushtroj veprimtarinë e tij vetëm sipas thirrjes në licencën e tij të punës, pra si Specialist i Pediatrisë”. Mjeku e pranon edhe vet në një telefonat që pati me gazetarët e Fiksit që nuk e disponon diplomën e Sub kardiologut dhe pas një debati me gazetarët ai pranon që është edhe i pa licencuar. Ai pohon se nuk merr dot një kopje të diplomës, sepse nëse e kërkon duhet të japë një provim. Provim që nuk ka pse ta japë nëse e ka dhënë njëherë. “Unë jam i licencuar në ish Jugosllavi, s’po më hyn hiç në punë që s’jam i licencuar në Kosovë”shprehet Dr. Bejiqi. Fiks Fare iu drejtua me një kërkesë zyrtare edhe institucionit që ka punësuar mjekun QKUK, por edhe pse kanë kaluar më shumë se dhjetë ditë ende emisioni nuk ka marrë një përgjigje. Gjithashtu Fiksi një kërkesë për informacion ia nisi edhe Universitetit të Beogradit, por që ende nuk ka marrë përgjgigje në lidhje me diplomimin e Dr. Bejiqit. Edhe pse mjeku këmbëngul se nuk i intereson licencimi si Sub kardiolog, Oda e Mjekëve Kosovë, u shpreh qartë duke cituar ligjin dhe është ky i fundit që e detyron Dr Bejiqin të ushtroj veprimtarinë e tij vetëm sipas thirrjes në licencën e tij të punës, pra si Specialist i Pediatrisë.

Në emsionin Fiks Fare mbërriti një informacion ku pretendohej se Dr. Ramush Bejiqi, shefi i Departamentit të Kardiologjisë pranë Klinikës Pediatrike të Qëndrës Kombëtarë Universitare të Kosovës, nuk ishte i licencuar si mjek Sub kardiolog, edhe pse e ushtronte si profesion. Sipas informacionit mjeku ka përfunduar dy vitet e specializimit në Universitetin e Mjekësisë në Begrad, por nuk ka dhënë provimin përfundimar, kësisoj nuk ka marrë as certifikatën.

Gazetarët e Fiksit udhëtuan drejt Prishtinës ku fillimisht u munduam të kontaktojmë me mjekun, por ky i fundit u tha se duhet të merrnin leje në drejtori. Më pas gazetarët iu drejtuan institucionit që bën licencimin e mjekëve për të marrë informacion të plotë.

Dr Ramush Bejiqi, është i palicencuar si mjek Sub kardilog nga strukturat e Odës së Mjëkëve të Kosovës, por pavarësisht kësaj ai vazhdon ta ushtrojë si profesion, madje është edhe shefi i Departamentit të Kardiologjisë. Në CV e tij, ai deklaron se në vitin 1995-1997 ka përfunduar specializimin në Unversitetin e Mjekësisë në Beograd, por nuk ka paraqitur një certifikatë apo diplomë të përfundimit të këtyre studimeve.

Për mungesë së diplomës nuk është licencuar as nga Oda e Mjekëve të Kosovës, të cilët nuk kanë për të vijuar me licencimin nëse mjeku nuk paraqet një kopje të diplomës. Në përgjigjen e detajuar me shkrim, nga Oda e Mjekëve të Kosovës thekësohet se ” Deri më tani, OMK, respektivisht Komisioni për Licencim nuk ka pranuar diplomë të subspecializimit të fushës së Kardiologjisë siç është kërkuar. Prandaj Dr Bejiqi momentalisht posedon vetëm licencë valide si Specialist i Pediatrisë dhe bazuar në Ligjin për Shëndetësi dhe Rregulloren e Komisionit për Licencim pranë OMK-së i njëjti obligohet të ushtroj veprimtarinë e tij vetëm sipas thirrjes në licencën e tij të punës, pra si Specialist i Pediatrisë”.

LEXO EDHE:  A duhet ta bëjnë fëmijët vaksinën kundër Covid-19?

LEXO EDHE:  Boom rastesh nga koronavirusi/ Humbin jetën katër persona

Mjeku e pranon edhe vet në një telefonat që pati me gazetarët e Fiksit që nuk e disponon diplomën e Sub kardiologut dhe pas një debati me gazetarët ai pranon që është edhe i pa licencuar. Ai pohon se nuk merr dot një kopje të diplomës, sepse nëse e kërkon duhet të japë një provim.

Provim që nuk ka pse ta japë nëse e ka dhënë njëherë. “Unë jam i licencuar në ish Jugosllavi, s’po më hyn hiç në punë që s’jam i licencuar në Kosovë”shprehet Dr. Bejiqi.

Fiks Fare iu drejtua me një kërkesë zyrtare edhe institucionit që ka punësuar mjekun QKUK, por edhe pse kanë kaluar më shumë se dhjetë ditë ende emisioni nuk ka marrë një përgjigje.

Gjithashtu Fiksi një kërkesë për informacion ia nisi edhe Universitetit të Beogradit, por që ende nuk ka marrë përgjgigje në lidhje me diplomimin e Dr. Bejiqit.

Edhe pse mjeku këmbëngul se nuk i intereson licencimi si Sub kardiolog, Oda e Mjekëve Kosovë, u shpreh qartë duke cituar ligjin dhe është ky i fundit që e detyron Dr Bejiqin të ushtroj veprimtarinë e tij vetëm sipas thirrjes në licencën e tij të punës, pra si Specialist i Pediatrisë./ tch

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Audio-Denoncimi i “Stop”/ Studentëve i kërkohet të votojnë Luçiano Boçin

Publikuar

-

Nga

Audio-Denoncimi i "Stop"/ Studentëve i kërkohet të votojnë Luçiano Boçit

Një status në Facebook i Petrit Vasilit udhëzon elektoratin në Vlorë, që të votojë vajzat e veta, duke faktuar kështu prishjen mes LSI-së dhe Luan Ramës, që kryeson listën e kësaj force politike në Vlorë.

Pak ditë më parë edhe Monika Kryemadhi tha se poezitë do t’ia linte Luan Ramës.

Emisioni investigativ “Stop” ka siguruar një audio, ku dëgjohet një vajzë nga stafi elektoral i Luçiano Boçit, që i kërkon votën një studenteje, në mënyrë që të ketë një mik në Universitet.

LEXO EDHE:  Infektohet me koronavirus Arqipeshkvi George Frendo/ Dërgohet me urgjencë në spital

LEXO EDHE:  Krishtlindje në kohë pandemie/ Urimi i veçantë i ministres Manastirliu

LEXO TE PLOTE

Denoncim

“Të thyej brinjët, vdeksh ishalla”/ Mamaja rreh barbarisht dhe godet me thikë djalin e mitur

Publikuar

-

Nga

“Të thyej brinjët, vdeksh ishalla”/ Mamaja rreh barbarisht dhe godet me thikë djalin e mitur

Emisioni Stop në Tv Klan ka denoncuar mbrëmjen e sotme një rast skandaloz të dhunimit të fëmijëve nga mamaja e tyre. Ngjarja është e rëndë dhe duhet theksuar fakti që nëna e fëmijëve vuan nga probleme të shëndetit mendor, nga bipolariteti.

Denoncimi është bërë nga babai i fëmijëve, i cili ka rrëfyer për emisionin Stop se me bashkëshorten ka probleme vite më parë. Ai tregon se sjellja e saj përkeqësohej akoma më shumë. Duke parë degradimin e situatës, vendosi të shkonte në polici dhe ta denonconte. Por, sikurse tregon, autoritetet policore i kërkuan prova për deklarimet e tij.

Në këtë pikë, denoncuesi është detyruar që të kryejë një veprim, sikurse dhe shprehet, “që nuk ka për t’ia falur vetes”.

Në bashkëpunim edhe me djalin e madh, panë nënën që të dhunonte djalin e vogël dhe nuk ndërhynë, me qëllim që ta filmonin për të pasur me prova sjelljet e dhunshme dhe agresive të zonjës në fjalë. Veprimet e kësaj të fundit shkuan deri në atë pikë sa djalin e madh e ka goditur edhe me thikë në shpinë.

Denoncuesi: Unë jam një qytetar nga Tirana, i jam drejtuar emisionit Stop për një problem që kam patur me ish-bashkëshorten. Jam baba i dy fëmijëve, njërit me moshë 28 vjeç, tjetrit me moshë 14 vjeç. Jam i divorcuar në Gjykatën e Shkallës së Parë Tiranë. Gjykata ka vendosur që fëmijët t’i kem unë në ngarkim duke qenë se ish-bashkëshortja ose nëna e dy fëmijëve nuk është e aftë të kujdeset për fëmijët pasi është e sëmurë mendore, e dhunshme, ka një karakter asocial.

Shpesh për debatin më të vogël ajo ishte e dhunshme, godiste me çfarë të kishte në dorë. Fjalori kalonte në ekstrem, jashtë etikës normale të një njeriu normal, jashtë etikës së një gruaje normale. Në vitin 2006, u operua sepse pati një çrregullim hormonal dhe mjekët më këshilluan që duhet të vinte në jetë patjetër një fëmijë tjetër për t’i shpëtuar jetën nënës.

Dhe kështu ndodhi. Me lindjen e djalit të vogël situata u agravua sepse ky njeri u bë aq i dhunshëm, aq imponues, aq prepotent në të gjitha mënyrat e komunikimit saqë unë nuk munda më ta duroja. Ishte e dhunshme dhe në një moment të caktuar kur djali i vogël ishte 3 vjeç, më goditi me thikë djalin e madh. I nguli thikën në shpinë. Ka shkuar dhe në Hipotekë t’ju kërkonte që t’i bënin hipotekën e shtëpisë sepse ka thënë që ‘më është mbytur burri në det edhe s’ka varr prandaj nuk kemi dhe certifikatë vdekje’. Pjesa tjetër që është e rëndë shumë është ajo pjesa që djali u shkëput nga shkolla, humbi vitin shkollor dhe mua më takonin njerëz në rrugë dhe më thonin si e ke djalin, vdiq? E shkëputi nëna nga shkolla duke i thënë që ti je i sëmurë me kancer.

Duke qenë në këto kushte u detyrova të shkoj në polici. Kur është problemi për të denoncuar një femër, mua më anashkaluan. Më kërkuan fakte, mendonin që unë isha pjesë e interesit, që isha pjesë e konfliktit dhe më anashkalonin. Atëherë u detyrova, që kjo ishte gjëja më brutale dhe nuk ia fal vetes, shkoi djali deri në grykë të varrit sepse u detyrua që të ushtrohej dhuna nga e ëma dhe djali i madh të arrinte ta filmonte që të më besonin.

Për emisionin Stop ka folur në kushte anonimati edhe djali i vogël, sot 14 vjeç. Ai tregon se dhunohej nga nëna kur ishte 10 vjeç. Madje, është detyruar që të konsumonte edhe lëndë narkotike marijuanë nga nëna e tij kur kjo e fundit shkonte në Korçë tek bashkëjetuesi i saj.

LEXO EDHE:  Boom rastesh nga koronavirusi/ Humbin jetën katër persona

LEXO EDHE:  Infektohet me koronavirus Arqipeshkvi George Frendo/ Dërgohet me urgjencë në spital

Djali i vogël: Janë pafund gjëra që duhet t’i marrësh një nga një. Më abuzonte me dhunë çdo ditë. Nuk kishte arsye që e bënte, kapte godiste, bënte. Në qoftë se nuk bën këtë do të të vras, do të ngul thikën. Në Korçë shkonim disa herë, rrinim 2 javë tek shtëpia e atij. E piva si cigare.

Denoncuesi: Këto gjëra unë i kam të konfirmuara nga djali, kam ngelur shumë i prekur normalisht. Djalin, i dashuri ( i ish-gruas) ma ka droguar, i ka dhënë marijuanë, ka parë sherret që bëheshin atje në ato ndarjet e drogës. Djalin e kishte marrë e ëma dhe e kishte çuar në Korçë tek shtëpia e të dashurit.

Emisioni “Stop” disponon videot kur nëna ushtron dhunë dhe godet djalin e vogël. Në pamje shihen aktet e papranueshme, por edhe dëgjohet edhe fjalori vulgar i zonjës që vuan nga probleme të shëndetit mendor. Disa pjesë të kësaj video nuk janë transmetuar për shkak se kishin përmbajtje në shkelje të etikës. Në respekt të qytetarëve dhe ndjekësve, pamjet që ne sonte transmetojnë janë të mbuluara.

Djali i vogël: Hiqi duart!

Nëna: Unë të thyej brinjët, pusho, mbylle, mbylle, mbylle! Këtu komandoj unë, jo ti. Mallkuar qofsh! Aty! Do të mbys, do të mbys fare.

Djali: Hajde, hajde!

Nëna: Vdeksh ishalla! Më mirë të të kishte mbledh dheu!

Djali: Hajde mi hajde,hajde!

Nëna: Unë të shk***ej robt ty, rracës tate e të gjithëve..!

Djali: Hajde, hajde!

Nëna: Kaq po them, filmo ça të duash!

Djali: Hajde, hajde!

Nëna: Se po s’të.., ore e kupto, që ti je i mallkuar, si thotë hoxha atje në video.

Djali: Kush hoxhë?

Nëna: Hoxha, që thotë në video.

Djali: Kush hoxhë?

Nëna: Hoxha!

Djali: Hë pra kush hoxhë?

Nëna: Do zvarriten në zjarrin e xhenetit, kush sillet keq me prindërit, kshu..

Djali: Lene, Ersi lene!

Nëna: Ik, se ja ** robt!

Djali: Hajde, hajde!

Nëna: Unë të shkëly, s’ka polici, s’ka bir k**ve  të vijë këtu, se të ther, të ther me, ty, babën tat, rracën tate të ndyrë e të gjithë ça ka, ore kaq po them.

Djali: Po!

Nëna: Hë more hë, fol, fol, hë more, fol, ********

Djali: Hë!

Nëna: Frikacak, si baba jot je.

Djali: Ashtu jam!

Nëna: Si rraca jote e ndyrë, hë more hë…

Djali i vogël: S’jam duke të bë gjë.

Nëna: Xhind i ndyrë, ishe tu më sulmuar ë, xhind i ndyrë.

Djali i vogël: Hipokrite! Pranoje, që po më gjuaje kot!

Nëna: Ça po të gjuaja, u bë surrati jot me na pengu!

Djali i vogël: Kujt i bishe me thikë?

Nëna: S’ke shance ti!

Djali i vogël: Kujt i bishe me thikë?

Nëna: Tim biri!

Djali i vogël: Kujt i bishe me thikë?

Nëna: S’ke shance!

Djali i vogël: Mos më prek mua me dorë!

Nëna: La ilaha il Allah, Allahu mbrojtësi më i mirë, e di ça do me thënë  La ilaha il Allah, xhind i ndyrë, po s’të çova te hoxha të të mbysi fare, La ilaha il Allah. Do të vras, do ta marr frymën, do të vras thashë, xhind i ndyrë, palaço! Hajde, se ta tregoj unë..! /tvklan

LEXO TE PLOTE