Connect with Us

Vjollca Hoxha dhe Ben Blushi ortakët mediatikë të inceneratorëve

Aktualitet

Vjollca Hoxha dhe Ben Blushi ortakët mediatikë të inceneratorëve

Publikuar

-

Luli foli, kur do flasë Vjollca Hoxha dhe Ben Blush

Nesër Top Channel do vazhdojë të transmetojë të 100-in apo më shumë emision në mbështetje të inceneratorëve, pra një PPP-je private të qeverisë shqiptare.

Top Channel, ndoshta është rast unikal në botë, një media kombëtare private që bën një propagandë kaq të shfrenuar për një biznes privat , për një konçesion të dhënë nga qeveria me taksat e qytetarëve, ku pronarët e këtyre konçesioneve janë ortakë në biznese me Vjollca Hoxhën një nga pronarët e Top Channel dhe drejtorin e këtij televizioni, Ben Blushi.

Inceneratori i Elbasanit, në letra figuron në emër të Stela Gugalljas që është bashkëjetuesja dhe nëna e fëmijëve të Mirel Mërtirit, ky i fundit është ortak me Eva Blushin, bashkëshorten e Ben Blushit në kompaninë “EM Kapital Group” në Bullgari.
Është po kjo kompani që ka ardhur në Shqipëri dhe ka blerë për 2.2 milionë dollarë, 51% të Lori Caffe, Valtelino Kafe, pra emri i parë i regjistruar në QKB.

Pra, Ben Blushi nëpërmjet bashkëshortes dhe Mirel Mërtirit janë ortakë në Bullgari, ndërsa kanë ardhur në Tiranë dhe janë bërë ortakë më Vjollca Hoxhën, tek Lori Caffe.
Kështu funksionon edhe me inceneratorin e Fierit dhe atë të Elbasanit ku në dokumentat zyrtarë figuron aksioner kryesor, Klodian Zoto, ky i fundit në shkresat zyrtare figuron me ushtrim aktiviteti edhe në Elbasan.

Të tre inceneratorët kanë lidhje me njëri-tjetrin, diku te Klodian Zoto, diku te një shtetas italian, diku te Mirel Mërtiri nëpërmjet kompanive të tjera që lidhin Stela Gugalljan me bashkëjetuesin e saj.

Zinxhirët e kompanive në Tiranë lidhen nëpërmjet Vjollca Hoxhës, Ben Blushit, Klodian Zotos dhe Mirel Mërtirit tek Valtelino Kafe, pra emri i parë i Lori Caffe siç e përmendëm më lart.

Vjollca Hoxha është një nga aksioneret e minorancës në Top Channel, aktualisht vazhdon të ketë një përplasje të madhe me sistemin e Drejtësisë, pasi rreth 60% të aksioneve në pronësi të Albert Sino dhe Aurel Baçi për më shumë se 15 vite . Më pas me spektaklet në sistemin “e ndershëm” të Drejtësisë, aksionet e tyre i janë shpërndarë Vjollca Hoxhës dhe fëmjëve të saj, ndërkohë që çështja ndodhet në Gjykatën e Lartë. Vjollca Hoxha është akisonere dhe ortake me 49% te Valtelino Caffe, 51% i ka Klodian Zoto, Mirel Mertiri dhe Eva Blushi, bashkëshortja e Ben Blushit.

Pra, Top Channel vazhdon e bën kronika për inceneratorët, për bukuritë e mëdha në Elbasan, Tiranë apo në Fier megjithëse në Tiranë dhe në Fier nuk ka fare incenerator, ai i Elbasanit është akuzuar nga opozita se nuk është respektuar kontrata, pasi blerja ka kushtuar vetë 15 milionë ndërkohë që inceneratori është paguar 22 milionë euro. Kronika dhe emisione për ortakët.

Në Fier gjithashtu flitet se inceneratori do të jetë gati, por në fakt edhe aty ka mjaft probleme, inceneratori ende nuk ekziston. Në Tiranë nuk ka fare incinerator, por vetëm disa gropa të hapura duke shfrytëzuar Sharrën nga një landfill që shteti e kishte në pronësi e kështu qarkullojnë me miliona miliona euro, siç qarkullojnë edhe ortakëritë midis Klodian Zotos, Mirel Mërtirit të inceneratorëve dhe Vjollca Hoxhës e Ben Blushit të Top Channel.

Gjithçka çfarë do shohim nesër në Top Channel do të jetë një skemë e përsëritur ku akuzat do i drejtohen Lulzim Bashës, kunatit dhe mediave që kanë sulmuar këtë konçesion, PPP, për të cilin çdo qytetar ka të drejtë të dyshojë pasi paguhet nga taksat e drejtpërdrejta të tyre.

LEXO EDHE:  Foto-lajm/ Shkodra braktis Bashën

Opozita është në të drejtën e saj për të thënë jo vetëm fjalën e saj të parë por edhe të fundit. Nga ana tjetër, Top Channel del në mbrojtje duke tentuar ta bëjë çështje politike, duke tentuar të përfshijë Lulzim Bashën, kunatin e të tjera si këto. Por, sa më shumë tenton Top Channel të flasë, sa më shumë kronika bën ky televizion në mbrojtje të inceneratorëve aq më thellë zhyten e aq më tepër tregon se është në shërbim të ortakëve dhe propagandës së qeverisë së Rilindjes që ka dhënë këtë koncesion.

Kjo për një fakt shumë të thjeshtë, investigimi do të përdoret politikisht, por në fakt e vërteta është se kanë qenë disa media që kanë shkruar që në fillimin e këtij koncesioni, gati pesë vite më parë. Nuk ka rreshtur së shkruari Bold News, BIRN nëpërmejt Reporter.al, CNA.al ka bërë disa investigime dhe publikime të plota në lidhje me guackën e inceneratorit në Tiranë që ndodhet në Hollandë. Lidhja e Klodian Zotos me Mirel Mërtirin dhe Stela Gugalljan dhe së fundi lidhjen e Ben Blushit dhe Vjollca Hoxhës në ortakërinë me pronarët e inceneratorëve. Kjo ka ndodhur tetë apo nëntë muaj më parë, jo dy muaj kur doli opozita. Ka ndodhur dy apo tre vjet më parë kur opozita thjesht dhe vetëm argumentonte si koncesin korruptiv, por nuk jepte fakte dhe dokumenta të plota siç ka bërë tani.

Incinerators scandal now and as a criterion in tenders

Ajo që do të tregojë nesër Top Channel si serial është show i radhës, pra investigim nga ortakët e pronarëve të inceneratorëve në televizionin ku pronarët e inceneratorëve do të tregojnë nëpërmjet gazetarëve të përdorur se problemi nuk është ashtu sic pretendon opozita dhe media.

E vërteta nuk është ashtu siç shkruhet dhe raportohet, por është ndryshe dhe ky sulm është bërë për arsye të tjera të qëllimshme. Në fakt nuk ka asnjë sulm, apo arsye të qëllimshme, ajo që ka bërë media ka disa vite që vazhdon dhe që gjithçka të sqarohet nuk duhet të flasë Top Channel si ortak i inceneratorëve por duhet të jetë SPAK që duhet të zbardhë dosjet, procedurat, kostot e paguara nga xhepat e shqiptarëve dhe hetimi duhet të fillojë tek Stela Gugallja, të shkojë tek Mirel Mërtiri, Klodian Zoto, italianët që janë bashkëpunëtorët e tyre, kompanitë e lidhura zinxhir e të përfundojnë ndoshta edhe te Eva Blushi apo Vjollca Hoxha.

Kjo do të ishte e vërteta që duan të shohin shqiptarët, pra ajo e drejtësisë, ajo e SPAK dhe jo një e vërtetë e ortakëve të Klodian Zotos dhe Mirel Mërtirit./CNA.al

A do e tregojë Ben Blushi ortakërinë e tij me inceneratorët

Skandali/ Inceneratorët e koncesionit 128 milionë euro, reklama mediatike me taksat e shqiptarëve

Skandali-Nga pronarët e mediave tek kompanitë off shore/ Skema e plotë e koncesionit të inceneratorëve, emrat e përfshirë

Skema korruptive qeveri-inceneratorë-Top Channel/ Blushi dhe Vjollca “rrjepin” nga taksat e shqiptarëve

Skandali/ Zbulohet skema e plotë, si pronarët e inceneratorëve paguan aksionerët e Top Channel

Video-Top Channel propagandë për incineratorët/ Ndiqni faktet që nxjerrin zbuluar gënjeshtrat

Zbulohen dokumentet që “fundosin” Ben Blushin/ Ortak me pronarët e inceneratorëve

Investigimi i CNA.al zbulon skandalin/ Skema e plotë e lidhjeve qeveri-media-oligarkë

Dosja e inceneratorëve/ A do të hetojë SPAK edhe bashkëshorten e Ben Blushit?

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Klodiana Lala plas deklaratën e fortë/ “Policia fsheh trafikantët e drogës”

Publikuar

-

Nga

Gazetarja Klodiana Lala foli lidhur me drogën e kapur në portin e Durrësit ku ngarkesa ishte porositur nga Selim Çeka.

Lala hodhi akuza ndaj Policisë së Shtetit se fsheh trafikantët e drogës dhe shtoi se ka zyrtarë të inkriminuar.

Ajo tha se Çeka, një ish-mësues në pension në mënyrë të vazhdueshme ka mohuar lidhjen me ngarkesën e drogës dhe ka kërkuar nga policia që konteineri të shoqërohej deri në destinacionin final.

“Policia e shtetit fsheh trafikantët e vërtetë. Edhe në drogën me oriz ju kanë ikur trafikantët përpara syve. Brenda radhëve të policisë ka zyrtarë të dyshuar. Selim Çeka ka inisituar përgjatë 4 orëve që ishte i gatshëm ta shoqëronte policinë për destinacionin final. Prokuroria nuk ka për t’i zbuluar kurrë trafikantët e vërtetë”,“tha Lala.

Sipas saj, ngarkesa e kapur prej 140 kg është e lidhur me politikën. Lala u shpreh në emisionin “Opinion se duke i ndërprerë operacionet në port shpëton peshqit e mëdhenj të kokainës.

LEXO EDHE:  Foto-lajm/ Shkodra braktis Bashën

LEXO EDHE:  Foto-Tronditëse/ Forcat e armatosura mësyjnë shkollën, nxenësit largohen me dhunë

Në rastin e 140 kg i them policisë ta nisi hetimin nga Kombinati për të parë lidhjet me politikën, për të parë lidhjet me Ekuadorin. Për të parë sa djem nga Shqipëria ka sot në Ekuador dhe më pas, duhet të bëhet diferenca. Duke i ndërprerë operacionet në port po shpëtohen peshqit e mëdhenj të kokainës”, u shpreh Lala./ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Votimi i emigrantëve/ Topalli: Miratimi i Kodit Zgjedhor u vonua me qëllim

Publikuar

-

Nga

Drejtuesja e Lëvizjes për Ndryshim Jozefina Topalli, ka komentuar në lidhje me fletën e votimit që do të përdoret në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Sipas saj, kodi zgjedhor u vonua për të bërë të pamundur votimin e emigrantëve.

Më tej, ajo shprehet se vendi ka nevojë për ndryshim dhe ndryshimi nuk është as Edi Rama, as Lulzim Basha me Monika Kryemadhin dhe as Ilir Meta.

“Nuk di të them se cili variant është më mirë sepse është i paprovuar më parë. Mund të bëhej me numër apo siç bëhet në Danimarkë të vendos një fletë tjetër që të dihet kush emër korrespondon me numrin. Mund të ishte organizuar më mirë. Kodi zgjedhor ka vonuar shumë saqë bën të pamundur votimin e emigrantëve. Ka konsensus ndërmjet tyre sepse në të kundër do kishte përplasje.

Vendi ka nevojë për ndryshim dhe ndryshimi nuk janë Lulzim Basha apo Monika Kryemadhi apo Edi Rama apo Ilir Meta. Nëse nuk marr asnjë mandat do të tërhiqem nga jeta politike.”, u shpreh Topalli./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rakipllari sulmon Frrok Çupin/ “Lëtyrë, shpifës ordiner”

Publikuar

-

Nga

Debati në emisionin “Open” mes gazetarit Robert Rakipllari dhe Frrok Çupit ka degjeneruar në sulme dhe fyerje personale mes tyre.

Ishte Çupi i nxiti debatin pasi Rakipllari citoi diçka gabim nga fjala e tij më herët në emisionin “Open”.

Më tej Rakipllari e quajti Çupin spiun sigurimi dhe lëtyrë, shpifës ordiner. Ky i fundit e quajti kolegun budalla dhe e paralajmëroi se do ta çonte në gjyq, për akuza të pavërteta.

Debati:

Rakipllari: Atëherë Çupi tha se Presidenti është pa pushtet…

Çupi: Jo nuk e thashë këtë, pse më vë në gojë gjëra që nuk i thashë.

Rakipllari: Po mirë

Çupi: Jo s’ka mirë, edhe njëherë po ta them mos vë në gojën tënde gjëra që unë s’i thashë kaq po të them.

Rakipllari: O Frrok mos bëj si i fortë.

Çupi: Unë s’po bëj si i fortë mos më thuaj mua gjëra të paqëna.

Rakipllari: Ore pse bërtet, pse do ta marrësh personale, unë s’di të kem gjëra personale me ty. Çfarë ke?

Çupi: Të jetë hera e fundit më dëgjove? (Bërtet)

Rakipllari: Unë nuk kam ardhur për debat me ty këtu, nuk bëj debat me një ish-spiun të Sigurimit të Shtetit.

Çupi: Unë spiun?

Rakipllari: Po ke qenë spiun, a ke qenë?

Çupi: Do shkojmë në gjyq me këtë që the.

Rakipllari: Kur të duash ti.

Çupi: Do ta paguash shumë shtrenjtë. Më citon keq.

Rakipllari: Nuk kam ardhur të bëj debat me ty. Kujdes dhe referoju mirë gjërave. Unë të dëgjova dhe të respektova deri në fund.

LEXO EDHE:  Foto-Tronditëse/ Forcat e armatosura mësyjnë shkollën, nxenësit largohen me dhunë

LEXO EDHE:  PD e 22 Marsit 1992 dhe e 25 Qershorit 2017/ Patozi tregon tre dallimet thelbësore

Frrok Çupi: Pse ku ishte respekti?

Rakipllari: Kujdes me zhargonin! Kaq po them se nuk kam ardhur që të bëj debat me ty. Merre dhe ktheje se çfarë the. The për Metën që ky njeri kërkon pushtet. Ti nuk je jurist fare. Ke qenë, nuk je më tani. Presidenti shkon ku t’i dojë qejfi.

Çupi: S’ka punë me zgjedhjet ai.

Rakipllari: Si nuk ka punë me zgjedhjet ai? Mund të shkojë ku të dojë në çdo vend të Shqipërisë.

Çupi: Presidenti nuk mund që të rrahë policë dhe të mos shkojë i dehur nëpër studio. Nuk ka kompetencë more djalë. Ehuuuu me kë flas edhe unë. Presidenti nuk bën thirrje.

Rakipllari: Po lexoje more lexo! Ti ke qenë spiun i sigurimit të shteti dhe nuk po them gjë. Je një shpifës ordiner. Spiun! Ti ke qenë dhe mbaje. Unë nuk bëj debat me një lëtyrë si ty.

Çupi: Ti je i lumtur budalla i dashur.

Rakipllari: Do të vazhdoj me arsenalin.

Çupi: Do të të them ça lexoj për ty.

Rakipllari: Se ça thonë për një lëtyrë si ty. Eni nëse me kë thirrur që të… Nuk vazhdoj dot më, më ke sjellë njërin që të më thotë gjëra personale.

Çupi: Çfarë të thashë unë gjëra personale?/hashtag

LEXO TE PLOTE