Connect with Us

Vëzhgimi/ Zbulohen “armiqtë” e Vjollca Hoxhës dhe Ben Blushit

Denoncim

Vëzhgimi/ Zbulohen “armiqtë” e Vjollca Hoxhës dhe Ben Blushit

Publikuar

-

Vëzhgimi/ Zbulohen “armiqtë” e Vjollca Hoxhës dhe Ben Blushit

Mjafton të bësh një vëzhgim në fletushkën e falimentuar, e administruar nga Ben Blushi, në pronësi të Vjollca Hoxhës për të kuptuar si përdoret media për interesa klienteliste, shantazh dhe korrupsion. Televizionin po e lemë mënjanë përkohësisht dhe segmentet e tij.

Një media totalisht e përdorur dhe për ta kuptuar, po shikojmë një nga rubrikat e saj. Atë që quhet “investigim”.

Në fakt ka qënë shumë e rëndësishmë kjo rubrikë në gazetë, sa që e çoi këtë të fundit drejt falimentimit, për shkak të humbjeve të shumta. Por, tani e kthyer në portal kërkon të shërbejë si “armë” e Vjollca Hoxhës dhe Ben Blushit, kundër “armiqve” të tyre.

Shikojmë emrin e parë, janë disa shkrime kundër biznesmenit Pandeli Carapuli, një ndërtues që në Tiranë e botën e biznesit e njohin profilin e tij qytetar.

Por, pse sulmohet Pandeli Carapuli?

Shkrimet te gazetës Shqip online kundër Pandeli Carapulit
Shkrimet te gazetës Shqip online kundër Pandeli Carapulit

Thjeshtë dhe vetëm sepse Ben Blushi rrëmbeu gati 6 mijë metër truall, përpara një fshati turistik në Dhërmi. Blushi shkoi dhe mori hyrjen deri tek bregu, hyrjen dhe daljen nga deti, ku ai kishte pronën e tij. Por, me publikimin e skandalit në media, kjo pasuri u çregjistrua.

Por, Pandi Carapuli tani është shpallur “armik” dhe ndaj tij filloi sulmi.

Më tej vjen i dyti,  shohim se ka dhjetëra shkrime kundër Alban Jahos, ish-drejtori i Digitalb, një nga menaxherët e suksesshëm të historisë së Top Medias, bashkë me të është sulmuar edhe bashkëshortja e tij.

Pse është sulmuar Albani? Çfarë ka ndodhur?

Shkrimet te gazetës Shqip online kundër Alban Jahos
Shkrimet te gazetës Shqip online kundër Alban Jahos

E vërteta qëndron tek përplasjet dhe qëndrimet që ky i fundit pati me Vjollca Hoxhën dhe Ben Blushin, me largimin e tij nga Digitalb, dhe më pas përplasjen që ndodhi mes aksionerëve në këtë kompani. Alban Jaho duhej sulmuar dhe “kryqëzuar” sepse Blushi dhe Vjollca nuk mund të pranonin që suksesi të ishte kundër tyre.

I treti në liste është Aleksandër Frangaj, pronar i Tv Klan, sërish për çështjen e Digitalb. Duket se është një sulm nga Ben Blushi dhe Vjollca Hoxha, si një “armik” i pandalshëm, kjo për shkak të debateve mbi administrimin e kompanisë ku janë bashk- ortakë por Vjollca duke përdorur Ben Blushin, ashtu si rrëmbeu aksionet e Top Channel kërkoi të merrte edhe aksionet e Digitalb.

Në sulmin ndaj tij dhe disa personazheve të tjerë kemi kontribuar edhe në si CNA.al.

Më tej, i katërti shohim se është sulmuar ish-ministri i Financave, Ridvan Bode. Gjithçka thjeshtë dhe vetëm sepse CNA.al dhe editori i saj Elvi Fundo publikuan gjatë muajit shkurt, mars dhe prill një dosje të madhe investigimesh në lidhje me pasurinë e Ben Blushit, dhe skemat e skandaleve të inceneratorëve, lidhjet e drejtorit të Top Channel, apo ortakërinë e Vjollca Hoxhës, pronares së Top Channel me paratë e aksionerëve të inceneratorëve, që paguhen nga taksat e shqiptarëve.

Le të shkojmë më tej, shohim se i pesti i sulmuar është ish-zv.kryeministrit Niko Peleshi, i cili tashmë nuk është në detyrë. Një sulm i pandalshëm ndaj tij nga Ben Blushi, njeriu që dikur e ka futur Nikon në hullitë e politikës, por sot duket se Blushi e ka shpallur “armik” Niko Peleshin dhe nuk i del inati se pse ky i fundit u bë zv.kryeministër dhe Beni ngeli me “gisht në gojë” dhe e hodhën “në kosh të plehrave”.

Arben Reli, i cili në fakt është një ndërtues nga më të vjetrit në Shqipëri, i gjashti dhe më i sulmuari i kohëve të fundit.

Duke shfrytëzuar një shoqërim të tij për një ndërtim të pretenduar si i paligjshëm, një çështje që është e mbyllur dhe e fituar në sistemin e drejtësisë, Ben Blushi kërcet sulme, akuza ndaj biznesmenit Reli, ashtu si dhe ndaj biznesmenëve të tjerë.

Zoti Reli është sulmuar sepse njerëz të historive rozë të familjes së Vjollca Hoxhës kanë përplasje në lidhje me çështje pronësie dhe investimesh.

Një tjetër biznesmen i sulmuar është Nadir Çausholli, i CFO Pharma. Ai është i shtati sulmuar ashpërsisht, jo vetëm nga gazeta “Shqip”, por edhe nga Top Channel, dhe më pas ata janë kthyer në bashkëpunëtorë të ngushtë. Çausholli në atë kohë u përplas ashpër, duke shkuar edhe në akuza se po ndodhte një sulm ndaj tij, duke pretenduar edhe për gjobëvënie nga media, por mesa duket Çausholli me “qetësi dhe dashuri” e zgjidhi, duke filluar reklama dhe sponsorizime për Top Channel.

Dy emra e tjerë që sulmohen janë nga politika. Arben Ahmetaj dhe Belinda Balluku. Sulmohet Belinda Balluku dhe Arben Ahmetaj, e para sepse nuk i shkon urdhrave dhe linjës Blushi dhe inceneratorëve, i dyti për historitë e tij në qeveri që përplasen me interesat e Blushit dhe Hoxhës.

Por, si qëndron e vërteta?

Ka një histori inceneratorësh, ku Ben Blushi është zhytur aty brenda, është zhytur në ortakëri me bashkëshorten e tij, që është aksionere në EM Capital Group, një kompani e themeluar në Bullgari, e cila më pas ka ardhur dhe ka blerë 51% të aksioneve të Valtelina Kafe, mbajtësen e emrit tregtar Lori Kafe, dhe duke paguar jo pak, por 2.2 milion dollarë. (Lexo këtu)

Inceneratorët dhe pronarët e tyre, Mirel Mërtiri dhe Klodian Zoto kanë filluar të kenë problematika, përplasje të forta apo edhe historitë e fundit, që nga mbetjet e Durësit, inceneratori i Fierit, dhe skandale që shkojnë në vlera deri në 300 milionë euro që paguhen me taksat e shqiptarëve.

LEXO EDHE:  7 Marsi, Ahmetaj në Shkodër/ Inaugurohet shkolla profesionale e rikonstruktuar

Kundërshtitë e Belinda Ballukut, dhe Arben Ahmetajt në qeveri për pagesa disa dhjetëra milionë euro, duket se kanë bërë që këta të fundit të jenë pjesë e sulmeve të Blushit në fletoren e tij të falimentuar.

Dhe jo vetëm kaq. Edhe tendera të caktuar, personazhe të caktuar, shkojnë dhe sulmohen për qëllime krejtësisht klienteliste. “Goditje në ballë”, për të bërë atë që kërkon Blushi. Atë që kërkon Vjollca, që dikush të përgjigjet, apo të “rrijë urtë”, sipas kërkesës që i është çuar. Tunelii rrugës Kardhiq-Delvinë, shkon tek interesat e Benit dhe ortakërive të tij.

Këtë e shikojmë të shkruar të zezën mbi të bardhë në fletushkën e falimentuar, e përdorur si kamikaze, kundër interesave të qytetarëve, kundër misionit që ka vetë media. Por, thjeshtë dhe vetëm një marionetë ndaj biznesmenëve.

Nuk publikon asnjë fjalë kundër Edi Ramës. Asnjë sulm ndaj ministrave të tij. Dy të sulmuarit e vetëm janë së fundi Arben Ahmetaj dhe Belinda Balluku, sepse kanë qëndrime të kundërta ndaj çështjes së inceneratorëve apo si janë binsur Blushit që së fundi as Rama sja hedh me quret.

Biznesmeni Arben Reli, biznesmeni Pandeli Carapuli, biznesmeni Nadir Çausholli, apo edhe pronari i Tv Klanit, Aleksandër Frangaj, sulmohen totalisht, thjeshtë dhe vetëm për përplasje interesash, për kompani, ndërtime, apo pasuri, ortyakëri, prona etj.

Më tej janë dy personazhet e tjerë, Niko Peleshi dhe ish-ministri i Financave, Ridvan Bode.

Një listë prej këtyre njërëzve, Ben Blushi dhe “ushtarët” e tij që vijnë vërdallë në fletoren e tij e falimentuar i ka sulmuar ndoshta edhe për shkakun tonë, sepse ne kemi hapur dosjen e tij. Që ne të heshtnim, ai ka sulmuar personazhe të tjerë.

Por, Beni ende nuk e ka kuptuar që njerëzit ecin vetë,ai ecën vetem me shantazhe dhe presion.

Nuk ka nevojë të sulmosh asnjë, as për interesat e historive rozë të Vjollca Hoxhës, të pronave në Dhërmi, në Dardhë a gjetkë, apo për interes të inceneratorëve.

Mbrojtja e tyre është thjeshtë dhe vetëm avokatia e korrupsionit që Ben Blushi kërkon të bëjë nga ana tjetër. Sepse historia e inceneratorëve është një skandal korrupsioni, ndërsa pjesa tjetër e sulmeve që zhvillohet, duket se është qartë thjeshtë dhe vetëm një interes personal i Ben Blushit dhe Vjollca Hoxhës, për të marrë atë që ata kërkojnë. Që nga pronat në Dhërmi, në Moravë të Korçës, duke shkuar tek Aleksandër Frangaj apo tek Nadir Çausholli, Arben Rreli e kështu me radhë.

Pra, në të gjithë misionin e fletores së Ben Blushit, që përdoret për sulme publike ndaj “armiqve” të tij shikon thjeshtë dhe vetëm një fakt, akuza, shpifje dhe sulme klienteliste, të bëra në momente të caktuara, kur ka interesa Vjollca apo vetë Blushi.

Mjafton ta lexoni fletushkën e falimentuar, herë pas here, për të kuptuar se çfarë halli ka për inceneratorët, a është mërzitur Ben Blushi se e kanë sulmuar, cili nga drejtorët që është prishur me Vjollcën, kush e  ka mërzitur ish-shefen, cili nga pronarët e televizioneve apo bashkëaksionerët në kompanitë me Vjollcën nuk është sjellë mirë kohët e fundit dhe cili nga ministrat ia ka prishur qejfin Blushit apo Vjollca  Hoxha. Pa folur për histori me pullë të kuqe që publikisht i dinë të gjithë.

Ka edhe emra të tjerë që sulmohen por ditë pas dite do i sjellim një e nga një.

Kohët e fundit në shkrimet e tyre ata kanë zbuluar “armiqtë”, që bëhen shembull që të tjerët të heshtin dhe të mos ngrenë kokën kur del përpara Ben Blushi, argati i shoqes V. që në fakt të dy bashkë duket si një “çift kooperativistësh”, të kthyer në “mjelësa” të qeverisë që sytë i kanë tek sulmet ndaj biznesit.

Gjithcka fillon me skandale  nga inceneratorët dhe që përfundojnë tek ortakëritë apo pronat në bregdet./ CNA.al

Përplasja Top Channel-Nadir Çausholli/ Nga akuzat, kallëzimet penale tek “dashuria në kohën e kolerës”

Top Channel dhjetëra shkrime e kronika kundër Nadir Çaushollit/ Sot transmeton reklamat e tij

Katër skandale dhe akuza që Ben Blushi si fsheh dot

Çfarë halli ka Vjollca Hoxha në majë të Moravës?!

Publikohet dokumenti/ Ben Blushi grabit pronën në bregdet, me ndihmën e Ramës

272 pyetje publike apo ditë burgu për Ben Blushin?!

Zbulohet pse iu hoq viza amerikane Ben Blushit

Fotot/ Zbulohet prona 500 milionë e Ben Blushit

Ekskluzive/ Ambasada amerikane i heq vizën Ben Blushit

Foto ekskluzive/ Ben Blushi kapet me ortakun e inceneratorëve dhe Vjollcës

Pse Blushi nuk ndahet dot nga krimi?

Dokumentet/ Ben Blushi shtoi pasurinë një miliard lekë, me Rilindjen

Ekskluzive-Zbulohet gazetari oligark që ia kalon edhe Alfred Pezës

Nga Korça, në Vlorë/ Ben Blushi “hajdut” tokash, si u pasurua me ardhjen e Rilindjes

Ekskluzive dokumenti/Zbulohet ortakëria e Klodit të inceneratorëve me Ben Blushin

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

Fiks Fare/ Prokurori, 3 vjet dosjen në sirtar, kërcënon të gjymtuarin: A do ikësh, apo…

Publikuar

-

Nga

Fiks Fare/ Prokurori, 3 vjet dosjen në sirtar, kërcënon të gjymtuarin: A do ikësh, apo…

Fiks Fare denoncoi mbrëmjen e së enjtes zvarritjet e pajustifikueshme të një dosje në Fier, ku prokurori e ka mbajtur për plot 3 vjet në sirtar.

Madje, në momentin që i gjymtuari nga ngjarja interesohet pranë prokurorit, ai e kërcënon që mos të shkojë ta ndjekë. Në redaksinë e emisionit investigativ u ankua Sotir Frashëri, nga Fieri, i cili ka probleme të theksuara në të ecur. Ai është aksidentuar në nëntor të vitit 2017, dhe prej asaj dite, prokuroria nuk ka bërë asnjë veprim. I gjymtuari tregoi dinamikën e aksidentit, ku ai lëvizte me një motor dhe është goditur nga pas nga një automjet. Është bërë një akt paraprak ekspertimi, ku ka rezultuar çuditërisht se mjeti që e ka goditur nga pas motorin nuk ka shkelur rregullat e qarkullimit rrugor. Kurse motori i Sotirit ka shkelur rregullat. Por, pyetja që lind pas këtij akti; si ka mundësi që mjeti, duke ecur sipas normave të lejuara të rrugës, e goditi nga pas motorin që ecte tej shpejtësisë së lejuar?!

Denoncuesi thotë se ngjarjen ia la në dorë drejtësisë që ta hetonte, pasi pas ngjarjes ka qëndruar plot 1 muaj e gjysmë në spital. Ai ka rrezikuar të humbasë këmbën e majtë dhe, pas shumë operacionesh, ka arritur që të ecë me shumë probleme. Një vit pas aksidentit, prokuroria pushoi hetimet me argumentin se “drejtuesi i mjetit nuk ka shkelur rregullat e qarkullimit”. Por, vendimi është pushuar dhe Gjykata e Fierit ka urdhëruar prokurorinë që të rihetonte ngjarjen dhe brenda 30 ditësh ta dërgonte dosjen për hetim. Por, megjithëse kanë kaluar më shumë se 2 vite nga kjo ngjarje, prokuroria nuk ka bërë asnjë veprim hetimor, duke e lënë në sirtar.

Denoncuesi thotë se, prokurori që e ka ndjekur këtë çështje është Erind Reovica, i cili, ndryshe nga sa thotë gjykata, nuk e ka marrë ende në pyetje. “Unë kam shkuar disa herë në prokurori, po askush nuk më ka pritur” thotë ai. Pas denoncimit, i gjymtuari shkon disa herë të takojë prokurorin Erind Reovica dhe drejtuesen e Prokurorisë së Fierit. Askush nuk e takon dhe i thonë të bëjë disa kërkesa dhe do të informohej. Por, në një nga këto tentativat, qytetari e takon rastësisht prokurorin Reovica para organit të akuzës dhe e pyet se çfarë është bërë me hetimin. Prokurori i thotë se do ta informojë me shkrim qytetarin. I gjymtuari i kërkon më shumë informacion, por prokurori largohet me shpejtësi dhe i kthehet kërcënueshëm “a do ikësh, apo…”. Qytetari, duke pasur vështirësi në të ecur, nuk e arrin dot prokurorin, i cili ulet në një kafe. Ai shkon pas disa minutash te kafja, por pronari i lokalit i thotë se “më ka thënë prokurori që nuk do ta bezdisë njeri”.

Për ngjarjen është bërë një akt ekspertimi, por me shumë pikëpyetje. Eksperti i policisë, Dritan Veliu, ka shkruar se motori që ka qenë para makinës ka shkelur rregullat e qarkullimit rrugor. Pra, ka qenë me shpejtësi dhe ka bërë manovra. Eksperti shkruan se mjeti që e ka goditur motorin nuk ka shkelur rregullat e qarkullimit rrugor. Por, si e kapi me shpejtësi makina motorin? Ai shkruan se makina ka qenë me shpejtësi të lejuar, kur në atë zonë shpejtësia është 40 km/h. Ndërkohë, në deklarime, vetë drejtuesi i mjetit, thotë se ka qenë me shpejtësi 50-60 km/h. Pra, ka qenë tej normave të lejuara! Dhe, për më tepër, ka qëlluar nga pas një motor që lëvizte me shpejtësi më të lartë se makina! Autori, sipas dosjes, është kapur me një sasi alkooli në gjak, 0.36.

Për të gjitha këto pikëpyetje, gjykata ka urdhëruar prokurorinë se duhet bërë riekspertim, pasi ka shumë kontradikta. Por, deri në ditët e sotme, nuk është bërë raporti.

Për të gjitha dyshimet, qytetari takoi ekspertin Dritan Veliu, i cili aktualisht punon në Policinë e Lushnjes. Ai i kërkon se, si ka mundësi që ai është fajtori, kur mjeti nuk ishte me shpejtësi. Eksperti i thotë se kështu ia sollën të dhënat oficerët e policisë. Më pas e pyet se drejtuesi i mjetit ka thënë vetë se ka qenë me shpejtësi 60 kilometra në orë, ndërsa eksperti thotë se “është vetëm kundravajtje dhe i hiqet patenta”. Por, kjo kundravjajte nuk është shkruar në raport, duke ngritur dyshime të tjera. Në fund, eksperti i kërkon qytetarit që të kërkojë riekspertim tjetër.

***

Qytetari interesohet për çështjen në Prokurorinë e Fierit

Qytetari – Dua të takoj çik atë prokurorin, Erindin.

Sportelistja – Si e ke emrin?

Qytetari – Sotir Frashëri.

Sportelistja – … bëj një kërkesë me shkrim.

Qytetari – Unë kërkesë kam bërë, po dua ta takoj personalisht, të pyes qysh tek.

Sportelistja – Nuk jam në zyrë thotë!

Qytetari – Mund të shkoj të takoj çik drejtuesen?

Sportelistja – Sa të marr përgjigje.

Qytetari – Ok.

Pas disa minutash

Qytetari – Zoti prokuror!

Prokurori Erind Reovica – Mbaj distancë.

Qytetari – Unë jam Sotiri.

Prokurori Erind Reovica – Ëhë, nëm të shikoj letrat.

Qytetari – Tashti ke një vendim të gjykatës për çështjen. Ka 2 vjet dhe erdha të interesohem. Është kjo, masa e arrestit. Kjo është e datës 8 tetor.

Prokurori Erind Reovica – Mirë, do ti shikoj unë dhe do të them.

Qytetari – Dua të di ça…

Prokurori Erind Reovica – Do të bëj përgjigje me shkrim.

Qytetari – Po kur se kam 2 vjet unë Zoti prokuror.

Prokurori Erind Reovica – Do të bëj përgjigje me shkrim.

Qytetari – Të pres?!

Prokurori Erind Reovica – Do vije te adresa…

LEXO EDHE:  Ahmetaj: Kreditë e këqija kanë pësuar ulje

LEXO EDHE:  Replikë nga Elvi FUNDO/Korça përtej Niko Peleshit dhe fasadave

Qytetari – Do vijë te adresa ime?! Po ka 2 vjet z.prokuror. Të lutem.

Prokurori Erind Reovica – Do ikësh apo…

Qytetari – Ore unë do iki, po të lutem më jep një… Të kam bërë letra me shkrim.

Prokurori Erind Reovica tenton të largohet

Qytetari – Një sekondë z.prokuror. Zoti prokuror, të lutem një sekondë!

Prokurori largohet me hap të shpejtë, qytetari nuk e arrin dot pasi ka probleme me ecjen nga aksidenti

Shkon sërish të takojë drejtuesen e prokurorisë

Qytetari – Dua ta takoj.

Sportelistja – Mua drejtuesja më ktheu këtë përgjigje.

Qytetari – E kam për procedurë.

Sportelistja – Nuk e marr më zotëri, nuk mundem. Të lutem nuk e marr më, se do të thotë mos më merr 100 herë për të njëjtën çështje. Ta bëj dhe njëherë me shkrim më tha.

Qytetari tenton të takojë sërish prokurorin, i cili po pushon në një lokal

Qytetari – Hajde, hajde.

Pronari i lokalit – Ça kishe?

Qytetari – Prokurorin.

Pronari i lokalit – Të lutem se prokurori po pi kafe, kur të mbarojë takoje jashtë.

Qytetari – Një sekondë e të them.

Pronari i lokalit – Dëgjon ça po të them unë tani. Unë jam në lokal, kam njerëz në lokal. Ti nuk e bezdis dot në lokal, kur të mbarojë…

Qytetari – Këtë përgjigje të më thojë vetë ai.

Pronari i lokalit – O zotëri po të them mua më tha mos më lër njeri të më vijë në tavolinë.

Ditën tjetër…

Qytetari – Unë erdha edhe para 3 ditësh, prokurori më tha se do të njoftoj. Dua ta takoj çik.

Sportelistja – Po s’është lart.

Qytetari – Ku është?

Sportelistja – Po s’është!

Qytetari – Mund ta njoftosh, ka ardhur një person…

Sportelistja – Nuk ka ardhur, nuk vjen.

Qytetari – Të vij më vonë?

Sportelistja – Hajde pak më vonë siç të thashë.

Qytetari – Po zonja (drejtuesja) është lartë?

Sportelistja – Është lartë.

Qytetari – Po mirë po pres, se më tha atë ditë se do të njoftoj, ee prandaj thashë edhe unë!

Qytetari pyet ekspertin e policisë Dritan Veliu

Qytetari – Përshëndetje!

Eksperti Dritan Veliu – Hë ça kishe?

Qytetari – Tani, unë quhem Sotir Frashëri. Unë kam bërë një aksident.

Eksperti Dritan Veliu – Po.

Qytetari – Ekspert keni qenë ju. Si ka mundësi që sipas kësaj, këtu dalkam që qenkam unë fajtor, kur vetë ai personi ka thënë.

Eksperti Dritan Veliu – Nuk e di çka thënë personi.

Qytetari – Një sekondë të lutem.

Eksperti Dritan Veliu – Hajde të sqaroj në zyrë.

Qytetari – Po.

Qytetari – Unë jam në një motor, që nuk nxjerr më shumë se 50 km/h dhe personi ka deklaruar që unë kam qenë me 50-60 km/h. Si ka mundësi unë me 40 në orë tani, dalkam unë fajtor?! Unë kam qenë para, më ka goditur nga mbrapa.

Eksperti Dritan Veliu – Të ka goditur ty nga mbrapa?

Qytetari – Po.

Eksperti Dritan Veliu – Këtë akt ekspertimi e ke parë ndonjëherë ti?

Qytetari – Si?

Eksperti Dritan Veliu – Ky akt ekspertimi është dorëzuar në 2017-ën, ti e ke parë ndonjëherë, para kësaj date? Ky muhabet ka 3 vjet, ti e ke parë sot.

Qytetari – Po sot se vete në prokurori, nuk ashtu…

Eksperti Dritan Veliu – Ku ke shkuar me këtë, ku e ke lënë ngjarjen që s’e ke ndjek.

Qytetari – Po fizikisht s’kam qenë mirë.

Eksperti Dritan Veliu – Zotëri, ankesat tuaja për këto akte ekspertimi mund ti paraqesësh në prokurori. Unë çfarë kisha për të shkruar, i kam shkruar e zeza mbi të bardhë, e ke në prokurori.

Qytetari – Si dalkam unë fajtor kur më kanë goditur nga mbrapa?!

Eksperti Dritan Veliu – Zotëri, ky ekspertim ka 3 vjet që është dorëzuar, mund të kërkosh te prokurori i çështjes, mund të kërkosh riekspertim. Aty kam qenë në cilësinë e ekspertit autoteknik. Në bazë të materialeve që më kanë ardhur, kam deklaruar, kam shkruar ça kam pasur të pasqyruar në materiale. Ankohuni te prokurori që ka çështjen

Qytetari – Ai e pranon edhe vetë.

Eksperti Dritan Veliu – Unë nuk e di çfarë ka pranuar.

Qytetari – E thotë këtu.

Eksperti Dritan Veliu – Dakort, ok.

Qytetari – 50-60 në orë thotë, tabela është 40 atje.

Eksperti Dritan Veliu – Po shumë mirë, 50-60 në orë është kundravajtje administrative. Patenta mund ti hiqet.

Qytetari – Do të thotë që unë që kam qenë me 40 në orë, kam bërë unë shkelje.

Eksperti Dritan Veliu – Kush ta mati ty shpejtësinë që ke qenë me 40?

Qytetari – Konkluzioni këtu (raporti) e nxjerr.

Eksperti Dritan Veliu – Zotëri, është e drejta

Qytetari – Motori nuk ecën më shumë se 40 (sipas raportit).

Eksperti Dritan Veliu – Është e drejta jote të ankohesh.

Qytetari – Se motori ka qenë, është motor i vjetër.

Eksperti Dritan Veliu – Të lutem, është e drejta jote të ankohesh. Nuk të pëlqen ky akt ekspertimi, kërko akt tjetër riekspertimi. Unë jam personi i parë, ça kam pasur për të shkruar, me të gjitha ato letra që kam pasur, e kam pasqyruar këtu.

Qytetari – Si ka mundësi që dalkam unë fajtor?!

Eksperti Dritan Veliu – Të lutem, në bazë të letrave unë kam nxjerr këtë konkluzion, nuk të pëlqen ky, kërko akt tjetër riekspertimi.

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Burokracia shtetërore, prej një viti nuk mbyll dot biznesin e tij

Publikuar

-

Nga

Burokracia shtetërore, prej një viti nuk mbyll dot biznesin e tij

Ernest Mata, ka denoncuar në “Stop” se ka mbi një vit, që kërkon të çregjistrojë biznesin e tij ushqimor. Ai thotë, se i ka shlyer të gjitha detyrimet, por biznesi nuk i mbyllet nga Drejtoria Rajonale e Tatimeve Tiranë.

Kam mbi një vit e ca që dua ta mbyll, por nuk e mbyll dot. Kam një biznes ushqimor dhe dua ta mbyll pasi kam probleme familjare. Nuk ka asnjë detyrim, i kam paguar të gjitha detyrimet në shtet. Nuk veprojnë tatimorët që të mbyllin biznesin tim”, thotë Mata.

Ai shprehet më tej se e ka bërë rrugën Tatime-QKB, disa herë përgjatë një viti, por sërish asnjë rezultat.

Procedura që kam ndjekur për të mbyllur biznesin ka filluar me ekonomistin, më pas kam shkuar tek takimet për të dorëzuar letrat dhe kam shkuar tek QKB-ja dhe pas që biznesi është hapur dhe më thanë që të shkoja tek Tatimet. Më pas shkova tek Tatimet, por biznesi nuk është mbyllur ende. Kam një vit e gjysmë me këtë problem nuk di më çfarë të bëjë”, shton qytetari.

Nëpërmjet kamerës së fshehtë së “Stop”, vetë qytetari i drejtohet Drejtorisë Rajonale të Tatimeve Tiranë.

Qytetari: Si kalove?

Specialistja: Mirë! Si kalove?

LEXO EDHE:  7 Marsi, Ahmetaj në Shkodër/ Inaugurohet shkolla profesionale e rikonstruktuar

LEXO EDHE:  Letter to US Embassy against Vjollca Hoxha and Ben Blushi/ Blackmail, threats, insults and attempts to rob properties

Qytetari: Erdha prapë unë!

Specialistja: Tek Dori, tek ai djali atje!

Qytetari: Tek cili?

Specialistja: E gjeta atë ditë, ia lashë, tani nuk e di e ka fut sekretari?

Qytetari: Domethënë, drejt ë..?

Specialistja: Po, po drejt!

Qytetari: Domethënë, djathtas ë…?

Inspektorja e zonës e drejton për tek sekretari i Drejtorit, mirëpo drejtori ende s’e ka firmosur dhe për të disatën herë, Ernestit i kërkojnë të kthehet pas disa ditësh.

Qytetari: Si kalove? Mirë?

Sekretari: Mirë!

Qytetari: Për mbylljen e biznesit tim, që kam ardhur shumë herë këtu, e s’më bëhet gjë.

Sekretari: Kush e ka?

Qytetari: Kjo goca këtu!

Specialistja: Atëherë, deri sot…maksimumi nesër, e çojmë për në Postë, pasnesër…

Qytetari: Nuk vij ma, se jam ba i shpis!

Specialistja: S’ka gjë! Sa janë si puna jote! Se ky (drejtori) po i vonon shumë. E pe si ishin?

Qytetari: Po në rregull, por…

Specialistja: Se duhej të ishte bërë këto dy javë fare. E kanë të gjithë këtë problem. Këtu ka gjëra më me urgjencë, dhe akoma s’po mbyllen! Po, pasnesër shko tek QKB-ja, me atë numrin, që të kam dhënë unë.

Qytetari: Mos ta bëjmë përditë, pas dy ditësh, pas dy ditësh…

Specialistja: Jo, pra! Jo, pa merak!/tvklan.al

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Drejtoresha pezullon punësimet e portalit/ Lë nxënësit me aftësi të kufizuar pa mësim

Publikuar

-

Nga

Drejtoresha pezullon punësimet e portalit/ Lë nxënësit me aftësi të kufizuar pa mësim

Në kundërshtim me ligjin,pezullon punësimin për mësuesit ndihmës edhe pse këta të fundit i vendos portali “Mësues për Shqipërinë”.

Jonida Jonuzi e cila ankohet në Fiks Fare  shprehet  se drejtoresha e ZA Kuçovë ka pezulluar punësimet në kundërshtim me ligjin duke i lënë mësuesit ndihmës pa punë, por mbi të gjitha fëmijët me aftësi të kufizuar pa mësim.

Jonida shprehet  se nga portali i ‘Punësimit për mësues’ në emailin e saj i ka mbërritur një mesazh i cili konfirmon punësimin si mësuese ndihmëse. Ajo tregon se është paraqitur pranë zyrës arsimore, por drejtoresha i kërkonte një certifikatë për të cilën Jonida dhe gjithë konkurrentët e tjerë kishin vetëm vërtetimin . Certifikata i dilte pas dy ditësh, por ndërkohë drejtoresha ka pezulluar punësimin e mësuesve ndihmës për nxënësit me aftësi të kufizuar duke i lënë ata pa mësim dhe Jonidës i thonë të paraqitet vetëm kur ta njoftojnë me email .

Jonida kërkon ndihmën e Fiksit për këtë padrejtësi që po i bëhet. Nga telefonata që kryen  me juristin e DRAP Korçë, Jonida mëson se jo vetëm që certifikata të cilën ja kanë kërkuar në zyrën arsimore nuk është e nevojshme për punësimin, por vendimtar është portali nga i cili i ka ardhur përgjigjja konfirmuese. Gjithashtu juristi i thotë se DRAP  Korçë nuk është në dijeni që nxënësit nuk kanë mësues ndihmës. Gazetarët e Fiksit shkojnë në Zyrën Arsimore Kuçovë e cila është në varësi të DRAP Korçë.Takojnë juristin e institucionit i cili pyet gazetaren a ka dijeni për mënyrën e punësimit nga portali dhe ndërkohë që pas pak minutash bisedë  jurist justifikohet se nuk e njeh mirë ligjin pasi vetëm dy muaj ka në këtë post pune.  Ai gjithashtu këmbëngul  se pezullimet janë bërë nga  DRAP  Korçë.

LEXO EDHE:  Replikë nga Elvi FUNDO/Korça përtej Niko Peleshit dhe fasadave

LEXO EDHE:  Autobusët elektrikë/ Ahmetaj jep lajmin e mirë

Për këtë arsye gazetarët i kërkojnë një dokument zyrtar që vërteton komunikimin mes tyre por juristi thotë që komunikimi ka qenë verbal ose me anë të whatsap dhe e ka drejtoresha. Juristi i zyrës arsimore po ashtu thotë se nxënësit me aftësi të kufizuar nuk kanë nevojë për mësuesin ndihmës. Në këto kushte gazetarët e Fiksit telefonojnë drejtoreshën e Zyrës Arsimore Kuçovë, e cila pohon se procesin e ka pezulluar ajo. E pyetur se në çfarë bazash ligjore , ajo shprehet se është e zënë në një takim në Konsullatën e Vlorës, por shton se mësuesja që ankohet nuk ka dalë e para në portal por e nënta. Pyetjes se kush nuk janë të punësuar  nga tetë të parët e portalit drejtoresha mbyll telefonin duke shmangur në këtë mënyrë përgjigjen./ Tch

LEXO TE PLOTE