Connect with Us

Pse Blushi nuk ndahet dot nga krimi?

Politikë

Pse Blushi nuk ndahet dot nga krimi?

Publikuar

-

Dje, me fakte, CNA.al tregoi se si gazetari, politikani i shndërruar në menaxher dhe bashkëpronar, në ortak të pronarëve të inceneratorëve në Shqipëri, Ben Blushi, i kishte bërë një shërbim nëpërmjet një “investigimi”, të njohurit prej tij Lulzim Berisha. Një prej personazheve të shumëpërfolura të grupeve kriminale në Durrës.

Një video e 2017-ës dhe një foto miqësore e mohuar në atë kohë nga Ben Blushi. Por, dje gazeta Shqip, i bënte shërbimin e radhës.

Historia e Ben Blushit me bandat dhe kriminelët nuk fillon dhe nuk mbaron me Lulzim Berishën, me atë që mohoi tre vite më parë dhe me atë që dje i shërbeu nëpërmjet një shkrimi. Fillon në Korçë me lidhje të forta më krimin. Me elementë  të  grupeve  kriminale të “Çobejve”, apo “Pesë dyqaneve”. Dy grupe të shumë përfolura në qytetin e Korçës, që me kalimin e kohës u shuan.

Por, Ben Blushi me ardhjen e tij në Korçë, u lidh fort me ta. Qëndronte sa me njërën bandë, dhe fuste turinjtë e lidhte miqësi te grupi tjetër. Herë tentonte t’i hidhte benzinë zjarrit, e herë t’i shfrytëzonte politikisht.

Shpesh e shikoje të pinte dhe të gëdhihej në avujt e alkoolit me ta. Histori ndoshta të më shumë se 18 vitesh apo 20 vitesh, por që janë fakte që çdo kush në Korçë i njeh. Ku ish-prefekti i atëhershëm, i kthyer në deputet, ishte një nga njerëzit që më shumë kalonte kohë me pjesëtarë të grupeve kriminale apo element të inkriminuar sesa me qytetarët Korçarë.

Ishte koha kur Blushit i lindi dashuria për Dardhën. Atje ku dhe u “karantinua” gjatë kohës së koronavirusit.

LEXO EDHE:  Vjedhja e shtëpisë në Korçë/ Policia nis punën për arrestimin e autorëve

Gjithësesi, bëmat dhe gjëmat e Ben Blushit në Korçë, janë jo të pakta dhe ne do të vazhdojmë t’i sjellim ditë pas dite, me emra dhe me personazhe konkrete, të cilët tregojnë qartësisht se fotoja e Ben Blushit me Lulzim Berishën, apo shërbimi i bërë dje nuk janë krejt të rastësishme.

Ben Blushi ka qënë gjithmonë afër krimit, të paktën në Korçë, apo atë çfarë kemi parë në Durrës. Se të tjera histori dhe mesele tregohen edhe për kohën kur ka qënë në Elbasan./ CNA.al

Ben Blushi avokat i botës së krimit/ Del në krah të Lulzim Berishës

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Politikë

“Pa koment”/ Topalli nxjerr videon e Bashës, ja si gënjeu hapur demokratët

Publikuar

-

Nga

Drejtuesja  e “Lëvizjes për Ndryshim”, Jozefina Topalli ka përdorur si argument për të thënë se kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha mashtron demokratët, ka nxjerrë një video të kryedemokratit në vitin 2017, ku deklaronte se nuk do të bënte asnjë pazar me LSI.

Topalli krahas videos ka shkruar “pa koment’ duke lënë të kuptohet se video flet më shumë sesa fjalë.

Në video kryetari i PD-së Lulzim Basha  i garanton demokratët se nuk do të bëjë pazar me partinë e Metës dhe të Kryemadhit, të cilën e ka aleate në opozitë, si dhe kërkonte nga qytetarët që të mos e votonin LSI sepse do të ngeleshin në republikën e vjetër.

“Për të mos lënë demokratët në dyshim, që unë si kryetar i partisë mund të bëj ndonjë pazar me LSI. Se nëse ky dyshim ekziston atëherë çdo demokrat s’ka pse mos të joshet nga shitblerja e votës se hë se do jenë bashkë serish në pushtet.

LEXO EDHE:  Ndërroi jetë në spitalin e Korçës/ Flet vëllai i 58 vjeçarit: I dhimbte koka, doktori i bënte vetëm serume

LEXO EDHE:  Një mandat për Berti Qerosin në Korçë

Dhe unë i them çdo demokrati se nuk do qeverisim me LSI, mos bëni gabimin fatal se përndryshe do mbeteni si bafqar në auret e republikës së vjetër”, shprehet Basha në video./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rezultatet e sondazhit/ Çim Peka “çon” Lulin në humnerë, Basha humb zgjedhjet në Tiranë

Publikuar

-

Nga

Rezultati i zgjedhjeve në 2017-ën

Televizioni i Çim Pekës ka bërë një sondazh ku ka pyetur qytetarët e Tiranës se kë do të votonin nëse zgjedhjet parlamentare do të mbaheshin sot.

Peka është munduar të rrisë performancën e Lulzim Bashës, për të cilin thotë se e mbështesin 27.3% e qytetarëve të Tiranës, ndërsa PS-në 28.7% dhe LSI-në 7.2%.

Sipas Syri Tv, koalicioni i drejtuar nga PD, ‘Alenca për Ndryshim’ del fitues në Tiranë. Mirëpo faktet kanë nxjerrë bllof sondazhin e Çim Pekës, i cili po mundohet si e si që të nxjerrë Bashën fitues në këto zgjedhje.

Rezultati i zgjedhjeve në 2017-ën për qarkun e Tiranës

Duke bërë një krahasim me shifrat zyrtare të KQZ-së për rezultatet e zgjedhjeve parlamentare të vitit 2017 për qarkun e Tiranës dhe Bashkinë e Tiranës, vihet re që PD nuk ka asnjë ndryshim.

Në zgjedhjet e kaluara PD-në e kanë votuar 27.67% e qytetarëve të Tiranës dhe LSI-në 13.02% e qytetarëve, ndërsa në rang qarku PD-në e kanë votuar 31.81% e qytetarëve dhe LSI-në 13.45% e qytetarëve.

LEXO EDHE:  Skandali 22 milionë euro/ Incenerator apo kaldajë me naftë në Elbasan?!

LEXO EDHE:  Faktet/Rama ndjek nga pas dhe kopjon Ben Blushin

Rezultati i zgjedhjeve në 2017-ën për bashkinë e Tiranës

Pra, PD nuk ka asnjë rritje dhe kjo sipas sondazhit të Çim Pekës që ka nxjerrë dhe LSI me 7% duke e përgjysmuar. Me rezultatet e nxjera nga Çim Peka PD dhe LSI humbasin zgjedhjet.

Çim Peka po mundohet medoemos të ngrejë votat e Bashës, por as sondazhet nuk ka ditur t’i manipulojë si duhet, pasi shifrat e tyre e kanë nxjerrë Lulin me të njejtin rezultat si në vitin 2017 dhe LSI të përgjysmuar.

As kurajo që t’ja ngrenë pak shifrat Lulit nuk kanë, i cili duket të jetë në të njejtën situatë si në 2017 apo edhe më keq./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Kemi arritur marrëveshje mos dëmtojmë njëri-tjetrin”/ Patozi: Nuk besojmë te revolucioni

Publikuar

-

Nga

“Kemi arritur marrëveshje mos dëmtojmë njëri-tjetrin”/ Patozi: Nuk besojmë te revolucioni

Koordinatori i Bindjes Demokratike Astrit Patozi u shpreh se ka arritur një marrëveshje me drejtuesen e Lëvizjes për Ndryshim Jozefina Topalli për të mos dëmtuar njëri-tjetrin në zgjedhjet e 25 prillit, duke rikonfirmuar se ai do të marrë pjesë i vetëm në këtë proces zgjedhor.

Nga studio e “Absolut 4” Patozi theksoi se nuk beson tek revolucioni por tek ndryshimi brenda institucioneve.

“Me zonjën Topallin kemi arritur një marrëveshje që të mbështesim njëri-tjetrin ose të mos e dëmtojmë njëri-tjetrin në këto zgjedhje. Megjithatë, ne jemi më vete në këto zgjedhje. Sigurisht qeverinë Basha, megjithë rezervat që kam.

LEXO EDHE:  “Je i dëshpëruar”/ Julian Deda “shpërthen” kundër Ben Blushit: Shkatërrove Topin se nuk di të punosh

LEXO EDHE:  Korça nuk gjen paqe/ Regjistrohen gjashtë lëkundje tërmeti

Ne do të bëjmë detyrën tonë dhe ata të tyren. Dëshira jonë është të arrijmë rotacionin. Ne kërkojmë që listat të jenë të hapura, që pushteti i kryeministrit të kushtëzohet. Ne nuk besojmë te revolucioni. Mendojmë se Shqipëria mund të ndryshojë duke u përfshirë, duka marrë pjesë, duke e sjellë ndryshimin brenda institucioneve. Ne synojmë të jemi forcë përcaktuese qeverisëse”, tha Patozi./CNA.al

LEXO TE PLOTE