Connect with Us

Ben Blushi avokat i botës së krimit/ Del në krah të Lulzim Berishës

Denoncim

Ben Blushi avokat i botës së krimit/ Del në krah të Lulzim Berishës

Publikuar

-

Gjatë fushatës së vitin 2017, një video dhe foto të cilën po e publikojmë më poshtë, bëri zhurmë elektorale, kjo për faktin se Ben Blushi, rilindasi i Edi Ramës, shndërruar në “Libra”, dilte foto me një nga eksponentët e botës së krimit në Durrës, Lulzim Berishën.

Fotoja u bë në Durrës në qytet dhe duket mjaft miqësore dhe po të shohësh personazhet shfaqin dhe miqësi, por pas publikimit të asaj fotoje dhe video, Ben Blushi reagoi menjëherë. Ai e mohoi dhe e quajti provokim të Rilindjes duke thënë se ky ishte një veprim i bërë nga Vangjush Dako dhe Edi Rama për të prishur imazhin e tij publik dhe forcën e “Librës” dhe rrugën e saj drejt fitores.

Në fakt “Libra” bëri një vrimë në ujë, Ben Blushi mori atë që në zonën e Korçës i thonë “leshtë e Curres së Ponçarës”, por miqësia me Lulzim Berishën duket se ka ngelur.
Dje në një publikim të gazetës Shqip e cila është pjesë Top Medias, në pronësi të Vjollca Hoxhës dhe që drejtohen nga Ben Blushi, që ka emëruar një prej jesmenëve të tij në gazetën Shqip, ka publikuar një material në lidhje me Lulzim Berishën ku duket qartë se me këtë “investigim” të pretenduar, është marrë në mbrojtje Lulzim Berisha.

Gazeta Shqip shkruan: Operacioni Forca e Ligjit (OFL) nëpërmjet një njoftimi për media, u nxitua të publikonte lajmin për bllokimin e një sasie prej 1.2 milion litra nafte në Portin e Durrësit, që shërbente për furnizimin e anijeve. Biznesi thuhej se ishte në pronësi të Lulzim Berishës dhe që prej datës 13.02.2019 i ishte revokuar liçenca për ushtrimin e këtij aktiviteti. Pavarësisht revokimit të licencës, sipas OFL-së, Lulzim Berisha ka vazhduar aktivitetin e tregtimit të naftës për peshkimin në mënyrë të paligjshme, duke përdorur shantazhin ndaj konkurrencës dhe duke tentuar të krijojë një monopol kërcënues për operatorët e industrisë së peshkimit. Deri këtu duket një njoftim i zakonshëm, i përcjellë nga të gjitha mediat. Por në fakt, ky operacion policor është i nxituar dhe i gabuar, pasi ata kanë bllokuar “padashje” një biznes të rregullt të Lulzim Berishës, duke ngritur dyshime të forta për një shoë të OFL-së, sesa një aksion të mirëfilltë”.

LEXO EDHE:  RENEA, FNSH dhe Shqiponjat zbarkojnë në Shkodër/ 14 të arrestuar

Për më tepër kërkon ta nxijë me dy hipoteza, policinë e shtetit dhe luftën e saj ndaj krimit.

“Dy hipoteza që kërkojnë një shpjegim: E para që zoti Veliu nuk është informuar saktësisht nga strukturat e OFL-së për numrin e liçencave dhe veprimtarinë e “RAJAN 2007”. Dhe e dyta, që segmente të caktuara të Policisë së Shtetit mund të jetë vënë nën shërbim të një konkurrenti tjetër në sektorin e naftës, për të nxjerrë jashtë loje biznesin e Lulzim Berishës” shkruan gazeta Shqip.

Këto janë dy hipotezat që ngre gazeta Shqip në shkrimin e saj i cili kërkon të implikojë policinë e shtetit. Por nga ana tjetër duket qartazi avokatia që i bën media e Ben Blushit dhe Vjollca Hoxhës, Lulzim Berishës.

Mesa duket miqësia e Ben Blushit me Lulzim Berishën nuk ka përfunduar, ato video dhe foto në fushatën e 2017-ës nuk kanë qenë aq të rastësishme.

Media e lirë në pronësi të Vjollcës e drejtuar nga Ben Blushi bën avokatinë e njeriut të botës së krimit, të cilin Ben Blushi e ka pasur në foto, më pas e ka mohuar dhe sot i bën avokatinë nëpërmjet një “investigimi” të pretenduar.

Pas skandaleve të zbuluara në lidhje me kompaninë, në emër të bashkëshortes së Ben Blushit me pronarët e inceneratorëve Klodian Zoto dhe Mirel Mërtiri të cilët kanë fituar 200 milionë euro konvesione nga taksat e shqiptarëve. Lidhja e Ben Blushit me krimin duket e qartë, dje i mohonte fotot sot i bën avokatinë e një biznesi të cilin e ka sekuestruar Operacioni Forca e Ligjit. Atëherë e mohoi njohjen me Lulzim Brishën ndërsa sot i bën avokatinë, ky është Ben Blushi i vërtetë!/CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. t

    7 Maj, 2020 at 7:23 pm

    Ben burbullushi,lesh i curres ishe,lesh arapi u bere

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

Drejtoresha e Zyrës Arsimore ikën me pushime/ Mësuesit e Fierit lihen pa rrogë

Publikuar

-

Nga

Drejtoresha e Zyrës Arsimore ikën me pushime/ Mësuesit e Fierit lihen pa rrogë

Mësuesit e Fierit kanë mbetur pa rroga pasi drejtoresha e Zyrës Arsimore të Fierit ka ikur me pushime.

Ky është denoncimi i bërë nga ish-kryeministri Sali Berisha duke iu referuar mesazheve të qytetarëve dixhitalë.

Sipas tij, drejtoresha Yllka Beci nuk ka firmosur kalimin e rrogave për muajin  që kaloi dhe mësuesit kanë mbetur pa paratë e tyre prej një jave.“Përshëndetje doktor Berisha. Mësuesit e Fierit kanë një javë pa marë rrogën, se drejtoresha e ZVA Fier Yllka Beci ka ikur me pushime dhe nuk firmos. I themi ministres së Arsimit ta kthejnë të marrën të firmosë pastaj le të theket sa të dojë se kanë për të paguar kreditë mësueset”, thuhet në denoncim.

LEXO EDHE:  OFL nuk ndalet/ Kush janë tre të fortët e radhës në “shënjestër”

LEXO EDHE:  “A është pjekur rrushi?"/ Zbardhen përgjimet e grupit kriminal në Kukës

Ndërkohë qytetari tjetër shkruan: “Përshëndetje doktor Berisha. Si fillim ju uroj gjithë të mirat e jetë të gjatë! Po ju drejtohem juve, se vetëm ju keni ngelur zëri i vetëm i lirë në këtë vend që po ja marrin frymën çdo ditë të paudhët. Data 7 Gusht sot, dhe Arsimtarët e Fierit nuk kanë marrë akoma rrogën, se kemi familje për të mbajtur, se kemi kredi për të paguar, s’do tja dijë njeri doktor. Ju faleminderit e kalofshi mirë. Anonim të lutem, se janë të pamëshirshëm e na fikën, na lanë fëmijet rrugëve. Respekte!”/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Denoncimi/ Bashkia e Durrësit sharron pemët dekorative

Publikuar

-

Nga

Denoncimi/ Bashkia e Durrësit sharron pemët dekorative

Ish-kryeministri Sali Berisha ka denoncuar abuzimin e bashkisë së Durrësit me pemët e mbjella anës rrugëve kryesore të qytetit.

Duke iu referuar mesazhit të nj qytetari dixhital, Berisha deklaron se pasi vodhën me tenderin e mbjelljes po sharrojnë kumbullën e kuqe!

Ish-kryeministri ironizon duke thënë se bashkia tani do të vjedhë me një tender tjetër të kumbullave vishnje”.“Përshëndetje Doktor. Uroj të jeni mirë. Ndodhemi në një nga rrugët kryesore të Durrësit. Ndërkohë që qyteti është tërësisht i paralizuar nga ana ekonomike prej tërmetit dhe pandemisë, të shumtë janë qytetarë që janë braktisur nga ndihma ekonomike për të rindërtuar banesat e tyre që u takon me ligj. Bashkia e Durrësit me paturpësi abuzon me paratë në një kohë kur këto para shumë mirë mund të jepeshin për nevoja bazike qytetarëve apo spitaleve të vendit.

LEXO EDHE:  “A është pjekur rrushi?”/ Zbardhen përgjimet e grupit kriminal në Kukës

LEXO EDHE:  Video-Breshëri plumbash lokalit/ Policia: Pas sulmit, autorët…

Por kjo Bashki pak vite më parë mbolli me një tenderim që pati lënë shumë dyshime në atë kohë në lidhje me çmimin e blerjes së disa pemëve dekorative “Pemë Kumbull”, ku sot me paturpësi po i sharron ato që vetë mbolli. A do të mbajë kush ndonjëherë përgjegjesi në këtë Bashki e cila nuk la gjë pa shkatërruar në këtë qytet dhe duke abuzuar me paratë e shqiptarëve? Çfarë duhet të bëjnë më shumë këta që prokuroria të zgjohet nga gjumi??”, thuhet në mesazhin e qytetarit dixhital./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Skandali-/ Ben Blushi bëri vajzën pronare duke i falsifikuar firmën (fakte dhe dokumente)

Publikuar

-

Nga

Investigimi për falsifikimin e firmës së Natali Blushit/ Si po përdoret nga babai

Ish-deputeti socialist dhe ish-kreu i LIBRA-s, Ben Blushi, sot drejtor i Top Channel, është përfshirë në një skandal.

Falsifikohet firma e vajzës së tij në transaksionin e shit-blerjes së një pasurie në Korçë.

CNA.al ka sjellë një ditë më parë të dhëna zyrtare për një pasuri prej gati 500 milionësh, e blerë për një vlerë vetëm 30 mijë euro. Dhe kjo në emër të vajzës së Ben Blushit, Natali Blushi. Shuma e parave për këtë transaksion, sipas të dhënave të deklaruara nga vetë zoti Blushi në deklaratën e pasurisë, të vitit 2015, ishte paguar prej tij.

Dje ne midis rrjeshtash konstatuam se firma e Natali Blushit, e cila gjendet në kontratën e shitjes së objektit prej 133.8 metër katëror dhe në kontratën e shit-blerjes së garazhit 60 m2 në funksion të njësisë tregtare, nuk ishte e njëjta me atë që duket në firmën e hedhur nga Natali Blushi, në deklaratën e pasurisë të zotit Blushi, në vitin 2015.

      Prona në Korçë

Ne shkuam më tej, por çfarë zbuluam?

Sipas të dhënave zyrtare që ne kemi siguruar nga TIMS, pra nga sistemi i hyrje-daljeve nga Shqipëria, rezulton se Natali Blushi nuk ka qënë në Shqipëri gjatë kohës që është firmosur kontrata e shit-blerjes mes shtetasit Andon Dhima dhe shtetases Natali Blushi.

Sipas të dhënave të siguruara zyrtarisht nga CNA.al rezulton se shtetasja Natali Blushi ka dalë nga Shqipëria në datën 5 prill 2015, me linjën ajrore Al Italia drejt Romës.

Kjo është lëvizja që ka bërë drejt Italisë në muajin prill Zonjusha Natali Blushi dhe daljen e dytë e ka më pas në datën 24 korrik, po të vitit 2015.

Dalja e Natali Blushit nga Shqipëria, sipas TIMS

Pra, Natali Blushi ka dalë në 5 prill të vitit 2015, drejt Romës nga Aeroporti i Rinasit, dhe sipas të dhënave të sistemit TIMS, zonjusha është rikthyer në Shqipëri, me linjën e avionit British Airways, nga Londra në datën 19.06.2015, në orën 21:14 minuta.

Kthimi i Natali Blushit në Shqipëri, sipas TIMS

Pra, sipas të dhënave të siguruar nga TIMS rezulton se ka hyrë në Shqipëri në datën 19 qershor, pasi ishte larguar më parë në datën 5 prill. Pra, më shumë sesa dy muaj më parë.

Por, çfarë ndodh?

Sipas dokumentave të mëposhtme, të cilat ne i kemi publikuar ditë pas dite rezulton se Natali Blushi, duke mos qënë në Shqipëri, por duke qënë jashtë është bërë pronare e një pasurie rreth 133.8 metër katëror dhe rreth 60 metër garazh, të cilat janë kthyer më pas në ambiente shërbimi të njësisë tregtare.

LEXO EDHE:  “Furtunë” në kupolën e Policisë/ CNA.al paralajmëroi lëvizjet, një muaj më parë

LEXO EDHE:  "Furtunë" në kupolën e Policisë/ CNA.al paralajmëroi lëvizjet, një muaj më parë

Sipas vetë të dhënave të deklaruara nga vetë Zoti Blushi, babai i Natalisë, rezulton se vajza e tij studion në Londër, ç’ka korrespondon me të dhënat e fluturimeve, hyrjet dhe daljet që ajo ka pasur në Shqipëri, kryesisht nga Rinasi, nëpërmjet Italisë, por edhe direkt nga Londra.

Pra, në atë kohë në muajin pril, maj dhe qershor, Natali Blushi, vajza 20-vjeçare e Ben Blushit, ka qënë në Londër në shkollë apo me provime. Ndërkohë tek noterja Violeta Sulkaj në datë 28 maj dhe 29 maj kanë firmosur dy kontrata shitje, nga shtetasi Andon Dhima për Natali Blushin. (Lexo këtu)Për këtë shit-blejre, për këtë akt noterial, janë bërë edhe transaksionet përkatëse. Sipas deklarimeve të vetë Blushit, i cili thekson se i ka paguar ai paratë.

Por, në të dyja aktet e shit-blerjes është emri dhe firma e vendosur nga Natali Blushi.

Pra, si ka mundësi që Natali Blushi sipas të dhënave në TIMS, ajo ndodhej në Londër, dhe nga ana tjetër në Shqipëri firmosej një kontratë shit-blerje?

TIMS, Natali Blushi

Kush e ka falsifikuar firmën e Natali Blushit?

Ne kemi raportuar sesi firma e Natali Blushit, në të paktën dy dokumente ishte e ndryshme. Dhe i hymë më thellë investigimit tonë dhe rezulton se në ditën që është bërë shitja e pasurisë nga shtetasi Andon Dhima në drejtim të Natali Blushit, kjo e fundit nuk ka qënë në Shqipëri dhe akti i shit-blerjes ka ndodhur pikërisht kur ajo ndodhej në Londër, gjë të cilën e konfirmon edhe sistemi TIMS.

Ben Blushi, Eva Blushi

Ben Blushi, noterja, bashkëshortja e Benit? Kush e ka falsifikuar firmën e Natali Blushit në aktin e shit-blerjes?

Prokuroria tashmë ka një fakt dhe kjo e pakontestueshme. Falsifikimin e firmës së Natali Blushit. Provat janë të thjeshta. Sistemi TIMS dhe akti i shit-blerjes.

Tani nuk ngelet gjë tjetër, veçse Ben Blushi të shkojë në prokurori, apo bashkëshortja e tij, apo vetë noterja e cila është pjesa më skandaloze e këtij akti falsifikues, të mbajë përgjegjësi para ligjit për një kontratë shit-blerje fiktive, me firmë falso, me një vlerë qesharake, për një pasuri që vlen të paktën 500 milionë lekë, në qendër të Korçës./ CNA.al

Pyetje publike për Ben Blushin/ Kush i falsifikoi firmat e vajzës së tij?

Ekskluzive-Zbulohen dokumentet/ Si Ben Blushi bleu për 30 mijë euro, pronën 500 milionëshe

Ekskluzive-Zbulohen të tjera dokumente/ Si gënjeu Ben Blushi për pronën 500 milionëshe, vjehrri e nxjerr “zbuluar”

LEXO TE PLOTE