Connect with Us

Zbulohet pse iu hoq viza amerikane Ben Blushit

Politikë

Zbulohet pse iu hoq viza amerikane Ben Blushit

Publikuar

-

Zbulohet pse iu hoq viza amerikane Ben Blushit

CNA.al një ditë më parë raportoi se një ndër personazhët publikë, që iu është hequr viza nga ambasada e SHBA, është edhe ish-politikani, aktualisht drejtor i Top Channel, Ben Blushi.

Ndërkohë, CNA.al ka zbuluar nga burime zyrtare se disa biznesmenë të rëndësishëm në vend kanë çuar letra për përplasje, shantazhe, gjoba pranë ambasdës së SHBA-ve në Tiranë.

Mësohet se dy personat e parë që kanë pasur kontakte me ambasadën është biznesmeni Nadir Çausholli dhe Klodian Allajbeu i Spitalit Amerikan.

Por, CNA.al ka mësuar se edhe dy persona të tjerë kanë çuar letra për Ben Blushin pranë ambasadës së SHBA.

  Pallati në Tiranë

Andon Dhima, biznesmeni në ortakëri me vjehrrin e Ben Blushit, ku dyshohet se shkak është bërë një pallat i ndërtuar tek Stadiumi Dinamo, për të cilin ka pasur përplasje të forta, dhe pronësia është në emër të ish-politikanit, Ben Blushi. Gjithçka e përfituar gjatë kohës që ai ka qënë deputet.

Një tjetër letër në ambasadë është ajo e biznesmenit Arben Rreli.

Nuk është një, por burime zyrtare theksuan se janë më shumë se katër personazhe të botës së biznesit që i janë drejtuar selisë diplomatike amerikane, në lidhje me përplasjet dhe problematikat që kanë me Ben Blushin.

Nga ana tjetër kujtojmë këtu edhe një reagim të bërë kohë më parë, nga një zyrtar i Ambasadës së SHBA.

Shefi i Marrëdhënieve me Publikun në Ambasadën e SHBA në Tiranë, Brian Beckmann në prill 2019, u shpreh se mediat përdoren si armë kundër biznesit, personave apo partive politike dhe jo si mjet për të treguar të vërtetën. “Shohim histori që janë shkruar, jo të bazuara në të gjitha faktet e vlefshme, por në të kundërt, me informacion të pjesshëm, të shtrembëruar që ofrohet për të promovuar interesin e një industrie, partie, një individi kundrejt një tjetri. Ata përdorin median me qëllimin e vetëm që të arrijnë atë që duan. Çdo takim ditor editorial në Shqipëri duhet të fillojë me pyetjen “Cila është historia që duhet të tregojmë?” dhe jo “Kujt do t’i vihemi nga pas sot? Lajmet duhet të përqendrohen tek e vërteta, dhe jo si mund të përdoret forca e shtypit si një armë kundër një personi, biznesi, apo një partie politike”, deklaroi në atë kohë Brian Beckmann.

LEXO EDHE:  Blushi sulmon KQZ-në/ Po nxjerr jashtë ligjit LIBRA-n, në zgjedhje me çdo kusht!

Për kë e kishte fjalën zyrtari Amerikan, këtë mund ta dijë më mirë vetë Ben Blushi./ CNA.al

A udhëton dot Ben Blushi në SHBA?!

Ekskluzive/ Ambasada amerikane i heq vizën Ben Blushit

Foto ekskluzive/ Ben Blushi kapet me ortakun e inceneratorëve dhe Vjollcës

Pse Blushi nuk ndahet dot nga krimi?

Dokumentet/ Ben Blushi shtoi pasurinë një miliard lekë, me Rilindjen

Ekskluzive-Zbulohet gazetari oligark që ia kalon edhe Alfred Pezës

Ekskluzive/ Dy biznesmenë në Ambasadën e SHBA kundër Blushit, Vjollcës dhe Top-it

Fotot/ Zbulohet prona 500 milionë e Ben Blushit

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Përjashtimi i Berishës vendim i gabuar”/ Gjeta: Ne duam që të pyetet anëtarësia

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Anëtari i Kryesisë së FRPD-së Ermir Gjeta, ka folur për përjashtimin e ish-kryeministrit Sali Berisha nga grupi parlamentar i PD-se.

Ai ka theksuar se vendimi për të përjashtuar Sali Berishën ka qenë personal i Bashës, të cilin e ka marrë pa e pyetur anëtarësinë.

Gjithashtu anëtari i Kryesisë së FRPD, ka deklaruar te Syri Tv se ky vendim mund të sjellë përçarje në parti.“Vendimi për përjashtimin e Berishës ishte i gabuar. Duhej të merrej dhe të respektohej mendimi dhe vendimi i çdo anëtari në Partinë Demokratike. Vendimi çon PD-në drejt përçarjes, kjo sepse Sali Berisha ka qenë personi, pse shumica janë anëtarësuar në PD. Vendimi është i njëanshëm e nuk është pyetur shumica.

Nëse nuk ka referendum që të merret vendimi i anëtarësisë, mund të bëjë që PD të shkojë drejt përçarjes. Ne kemi bërë kërkesë që të merret mendimi i çdo anëtari të FRPD. Mbi 2 të tretat kanë firmosur me emrin e vet për kërkesën dhe kërkesa jonë është dërguar në PD dhe i është dërguar mediave.

Ne duam që të ngrihet instancë, që ta përcaktojë nëse vendimi është apo jo i drejtë, vendimi të mos merret nga një individ, qoftë ky kryetari i partisë. Ne duam që të pyetet anëtarësia” deklaroi Gjeta./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

PD e Fierit kundër Bashës/ Morina: Duhet të ikë, nuk u bë dot lider

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ibrahim Morina, ish- kreu i PD në Fier, një nga zyrtarët e qeverisë Berisha, ka dalë me një reagim të fortë në rrjetet sociale, lidhur me zhvillimet e fundit brenda partisë.

Me tone të forta, ai sulmon Bashën, pas vendimit të tij personal, për të përjashtuar ish liderin Sali Berisha nga Grupi Parlamentar.

Morina shkruan se me sjelljen e fundit ndaj liderit të PD-së, Sali Berisha, Basha, “i vuri kapakun” goditjeve pas shpine  i cili, e konsideron dhe e trajton këtë parti, si ndonjë nga ato OJF-të, ku ai ka punuar dhe është paguar si përkthyes.

Përshëndetje miqtë e mi!

Zhvillimet e ditëve të fundit në PD më nxitën që të mos qëndroj indiferent. Që pas humbjes së radhës të zgjedhjeve të radhës të 25 prillit të këtij viti, zgjodha të bëjë të heshturin. Këtë heshtje e zgjodha edhe gjatë fushatës së zgjedhjeve në PD, sigurisht edhe pas saj. Heshtja ime lidhej jo aq me “merakun” për të mos i prishur qejfin kryetarit humbës të PD-së, se sa me bindjen time, se përballë një kundërshtari, që sërish vjedhjen e votave e ngriti në institucion, zëri im kundërshtues nuk e ndihmonte PD-në.

Por, prej disa ditësh bindja ime ka ndryshuar, për pasojë edhe qëndrimi im. Shkaku dihet dhe lidhet me vendimin personal të kryetarit të PD-së, për të përjashtuar nga grupi parlamentar i kësaj partie, liderin demokrat Sali Berisha.

***

Sjellja më e fundit tinzare e kryetarit të PD-së Lulzim Basha, është vazhdimësi e sjelljes së tij të përsëritur, me mbështetësit e kësaj partie, anëtarë e simpatizantë të saj. Ngritja e komisioneve seleksionuese (fiktive), apo platformave elektronike, për përzgjedhje kandidaturash deputetësh, në të paktën dy zgjedhjet e fundit (2017 & 2021), janë dëshmi e kësaj sjellje mashtruese e tinzare e kreut të PD-së, i cili në momentet e fundit, duke shpërfillur dhe injoruar platformat elektronike dhe komisionet seleksionuese, ka depozituar në KQZ listat me të zgjedhurit e tij personal, për organin e lartë Legjislativ.

Për pos këtyre, sjellja më e fundit ndaj liderit të PD-së, Sali Berisha, “i vuri kapakun” goditjeve pas shpine të Lulzim Bashës, i cili, e konsideron dhe e trajton këtë parti, si ndonjë nga ato OJF-të, ku ai ka punuar dhe është paguar si përkthyes.Lulzim Basha, duhet ta dijë që PD është një bashkim vlerash më se 30-vjeçare, historia e së cilës nuk mund të zhbëhet “me një të rënë të lapsit”. Dhe kur flasim për historinë e PD, ngushtësisht ajo nuk mund të përjashtojë themeluesin saj. Të besosh që Lulzim Basha ishte nën presionin ndërkombëtar, për përjashtimin e Sali Berishës nga grupi parlamentar, është njëlloj si të besosh se 7 x 7 bëjnë vërtetë 42… Ndryshe nuk ka si shpjegohet dyfytyrësia e tij…, nga njëra anë kur ai shprehte “keqardhjen” e tij për vendimin e Departamentit të Shtetit ndaj Sali Berishës para Kongresit zgjedhor të PD-së dhe nga ana tjetër kthesa 180 gradëshe, pas konfirmimit si kryetar, i cili nuk e pati aspak të vështirë për të marrë vendimin “aspak të lehtë” për përjashtimin e Sali Berishës nga grupi parlamentar.

***

Sjellje më e fundit e kreut të PD-së, “i vuri kapakun” edhe paaftësisë së tij për drejtimin e kësaj partie, për të mos thënë edhe ndonjë dashakeqësie të mundshme, të qëllimshme, me burim nga pazaret e pista…, zërat për të cilat nuk kanë munguar.

Pa dashur të bëjë shumë histori, mund të kujtojë se Lulzim Basha erdhi në krye të PD-së, jo vetëm si një i ri në moshë , por edhe brenda pritshmërive, edhe në ide. Por, sa i përket këtyre ideve, sot pas 8 vjetësh në opozitë, dukshëm bie në sy se ai është shumë larg pritshëmrive.

Në këto 8 vjet, Lulzim Basha është kujdesur më tepër të marrë nën kontroll partinë. Këtë e ka demonstruar me makinacionet e katapultimet në krye të forumeve drejtuese të PD-së, të emrave anonime dhe pa histori në dhe për këtë parti, pa përmendur grupin parlamentar apo Këshillin Kombëtar, përbërja e të cilëve lë shumë për të dëshiruar.

Ndërsa emrat janë një pjesë e antikapit të tij për drejtimin e PD-së, pjesa tjetër më kryesorja, por më trishtuesja, lidhet me paaftësinë e tij, për motivimin e drejtuesve, anëtarëve, simpatizantëve të PD-së. Janë me dhjetëra, pse jo edhe me qindra, skandalet e kësaj qeverie, por askush nuk mund të kujtojë sot, ndonjë aksion opozitar, që “t’ia dridhte këmbët” qeverisë. Në qoftë se ndokush do të kujtojë si “aksione opozitare”, vetëpërjashtimin e PD-së nga Reforma Territoriale, dorëzimin e mandateve të deputetëve, apo edhe mospjesëmarrja në zgjedhjet vendore, është e tepërt të kujtojë se këto janë edhe dështimet e tij më të mëdha. Duke mos pasur një “plan B” pas këtyre “aksioneve” Lulzim Basha ju dorëzoi kundërshtarëve politikë edhe gjithë pushtetin vendor.

Në këto rrethana të krijuara, kur kryetari I PD-së i cili nuk u bë dot lider, kostoja mbetet gjithnjë më e vogël, po të largojmë Lulzim Bashën nga kreu i partisë. Demokratët nuk kanë nevojë për drejtues, të cilit edhe kundërshtarët si “vlerë” të vetme i përmendin “gjumin e gjatë letargjik”… Kjo për qeverinë sigurisht është komode, por anëtarët e simpatizantët e PD, kanë nevojë për më shumë, kanë nevojë për në liderë, që ti motivojë e ti rikthejë në qeverisje.

Lulzim Basha nuk të motivon…

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Nuk jemi parti që flemë gjumë”/ Gjiknuri nis takimet në të gjitha strukturat

Publikuar

-

Nga

Gjiknuri nuk ia lë mangët Metës/ Të ftoj pas zgjedhjeve për drekë në Kuzumbaba, tek miku yt

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste, Damian Gjiknuri, ka nisur një tur takimesh në të gjitha qarqet e vendit.

Ditën e  sotme, Gjiknuri është ndalur në qarkun e Fierit, prej ku është shprehur se po zhvillon takime organizative për të prezantuar të deleguarit e rinj, por edhe për të filluar punën e reformimit organizativ të PS.

Sipas Gjiknurit, partia e tij nuk fle gjumë, por do të nisë që tani përgatitjet për zgjedhjet e ardhshme vendore.

“Unë si Sekretar i Përgjithshëm kam filluar një tur takimesh në të gjitha qarqet e Shqipërisë. Së pari, për të prezantuar të deleguarit e rinj, por edhe për të filluar punën e reformimit organizativ të PS, me qëllim që partia të fillojë përgatitjet që tani për zgjedhjet e ardhshme”, tha GjiknuriSipas Gjiknurit, partia e tij nuk fle gjumë, por do të nisë që tani përgatitjet për zgjedhjet e ardhshme vendore.

“Ne nuk jemi një parti që mund të flemë gjumë e të presim zgjedhjet, por përkundrazi ne do të fillojmë të kryejmë detyrat tona, të organizohemi sa më mirë. Këtu në Qarkun e Fierit rezultati mund të kishte qenë më i mirë, ndaj ka një analizë për të bërë e për të nxjerrë konkluzione”, deklaroi ai.

LEXO EDHE:  Spiropali sulmon ashpër Blushin/S’bërë dot as 140 vetë pa njollë

LEXO EDHE:  Lista e plotë- ‘Gjeneralët dhe Ushtarët’ e ‘vrarë’ të Top Channel nga Vjollca Hoxha dhe Ben Blushi

Më tej Gjiknuri është shprehur se në të gjithë Shqipërinë do të ketë riorganizim të strukturave.

“Në të gjithë Shqipërinë do të ketë riorganizim të strukturave, që mund të përfshijë edhe Fierin e bashkitë e tjera, në funksion të rezultateve elektorale. Fieri nuk pati rezultatet që ne prisnim në zgjedhjet e fundit, ndaj dhe këtu ka një analizë për të bërë, pasi Fieri ka qenë i majtë, i rëndësishëm për PS. Fieri për ne ka rëndësi të jashtëzakonshme dhe fitorja e zgjedhjeve lokale do të jetë një tregues për zgjedhjet e radhës parlamentare”, tha Gjiknuri./ CNA.al

LEXO TE PLOTE