Connect with Us

Ekskluzive/ Dy biznesmenë në Ambasadën e SHBA kundër Blushit, Vjollcës dhe Top-it

Politikë

Ekskluzive/ Dy biznesmenë në Ambasadën e SHBA kundër Blushit, Vjollcës dhe Top-it

Publikuar

-

Propaganda e Top Channel për inceneratorët/ Si u shtrembëruan faktet për mega aferën korruptive

Një vit më parë, opinioni publik pa disa përplasje mes disa biznesmenëve, por edhe Televizionit Kombëtar Top Channel, i cili prej disa kohësh drejtohej nga ish-politikani Ben Blushi, ish-ministër, ish-deputet, dhe ish-kryetar i një partie të dështuar në zgjedhje.

   Nadir Causholli

Nëpërmjet një emisioni, Top Story në televizionin kombëtar, publikonte denoncime, për të cilat pretendonte se ishin të vërteta, në lidhje me një grosist ilaçesh në Shqipëri. Por, probleme pati dhe denoncime edhe për pronarin dhe administratorin e një rrjeti spitalesh private në Tiranë.

CNA.al këto ditë ka zbardhur me detaje me akuzat e hedhura nga palët ndaj njëra-tjetrës, por edhe mënyrën sesi ata kanë reaguar. (Lexo ketu)

Në atë kohë, Nadir Çausholli, pronari i CFO Pharma reagoi mjaft ashpër. Me kallëzime penale në prokurori, me letra drejtuar ambasadës së SHBA dhe Autoritetit të Mediave Audiovizive.

Ne patëm një komunikim me Zotin Çausholli, i cili thoshte se tashmë i kishte zgjidhur problemet me mediat dhe se situata në Top Channel ishte një keqkuptim. Pra, një keqkuptim, për të cilin nga njëra anë Top Channel thoshte se kush ishte Nadir Çausholli, ilaçet që tregtoheshin prej tij, abuzimet, e të tjera.

Për më tepër publikonte edhe një letër, ku shoferi i Zotit Çausholli i dërgonte një letër Ministrisë së Financave për të kontrolluar një tjetër pronar televizioni.

Përplasje të forta, të cilat janë zgjidhur në dhjetor të këtij viti dhe tashmë CFO Pharma është një nga sponsorat zyrtarë të Top Channel. Kjo “luftë” u mbyll me paqe, si shumë luftera të tjera.

Por, opinioni publik për disa muaj me radhë dëgjoi “ulërima” kundër Nadir Çaushollit, apo akuzat e këtij të fundit kundër Topit.

Nadir Çausholli nuk e mohon përplasjen, por kërkon qetësi, ashtu sikundër Top Channel ka ndalur çdo lloj sulmi apo akuze ndaj pronarit të CFO Pharma, i cili me një letër iu drejtua ambasadës së SHBA-ve. Nje letër, e cila në atë kohë u shpërnda në mjaft media nga njerëz të afër të Zotit Çausholli, nga njerëz që zakonisht dërgojnë reklamat në media.

Dokumenti ishte një akuzë e fortë, por sot Zoti Çausholli, atë shkresë, me kokën e kompanisë së tij dhe të shpërndarë prej  njerëzve të tij, e kërkon me vulën e ambasadës, por harron se ka edhe një kallëzim në prokurori, i cili është pushuar, pasi ai nuk është se ka ndihmuar për zbardhjen e së vërtetës, apo edhe letra në një institucion tjetër siç është Autoriteti i Mediave Audiovizive, ku thuhet se janë të njëjtat detaje që i janë çuar edhe ambasadës së SHBA-së.

Më pas një tjetër biznesmen pati përplasje me Top Channel, me Vjollca Hoxhën dhe Ben Blushin.

Ai është Klodian Allajbeu i Spitalit Amerikan. Mësohet se ky i fundit ka pasur një takim në atë kohë me zyrtarë të Ambasadës, në lidhje me të njëjtën problematikë që kishte shfaqur në opinionin publik edhe biznesmeni, grosisti ii laçeve, zoti Nadir Causholli.

Në atë kohë, Spitali Amerikan financonte një emision shëndeti, i cili drejtohej nga një prej menaxherëve të Spitalit Amerikan, “Hipokrati”, i cili kishte sponsor zyrtar Spitalin Amerikan. Më pas ky emision mbyllet dhe fillojnë përplasjet. (Lexo këtu)

Gjithësesi, Nadiri në një letër dhe Klodi në një takim, në atë kohë personit të cilit i është dërguar kjo letër zyrtarisht në ambasadën e SHBA-ve.

Në atë kohë ka pasur edhe një reagim nga ambasada e SHBA. Shefi i Marrëdhënieve me Publikun në Ambasadën e SHBA në Tiranë, Brian Beckmann në prill 2019, u shpreh se mediat përdoren si armë kundër biznesit, personave apo partive politike dhe jo si mjet për të treguar të vërtetën. “Shohim histori që janë shkruar, jo të bazuara në të gjitha faktet e vlefshme, por në të kundërt, me informacion të pjesshëm, të shtrembëruar që ofrohet për të promovuar interesin e një industrie, partie, një individi kundrejt një tjetri. Ata përdorin median me qëllimin e vetëm që të arrijnë atë që duan. Çdo takim ditor editorial në Shqipëri duhet të fillojë me pyetjen “Cila është historia që duhet të tregojmë?” dhe jo “Kujt do t’i vihemi nga pas sot? Lajmet duhet të përqendrohen tek e vërteta, dhe jo si mund të përdoret forca e shtypit si një armë kundër një personi, biznesi, apo një partie politike”,- deklaroi në atë kohë Brian Beckmann, i cili është i personi të cilit Zoti Çausholli i kishte drejtuar letrën për Top Channel.

LEXO EDHE:  Akuzohet për lidhje me trafikantin e arrestuar/ Pse hesht Taulant Balla?

Pra, merita ka qënë e Ben Blushit, që në 2019, Top Channel, përtej gjithçkaje, pas edhe disa kallëzimeve penale në prokurori, me akuza mjaft të forta, nga ana tjetër edhe letra në Ambasadën e SHBA-ve dhe pretendimet e biznesmenit në lidhje me bashkëpunimin me televizionin  Kombëtar Top Channel dhe drejtorin e këtij televizioni, reklamime apo fushata të ndryshme që do të kryheshin në Top Channel, gjithçka duket se është mbyllur.

Këta janë vetëm dy emra, por CNA.al ka siguruar edhe të tjerë personazhe, pas disa investigimeve të kryera për disa muaj, të cilët janë sulmuar drejtpërdrejt në ekranin e Top Channel. Janë sulmuar në këtë ekran dhe në ato që janë pjesë e Top medias, portale periferike dhe ato që janë pjesë e Top Channel, të cilët për shumë kohë në emër të opinionit publik, në emër të së drejtës së informimit kanë bërë kronika dhe lajme, denoncime të forta dhe vetëm pas pak kohësh shikon sesi shfaqen në këtë ekran reklamat e kompanive që Top Channel ka sulmuar.

Por, ka edhe nga ato raste, siç është a ii Porto Romanos, dhe investimi prej 15 milion euro i bërë nga qeveria, ku televizioni kombëtar ka qënë në mbështetje të inceneratorëve dhe më vonë zbulohet se bashkëshortja e drejtorit të Top Channel, Ben Blushit, është ortake me pronarët e kompanisë së inceneratorëve dhe së bashku, nëpërmjet një kompanie në Bullgari, kanë blerë 51% të kompanisë Valtelina Kafe, e cila mban emrin tregtar Lori Kafe dhe që “rastësisht” ka të njëjtët pronarë me Top Channel.

          Ben Blushi, Eva Blushi

CNA.al do të sjellë në vazhdim edhe të tjera fakte, dokumente ekskluzive dhe denoncime të bëra të paktën për periudhën e vitit 2019, ku vihet re sjellja agresive e këtij televizioni ndaj bizneseve dhe më pas hiqen apo shtohen reklama dhe krijohen marrëdhënie të dnryshme, siç është rasti i Nadir Caushollit, i CFO Pharma, apo Spitalit Amerikan.

Në kohën kur këta dy personazhe, këta biznesmenë reaguan, ka pasur edhe një qëndrim publik nga ambasda amerikane, siç ne e përmendëm më lart.

CNA.al do të sjellë edhe të tjera detaje skandaloze, mjaft të dyshimta të politikave editorial apo të ecicioneve të lajmeve, të ndjekur nga Top Channel./ CNA.al

Përplasjet mes Ben Blushit dhe Klodian Allajbeut/ “Urrejtja dhe dashuria” e Top Channel me Spitalin Amerikan

Përplasja Top Channel-Nadir Çausholli/ Nga akuzat, kallëzimet penale tek “dashuria në kohën e kolerës”

Top Channel dhjetëra shkrime e kronika kundër Nadir Çaushollit/ Sot transmeton reklamat e tij

Ekskluzive dokumenti/Zbulohet ortakëria e Klodit të inceneratorëve me Ben Blushin

Fajtorë pa faj, gënjeshtarë apo çfarë?/ Top-i apo Nadiri, dikush i piu “ilaçet”

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Pas diskretitimit nga Luan Rama/ Reagon deputeti i Kryemadhit

Publikuar

-

Nga

cna lajme politik

Luan Rama, i cili është larguar nga LSI, së fundmi degjeneroi hapur nënkryetarin e LSI –së, Petrit Vasili, i cili vetëm me 302 vota do të jetë pjesë e legjislaturës së re, të dalë nga zgjedhjet e 25 Prillit.

Rama, pa i përmendur emrin, tha se aq vota sa ka marrë ai deputeti, i merr pelqime në rrjete sociale.LEXO EDHE:  “Covid-19 nuk është asgjë…”/ Agron Llakaj “shpërthen” kundër Top Channel: Kjo është kriminale dhe perversitet, t’iu vijë turp

LEXO EDHE:  Ilir Meta futet në listën e zezë të SHBA/ Zbulohen akuzat e rënda, ja pse nuk e takoi Reeker

Sot, gjatë një interviste në Euronews Albania, Petrtit Vasili është pyetur edhe për dorëheqjen e Luan Ramës.

Jam njohur me dorëheqjen e gjatë dhe shteruese të z. Rama dhe nuk kam çfarë t’u heq e t’u shtoj atyre që ai ka parashtruar po vetë në të”,  tha Vasili, duke mos komentuar më tej./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Deputeti 300 votash nuk heq dorë nga çmenduritë/ Çudit Petrit Vasili, i dështuari i LSI

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Deputeti 300 votësh, Petrit Vasili, ka kërkuar që të zbardhet masakra zgjedhore.

Kjo deklaratë e tij çudit të madh dhe të vogël, pasi me 300 vota, s’ka Ligj, Kod Zgjedhor dhe Prokurori që ti bëjë derman.

Ishte vullneti i qytetarëve për ta lënë jashtë dyerve të Kuvendit Petrit Vasilin dhe dëshira e Monika Kryemadhit për të futur në Kuvend një deputet që qytetarët nuk e kanë votuar.

Në këmbim Vasili bën megafonin e Kryemadhit, duke qenë se kjo e fundit pas zgjedhjeve të 25 Prillit, qëndroi larg mediave, duke mos komentuar asnjë rrethanë politikë.Sot në një intervistë Euronews Albania Petrit Vasili tha se nuk do të ketë marrëveshje tjetër me maxhorancën për ndryshimet kushtetuese.

Ndryshime kushtetuese kërkojnë edhe kompromisin dhe votimin nga ana e Rilindjes. Për të vajtur dhe ndërtuar kompromise të tilla, pa zbardhur këto përgjegjësi shumë të rënda që janë masakrimi i zgjedhjeve, reforma në drejtësi dhe çështjet e shkatërrimit ekonomik, nuk mund të shkojmë për një arsye shumë të thjeshtë sepse ne kemi bërë një sprovë shumë të madhe në 5 qershor”, tha ai.

LEXO EDHE:  Ilir Meta futet në listën e zezë të SHBA/ Zbulohen akuzat e rënda, ja pse nuk e takoi Reeker

LEXO EDHE:  Vëzhgimi/ Zbulohen “armiqtë” e Vjollca Hoxhës dhe Ben Blushit

Ai nuk iu përgjigj drejtpërdrejt pyetjes të Euroneës Albania për mundësitë e krijimit një grupi parlamentar, por theksoi se nuk ka kohë për të humbur me asnjë burokraci parlamentare.

Misioni i vetëm i parlamentit të Shqipërisë është që të nxjerrë në foltoren e parlamentit të vërteta të mëdha që janë fshehur”, u shpreh Vasili, teksa shtoi se do të përdorin të gjithë format për të bërë opozitë, përfshirë edhe protestat./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Qeveria e re, një pellg në stanjacion”/ Islami tregon frikën e madhe, “shuplaka” për Ramën

Publikuar

-

Nga

Ish-ministri i Jashtëm, Kastriot Islami, nuk sheh ndonjë ndryshim në qeverinë e re, të mandatit të tretë socialist, të prezantuar nga Edi Rama disa ditë më parë.

“Unë e shikoj situatën si të një pellgu në stanjacion, të qelbur që ka prej vitit 2013 që është ndotur dhe vijon të ndotet me grabitje, korrupsion, PPP dhe grabitja e votave dhe kjo e ka bërë situatën të pakorrigjueshme”, tha Islami, i ftuar në Ditarin e A2 CNN.

Është një pellg që rrinë bashkë. Këtë radhë ka dhe 2-3 elemente që vijnë nga zhvillimet globale. Të gjithë bashkë kanë një të përbashkët, klientelizmin. Ka një mungesë të qartë të veprimit, janë mediokër”.

Islami i ka dhënë edhe një “shuplakë” të fortë kryeministrit Edi Rama, ndërsa heq një paralele mes qeverisjes shqiptare dhe asaj të Afganistanit.LEXO EDHE:  Gjyqi kundër Kinës, nga SHBA në Australi

LEXO EDHE:  Klan apo Top Channel?/ Ku do të zbarkojë “Apartamenti 2XL”

Sipas ish-ministrit të Jashtëm, pavarësisht se disa kanë ikur dhe disa janë spostuar, të gjithë i bashkon frika.

“Frika e asaj që ndodhi në Afganistan. Në Afganistan, një sistem i korruptuar dhe i kalbur, i mbështetur dhe nga jashtë, përfundoi me largimin e presidenti Ghani që kishte grumbulluar lekët dhe donte të largohej jashtë dhe me një ushtri që nuk rezistoi.

Dhe pikërisht këta kanë këtë frikë. Ata kanë frikë se ajo që ndodhi në Afganistan mund të ndodhë dhe në Shqipëri. Nëse në Afganistan u deshën disa ditë, regjimi këtu mund të bjerë për disa orë. Këta kanë kohë që kanë frikë, por nuk kishin një shembull dhe ajo që ndodhi në Afganistan bëri që të shtohet frika”.- tha Islami./CNA.al

LEXO TE PLOTE