LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dokumentet/ Ben Blushi shtoi pasurinë një miliard lekë, me Rilindjen

16 Maj 2020, 09:17, Politikë CNA
Dokumentet/ Ben Blushi shtoi pasurinë një miliard lekë, me

Një personazh i ardhur nga bota e medias, dhe përfunduar në politikë, që në një periudhë të shkurtër, gati një mandat i plotë i Rilindjes, mundi të shtojë pasurinë e tij me një vlerë tregu, prej të paktën 750 mijë eurosh.

CNA.al ka treguar sesi në vitin 2015, një biznesmen i shiti një pasuri në qendër të Korçës. Një ambient tregtar, biznesi, për një vlerë vetëm 30 mijë euro, ndërkohë që vlera e tregut në atë ambient shkonte rreth 500 mijë euro. Faturat e deklaruara janë për vetëm 30 mijë euro dhe prona është në emër të vajzës së tij, N. Blushi.

Por, CNA.al ditët e fundit, pas disa ankimeve nga banorët e Dardhës, ka bërë një tjetër investigim. CNA.al ka zbuluar sesi pasuria e Blushit është shtuar edhe me 250  mijë euro të tjera.

Më poshtë shikoni një kontratë shit-blerje, të kryer tek noterja Zhulieta Mano, me numër 3331, në vitin 2001, ku Ben Blushi ble në Dardhë të Korçës, një pasuri për 12 milionë lekë të vjetra. Një pasuri me dy dhoma, e ndarë me korridor, pjesë e një prone të një shtëpie aty.

Në atë kohë, Ben Blushi ishte prefekt i qarkut të Korçës, ku dhe më pas u zgjodh deputet.

Blushi filloi dhe investoi në atë shtëpi të vogël dhe më pas duke shfrytëzuar edhe hapësirat ligjore shkon dhe çon për proçedurë legalizimi gjatë kohës që kishte ardhur Rilindja në pushtet një sipërfaqe trualli, për gati 2 mijë metër katëror, në qendër të fshatit Dardhë.

Ka një përplasje dhe konflikt me banorët. Ata pretendojnë se ajo sipërfaqe nuk është e Ben Blushit, ka pronarë, ka trashëgimtarë. Ish-deputeti socialist, i kthyer në kryetar të LIBRA-s, dhe më pas i dështuar në politikë, siguron edhe një dokument nga Bashkia e Korçës, duke aplikuar për sistemime, siç do ta shikoni tek ky dokumenti këtu më poshtë dhe pasi e legalizon, sipas dokumentit të dhënë nga Kadastra Shqiptare, merr nga Bashkia e Korçës edhe dokumentin për sistemimin.

Pra, Ben Blushi, me proçedurë fillon të përfitojë një pasuri 2 mijë metër katëror, të cilën më pas fillon dhe e sistemon. Një truall i tillë në Dardhë të Korçës, do të kushtonte me një çmim për 100 euro metri katëror, në një nga perlat e turizmit shqiptar për të paktën 200 mijë euro. Dhe po të vëmë një vlerë shtëpisë, e gjithë pasuria në total shkon rreth 250 mijë euro.

Ben Blushi tashmë ka marrë në pronësi rrugën atje, një mrezhdë, siç quhet në gjuhën e pronave, të cilën tashmë pas lejes së siguruar nga Bashkia, po e sistemon.

Banorët kanë kundërshtuar, Blushi është përplasur, pro kjo ka pak rëndësi. Duke përfituar nga pushteti, duke përfituar edhe nga fakti se aktualisht është drejtor i Top Channel dhe asnjë media nuk flet, ish-LIBRA i dështuar në politikë, tashmë ka publikisht të provuar, nga investigimet e bëra nga CNA.al se në vetëm katër vite ka mundur të përfitojë pasuri me vlera të paktën 1 miliardë lekë, ose rreth 750 mijë euro.

Këto janë dy prona të paluajtshme, njëra në Korçë dhe tjetra në Dardhë.

Këtu nuk po flasim për pasurinë e tij në kryeqytet. Nuk po flasim për rreth 300 milionë lekë të tjera, të cilat ndodhen në banka të nivelit të dytë në forma si bonus thesari apo miliona e miliona të tjera, të bëra nëpërmjet mënyrave sesi ai ka mundur të manipulojë pasurinë e tij.

Këtu nga pas fshihet edhe një pallat në kryeqytet, në emër të vjehrrit të tij, një ish-avokat, i cili ka mundur të përfitojë një pasuri disa miliona euro.

Por, këto dy prona në Korçë, janë përfituar nga viti 2015-2019. Pra, në katër vite, në gati një mandat të Rilindjes, Ben Blushi ka fituar jo pak, por të paktën 750 mijë euro. Dy pasuri që vlejnë gati 1 miliard lekë, të cilat janë rreth 250 milion lekë pasuri të vëna në vit.

E duke sharë Rilindjen vit pas viti, e duke sharë Edi Ramën, duke shkuar edhe drejtor i Top Channel, duket se ish-?LIBRISTI?, tashmë me mjekër të gjatë, ka mundur të pasurohet në mënyrë të çmendur dhe pasurinë e tij edhe sot e kësaj dite, megjithë denoncimet e bëra publikisht nga politika, megjithë investigimet e bëra në media, megjithë publikimet e tjera nga politikanë, nga banorë të zonës që kanë shkuar dhe e kanë denoncuar, nga biznesmenë të cilët flasin më zë të lartë për pasuritë e padrejta të përfituara nga Blushi, prokuroria ende nuk hap asnjë hetim.

Në Korçë policia as që i shkon ndërmend të bëjë verifikimin e pronës. Të mbështesë banorët apo ta marrë dosjen dhe ta çojë në prokurori për të bërë verifikim sesi ka mundur ta përfitojë një pasuri rreth 2 mijë metër katëror, me vlerë rreth 200 mijë euro në mes të Dardhës.

Askush nuk flet, nuk thotë asgjë. Të gjithë përpiqen të fshihen. Banorët e Dardhës akuzojnë, media akuzon, ndërsa nga ana tjetër Ben Blushi, thjeshtë dhe vetëm shton opasurinë e tij çdo ditë me qindra e mijëra euro./ CNA.al

Video ekskluzive/ Ben Blushi sherr me banorët e Dardhës: Largohuni se jeni me virus  

Foto ekskluzive-Ben Blushi ndryshon pamjen/ Kopjon Ramën, Çimin dhe Sokol Ballën

Ekskluzive-Zbulohet gazetari oligark që ia kalon edhe Alfred Pezës

Lajmet e fundit nga