Connect with Us

Dokumentet/ Ben Blushi shtoi pasurinë një miliard lekë, me Rilindjen

Politikë

Dokumentet/ Ben Blushi shtoi pasurinë një miliard lekë, me Rilindjen

Publikuar

-

Një personazh i ardhur nga bota e medias, dhe përfunduar në politikë, që në një periudhë të shkurtër, gati një mandat i plotë i Rilindjes, mundi të shtojë pasurinë e tij me një vlerë tregu, prej të paktën 750 mijë eurosh.

CNA.al ka treguar sesi në vitin 2015, një biznesmen i shiti një pasuri në qendër të Korçës. Një ambient tregtar, biznesi, për një vlerë vetëm 30 mijë euro, ndërkohë që vlera e tregut në atë ambient shkonte rreth 500 mijë euro. Faturat e deklaruara janë për vetëm 30 mijë euro dhe prona është në emër të vajzës së tij, N. Blushi.

                  Prona në Korçë

Por, CNA.al ditët e fundit, pas disa ankimeve nga banorët e Dardhës, ka bërë një tjetër investigim. CNA.al ka zbuluar sesi pasuria e Blushit është shtuar edhe me 250  mijë euro të tjera.

Më poshtë shikoni një kontratë shit-blerje, të kryer tek noterja Zhulieta Mano, me numër 3331, në vitin 2001, ku Ben Blushi ble në Dardhë të Korçës, një pasuri për 12 milionë lekë të vjetra. Një pasuri me dy dhoma, e ndarë me korridor, pjesë e një prone të një shtëpie aty.

    Kontrata e shit-blerjes se prones ne Dardhe

Në atë kohë, Ben Blushi ishte prefekt i qarkut të Korçës, ku dhe më pas u zgjodh deputet.

Blushi filloi dhe investoi në atë shtëpi të vogël dhe më pas duke shfrytëzuar edhe hapësirat ligjore shkon dhe çon për proçedurë legalizimi gjatë kohës që kishte ardhur Rilindja në pushtet një sipërfaqe trualli, për gati 2 mijë metër katëror, në qendër të fshatit Dardhë.

Ka një përplasje dhe konflikt me banorët. Ata pretendojnë se ajo sipërfaqe nuk është e Ben Blushit, ka pronarë, ka trashëgimtarë. Ish-deputeti socialist, i kthyer në kryetar të LIBRA-s, dhe më pas i dështuar në politikë, siguron edhe një dokument nga Bashkia e Korçës, duke aplikuar për sistemime, siç do ta shikoni tek ky dokumenti këtu më poshtë dhe pasi e legalizon, sipas dokumentit të dhënë nga Kadastra Shqiptare, merr nga Bashkia e Korçës edhe dokumentin për sistemimin.

 Dokumenti i pronesise se truallit, i leshuar nga Kadastra

Pra, Ben Blushi, me proçedurë fillon të përfitojë një pasuri 2 mijë metër katëror, të cilën më pas fillon dhe e sistemon. Një truall i tillë në Dardhë të Korçës, do të kushtonte me një çmim për 100 euro metri katëror, në një nga perlat e turizmit shqiptar për të paktën 200 mijë euro. Dhe po të vëmë një vlerë shtëpisë, e gjithë pasuria në total shkon rreth 250 mijë euro.

             Prona ne Dardhe

Ben Blushi tashmë ka marrë në pronësi rrugën atje, një mrezhdë, siç quhet në gjuhën e pronave, të cilën tashmë pas lejes së siguruar nga Bashkia, po e sistemon.

LEXO EDHE:  TEC-i vrasës në Korçë/ Qytetarët kundër projektit

Banorët kanë kundërshtuar, Blushi është përplasur, pro kjo ka pak rëndësi. Duke përfituar nga pushteti, duke përfituar edhe nga fakti se aktualisht është drejtor i Top Channel dhe asnjë media nuk flet, ish-LIBRA i dështuar në politikë, tashmë ka publikisht të provuar, nga investigimet e bëra nga CNA.al se në vetëm katër vite ka mundur të përfitojë pasuri me vlera të paktën 1 miliardë lekë, ose rreth 750 mijë euro.

Këto janë dy prona të paluajtshme, njëra në Korçë dhe tjetra në Dardhë.

Këtu nuk po flasim për pasurinë e tij në kryeqytet. Nuk po flasim për rreth 300 milionë lekë të tjera, të cilat ndodhen në banka të nivelit të dytë në forma si bonus thesari apo miliona e miliona të tjera, të bëra nëpërmjet mënyrave sesi ai ka mundur të manipulojë pasurinë e tij.

Këtu nga pas fshihet edhe një pallat në kryeqytet, në emër të vjehrrit të tij, një ish-avokat, i cili ka mundur të përfitojë një pasuri disa miliona euro.

                          Pallati në Tiranë

Por, këto dy prona në Korçë, janë përfituar nga viti 2015-2019. Pra, në katër vite, në gati një mandat të Rilindjes, Ben Blushi ka fituar jo pak, por të paktën 750 mijë euro. Dy pasuri që vlejnë gati 1 miliard lekë, të cilat janë rreth 250 milion lekë pasuri të vëna në vit.

E duke sharë Rilindjen vit pas viti, e duke sharë Edi Ramën, duke shkuar edhe drejtor i Top Channel, duket se ish-“LIBRISTI”, tashmë me mjekër të gjatë, ka mundur të pasurohet në mënyrë të çmendur dhe pasurinë e tij edhe sot e kësaj dite, megjithë denoncimet e bëra publikisht nga politika, megjithë investigimet e bëra në media, megjithë publikimet e tjera nga politikanë, nga banorë të zonës që kanë shkuar dhe e kanë denoncuar, nga biznesmenë të cilët flasin më zë të lartë për pasuritë e padrejta të përfituara nga Blushi, prokuroria ende nuk hap asnjë hetim.

Në Korçë policia as që i shkon ndërmend të bëjë verifikimin e pronës. Të mbështesë banorët apo ta marrë dosjen dhe ta çojë në prokurori për të bërë verifikim sesi ka mundur ta përfitojë një pasuri rreth 2 mijë metër katëror, me vlerë rreth 200 mijë euro në mes të Dardhës.

Askush nuk flet, nuk thotë asgjë. Të gjithë përpiqen të fshihen. Banorët e Dardhës akuzojnë, media akuzon, ndërsa nga ana tjetër Ben Blushi, thjeshtë dhe vetëm shton opasurinë e tij çdo ditë me qindra e mijëra euro./ CNA.al

Video ekskluzive/ Ben Blushi sherr me banorët e Dardhës: Largohuni se jeni me virus  

Foto ekskluzive-Ben Blushi ndryshon pamjen/ Kopjon Ramën, Çimin dhe Sokol Ballën

Ekskluzive-Zbulohet gazetari oligark që ia kalon edhe Alfred Pezës

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

1 Koment

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Basha e refuzoi/ Reagon menjëherë Rama: Lëre pas politikën e sherrit

Publikuar

-

Nga

“Po qesh pak o burrë”/ Rama tregon ndryshimet që pësoi pas tërmetit, ja ç’mendoj kur zgjohem

Vetëm pak minuta më parë kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, refuzoi ftesën e kryeministrit Edi Rama për bashkëqeverisje.

Por i menjëherëshëm ka qenë reagimi i Ramës, i cili i është përgjigjur me ironi Bashës, duke i drejtuar edhe pyetje.

Kryeministri kërkon të dijë nga Basha se përse nuk e pranoi ftesën e tij për bashkëqeverisje, ndërsa i thotë të lërë pas politikën e sherrit.

Po pse vallë janë më të rëndësishëm për ty Saliu dhe Iliri se sa Shqipëria Lulëzim?! Shqiptarët duan bashkim, duan që ne të gjithë të punojmë për ta dhe ekonominë e tyre përtej pandemisë, duke e lënë pas politikën e vjetër të sherrit, dasisë, konfliktit deri në absurd! Pse ti jo?”, shkruan kreu i qeverisë në rrjetet sociale.

Ndërkohë, kujtojmë se sot Rama i bëri ftesë publikisht kryetarit të PD-së të distancohet nga presidenti Ilir Meta dhe nga ish-kryeministri Sali Berisha dhe të bashkëqeveriste me të për të mirën e Shqipërisë.

LEXO EDHE:  Dëmtimi i banesave nga tërmeti/ Ushtria vendos çadrat në Korçë

LEXO EDHE:  Pamje të mahnitshme nga qyteti juglindor/ Korça “kartolina” e fundvitit

Por Basha i është përgjigjur negativisht kësaj ftese, duke thënë se koha e Ramës ka mbaruar./ CNA.al

Rama thirrje për bashkëqeverisje/ Basha i përgjigjet ftesës

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Je mpirë nga trutë e kokës nga Basha, vjen si karabush këtu”/ Plas keq mes Murrizit dhe kandidatit të PD

Publikuar

-

Nga

“Je mpirë nga trutë e kokës nga Basha, vjen si karabush këtu”/ Plas keq mes Murrizit dhe kandidatit të PD

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Shqipërisë, Myslim Murrizi dhe kandidati i PD Agim Baçi janë përfshirë në një debat të ashpër mbrëmjen e sotme në Report Tv.

Debati mes tyre ndodhi teksa Murrizi komentonte deklaratat e Ramës i cili sot tha se pas fitores së 25 prillit gati të bashkëpunoj me Lulzim Bashën, me kushtin që të distancohet plotësisht nga Berisha e Meta.

Murrizi, se këto prej shumë vitesh kanë bashkëpunuar me njëri tjetrin dhe se në ideoligji nuk ndahen që nga viti ’45, pasi nuk ka një botëkuptim ndryshe për të djathtën dhe të majtën.

Në këtë moment ndërhyri kandidati për deputet i PD-së Agim Baçi, i cili i kujtoi Murrizit se ka qenë pjesë e PD-së dhe këtë gjë mund ta kishte deklaruar brenda forumeve të partisë.

Pas ngritjes së toneve Agim Baçi braktisi studion.

Debati:

Murrizi: E vërteta është se nuk është se po ndodh ndonjë qamet i madh prej 30 vitesh post komunizëm ka disa qeversje të përbashkëta dhe vendime në dëm të qytetarëve të përbashkëta.  E pse u duket habi se kanë ndërmend që të qeverisiin. Vetëm hallin e shqiptarëve kanë këta, për kombin për vaksinat.Nuk janë ndarë këta, bashkë kanë qenë që nga ’45 vjet, 75 vjet. Nuk ka ndarje në ideologji, në koncept, për të djathtë edhe të majtë.

LEXO EDHE:  Rrethimi i Astirit/ Reagon ashpër Berisha: “Ndal terrorit banditesk ndaj protestuesve”

LEXO EDHE:  Video-Skandali/ Mjafton pak shi dhe shikoni ç’ndodh në Korçë

Baçi: Ke qenë pjesë e PD-së nuk e ke denoncuar këtë pjesë?

Murrizi: E kam denoncuar!

Baçi: Vetëm pasi ike nga PD-ja!

Murrizi: Kur duhet ta denoncoja?

Baçi: Gjërat thuhen brenda forumeve, i gjykojmë politikanët me akte publike, dhe jo ato që thuhet nën banak.

Murrizi: E kam denoncuar, ti e di që kam qenë kandiduar i pavaruar?

Baçi: E di ke kandiduar me partinë e Legalitetit, ke lëvizur sa andej-këtej.

Murrizi: I pavarur, a je i ftilluar nga memoria?!

Baçi: Pse nuk e përmend që ke qenë me Legalitetin?

Murrizi: Ti je i mpirë nga trutë e kokës nga Basha. Ky vjen si karabush këtu. Hape PLL-në në 2009 ka qenë me PD aleate.

Baçi: Zotëri! Mua mos mu drejto me ato fjalë!

Murrizi: Unë drejtohem me çfarë të kem qef, gishtin mos ma drejto mua, unë nuk kam ardhur këtu që të duroj dënglat e tua

Baçi: Mua mos mu drejto me këto fjalë, ndërpite!

Murrizi: Nuk duroj mashtrimet e tij! Mua më kanë zgjedhur qytetarët dy herë! (Largohet Baçi nga studio)

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama thirrje për bashkëqeverisje/ Basha i përgjigjet ftesës

Publikuar

-

Nga

Beteja e humbur me Becchettin/ PD i përgjigjet flakë për flakë Ramës

Kryeministri Edi Rama u shpreh ditën e sotme  se do të bënte një marrëveshje me kreun demokrat Lulzim Basha nëse ky i fundit do të ndahej nga Presidenti Ilir Meta dhe ish-kryeministri Sali Berisha.

Në lidhje me këtë temë ka reaguar edhe Basha i cili shprehet se me 25 prill shqiptarët do të votojnë për të larguar Ramën. Sipas tij, koha e kryeministrit ka mbaruar.

“Në 25 prill shqiptarët do votojnë numrin 9 për ta larguar Ramën dhe ai nuk do jetë kurrë pjesë e qeverisjes sonë. Koha e tij ka mbaruar. Ne do të sjellim ndryshimin dhe Shqipëria do fitojë.”, shkruan Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE