Connect with Us

272 pyetje publike apo ditë burgu për Ben Blushin?!

Politikë

272 pyetje publike apo ditë burgu për Ben Blushin?!

Publikuar

-

272 pyetje publike apo ditë burgu për Ben Blushin?!

Pasi doli nga izolimi në Dardhë ku ishte fshehur për shkak të koronavirusit, Ben Blushi ka filluar të lëvizë rrugëve të Tiranës, duke kërkuar të sqarojë hallin e tij të madh me Ambasadën Amerikane, e cila i ka heq vizën.

Për t’u sqaruar dhe gënjyer opinionin, Beni që filloi të ecë vetë me pronat e të tjerëve, publikoi një vizë të marrë një vit më parë.

Në fakt Blushi nuk bëri asgjë tjetër, veç konfirmoi atë që kemi thënë ne. Tregoi vizën që i ishte hequr.

Për të vërtetuar të kundërten e akuzës tonë, e kemi sfiduar publikisht duke thënë se jemi të gatshëm t’i paguajmë një biletë vajtje-ardhje në SHBA.

Por, nga sot kemi vendosur t’i bëjmë 272 pyetje publike Ben Blushit. Ditë pas dite, deri tek e fundit. Ose le ta fillojmë nga fundi për të dalë në fillim.

Së pari, çfarë të lidh me Klodian Zoton, Mirel mërtirin dhe pse gruaja jote ka ndërtuar një kompani në Bullgari dhe më pas janë paguar 2.2 milion dollarë në Tiranë për të blerë Lori Kafenë?

2. Pse janë përplasur me biznesmenët Nadir Çausholli, Klodian Allajbeu, Andon Dhima dhe Albert Rreli.

3. Si e përfitove 2 mijë metër katëror tokë-truall në Dardhë?

4. Si i përfitove 6 mijë metër katëror në Dhërmi?

Sot po e lëmë me katër. Çdo ditë do të kesh të publikuar çdo të dhënë. Qurravitu për Frangajn, Boden, Ahmetajn, Peleshin, e kë të duash ti.

Dhe një detaj të fundit, jo në gjyq të shkosh, por prapa Diellit. Dosja jote do përfundojë në SPAK dhe aty ke për t’iu përgjigjur më shumë se 272 pyetjeve. Shpresojmë mos të të kthehen në ditë burgu.

LEXO EDHE:  Lufta me koronavirusin/ SHBA miraton fonde shtesë për Shqipërinë

Në rast se do të zbulosh bashkëpunëtorin tonë, shko dhe pyet Edi Ramën. Por, as ai s’të bën dot derman.

Shpallesh shenjtor, në fakt je thjeshtë një djall i zhytur në korrupsion, që me shantazh dhe presion u riktheve në skenën politike të vendit, këtë herë duke drejtuar një televizion.

Mos harrojmë dhe një detaj. Ndoshta nuk do ta kesh qelinë ngjitur me Klodët e inceneratorëve, por që do përfundosh në kokërr të burgut, për këtë të jesh i sigurtë dhe boll qave se vajte mbi 50 vjeç dhe akoma nuk mësove të ecësh vetë.

Të fala nga Rakip Gërneta!/ CNA.al

Zbulohet pse iu hoq viza amerikane Ben Blushit

Fotot/ Zbulohet prona 500 milionë e Ben Blushit

A udhëton dot Ben Blushi në SHBA?!

Ekskluzive/ Ambasada amerikane i heq vizën Ben Blushit

Foto ekskluzive/ Ben Blushi kapet me ortakun e inceneratorëve dhe Vjollcës

Pse Blushi nuk ndahet dot nga krimi?

Dokumentet/ Ben Blushi shtoi pasurinë një miliard lekë, me Rilindjen

Ekskluzive-Zbulohet gazetari oligark që ia kalon edhe Alfred Pezës

Nga Korça, në Vlorë/ Ben Blushi “hajdut” tokash, si u pasurua me ardhjen e Rilindjes

Publikohet dokumenti/ Ben Blushi grabit pronën në bregdet, me ndihmën e Ramës

Gazetari denoncon skandalin/ Ben Blushi grabit pronën në Dhërmi

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Deputetja socialiste humb vëllain nga koronavirusi/ Prek me dedikimin

Publikuar

-

Nga

Deputetja socialiste humb vëllain nga koronavirusi/ Prek me dedikimin

Deputetja socialiste Vila Bello, ka humbur sot vëllain si shkak i koronavirusit.

Lajmin e ka bërë të ditur vetë deputetja në një postim në rrjetet sociale, ku ka prekur miqtë virtualë me një dedikim.

Mësohet se Drini Bello ka humbur betejën me virusin e padukshëm në një moshë të re, ndërsa deputetja thotë se e kishte jo vetëm si vëlla por edhe si shok.“Të njoha si djalin e madh të shtëpisë, Drini Bello, po në jetën time me familjen tënde, tonën të madhe, ishe shoku e vëllai im i madh. Unë sot të humba, vëlla! Do na mungosh shumë!
Të qoftë dheu i lehtë, i miri Drin!”, shkruan, ndërsa pak minuta më parë ka bërë një tjetër postim ku njofton se ceremonia funerale do të zhvillohet vetëm nga familjarët.

LEXO EDHE:  Blushi: Edi Rama u zhduk pas zgjedhjeve, ministrat i shpalli në televizor

LEXO EDHE:  Vizita në SHBA/ Ilir Meta pritet nga Kryetari i Komisionit të Jashtëm të Kongresit Amerikan, Kongresmeni Ed Royce dhe nga Senatori John Cornyn

“Hidhërimi dhe dhimbja jonë për humbjen e Drinit, babait, bashkëshortit, birit, vëllait tonë të veçantë janë të pafjala. Duke respektuar gjithë miqësinë e respektin e miqve e familjarëve për Drinin tonë të mirë, si dhe për shkak të situatës, dita sot do jetë familjare.

Nesër nga ora 9:00 – 12:00 do të jemi te shtëpia funerale “Alba”, për t’i dhënë lamtumirën e fundit Drinit të buzëqeshur në shpirt e mendim! Prehu në paqe ti, njeriu ynë i veçantë!”, nënvizon Bello./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Covid jashtë kontrollit/ Paralajmëron ish ministri: Po shkojmë drejt një katastrofe të vërtetë

Publikuar

-

Nga

Covid jashtë kontrollit/ Paralajmëron ish ministri: Po shkojmë drejt një katastrofe të vërtetë

Ish-ministri i Jashtëm, Besnik Mustafaj, ka qenë i ftuar pasditen e sotme në rubrikën “Opinion”, në News 24, ku mes të tjerave ka folur për situatën e Covid-19.

Ai shprehet se kapaciteti i dy spitaleve po shkon drejt ezaurimit dhe sipas tij po shkojmë drejt një katastrofe të vërtetë.

“Gjendja nga koronavirusi është shqetësuese. Është shqetësuese se 1 në 5 të testuar dalin pozitiv me Covid-19. Nëse bëhen shumë teste, do të thotë se dalin më shumë persona pozitiv me Covid-19.Është paralajmëruar edhe nga autoritetet se po shkon drejt ezurimit sistemi ne 2 spitalet, po shkojnë drejt ezurimit të sistemi. Në këtë rast pastaj do të jetë një katastrofë e vërtetë.Në të gjitha vendet janë nxjerrë mësime në momentin që pati një rënie të lehtë.

LEXO EDHE:  Vizita në SHBA/ Ilir Meta pritet nga Kryetari i Komisionit të Jashtëm të Kongresit Amerikan, Kongresmeni Ed Royce dhe nga Senatori John Cornyn

LEXO EDHE:  Vizita në SHBA/ Ilir Meta pritet nga Kryetari i Komisionit të Jashtëm të Kongresit Amerikan, Kongresmeni Ed Royce dhe nga Senatori John Cornyn

Le të shpresojmë se janë të vërteta lajmërimet për nxjerrjen e një vaksine.E vërteta është se të gjitha qeveritë e vendeve të pasura, kanë vënë buxhete shumë të mëdha për vaksinën. Mobilizimi i laboratorëve dhe industrisë më mbështetje, është diçka që mund të arrihet”, tha Mustafaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Meta dekreton ligjin “Për Regjistrin e Pronarëve Përfitues”/ Të nisë menjëherë zbatimi

Publikuar

-

Nga

Meta dekreton ligjin “Për Regjistrin e Pronarëve Përfitues”/ Të nisë menjëherë zbatimi

Presidenti Ilir Meta, ka dekretuar ligjin e miratuar nga Kuvendi ‘Për  Regjistrin e Pronarëve Përfitues’.

Meta shprehet se ky ligj ka rëndësi themelore për Shqipërinë, duke shtuar se duhet që të nisë menjëherë zbatimi i tij pa u zvarritur.

“Presidenti i Republikës, Sh.T.Z Ilir Meta, ka dekretuar me shpallje ligjin nr. 112/2020 “Për Regjistrin e Pronarëve Përfitues”.Ky ligj është një rekomandim i përsëritur për Republikën e Shqipërisë nga Komiteti i Ekspertëve për Vlerësimin e Masave Kundër Pastrimit të Parave dhe Financimit të Terrorizmit (MONEYVAL) të Këshillit të Europës, për identifikimin dhe regjistrimin e pronarit përfitues të subjekteve tregtare dhe organizatave jofitimprurëse, të regjistruara në Republikën e Shqipërisë.

Ky ligj është një hap para drejt transparencës së zotëruesve të kapitalit të subjekteve tregtare, por që po në funksion të kësaj transparence, mund të kishte përcaktuar edhe më qartë detyrimin për deklarimin dhe regjistrimin e subjekteve, pa kufizime, në raport me aksionet/kuotat të kapitalit ose të interesave të pronësisë në një subjekt raportues.

LEXO EDHE:  Lufta me koronavirusin/ SHBA miraton fonde shtesë për Shqipërinë

LEXO EDHE:  Foto-Ben Blushi parkon në trotuar/ Policia bën sehir

Ky ligj nuk duhet të jetë një akt që miratohet vetëm për qëllime raportimi pranë Moneyval, por është me rëndësi themeltare për Shqipërinë, të nisë menjëherë zbatimi i tij dhe transparenca me zotëruesit e aksioneve, pa u zvarritur nga Këshilli i Ministrave nxjerrja e akteve nënligjore që mundësojnë fillimin e implementimit.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE