LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

PAA shpreh shqetësimin/ Qeveria injoron paralajmërimet për barrën e rëndë të PPP-ve

13 Korrik 2020, 09:14, Politikë CNA
PAA shpreh shqetësimin/ Qeveria injoron paralajmërimet për

Partia Agrare Ambientaliste (PAA), kërkon ndërgjegjësim publik të pasojave në rritje të risqeve të rritura nga keq menaxhimi i vendit.

Sipas një njoftimi të PAA, ky shqetësim bazohet edhe në paralajmërimet aktuale të institucioneve financiare ndërkombëtare dhe së fundmi nga agjencia ndërkombëtare e vlerësimit të risqeve Moodys.

?Moodys paralajmëron se kriza mund të thellohet, mund të bëhet më e rëndë dhe për një kohë jo të shkurtër, jo vetëm nga dëmet dhe pasojat e shkaktuara nga tërmeti dhe pandemia por sidomos nga keq qeverisja, rritja e borxheve, rritja e efekteve negative të partneriteteve publike-private-preferenciale (4p) dhe risqet për goditje të jashtme mbi ekonominë tonë nga zhvillimet jo pozitive globale?, thuhet në reagimin e PAA.

PAA apelon për menaxhim të kujdesshëm të situatës ekonomike në vendin tonë duke filluar me plotësimin e 15 kushteve për hapjen së negociatave.

?Çelja e negociatave vlerësohet faktor pozitiv në pritshmërinë e publikut dhe biznesit. Pas këtij injorimi të paralajmërimeve ndërkombëtare, pas përpjekjes për të fshehur dhe zbukuruar realitetin e hidhur, pas vazhdimit të projekteve të kushtueshme të 4P-ve që po rrisin ndjeshëm borxhin e rëndë për shqiptarët. Ramaqeveria konfirmon se është qeveria: (i) më e paditur; (ii) më e pa përgjegjshme, (iii) më arrogante dhe (iv) më e babëzitura e këtij tranzicioni të vështirë?, thuhet më tej në reagim./CNA.al

Lajmet e fundit nga