Connect with Us

Katër skandale dhe akuza që Ben Blushi si fsheh dot

Politikë

Katër skandale dhe akuza që Ben Blushi si fsheh dot

Publikuar

-

Ben Blushi padit Vajza i bëhet pronare me firmë të falsifikuar/ Dokumentet që zbulojnë manipulimet e Ben Blushitpor duhet të hetohet vetë nga SPAK

Ish-politikani, gazetari i kthyer në menaxhues televizioni, Ben Blushi, së fundi është shqetësuar për një sërë reagimesh dhe denoncimesh të forta në media në lidhje me të dhe pasurinë e tij.

         Prona në Dhërmi

Ai është shqetësuar dhe kërkon t’i thotë opinionit publik se po sulmohet tani, Ben Blushi, një njeri që prej 17 vitesh nuk ka asnjë përgjegjësi ekzekutive.

Por, mediat raportojnë për të dhe nga CNA.al janë publikuar me dhjetëra fakte javët dhe muajt e fundit, në lidhje me pasurinë e tij, e cila ka vlera marramendëse.

Së pari, Ben Blushi duhet të mësoje se variant se është tërheuqr nga politika dhe nuk ka pasur rol ekzekutiv, nuk do të thotë se ai s’ka bërë zullume, bëma dhe gjëma. Biles një pjesë të tyre i ka pasur kur ka qënë thjeshtë deputet apo kur nuk ka qënë hiç deputet.

Nuk duhet të jesh në ekzekutiv, mjafton të jesh thjeshtë drejtor i përgjithshëm i Top Channel, dhe ekzekutivi të shërben.

A nuk është një pronë e regjistruar në Dhërmi, me një sipërfaqe rreth 6 mijë metër katëror pak javë më parë? Një akuzë drejtuar Ben Blushit.

Ku i gjeti paratë? Sa është vlera? A ka falsifikim dhe manipulim? Pse janë akuzuar biznesmenë të tjerë që kanë ndërtuar prej dhjetëra vitesh në Dhërmi, si rasti i Pandi Carapulit.

               Prona në Dardhë

A nuk është rasti kur ekzekutivi vihet në shërbim të Ben Blushit, edhe pse ai nuk është ekzekutiv, por mjafton të marë letrat, të cilat sipas disa informacioneve, CNA.al ka mësuar se me ndërhyrjen direkte të kryeministrit, ai regjistrim pasurie me falsifikim është ç’regjistruar.

Në rastin e dytë, pa qënë aspak në ekzekutiv, Ben Blushi disa herë sulmonte ALUIZN-in, Zyrat e Regjistrimit të Pasurive, dhe çfarë zbuluam. Gati dy mijë metër katëror truall në Dardhë të Korçës, të regjistruar në emër të tij. Pas një shtëpie të blerë diku rreth 20 vite më parë, Ben Blushi futet në konflikt dhe iu merr pronarëve gati dy mijë metër katëror tokë, me legalizim, me proçedura ekzekutive, gjithmonë. Kjo është akuza e dytë.

Akuza e tretë ngritur ndaj Ben Blushit, që ai sërish e ka problem është një pronë me një pasuri rreth 500 milionë, në qendër të qytetit të Korçës, e regjistruar në emër të vajzës së tij, blerë vetëm 25 mijë euro. Ndërkohë që ekziston një tjetër transaksion i ish-vjehrrit të tij i cili ka bërë një këmbim pasurie po në këtë objekt. Thuajse në të njëjtin ambient tregtar, për një vlerë pothuajse 250 mijë euro, një këmbim pasurie.

Kjo e treta është një fakt që e kap të gjallë Ben Blushin dhe mjafton të kesh një prokuror serioz që i heton pasurinë dhe ky djaloshi që nuk është më në ekzekutiv, por tani është një menaxher i rëndësishëm që rrëmben prona nga Dardha në Dhërmi, përfundon aty ku nuk ia merr mendja.

   Prona në Korçë

Këto janë tre rastet skandaloze të ish-politikanit Ben Blushi, që ne i kemi përmendur pafundësisht dhe do të vazhdojmë t’i themi deri ditën që SPAK do të hapë hetimet. E në rast se ata nuk do ta bëjnë ashtu siç i jep kompetencën ligji, pra duke filluar hetimet kryesisht, do të jemi ne që do ta mbledhim dosjen, do ta firmosim, do ta vulosim dhe do ta çojmë atje ku i takon Ben Blushit dhe çdo Arbeni tjetër që kërkon të ecë vetë duke qënë në ekzekutiv, porn ë fakt kapërcen dhe kërcen pafundësisht duke mos pasur asnjë detyrë shtetërore.

LEXO EDHE:  Vlorë/ Grabitet punonjësi i postës, po shpërndante pensionet

Rasti i katërt, po aq flagrant i një lidhje korruptive, është një pallat i ndërtuar në qendër të Tiranës.

Në këtë rast, një biznesmen i cili ndodhet në një process gjyqësor me familjarët e Ben Blushit, akuzon direkt ish-politikanin se është ai personalisht që ka bërë marrëveshjen dhe për këtë i ka shkruar edhe një letër Ambasadës Amerikane.

Por, nga ana tjetër çështja ndodhet në process gjyqësor. Bëhet fjalë për një pasuri të paktën reth 5 milionë dollarë.

Këto janë katër pikat mjaft të rëndësishme që Ben Blushi, nga e para tek e fundit, i ka bërë duke mos qënë në ekzekutiv.

Njeriu i cili pretendon se nga viti 2005 nuk ka përfituar asgjë, nuk ka qënë në drejtim të shtetit, në fakt ka qënë deputet deri në vitin 2017. Është paguar nga paratë e taksapguesve, ka qënë kryetar i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Ben Blushi. Më pas themeloi një parti dhe dështoi, sepse sot mund ta kishim deputet në parlamentin shqiptar .

           Pallati në Tiranë

Dhe tani qan hallet se të paktën këto katër bëma dhe gjëma të tij, të cilat mund ta çojnë para drejtësisë, thotë se nuk i ka bërë kur ka pasur detyra ekzekutive.

Ky është rasti kur një hajdut me çizme, një njeri që abuzon me pronat pa pasur detyrë ekzekutive, është një politikan, është një menaxher mediash, i cili i vendos ato në shërbim të pasurimit të tij.

Rasti është shumë domethënës. Mund të jesh ca kohë ministër, apo mund të bëhesh deputet, mund të bëhesh edhe drejtor televizioni, të rëmbesh çtë mundesh nga Dhërmiu në Dardhë, dhe në Korçë dhe pastaj të dalësh e të thuash, “Unë kam ikur, vodha çfarë vodha, janë të miat”.

Mund të kesh ikur, por pasuritë i ke aty, abuzimet janë aty dhe për ato duhet të mbajtur përgjegjësi. Nuk ka televizion që e ruan, nuk ka media dot që ta mbrojë. E vërteta është një dhe vetëm një. Është kapur i gjallë në abuzim me prona dhe me shuma të mëdha parash.

Justifikimet ligjore për nga 272 bëma, duhet të shkoje dhe ti sqarojë në prokurori.

Nga ana tjetër, imazhin që mendon se po i cëno

Se kemi lënë edhe disa të tjera pa thënë si ato të inceneratorëve apo heqjen e vizës nga ambasada e SHBA -ve më Tiranë, etj etj. shqiptaŕët do i mësojnë edhe më mirë.

Në fund Beni mund ti bejë të fala Sandrit, Vjollces, Arbenit, Ridvanit, Nikos, Edvinit, Erjonit, por as këta dhe as kriminelët që del ne foto nuk i bëjnë dot derman.

E ka zënë keq virusi e duket se ska shpëtim/ CNA.al

272 pyetje publike apo ditë burgu për Ben Blushin?!

Zbulohet pse iu hoq viza amerikane Ben Blushit

Fotot/ Zbulohet prona 500 milionë e Ben Blushit

Ekskluzive/ Ambasada amerikane i heq vizën Ben Blushit

Foto ekskluzive/ Ben Blushi kapet me ortakun e inceneratorëve dhe Vjollcës

Pse Blushi nuk ndahet dot nga krimi?

Dokumentet/ Ben Blushi shtoi pasurinë një miliard lekë, me Rilindjen

Ekskluzive-Zbulohet gazetari oligark që ia kalon edhe Alfred Pezës

Nga Korça, në Vlorë/ Ben Blushi “hajdut” tokash, si u pasurua me ardhjen e Rilindjes

Publikohet dokumenti/ Ben Blushi grabit pronën në bregdet, me ndihmën e Ramës

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Arrestohen 9 persona në Tiranë/ Policia jep detaje, për çfarë akuzohen

Publikuar

-

Nga

Operacion mes Italisë e Shqipërisë/ Goditet grupi kriminal, arrestohen 12 persona

Në vijim të punës për kapjen e personave të shpallur në kërkim, specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Nr.4, bënë kapjen dhe ndalimin e shtetasit F.L(Sh)., 37 vjeç, i shpallur në kërkim për veprën penale “Largimi i të burgosurit nga vendi i qëndrimit”.

Në vijim të operacionit policor të koduar “Sezoni”, për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e vjedhjes, sherbimet e Komisariatit të Policisë Nr. 2, Tiranë, u bë kapja dhe ndalimi për veprën penale “Moskallëzim i Krimit” i shtetases të shpallur në kërkim: V. O., 44 vjeçe, banuese në Itali.Ndalimi i kësaj shtetaseje u bë pasi ishte në dijeni se bashkëjetuesi i saj shtetasi A.R ( autori kryesor i vjedhjeve), kryente vjedhje të ndryshme sëbashku me shtetas të tjerë, dhe nuk ka kallëzuar për krimin dhe është mundur ti shmanget përgjegjësisë.
Nga specialistët e Qarkullimit Rrugor u bë arrestimi në flagrancë i shtetasve :
•I.H., 18 vjeç, A.D., 18 vjeçe, dhe R.Ç., 22 vjeç, pasi u kapën në flagrancë duke drejtuar mjetet pa lejen përkatese;
•Q.D, 67 vjeç, A.D., 60 vjeç, L.Ç., 56 vjeç, A.K., 44 vjeç, dhe E.R., 32 vjeç, pasi u kapën duke drejtuar mjetet përkatese në gjendje të dehur.
Nga shërbimet e Komisariatit të Policisë Kavajë u bë arrestimi në flagrancë për vepren penale ” Shkelja e rregullave të Qarkullimit Rrugor” i shtetasit G.Z., 58 vjeç, pasi rreth orës 03:50 tek rrethrotullimi i Golemit ka aksidentuar motorrin me drejtues shtetasin E.K., 32 vjeç, i cili si pasojë e plagëve të marra ka gjetur vdekjen.
Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, për veprime të mëtejshme./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Aktrimi” pranë familjes së Manjola Cakonit/ Grida Duma del dy herë bllof

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur përmes një video akuzave të PD në lidhje me rastin e Manjola Cakonit, e cila humbi burrin dhe vajzën në tërmetin e 26 nëntorit. Rama ka nxjerrë bllof ish deputeten e PD, Grida Duma e cila është marrë personalishte me këtë familje, të cilën e ka vizituar shpesh herë.

Prej disa ditësh, Duma ka publikuar rastin e Manjola Cakonit, e cila jeton jeton vetëm me të birin, pasi në tërmetin e 26 nëntorit humbi bashkëshortin dhe vajzën. (Lexo këtu)

Duma ngriti një sërë akuzash ndaj kryeministrit Edi Rama, ndërsa pretendon se qeveria e ka braktisur këtë familje dhe nuk e ka ndihmuar. Sipas Dumës, pasi u keqpërdor në media kjo familje që u kthye në simbol, u la në haresë duke mos iu zgjidhur thuajse asgjë.

Mirëpo, Rama ka publikuar një video përmes së cilës tregohet se çfarë është bërë për të ndihmuar këtë familje duke filluar nga apartamenti që i është dhuruar për të cilin kanë publikuar dokumente përkatëse, deri tek negociatat për punë me Manjolën.

Manjola në deklaratën e publikuar nga ish-deputetja Grida Duma ka thënë se kryeministri e ka marrë në telefon dhe e ka kërcënuar, pse doli në televizor dhe tha se qeveria e ka mashtruar atë e djalin e saj. Rama nuk ka ngurruar të quajë “kafshë pylli” Dumën, ndërsa denincimet e bëra prej saj i ka cilësuar abuzime kundrejt një nënë të lënduar nga tragjedia e 26 nëntorit.Në rastin konkret kam përjetuar me keqardhje dhe me një ndjesi neverie, abuzimin me të ëmën e Alesios, e cila është një grua e rënduar psikologjikisht dhe emocionalisht nga një tragjedi qe nuk kalon kurrsesi pa lënë gjurmë. Ndërkohë që mendoj se etika e medias dhe për më teper e politikës duhet ta ndalojë hedhjen e nxituar të hapave të tillë për të konsumuar në publik njësoj si në një restorant, në një klub ku hahet mish, mishngrënie e njerëzve në nevojë, e njerezve në sekëlldi, e njerezve të traumatizuar dhe duhet t’i referohet fakteve. Padiskutim që do të ishte shumë njerëzore, do të ishte e lavderueshme nga pikëpamja etike që pa e abuzuar, pa e konsumuar, pa e dhunuar, imazhin fizik në tregun mediatik dhe politik, te hulumtoheshin faktet dhe të shihej nëse unë dhe qeveria i kemi braktisur apo u kemi qendruar pranë jo vetëm Manjolës dhe Alesios por të gjithë familjeve. Neveritem kur shoh se si hiena që e ka vendin në kategorinë më të ulët të kafshëve të pyllit, shfaqen në formën e personit publik, në formën e logos mediatike, në formën e përfaqësuesit politik, në formën e flamurit partiak dhe ha mish njeriu, duke i ftuar të gjithë në një orgji mishi dhe dehjeje me demek ndienjën e solidaritetit dhe keqardhjes. Nuk është as solidaritet dhe as keqardhje. Ky është shpërdorim, abuzim, shpërdorim, dhunim i njerëzve“, theksoi Rama.

LEXO EDHE:  Kërcënon me armë zjarri një shtetas/ Arrestohet 29-vjeçari

LEXO EDHE:  Eskorta e Albin Kurtit përfshihet në aksident

Kujtojmë se disa ditë më parë edhe gazetari Blendi Fevziu ka nxjerrë “zbuluar” ish-deputeten, pasi tha se ka konfirmuar që familja Cakoni ka marrë një banesë nga qeveria dhe djalit të Manjolës, Alesios, i është siguruar një bursë studimi.

Zonja ka marrë të gjitha bonuset. Me aq sa u interesuam ne, ajo është në një apartament që i është dhuruar nga qeveria dhe djalit të saj i është dhënë bursë studimi”, u shpreh Fevziu në “Opinion”. (Lexo këtu)

Pra, siç duket gjithçka ka qënë aktrim i ish deputetets Grida Duma pranë familjes që përjetoi tragjedi mbrëmjen e 26 nëntorit. Kjo familje është përdorur nga Duma për të luajtur skena si “aktore Hollywood-i”./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Rama dhe Veliaj gënjyen”/ Ina Zhupa: 300 nxënës rrezikojnë vitin shkollor

Publikuar

-

Nga

“Rama dhe Veliaj gënjyen”/ Ina Zhupa: 300 nxënës rrezikojnë vitin shkollor

Zëdhënësja e PD, Ina Zhupa thotë se 300 nxënës dhe rreth 60 parashkollorë në fshatin Pezë Helmës rrezikojnë vitin shkollor.

Sipas saj shkolla e prishur nga tërmeti nuk është bërë gati për vitin e ri arsimor dhe ata duhet të shkojnë me 4 turne pasdite në shkollën e Vaqarrit.

“Edi Rama dhe Erjon Veliaj gënjyen, shkolla nuk u rindërtua në shtator siç kishin premtuar. Nxënësit e shkollës së Pezë Helmës megjithë premtimin se do ta kishin shkollën e tyre gati në shtator, të hënën mësimin do ta nisin me katër turne në shkollën e Vaqarrit. Unë isha në këtë shkollë dhe u takova me prindër dhe nxënës të kësaj shkolle. Gjatë bisedës ata më thanë se është krejtësisht e pamundur që të ndiqet procesi mësimor në Vaqarr pasi fëmijët me orare të ndryshme duhet të kenë në dispozicion një njeri për ti marrë e për ti çuar në Vaqarr me makinë pasi vetë fëmijët e kanë të pamundur. Vetë nxënësit thonë se e kanë të pamundur të ndjekin mësimin normal, pasi me katër turne do të përfundojnë mësimin pasdite në orën 20.00 dhe nuk kanë mundësi të kthehen vetë nga Vaqarri. Pasi dëgjova shqetësimet e banorëve bëra apel për një zgjidhje të kësaj situate, pasi ata në këto kushte rrezikojnë të mos shkojnë dot në shkollë. Kjo është një shkollë që ka mbajtur 300 nxënës dhe rreth 60 parashkollorë që studionin në ambientet e kësaj shkolle. Kjo shkollë ka një vit që është shkatërruar dhe është lënë në harresë nga shteti.
Ndërkohë që Edi Rama dhe Erjon Veliaj kanë premtuar që do të bënin rindërtimin dhe viti i ri shkollor nuk do të gjente askënd pa shkuar në bankën e shkollës tek shkollat e rindërtuara, ne kemi në fakt një vit të ri shkollor që na gjen pa as edhe një shkollë të rindërtuar”, shkruan Zhupa.Ajo thekson se sot nuk është rindërtuar asnjë shkollë në të gjithë Shqipërinë, për t’i siguruar nxënësve vazhdimësinë e vitit te ri shkollor në kushte normale.

LEXO EDHE:  Eskorta e Albin Kurtit përfshihet në aksident

LEXO EDHE:  Vlorë/ Grabitet punonjësi i postës, po shpërndante pensionet

“Janë lajmëruar se do të vazhdojnë në Vaqarr, Vaqarri është shumë larg me Pezë Helmësin dhe duhet transport publik ose makinë.
Është vendosur që nxënësit të bëjnë mësim me nga 20 min me 4 turne duke vazhduar deri në orën 8 të darkës. Pamundësi për edukim cilësorë dhe pamundësi që brenda klasave të merret dija, të bëhen pyetjet e nevojshme nga nxënësit që duan të shkollohen dhe të marrin dije për jetën por më e keqja është se si familjet e tyre do ta përballojnë çuarjen e fëmijëve në këto shkolla dhe kthimin nga shkolla”, përfundon Zhupa./CNA.al

LEXO TE PLOTE