Connect with Us

“Mori 750 milionë lekë, pa pasur asnjë punonjës”/ Thellohet skandali i inceneratorit të Fierit, gazetarja zbardh detajet

Aktualitet

“Mori 750 milionë lekë, pa pasur asnjë punonjës”/ Thellohet skandali i inceneratorit të Fierit, gazetarja zbardh detajet

Publikuar

-

CNA.al ka publikuar një dosje të plotë investigimi për koncensionet e inceneratorëve, ku përfshihet edhe ai i Fierit.

Inceneratori i Fierit, është dhënë me koncesion nga qeveria shqiptare sipas një marrëveshje, të firmosur nga ministri Lefter Koka në tetor të vitit 2016, me kompaninë e quajtur Integreted Technology Ëaste Treatment Fier me vlerë 28 milion euro pa TVSh, apo rreth 35 milion euro në total.

Këtu 70% të aksioneve i ka kompania Integreted Technology Service e Klodian Zotos dhe 30% kompania “Ndërtim Montim, Patos”, që ka blerë për një shumë të caktuar përqindjen e aksioneve të shtetasit Ernesto Graneli, i cili në këtë koncesion, pra atë të inceneratorit të Fierit, përfaqëson një kompani italiane.

Ndërkohë, mbrëmjen e djeshme kanë dalë në dritë të tjera detaje, dhe pika të dyshimta në lidhje me këtë aferë.

Gazetarja Ornela Liperi, në studion e emisionit “Zonë e lirë”, deklaroi se vetëm për vitin 2018 kompania që ka marrë me koncesion inceneratorin e Fierit, ka marrë nga buxheti i shtetit 750 milionë lekë, me justifikimin se ka bërë përpunim të mbetjeve, por ndërkohë rezulton se nuk ka asnjë punonjës.

Gjithashtu Liperi tha se një pikë tjetër e errët, është se kompania ka marrë fatura false, gjë e cila sipas saj është në hetim nga prokuroria.

Ka disa prova që janë shumë të dukshme në lidhje me akuzat për inceneratorët. E para, vetë kompania nuk i është përmbajtur kushtit për të bërë investimin. Nga ana tjetër, kemi shtetin që ka bërë pagesën.  

Janë bërë pagesat e parashikuara në buxhet. Në rastin e inceneratorit të Fierit, janë paguar 750 milionë lekë vetëm për vitin 2018.

Kompania thotë se ka marrë paratë sepse ka bërë përpunimin për ton të mbetjeve. Po të shikosh bilancin e kompanisë, ka rreth 900 milionë lekë të ardhura, ndërsa shpenzimet për punonjësit i ka zero.

Nga njëra anë thotë i kam marrë të ardhurat sepse kam përpunuar plehrat, por nuk ka asnjë punonjës. Si mund të bësh një punë kur nuk ka punonjës? Edhe robotë të ishin..

Pika e dytë e errët, janë faturat false. Në 2018 kanë marrë fatura false dhe janë në hetim nga prokuroria.”-tha gazetarja Ornela Liperi./ CNA.al

Skandali me Inceneratorin e Fierit/ Skema mafioze, 23 milionë euro për vetëm një gërmadhe

Dokumentet ekskluzive-Skandali me inceneratorin e Fierit/ Si u zhvatën dhjetëra milion euro nga taksat e shqiptarëve

Skandali me inceneratorin e Fierit/ Qeveria pagoi 22.6 miliardë lekë, ende pa u ndërtuar

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Nga Klodian Tomorri/ Afera e dyfishtë e incineratorit 

Publikuar

-

Nga

Nga Klodian Tomorri/ Afera e dyfishtë e incineratorit 

Në qershor të vitit 2015, qeveria miratoi një vendim, i cili detyron shoqëritë e ndërtimit, por edhe qytetarët privatë, që akumulojnë mbetje inerte, t’i dorëzojnë ato në landfille. Në pikën 15 të vendimit, thuhej se dorëzimi i mbetjeve bëhej kundrejt tarifës së propozuar nga operatori dhe të miratuar nga njësia vendore.

Në atë kohë askush nuk e kuptoi se çfarë po luhej, madje as vetë ndërtuesit. Landfilli i Sharrës ishte ende shtetëror, ndërsa venddepozitimet e përkohëshme funksionin pa pagesë. Por vendimi ishte me qitje të largët dhe synonte krijimin e një biznesi gjigand, por edhe unik në botë; monopolin e dherave.

Në fund të vitit 2017, qeveria miratoi kontratën e koncesionit për incineratorin e Tiranës. Pak muaj pasi landfilli i Sharrës kaloi në menaxhim privat, policët e Erion Veliajt dhe inspektorët e mjedisit u vërsulen në tufa në të gjitha kantieret e ndërtimit. Arsyeja e ofensivës ishte detyrimi i ndërtuesve që dherat e dala nga gërrmimet t’i dorëzonin në landfillin e Sharrës. Por jo falas. Për çdo ton dhe të dorëzuar në landfill, ndërtuesit duhet t’i paguajnë koncesionarit të Sharrës tarifën 480 lekë, ndërsa për inertet e tjera të ndërtimit paguhet 900 lekë për ton.

E gjithë procedura se si u propozuan dhe u miratuan tarifat u mbajt larg syve të publikut. Por prej dy vitesh, Bashkia e Tiranës ka ngritur në këmbë monopolin më grabitqar dhe më absurd në historinë e njerëzimit.

Nëse një ndërtues ka dy kantiere paralele ndërtimi, në njërin prej të cilëve nxjerr dhe nga toka, ndërsa në tjetrin ka nevojë për mbushje, ai nuk mund të transportojë dheun nga kantieri i parë tek i dyti. Për ta bërë këtë ka vetëm një zgjidhje. Dherat e nxjerra nga kantieri i parë duhet t’i depozitojë në landfill duke i paguar koncesionarit 480 lekë për çdo ton. Më pas të njëjtin dhe që e dorëzoi ta blejë nga koncesionari duke paguar sërish tarifë. Me pak fjalë, Bashkia e Tiranës ka ngritur një monopol, i cili detyron qytetarët të paguajnë edhe kur shesin edhe kur blejnë.

Ky është një biznes gjigand, i cili luan miliona euro në vit. Dhe gëzon mbrojtje të fuqishme shtetërore. Monopoli nuk ndalet vetëm tek shoqëritë e ndërtimit, por shtrihet kudo, edhe tek individet. Nëse një qytetar hap një gropë në oborrin e tij privat, gjasat janë që brenda 10 minutave aty të mësyjë mënjehërë policia bashkiake për ta detyruar që të transportojë dheun në landfill.

LEXO EDHE:  Buxheti i Bashkisë Tiranë 2019/ Si do katërfishohet taksat e paguara për ndërtesat nga familjarët

LEXO EDHE:  Buxheti i Bashkisë Tiranë 2019/ Si do katërfishohet taksat e paguara për ndërtesat nga familjarët

Aq e fuqishme është mbështetja e Bashkisë për këtë biznes, sa që mes ndërtuesve qarkullon një anektodë. Vendi më i sigurtë sot në Shqipëri është te jesh afër një kantieri ndërtimi ose një kamioni që transoporton dhe. Minimalisht, pas kamionit do të jenë dy makina të policisë Bashkiake, të cilat kanë vetëm një detyrë. Ta përcjellin kamionin në landfill derisa të paguajë paratë tek koncesionari.

Bashkia e Tiranës është aksionerja kryesore e ujësjellësit. Por mbi 60 për qind e ujit në Tiranë, nuk tarifohet, pasi vidhet ose humbet në rrjet. Në landfillin e Sharrës, aksioneri është privat. Por falë policisë bashkiake, në Tiranë nuk humbet asnjë ton dhe i patarifuar. Kjo i thotë të gjitha.

Por absurdi nuk ndalet këtu. Darët e monopolit të dherave nuk bien vetëm mbi ndërtimet private, por edhe ato publike. Sot qytetarët e Tiranës paguajnë tarifën e dheut për çdo rrugë, shkollë, spital apo çdo vepër tjetër publike që ndërtohet. Kjo është dhe një nga arsyet kryesore se pse sot gërrmohet në çdo cep të Tiranës. Për të ushqyer monopolin më absurd të ngritur ndonjëherë në historinë e njerëzimit me arkitekt Bashkinë e Tiranës.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Seleksionimi i pacientëve”/ Rama i përgjigjet Bashës: E ka lëshuar krejt frerin e gjuhës

Publikuar

-

Nga

“Seleksionimi i pacientëve”/ Rama i përgjigjet Bashës: E ka lëshuar krejt frerin e gjuhës

Kryeministri Edi Rama i ka dalë në mbrojtje ministres së Shëndetësisë, Ogerta Manstirliu lidhur me deklaratën e saj për përzgjedhjen e pacientëve që të do kurohen.

Sipas Ramës, kreu i PD, Lulzim Basha e nxorri jashtë konteksti i fjalës së Ministres.

Kryeministri thekson se “Manastirliu as e ka thënë, as nuk ka dashur të thotë tjetër gjë nga ajo që ka thënë dhe themi përditë: o njerëz mbroni veten dhe të tjerët, se vende shumë të forta se ne kanë gjetur belanë me këtë mortje!’

Sot Lulëzim Basha nxorri nga konteksti i fjalës së Ministres së Shëndetësisë, shprehjen e shqetësimit të saj për se si mosmarrja e masave individualisht nga çdo qytetar mund të ndikojë në përkeqësimin e situatës në spitale, ku largqoftë mund të arrihet në pikën ku arritën gjatë valës së parë spitalet e disa vendeve shumë më të zhvilluara, që zgjidhnin se kë mund të pranonin e kë jo nga mungesa e shtretërve!
Sipas Lulëzim Bashës, i cili e ka lëshuar krejt frerin e gjuhës dhe vetëm shan, shpif, akuzon e abuzon, në një përpjekje të dëshpëruar për të rikuperuar imazhin e tij që vetëm degradon çdo ditë prej paaftësisë, mendjelehtësisë e përgjumjes kronike, Ogerta Manastirliu, “kjo kriminele e pashpirt”, paska thënë që pacientët do u përzgjidhkan se “kush do kurohet e kush jo!”!AS E KA THËNË, AS NUK KA DASHUR TË THOTË TJETËR GJË NGA AJO QË KA THËNË DHE THEMI PËRDITË: O NJERËZ MBRONI VETEN DHE TË TJERËT, SE VENDE SHUMË TË FORTA SE NE KANË GJETUR BELANË ME KËTË MORTJE! Lulëzim Basha, Monika Kryemadhi, Ilir Meta, tanimë krejt njësoj si famëkeqi Sali, nuk pyesin më se çfarë nxjerrin nga goja, mjafton që ajo çfarë thonë të jetë sa më e zezë, sa më e pistë, sa më e ulët për veshët e publikut, sepse ata janë në situatën e të mbyturit që kërkon me çdo kusht të të marrë me vete”, shkruan Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Bashkia e Durrësit nuk pyet për pandemi/ Rrit çmimin e abonesë

Publikuar

-

Nga

Bashkia e Durrësit nuk pyet për pandemi/ Rrit çmimin e abonesë

Një situatë shqetësuese ka ndodhur ditën e sotme në Durrës, ku Këshilli Bashkiak ka miratuar rritjen e tarifave mujore për transportin urban.

Mësohet se Këshilli Bashkiak ka rritur çmimin e abonesë me pretendimin se operatorët privatë që kontrollojnë shërbimin e transportit publik janë ankuar se dalin me humbje.

Sipas tyre, kjo rritje e çmimeve do të ndihmojë operatorët si nga ana teknike, por edhe ajo financiare.

Këshilli Bashkiak ka propozuar që për një linjë çmimi të rritet nga 900 lekë në 1200 lekë, ndërsa aboneja e përgjithshme do të shkojë nga 1200 lekë në 1600 lekë. Nga ana tjetër, e pandryshueshme pritet të mbetet aboneja mujore e studentëve, e cila ka vlerën e 600 mijë lekëve.

LEXO EDHE:  Raporti për ujësjellësit/ Përkeqësohet mbulimi i kostove, vijon punësimi i militantëve

LEXO EDHE:  Tërmet në Gjirin e Lalzit/ Ministria e Mbrojtjes jep detajet: U pasua nga 42 pasgoditje

Kjo rritje e çmimit të abonesë vjen në një kohë kur qytetarët po përballen me vështirësi ekonomike për shkak të pandemisë së koronavirusit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE