Connect with Us

Dokumenti-Klodian Zoto dhe Top Channel, edhe pas tenderit 15 milion euro për Porto Romanon

Politikë

Dokumenti-Klodian Zoto dhe Top Channel, edhe pas tenderit 15 milion euro për Porto Romanon

Publikuar

-

CNA.al ka publikuar në ditët e kaluara, një numër të madh shkrimesh dhe një dosje të plotë investigative në lidhje me inceneratorët në Shqipëri.

Gjithashtu ne zbuluam edhe një dokument autentik nga Hollanda, në lidhje me firmën e cila kishte marrë koncesionin për ndërtimin e inceneratorit të kryeqytetit. Një incinerator, i cili do t’iu kushtonte shqiptarëve të paktën 128 milion euro, në 30 vite. (Lexo ketu)

Nga dokumenti, të cilin ne siguruam për firmën koncesionare, e cila ishte Integreted Energy BV, ne zbuluam se në muajin shkurt kishte ndryshuar emrin dhe ishte kthyer në Geogenix BV. (Lexo ketu)

Në një nga dokumentat zyrtare të kësaj kompanie, ku jepej edhe qarkullimi dhe xhiroja e saj thuhet se kjo kompani ka disa partnerë dhe një prej tyre është “De Mare SRL”.(Lexo ketu)

Po kush është “De Mare SRL”?

“De Mare SRL”, është një nga bizneset, pra një nga kompanitë që ka fituar me prokurim të drejtpërdrejtë 15 milion euro, së bashku me “Victoria Invest”, për pastrimin e mbetjeve në zonën e Porto Romanos.

Në fakt kjo ishte kthyer në një zonë problematike për banorët e Durrësit dhe në muajin shtator të vitit të kaluar u shpall një tender, i cili më pas u anullua nga Agjencia Kombëtare e Ujësjellës Kanalizimeve dhe gjithashtu u shty tenderi.

Por, çfarë ndodhi?

Në fund të vitit, në muajin dhjetor, duke shfrytëzuar edhe situatën e emergjencave nga tërmëti, qeveria jep 15 milion euro prokurim të drejttpërdrejtë për firmën “Victoria Invest” dhe “De Mare SRL”.

Kjo e fundit duket se është një nga partnerët e Klodian Zotos, sipas dokumentit që ne kemi siguruar në Hollandë. Por, pas Klodian Zotos dhe “De Mare SRL”, një partner i tyre është edhe Top Channel.

Si lidhet Top Channel me “De Mare SRL” dhe Klodian Zoton?

CNA.al ka siguruar me dokumenta ekskluzive, të cilat mund t’i lexoni këtu, ortakërinë e Klodian Zotos të inceneratorit të Fierit dhe Tiranës, me Mirel Mërtirin e inceneratorit të Elbasanit, me Eva Blushin, bashkëshorten e drejtorit të Top Channel, Ben Blushi.

Një kompani e ndërtuar në Bullgari, ku zonja Blushi ka 33% të aksioneve dhe quhet Em Capital Group. Kjo kompani ka ardhur në Shqipëri dhe në vitin e kaluar, në muajin dhjetor, ka blerë 51% të aksioneve të Valtelina Kafe, e cila mban emrin tregtar Lori Kafe. (Lexo këtu)

Nga ana tjetër, Top Channel ka qënë televizioni që për muaj e muaj të tërë ka bërë kronika dhe edicione për problemin e Porto Romanos. E kush ka menduar se Topi po u qante hallin banorëve të Durrësit, halli ka qënë diku tjetër. Halli i Topit kanë qënë partnerët në biznes. Janë ortakët e Vjollca Hoxhës, janë ortakët e Klodian Zotos, të cilëve pas shumë kronikave në Top Channel, qeveria i jep 15 milion euro për të zgjidhur një problem.(Lexo ketu)

Por, ka edhe një detaj tjetër, i cili ka të bëjë me faktin se vëllai i drejtorit të Ujësjellës Kanalizimeve, Alqi Bllako, aktualisht njeriu kryesor i akuzuar në media dhe i shumëpërfolur për këtë çështje, është një nga menaxherët dhe bashkëdrejtorët e kompanisë për Distribucion, krijuar nga Lori Kafe, dhe vëllai i Alqi Bllakos, për shkak se janë pronarë të një fabrike në Kolonjë.

LEXO EDHE:  PD: Faturat abuzive, asnjë përgjigje nga qeveria

Në një prononcim për CNA.al Zoti Bllako tha se nuk ka asnjë lidhje emërimi i tij, por kjo është një çështje biznesi me një fabrikë birre të zhvilluar kohë më parë.

Në fakt vëllai i Zotit Bllako ka filluar menaxher te kompania disa kohë para zhvillimit të tenderit të shtatorit dhe më pas në dhjetor tenderi fitohet nga një kompani partnere e Klodian Zotos, i cili është ortak i Vjollca Hoxhës, në të njëjtën kompani ku punon dhe vëllai i Alqi Bllakos., ky i fundit ka qenë edhe sekretar i përgjithshëm në Ministrinë e Mjedisit, gjatë kohës që Lefter Koka firmoste konçesionet e inceneratorëve me vlere gati 200 milionë euro.

Me dokumenta ekskluzive kemi treguar gjithçka ka ndodhur dhe ky është rasti tjetër, ku duket qartë lidhja Top Channel-Klodian Zoto-qeveri dhe miliona eurot që hidhen në interes të biznesve që i shërbejnë pushtetit të Edi Ramës si një zinxhir që fillon tek inceneratorët e përfundon në media./ CNA.al

Ekskluzive dokumenti/Zbulohet ortakëria e Klodit të inceneratorëve me Ben Blushin

Ekskluzive dokumentet/ Klodi i inceneratoreve dhe Ben Blushi, blejnë “Lori Kafe”

 

Skandali/ Fituesi i tenderit 15 milion euro në Porto Romano u regjistrua në QKB 3 ditë para procedurës

Rama jep 15 milion euro pa tender, për firmën pranë Lulzim Bashës

Thellohet skandali me koncesionin 128 milion euro/ Zbulohen të tjera dokumente

Dokumentet ekskluzive-Si u garantuan 128 milion euro/ Skema korruptive e inceneratorit të Tiranës, emrat dhe kompanitë e përfshira

Skandali-Nga pronarët e mediave tek kompanitë off shore/ Skema e plotë e koncesionit të inceneratorëve, emrat e përfshirë

Zbulohen fijet/ Si u përdor Top Channel për të mbrojtur aferën 330 mln euro të plehrave

Koncesioni 128 milion euro/ Plas skandali në Shqipëri, kompania ndryshon emër në Hollandë

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Maliqi mesazh Ramës/ Rilindasit që bëjnë fushatë vrimave, e dinë ç’i pret pas 25 Prillit

Publikuar

-

Nga

Maliqi mesazh Ramës”/ Rilindasit që bëjnë fushatë vrimave, e dinë ç’i pret pas 25 Prillit

Kandidati për deputet i Partisë Lëvizja Socialiste për Integrim, në qarkun e Beratit, Lefter Maliqi nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale thekson se në çdo shtëpi e oborr po bashkohen me këtë forcë si e vetmja rrugë për të shpëtruar  Shqipërinë.

Ndër të tjera Maliqi theksoj se Partia Socialiste bën fushatë “vrimave” pasi përballë qytetarëve nuk kanë guxim.

“Në çdo shtëpi, në çdo oborr, lëndinë e mal, të gjithë na bashkohen si shansi i vetëm për të shpëtuar Shqipërinë dhe shqiptarët. Rilindasit bejnë fushatë ‘vrimave’ sepse ballë për ballë me qytetarët kanë marrë atë që meritojnë. Secili nga mavitë po nxiton ti shpëtojë asaj që e pret pas 25 Prillit. Votoni nr 6 LSI – Votoni nr 7 Lefter Maliqi! Fitorja e Opozitës së Bashkuar nis nga Berati!”- shkruan Maliqi.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Video-Rama rikthehet si aktor/ Batuta me “policin”: Po ika unë ju mori lumi

Publikuar

-

Nga

Rama rikthehet si aktor/ Batuta me “policin”: Po ika unë ju mori lumi

Kryeministri Edi Rama ka ardhur sërish si aktor mbrëmjen e sotme për qytetarët, pas rolit të tij në filmin e Ermal Mamaqit “I Love Tropoja”.

Por sot ai ka luajtur një skeç humori për emisionin “Binjakët” e vëllezërve Romeo dhe Donald Veshaj, në Vizion Plus.

Donald Veshaj ka luajtur rolin e shoferit të kreut të qeverisë, por ky i fundit, i bezdisur nga fotot dhe videot e shoferit të tij ka kërkuar të dalë vetë në timon për të shëtitur nëpër Vlorë.

Sapo Rama ka  hipur në vendin e shoferit, vëllai tjetër, Romeo, i veshur si polic ka ndaluar e tyre. Kur ai ka parë kryeministrin është emocionuar dhe ka telefonuar sallën operative.

Kur Rama i tha se duhej të largohej, Romeo i kërkoi të mos ikte nga qeveria. Ky skeç është shoqëruar me batuta dhe me momente humoristike, duke na e rikthyer kreun e qeverisë edhe njëherë si aktor.

Bashkëbisedimi i plotë:

Rama: Po ça bën o burr, akoma me këto, je në terezi mo , mbylle atë, po maskën ku e ke maskën, merr mo maskën

Donaldi: Më fal, shefi më fal.

Rama: Mbylle atë mbylle, po çfarë tipi je ti mo burrë.

Donaldi: Më fal, të lutem më fal.

Rama: Po çe ke këtë fiksim me këtë videoselfi mo?

Donaldi: Po trendi i momentit.

Rama: E di, çke hajde dil mbrapa se do t’i jap vetë makinës!

Donaldi: Pse? Do t’i japësh ti makinës, pse ka ndodhur diçka e keqe?

Rama: Jo nuk ka ndodhur asgjë

Donaldi: Pse je mërzitur, çfarë ka ndodhur?

Rama: Hajde mo mbrapa po të them, dua të shof Vlorën vetëm unë, aty në timon si e ndjenë Vlorën Hajde.

Donaldi: Do t’i japësh vetëm makinës?

LEXO EDHE:  Tha se e kishte mbyllur njëherë e mirë me televizionin/ Xhemi Shehu ndryshon mendje?

LEXO EDHE:  Skandal/ Qeveria do ndërtojë një bunker të dytë tek Ministria e Brendshme

Rama: Do ti jap vetë makinës, ec!

Donaldi: Ok, ok!

Rama: Uhhhh. Atë Dua Lipën ku e ke atë, dua Dua Lipën unë.

Donaldi ndërkohë bën videoselfi.

Rama: Dëgjo lëre atë video mos më bezdis tani, lëre!

Donaldi: O pasha, pasha!

Rama: O do më lësh të shijoj Vlorën?

Donaldi: Jam në vendin tënd tani.

Kryeministrin e ndalon polici (Romeo)

Rama: Po ky çfarë do ky tani?

Donaldi: Ooo polici!

Romeo: A mund ta ulësh pak maskën?

Rama ngre maskën.

Rama: Është ai!

Donaldi: Po s’jemi nis akoma mo burrë.

Rama: Po çfarë ke mo burrë?

Romeo: 12-ta si më dëgjon?

Qendra Operative: Të dëgjoj, të dëgjoj !

Romeo: Kam ndaluar një njeri të madh!

Qendra Operative: Ndonjë analist?

Romeo: Më të madh, më të madh, ngrije.

Qendra Operative: Ndonjë biznesmen?

Romeo: Më të madh, më të madh, ngrije

Qendra Operative: Ndonjë deputet?

Romeo: Opo ngrije akoma, ngrije.

Qendra Operative: Ministër?

Romeo: Më të madh po të them.

Qendra Operative: Po Ramën s’e ke ndaluar pra.

Romeo: Po ça thua o të keqen vëllai, ky Ramën e ka shofer!

Rama: Po çfarë thua mo do na leshë të ikim tani se kam dalë për të parë Vlorën njëherë vetëm o burrë tani.

Romeo: Prit pak, mos ik, e di që gjendja e tanishme të ka mërzitur.

Rama: Ça është kjo mo?

Romeo: Prit pak, mos ik!

Rama: Ore do iki të shoh Vlorën, je në vete apo jo?

Romeo: A për të parë Vlorën?

Rama: Po pse për çfarë?

Romeo: Aaa ok!

Rama: Po po ika unë ju mori lumi ju, je në terezi apo jo, po ik tani.

Romeo: A ok!/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Video – Rama në timon/ I ndodh “e papritura” në Vlorë

Publikuar

-

Nga

Video - Rama në timon/ I ndodh "e papritura" në Vlorë

Kryeministri Edi Rama shpeshherë na ka surprizuar duke ardhur për publikun në mënyra të ndryshme, si politikan, si piktor, madje edhe si aktor.

Një debat të gjerë Rama krijoi me shfaqjen e tij si aktor në filmin “I Love Tropoja”, ku ai kishte rolin e dajës së Ermal Mamaqit, personazhit kryesor.

Por mbrëmjen e sotme Rama ka ardhur sërish me një skeç humori, por këtë herë për emisionin “Binjakët” të vëllezërve Veshaj.

LEXO EDHE:  Bëhet gati SPAK/ Qeveria me “dorë të hekurt” ndaj korrupsionit dhe pastrimit të parave

LEXO EDHE:  Përmbytja nxori zbuluar qeverinë/ Spartak Ngjela tregon provat e grabitjes

Gjatë skeçit të humorit, Rama del në timon për të ngarë makinën dhe për të bërë xhiro nëpër Vlorë.

Por në një moment i del njëri prej vëllezërve Veshaj, i veshur si polic dhe e ndalon, por emocionehet kur sheh kryeministrin dhe i kërkon të mos ikë.

E gjithë kjo është një pjesë humoristike, e cila është transmetuar mbrëmjen e sotme në Vizion Plus. Për më tepër, ndiqni videon e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE