Connect with Us

Teatri i Bashës me Klodian Mërtirin/ Pse ka frikë ta çojë në SPAK dosjen e inceneratorëve

Politikë

Teatri i Bashës me Klodian Mërtirin/ Pse ka frikë ta çojë në SPAK dosjen e inceneratorëve

Publikuar

-

6 në 10 biznese drejt falimentimit/ Basha “zotohet” për 4 vitet e ardhshme, do e bëjmë taksën e sheshtë 9%

Kryetari i Republikës së re, për herë të parë sot ka përmendur emrin e njërit prej ortakëve të kompanisë që ka marrë me koncesion inceneratorët në Shqipëri.

Gjatë një takimi me përfaqësues të biznesit dhe qytetarë në Vorë, Basha përmendi emrin e Klodian Mërtirit, njëri nga ortakët e inceneratorëve.(Lexo këtu)

Githashtu në disa nga daljet e tij publike ai e ka thënë inceneratorët, po vjelin taksat e shqiptarëve, e të tjera si këto.

Por, eksponentë të rëndësishëm të PD-së, dhe media kanë raportuar për një aferë korruptive në lidhje me koncesionin e inceneratorëve.

Sesi janë firmosur të gjithë dokumentat, sesi Klodian Zoto, ortaku i Klodian Mërtirit u fshe pas një kompanie në Hollandë, sesi u ndërtua inceneratori i Elbasanit, i Fierit dhe sesi landfilli i Tiranës i cili po paguhet nga xhepat i biznesit dhe taksat e qytetarëve. Të gjitha këto janë një aferë e madhe korruptive, dhe me shumë fakte të tjera të publikuara nga CNA.al, të cilat duhet të bënin që PD-ja, Lulzim Basha i Republikës së re ta merrte dosjen nga anëtarët e tij të kryesisë, nga mediat dhe të përgatiste një material të plotë për ta çuar në SPAK.

Në fakt ka ndodhur e kundërta. Një material që është përgatirut nga anëtarë të stafit të tij, Lulzim Basha e ka futur në kasafortë me çelës dhe duket që nuk e çon në SPAK dosjen e inceneratorëve.

Ashtu siç tradhëtoi djemtë e Kukësit për Rrugën e Kombit, ashtu siç i shiti demokratët e Unazës, ashtu siç tradhëtoi kauzën e Teatrit dhe shkoi të flinte gjumë. Ashtu siç ka tradhëtuar çdo kauzë tjetër, duke i shitur e vënë gjoba në emër të opozitës, ashtu siç ka heshtur për oligarkun Agron Papuli, pas marrjes së vilës. Ashtu siç hesht për bëmëmadhin dhe gjëmëmadhin Ben Blushi.

Sot dosja e inceneratorwve u dorëzua në SPAK nga Nisma Thurje, ndwrsa Basha mjaftohet me video-selfie dhe deklarata nëpër studiot televizve, pa marrë asnjë hap konkret.

LEXO EDHE:  Nga Krimet e Rënda në SPAK/ Altin Dumani nis biznesin e imobiliar?

Pra, Lulzim Basha bën thjeshtë dhe vetëm teatër. I përmend emrat thjeshtë dhe vetëm në një konferencë shtypi, dhe nuk bën asgjë më shumë se kaq.

Në fakt PD-ja duhej të mblidhte çdo dokument dhe çdo të dhënë dhe dosjen e plotë duhej ta çonte në SPAK.

Por, Lulzim Basha këtë nuk e bën, sepse është thjeshtë dhe vetëm një nga veglat e shumëpaguara nga inceneratorët. Ai bën teatër duke përmednur emra, duke thënë se Klodian mërtiri mori kaq apo Klodian Zoto mori aq.

Kjo nuk mjafton për një opozitë. Nuk mjafton vetëm të flasë, sepse fjalët i merr era. Duhen akte konkrete, të cilat qytetarët i shohin dhe i prekin.

Por, mesa duket Lulzim Basha ka frikë ta çojë në SPAK dosjen e inceneratorëve, sepse është një nga të shumëpaguarit e tyre./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Video-Rama rikthehet si aktor/ Batuta me “policin”: Po ika unë ju mori lumi

Publikuar

-

Nga

Rama rikthehet si aktor/ Batuta me “policin”: Po ika unë ju mori lumi

Kryeministri Edi Rama ka ardhur sërish si aktor mbrëmjen e sotme për qytetarët, pas rolit të tij në filmin e Ermal Mamaqit “I Love Tropoja”.

Por sot ai ka luajtur një skeç humori për emisionin “Binjakët” e vëllezërve Romeo dhe Donald Veshaj, në Vizion Plus.

Donald Veshaj ka luajtur rolin e shoferit të kreut të qeverisë, por ky i fundit, i bezdisur nga fotot dhe videot e shoferit të tij ka kërkuar të dalë vetë në timon për të shëtitur nëpër Vlorë.

Sapo Rama ka  hipur në vendin e shoferit, vëllai tjetër, Romeo, i veshur si polic ka ndaluar e tyre. Kur ai ka parë kryeministrin është emocionuar dhe ka telefonuar sallën operative.

Kur Rama i tha se duhej të largohej, Romeo i kërkoi të mos ikte nga qeveria. Ky skeç është shoqëruar me batuta dhe me momente humoristike, duke na e rikthyer kreun e qeverisë edhe njëherë si aktor.

Bashkëbisedimi i plotë:

Rama: Po ça bën o burr, akoma me këto, je në terezi mo , mbylle atë, po maskën ku e ke maskën, merr mo maskën

Donaldi: Më fal, shefi më fal.

Rama: Mbylle atë mbylle, po çfarë tipi je ti mo burrë.

Donaldi: Më fal, të lutem më fal.

Rama: Po çe ke këtë fiksim me këtë videoselfi mo?

Donaldi: Po trendi i momentit.

Rama: E di, çke hajde dil mbrapa se do t’i jap vetë makinës!

Donaldi: Pse? Do t’i japësh ti makinës, pse ka ndodhur diçka e keqe?

Rama: Jo nuk ka ndodhur asgjë

Donaldi: Pse je mërzitur, çfarë ka ndodhur?

Rama: Hajde mo mbrapa po të them, dua të shof Vlorën vetëm unë, aty në timon si e ndjenë Vlorën Hajde.

Donaldi: Do t’i japësh vetëm makinës?

LEXO EDHE:  Nga Krimet e Rënda në SPAK/ Altin Dumani nis biznesin e imobiliar?

LEXO EDHE:  Lidhja kriminale e Lulzim Bashës dhe Ben Blushit me inceneratorët

Rama: Do ti jap vetë makinës, ec!

Donaldi: Ok, ok!

Rama: Uhhhh. Atë Dua Lipën ku e ke atë, dua Dua Lipën unë.

Donaldi ndërkohë bën videoselfi.

Rama: Dëgjo lëre atë video mos më bezdis tani, lëre!

Donaldi: O pasha, pasha!

Rama: O do më lësh të shijoj Vlorën?

Donaldi: Jam në vendin tënd tani.

Kryeministrin e ndalon polici (Romeo)

Rama: Po ky çfarë do ky tani?

Donaldi: Ooo polici!

Romeo: A mund ta ulësh pak maskën?

Rama ngre maskën.

Rama: Është ai!

Donaldi: Po s’jemi nis akoma mo burrë.

Rama: Po çfarë ke mo burrë?

Romeo: 12-ta si më dëgjon?

Qendra Operative: Të dëgjoj, të dëgjoj !

Romeo: Kam ndaluar një njeri të madh!

Qendra Operative: Ndonjë analist?

Romeo: Më të madh, më të madh, ngrije.

Qendra Operative: Ndonjë biznesmen?

Romeo: Më të madh, më të madh, ngrije

Qendra Operative: Ndonjë deputet?

Romeo: Opo ngrije akoma, ngrije.

Qendra Operative: Ministër?

Romeo: Më të madh po të them.

Qendra Operative: Po Ramën s’e ke ndaluar pra.

Romeo: Po ça thua o të keqen vëllai, ky Ramën e ka shofer!

Rama: Po çfarë thua mo do na leshë të ikim tani se kam dalë për të parë Vlorën njëherë vetëm o burrë tani.

Romeo: Prit pak, mos ik, e di që gjendja e tanishme të ka mërzitur.

Rama: Ça është kjo mo?

Romeo: Prit pak, mos ik!

Rama: Ore do iki të shoh Vlorën, je në vete apo jo?

Romeo: A për të parë Vlorën?

Rama: Po pse për çfarë?

Romeo: Aaa ok!

Rama: Po po ika unë ju mori lumi ju, je në terezi apo jo, po ik tani.

Romeo: A ok!/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Video – Rama në timon/ I ndodh “e papritura” në Vlorë

Publikuar

-

Nga

Video - Rama në timon/ I ndodh "e papritura" në Vlorë

Kryeministri Edi Rama shpeshherë na ka surprizuar duke ardhur për publikun në mënyra të ndryshme, si politikan, si piktor, madje edhe si aktor.

Një debat të gjerë Rama krijoi me shfaqjen e tij si aktor në filmin “I Love Tropoja”, ku ai kishte rolin e dajës së Ermal Mamaqit, personazhit kryesor.

Por mbrëmjen e sotme Rama ka ardhur sërish me një skeç humori, por këtë herë për emisionin “Binjakët” të vëllezërve Veshaj.

LEXO EDHE:  “Çohuni e thyejani turinjtë”/ Basha: Unë nuk ju shkrij së qeshuri, as nuk bëj foto me Ronaldon

LEXO EDHE:  Deputeti i Bashës kërkon bashkëqeverisje

Gjatë skeçit të humorit, Rama del në timon për të ngarë makinën dhe për të bërë xhiro nëpër Vlorë.

Por në një moment i del njëri prej vëllezërve Veshaj, i veshur si polic dhe e ndalon, por emocionehet kur sheh kryeministrin dhe i kërkon të mos ikë.

E gjithë kjo është një pjesë humoristike, e cila është transmetuar mbrëmjen e sotme në Vizion Plus. Për më tepër, ndiqni videon e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Shehi zbulon “skemën”/ Si po i vjedh PS të dhënat personale të qytetarëve

Publikuar

-

Nga

Dashamir Shehi zbulon “skemën”/ Si po i vjedh PS të dhënat personale të qytetarëve

Një skandal të paprecedentë e ka cilësuar Dashamir Shehi, vjedhjen e të dhënave personale të qytetarëve shqiptarë përmes platformës elektronike qeveritare e-Albania.

Në një komunikim me ndjekësit në rrjetet sociale, kandidati i opozitës për deputet, Dashamir Shehi, theksoi se jemi përballë një paligjshmërie, që vë në rrezik demokracinë, teksa zbuloi skemën e vjedhjes së të dhënave.

Sipas Shehit, zyrtarët e lartë të drejtësisë dhe kompanitë ia dorëzojnë të dhënat personale të qytetarëve Partisë Socialiste, të cilët pretendon se i kërcënojnë qytetarët dhe tentojnë t’i marrin votën me presion.

Ai theksoi se zyrtarët duhet të zbatojnë ligjin dhe kërkoi të nisen hetimet për vjedhjen e të dhënave nga institucionet shtetërore.

Sot e dje, kemi informacion për vjedhjen e të dhënave përmes e-Albania dhe zyrave të shtetit që duhet të mbrojë informacionet tona. Kompanitë ja dorëzojnë Partisë Socialiste të dhënat tona, ky është një akt i shëmtuar. Të dhënat personale merren nga zyrat  e shtetit, mund të bëhen dhe krime me këto të dhëna, kush mban përgjegjësi. Edi Rama s’ka më shpresë, ai dhe shpura e tij duan të kontrollojnë çdo votë. Janë të përfshirë në këtë skandal drejtorë, të shtetit, vullnetarë, që dalin me listë në dorë për të çertifikuar këto të dhëna.

Duan të identifikojë të dhënat e rivalëve, në mënyrë që të tentojnë t’i blejnë, t’i dhunojë. Kjo kalon përtej zgjedhjeve, është  bërë “Big Brother”, shkelje ligji e rëndë, duhet të merren hetues e prokurorë. Shumë prej këtyre prokurorëve klaisifikohen si socialistë nga këto të dhëna. Në radhë të parë është shkelje ligji, imoralitet, rrezik për demokracinë. Nëse kjo punë intesifikohet, s’ka më jetë private. Ka njerëz me halle që nuk përballen dot me presionin politik. Përpara disa halleve koha ka treguar ka treguar se shqiptarët e shesin votën.

Ky skandal tregon fundin e Edi Ramës, qytetarët të reagojnë, Rama po dhunon privacinë tonë. Do ftoja një kategori që bëjnë shkrime për demokracinë, intelektualët të reagojnë. Të marrin të dhënat në mënyrë të fshehtë, si të quajnë, çfarë mendon, përdoren teknologji moderne për të vjedhur  të dhënat. Zotërinjtë e drejtësisë figurojnë se janë mbështetës të PS-së, unë besoj se ata do respektojnë ligjin. Ata figurojnë si tifozë të Edi Ramës. Qytetarë, bëhuni vigjilentë për lirinë tuaj!”, theksoi Shehi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE