LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zbulohet strategu i Alibeajt

6 Mars 2023, 11:05, Satire Politike CNA
Zbulohet strategu i Alibeajt
Enkelejd Alibeaj

Të gjithë prisnin me ankth ç’do të bëjë me vulën. Pyetja më e madhe ishte po e fitoi Enklelejdi, kush do të kandidojë, kë ka strateg elektoral?

Në të gjithë Shqipërinë, në të 61 bashkitë ka nxjerrë 10 apo 15 kandidatë. Disa prej tyre nga halli, dikush nga pazari e të tjera si këto, por pas marrjes së vulës ka ndodhur dhe më fenomenalja.

Enkelejdi është këshilluar direkt me këshilltarin e tij të strategjive globale politike, Nebil Çikën. Pra të dyja pyetjet morrën përgjigje.

Zbulohet strategu i Alibeajt

Ky i fundit shquhet sidomos për artikulimin e tij të mençur dhe plot sharm për gjeopolitikën, për amerikanët, për politikat rajonale dhe çështjet e brendshme për të konsiderohen thjesht dhe vetëm një stërvitje mëngjesi.

I ndodhur përballë dilemave të mëdha, Enkelejdi së fundi ka thirrur Nebilin e tij për të diskutuar se ç’do të bëjën tani që morën vulën, pasi duhet të shkojë në PD të marrë selinë dhe të nxjerrin jashtë Saliun bashkë me tijtë.

Zbulohet strategu i Alibeajt

Vetëm se ka një problem. Në 8 janar të vitit të shkuar kur Berisha shkoi në selinë e PD-së, kishte një tufë me njerëz. Enkelejdi ka ngelur vetëm me Nebilin dhe të dy po diskutojnë kush është më trim të shkojë i pari që t’i marrë çelësin e zyrës doktorit. Në atë kohë Nebili nuk shkoi në seli, por thonë se u lag kur pa pamjet nga TV.

Koha kalon, si përmirësohet. Tani sipas Nebilit, duhen marrë zyrat dhe çelësin e zyrës së doktorit duhet ta marrë vetë Enkelejdi pasi ai është kryetari legjitim edhe pse Gazi po ja fut duke mos e rregjistruar në gjykatë.

Lulzim Bashës duhet t’i japë zyrën e Flamur Nokës që të marrë kurajë dhe të bëhet më trim se Enkelejdi. Ndërsa vetë Nebili ka kërkuar që të ketë zyrën e këshilltarit, të cilin do ta emërtojë, startegu i Partisë Demokratike të “Alibashave”.

Pas takimit të frytshëm, Nebili është larguar i lumtur, për të organizuar një grup prej dy apo tre vetash, të cilët do të marrin faturën e radhës te kunati dhe do të punojnë në call centera apo shërbimet që ofron Luli për ata që i vijnë nga pas./ CNA.al

 

19:58 Satire Politike

“Baba Karloja”

“Baba Karlon” fëmijët e njohin nga përralla e Pinokut, e n...

13:39 Satire Politike

Nga Ardi Stefa/ Ish...

Ore vëlla, si je? Më dëgjo me vëmendje. Do zbresësh nga ...

Lajmet e fundit nga