LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Grupi i vulës sulmon Berishën/ Pse nuk gjen qetësi Alibeaj?

17 Janar 2023, 14:32, Aktualitet CNA

Grupi i vulës sulmon Berishën/ Pse nuk gjen qetësi Alibeaj?

Indrit Sefa, avokati i grupit të vulës, është shfaqur në mesditë duke sulmuar kreun e PD-së, Sali Berisha.

Pas zvarritjes së disa seancave gjyqësore për shkak të tij Alibeaj e ka hedhur në sulm, për t’ju kundërpërgjigjur Berishës.

Ky i fundit në një dalje për mediat tha se është qesharake tërheqja e Alibeajt pasi ai ka qenë vetë zvarritësi.

Sipas Berishës, Alibeaj ka njohur tashmë Kuvendin e 11 dhjetorit.

“E shikoj të domosdoshme të shkruaj këto rrjeshta për të sqaruar dhe qartësuar në mënyrë përfundimtare dhe shteruese veprimet e sotme në Gjykatën e Apelit Tiranë dhe pasojat e tyre.

Në cilësinë e përfaqësuesit të Partisë Demokratike kam ndjekur të gjitha zhvillimet juridike në Gjykatën e Apelit duke kërkuar që kjo e fundit të caktojë datën për gjykimin e vendimit të gjyqtarit Zhukri. Megjithë kërkesat tona institucionale, kjo gjykatë ende nuk ka caktuar një datë për këtë gjykim.

Nisur nga fakti që gjykimi lidhur me kuvendin e 18 dhjetorit mund të përdorej si argument ligjor për mos caktimin e datës së gjykimit të Apelit per vendimit Zhukri, për shkak të lidhjes ligjore ndërmjet këtyre dy cështjeve, me qëllim heqjen e cdo pengese për gjykimin e vendimit Zhukri, zgjodhëm që të heqim dorë nga gjykimi për regjistrimin e ndryshimeve statutore të kuvendit të 18 dhjetorit.

Kërkesa për regjistrimin e këtyre ndryshimeve do të depozitohet në Gjykatën e Tiranë brenda kësaj jave”, shkruan Sefa në rrjete sociale.

Përfaqësuesi i ligjorë i grupit të vulës, ka shkruar se ndryshe nga sa pretendon Sali Berisha, deri më sot, këta së bashku nuk kanë kërkuar në asnjë rast që Gjykata e Apelit Tiranë të shprehet lidhur me vendimin e gjyqtarit Zhukri dhe për pasojë zgjidhjen e ngërcit ligjor të krijuar lidhur me legjitimitetin e Kuvendit të 11 dhjetorit.

“Nuk ka asnjë kërkesë të tyre drejtuar kësaj gjykate për caktimin e seancës përvec retorikës politike për kapjen e saj nga Rama.

I vetmi person që nuk ka interes që gjykata të shpehet lidhur me ligjshmërinë e vendimit të Gjykatës është pikërisht Sali Berisha.

Duke u bazuar në pretendimet e Rithemelimit i kërkojmë atyre që bashkërisht të kërkojmë që Gjykata e Apelit të caktojë datën e seancës dhe të zgjidhim ngërçin ligjor për demokratët dhe për Partinë Demokratike. Le t’i kërkojmë bashkërisht Gjykatës së Apelit caktimin e seancës dhe t’ia nënshtrojmë ligjshmërinë e Kuvendit të 11 dhjetorit gjykimit të saj.

Vendimi jo vetëm do të tregojë se si qëndron e drejta por edhe do t’i japë fund njëherë e mirë përdorimit të emrit dhe simboleve të Partisë Demokratike në mënyrë të paligjshme nga Rithemelimi”, ka shkruar Sefa./CNA.al

Grupi i vulës sulmon Berishën/ Pse nuk gjen qetësi Alibeaj?

Lajmet e fundit nga