LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Alibeaj merr në “mbrojtje” Ramën/ Bën sikur po i kërkon llogari jashtë Kuvendit

2 Shkurt 2023, 12:56, Politikë CNA

Alibeaj merr në “mbrojtje” Ramën/ Bën sikur po i

Deputeti i PD-së, Enkelejd Alibeaj, jashtë sallës së Kuvendit ka thënë se Rama e ka detyrim ligjor t’i përgjigjet kërkesës për interpelancë.

Sipas tij Rama ka 2 seanca që nuk vjen në Parlament, ka kaq kohë që nuk përgjigjet, gjë e cila tregon se ky vend “defakto” nuk ka kryeministër.

“Faktet që kanë dalë nga dokumentet amerikane i referohen atij. Takimet e personave të marrë të pandehur janë takuar me kryeministrin jo me dikë tjetër. Më e pakta do të ishte detyrimi për të ardhur në sallën e parlamentit. A është ai që ka dhënë para për të sulmuar opozitën. Ka detyrime politike.

Heshtja u takon vetëm atyre shtetasve shqiptarë që janë marrë të pandehur nga drejtësia shqiptare.

Të dhënat janë publike edhe të dhënat i janë vënë në dispozicion dhe për këtë arsye, procedimi penal do duhet të fillojë një orë e më parë. Ai do të heshtë, nuk ka për të ardhur.

Heshtja do të jetë inkriminimi i tij. Ka dy seanca që nuk ka ardhur. Praktikisht sot ky vend nuk ka kryeministër ‘de facto’. Sot isha për një vizitë zyrtare në SHBA. Kam kërkuar që t’u lehtësoj të gjitha problemet që ka krijuar ky njeri. Nuk qëndron delegimi i interpelancës. Duhet të jepen fakte, për rrethana dhe ngjarje që kanë pjesëmarrës personalisht Edi Ramën", u shpreh Alibeaj./CNA.al

Lajmet e fundit nga